Република българия камара на частните съдебни изпълнители



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер0.76 Mb.
#99593
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КАМАРА НА ЧАСТНИТЕ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ



Г О Д И Ш Е Н О Т Ч Е Т

2 0 1 1





Разпределение и брой на частните съдебни изпълнители /156/ на територията на Република България по съдебни райони на действие




Благоевград 6

Бургас 12

Варна 10

Враца 3


Видин 1

Велико Търново 7

Габрово 4

Добрич 6


Кърджали 2

Кюстендил 4

Монтана 2

Перник 4


Плевен 5

Пловдив 16

Русе 4

Разград 2



Стара Загора 10

Силистра 2

Сливен 4

Търговище 2

Хасково 3

Шумен 4


Ямбол 1

София град 38

София окръг 4


Съвет на Камарата Дисциплинарна комисия Контролен съвет

Георги Дичев – Председател Поля Руйчева – Председател Валентина Иванова-

Тотко Колев – Зам.Председател Георги Георгиев Председател

Елица Христова - Зам.Председател Ренета Милчева Георги Михалев

Иван Хаджииванов Анелия Василева Милица Велева

Никола Попов Николай Желев Росица Стоянова

Стефан Горчев Силви Чернев Васил Недялков

Росен Сираков Костадинка Арсова Георги Цеклеов -

Кръстьо Ангелов Петя Радомирова резервен член

Делян Николов Лиляна Шопова

Звезделина Василева Григор Тодоров

Галин Николов Мариана Обретенова - резервен член

Виктор Георгиев – резервен член Милкана Македонска - резервен член

Мариан Петков – резервен член




Съдържание:

ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ стр. 4

1. ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ стр. 7

2. ДАННИ ЗА КАМАРАТА стр. 9

3. ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА стр. 10

3.1.Национални конференции и работни срещи стр. 14

3.2.ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ИНСТИТУЦИИТЕ стр. 15

3.3.ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА стр. 19

3.4.КОНТРОЛ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ЧСИ стр. 20

3.5.МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО стр. 21

3.6.УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА КАМАРАТА стр. 24

3.6.1. КОНКУРС ЗА ПОМОЩНИК ЧАСТНИ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ стр. 24

3.6.2. РЕГИСТЪР НА ПУБЛИЧНИТЕ ПРОДАЖБИ стр. 24

3.6.3. РЕГИСТЪР НА ДЛЪЖНИЦИТЕ стр. 25

3.6.4. ОБУЧЕНИЕ стр. 26

3.6.5. ИНФОРМАЦИОННИ И АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ стр. 29

3.6.6. ДРУГИ УСЛУГИ стр. 30

3.6.7. УСЛУГИ В ПРОЦЕС НА РАЗВИТИЕ стр. 32



4.ДОКЛАД НА ДИСЦИПЛИНАРНАТА КОМИСИЯ НА КЧСИ за 2011г. стр. 34

5.ДОКЛАД НА КОНТРОЛНИЯ СЪВЕТ НА КЧСИ за 2011г. стр. 38

6.ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА 2011

СПРАВКА за оповестяване счетоводната политика на

"КАМАРА НА ЧАСТНИТЕ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ“ 2011г. стр. 40

ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ 2011г. стр. 45

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС 2011г. стр. 46



ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Уважаеми колеги, госпожи и господа,

Представянето на отчета на Камарата на частните съдебни изпълнители за 2011г. се оказа не толкова лесно в емоционален план, защото с тази година изтече нов тригодишен цикъл за нашата дейност или общо 6 години от учредяването ни! Много е трудно в такъв момент да задържиш мисълта върху злободневните въпроси, тя все полита и пита – къде бяхме, какво постигнахме, изпълнихме ли целите си, отговорихме ли на очакванията на хората и обществото, накъде отиваме и вярна ли е посоката?

Едва ли може да се забрави началото през 2006г. – работехме сами или с по един-двама служители, сега вече има кантори с повече от 50 човека!

Държавните институции масово отказваха информация и съдействие, третите задължени лица не изпълняваха запорните съобщения, дори някои банки подхождаха с огромно недоверие и искаха към всеки запор да прилагаме удостоверение за правоспособност, длъжниците отказваха да плащат докато не се уверят, че сме „истински”, сега това звучи смешно! За всяка една справка се пишеше писмо, чакаше се със седмици отговор, днес повечето такива се извършват мигновено по електронен път и обсъждаме налагането на запори и възбрани с електронен подпис!

През 2006г. кредиторите ни се довериха като ни възложиха 37 000 дела, през 2011г. те вече са над 180 000! 2006г. приключихме 5 500 дела, през 2011г. над 40 000! През 2006г. събрахме 95 млн. лв., през 2011г. над 700 млн. лв.!

В началото гражданите не се доверяваха толкова много на КЧСИ, защото смятаха, че и при нас ще властва принципа ”гарван гарвану око не вади”, но сега знаят, че Камарата е разгледала общо 83 дисциплинарни производства срещу ЧСИ, наложените наказания с влезли в сила решения са 46, от които 8 порицания, 33 глоби от 100 до 10 000 лв., 2 предупреждения за временно лишаване от правоспособност и 3 лишавания от правоспособност за срок от 3 месеца до 5 години.

През 2006г. проверки на канторите се извършваха само по повод на жалба, днес Камарата упражнява постоянен контрол над всички ЧСИ чрез специално разработени въпросници и софтуер, който през 2012г. ще бъде значително подобрен.

В началото обучавахме само ЧСИ, сега това се прави и за помощниците и всички служители, като само през 2011г. са проведени 15 обучения и семинари.

През първите години информацията за насрочените публични продажби не можеше да достигне до максимален брой потенциални купувачи, защото се разгласяваше само на хартия и на няколко места, посочени в закона, днес благодарение на специално създадения от КЧСИ сайт всеки гражданин по света може да разбере къде и какво се продава! Регистърът на публичните продажби се наблюдава и от медиите, които почти ежедневно публикуват информации и анализи въз основа на данните от него. Нещо повече – през 2011г. Камарата инвестира и създаде изцяло нов сайт, модерен и лесен за ползване, който предоставя и много статистическа и полезна информация. Той стартира в началото на 2012г.

Гражданите, банките, бизнеса и държавните институци досега нямаха възможност да проверят дали срещу някое лице се водят изпълнителни дела при ЧСИ, затова Камарата направи национален регистър на длъжниците, в който се въвеждат всички изпълнителни дела в страната. През 2012г. той ще бъде усъвършенстван като ще има възможност и за отдалечен достъп до него.

С оглед на гореизложеното логичен изглежда изводът, че частните съдебни изпълнители в България за кратко време изминаха дълъг път, път който води там, където колегите ни от Западна Европа се намират, но не бива да се забравя, че при тях частното изпълнение съществува и се развива не от години, а от векове.

2011г. беше поредната трудна година за българските ЧСИ и това до голяма степен се дължи на продължаващата икономическа стагнация в страната, резултат от световната криза. Финансовите проблеми и на бизнеса, и на гражданите освен, че се отразяват негативно на ефективността и събираемостта, стоварват върху съдебните изпълнители и огромна емоционална тежест и напрежение. От едната страна взискателите оказват силен натиск максимално бързо да си получат длъжимото, което за повечето от тях е жизненоважно, от другата длъжниците пък не по-малко настоятелно се опитват да забавят, а някои и да осуетят изпълнението. Както никога досега на съдебните изпълнители се налага да бъдат освен всичко друго и психолози, поемайки твърде често върху себе си и личните проблеми на страните.

В условията на криза бързото възстановяване на дължмите суми на кредиторите е още по-важно, защото ще спаси някои от тях от фалит, на други ще позволи не само да оцелеят, а и да се развиват като увеличат заплатите, инвестициите, а оттам приходите в бюджета и цялостно подобряване на икономиката. За съжаление през 2011г. влязоха в сила промените в ГПК, според които за всяка една справка за длъжника е необходимо взискателят предварително да заплати съответната държавна или местна такса. Както и предупреждавахме това се отрази изключително негативно на бързината и ефективността на съдебното изпълнение. Въпреки водените разговори с Министерство на правосъдието през изминалата година, решение на въпроса не беше намерено. Надяваме се, че заедно с новото ръководство на министерството ще успеем да отстраним този сериозен проблем.

Камарата през цялата година продължаваше да преследва своите приоритети - бързина, ефективност и законност на съдебното изпълнение в Република България. Проведоха се множество срещи и разговори с МП, МВР, Агенция по вписванията, АГКК, НАП, Националното сдружение на общините, Асоциацията на банките в България, организациите на бизнеса. На 2 юли КЧСИ организира конференция с представители на НАП и АДСИ: „Съдебните и публичните изпълнители за повече бързина, ефективност и приходи в бюджета”, на която се подписа споразумение между Камарата и НАП за взаимодействие и електронен обмен на информация. Благодарение на това споразумение интересите на държавния бюджет се защитиха в максимална степен, а ЧСИ вече получават удостоверенията и справките от НАП в законовите срокове и значително по-бързо, с което освен че се повишава бързината и ефективността на изпълнението, се увеличават и приходите в хазната.

В момента КЧСИ усилено работи съвместно с Асоциацията на банките в България по въвеждането на електронни запори на банкови сметки и няма причина през 2012г. това да не се случи. По отношение на отдалечения достъп на ЧСИ до нотариалните актове, съхранявани в базата данни на Агенцията по вписвания имаме обещанието на нейното ръководството това да се реализира през настоящата година. Камарата няма да спре да настоява да приключи този срамен парадокс – ЧСИ да искат писмено нотариални актове от агенцията, за да й ги върнат обратно, отново писмено за вписване на възбрана! Нещо повече – задължително е в 21 век и в духа на електронното правителство, възбраните да се налагат по електронен път. Крайната ни цел е цялата информация за длъжника да се получава от всички държавни органи чрез отдалечен достъп, както и налагането на всички обезпечителни мерки запори и възбрани да става по електронен път.

Проблемът с вписването на възбрани в районите с одобрена кадастрална карта поради изискването на скица би трябвало през 2012г. най-после да отпадне, тъй като в законпроекта на МРРБ за промени в ЗКИР това условие е премахнато.

Каквито и оценки и анализи да се правят те винаги ще бъдат малко или много субективни, за разлика от цифрите – от 2006г. до 2011г. образуваните дела при ЧСИ са – 601 000, прекратените – 154 000, събраната сума е – 2 млрд. и 400 млн. лв., преведени към бюджета са около 200 млн. лв.!





Георги Дичев,

Председател



1.ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНОТО СЪДЕБНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

В края на 2011г. у нас функционираха 158 кантори на ЧСИ, в които работят над 1 000 служители.

Статусът и развитието на системата на частното съдебно изпълнение в цифри по години изглежда така:

Образувани дела: Приключени дела:

2006г. – 37 000, 2006г. – 5 500

2007г. – 64 000, 2007г. – 17 200

2008г. – 70 000, 2008г. – 30 000

2009г. – 110 000., 2009г. – 29 000

2010г. – 140 000, 2010г. – 32 000

2011г. – 180 000 2011г. – 40 000
Събрана сума:

2006г. – 95 млн.лв,

2007г. – 250 млн.лв.

2008г. – 400 млн.лв.

2009г. – 365 млн.лв.

2010г. – 580 млн.лв.

2011г. – 700 млн.лв.
За шест години от създаването на частното съдебно изпълнение досега при ЧСИ са образувани 601 000 дела, приключени са 154 000 дела, а събраната сума надхвърля 2 милиарда и 400 милиона лв.





* Забележка: Сумата за събиране е индикативна. Някои кантори не ползват деловоден софтуер, други – започнаха да въвеждат информация в системите си по различно време през годините. Ето защо на сумата за събиране трябва да се гледа условно.

През 2011г. подадените жалби чрез ЧСИ до окръжните съдилища са над 2 600 бр., от които съдът е уважил около 250 бр.

Системата работи и се развива възходящо, увеличават се служителите в канторите. Голяма част от частните съдебни изпълнители са овластили свои помощници – към момента 142 ПЧСИ в цялата страна.

Без изобщо това да е било цел на реформата, насочена изключително към осигуряване ефективност на съдебната система и върховенство на закона, се оказа, че преките ползи за фиска от нея са много големи, тъй като частните съдебни изпълнители досега са внесли в републиканския бюджет около 200 милиона лева от събрани публични вземания, ДДС при публични продани и такси по изпълнението, данъци и осигуровки от дейността на канторите. Косвените финансови приходи от бързото и ефективно съдебно изпълнение за бизнеса и икономиката, а оттам и за бюджета трудно могат да се измерят. По мнение на кредиторите, видно и от статистиката за образуваните дела, ЧСИ са най-ефективната система за принудително изпълнение в страната и не случайно множество държавни органи и още повече общини, включително най-големите, възлагат на тях събирането на своите публични вземания.

В същото време канторите използват съвременни технологии в деловодната си работа. Достъпът до информация за длъжниците, значителна част от която вече се получава по електронен път, осигурява така важната бързина на процеса.

Клиенти на частните съдебни изпълнители са не само фирмите, банките и изобщо бизнеса, а и българските граждани с вземания както по граждански правоотношения, така и за трудови възнаграждения, издръжки и предаване на дете. Като се има предвид, че таксите за последните вземания не се внасят от взискателите, а трябва да се изплатят от бюджета на съответния съд, но това не се случва, на практика частните съдебни изпълнители у нас финансират със собствени средства този вид дела, които никак не са малко.

Банките са целевата група, която заема първо място по удовлетвореност от услугите на ЧСИ. Те дават данни за средна събираемост 50-60%, а публичните кредитори – до 80%. Както банките, така и адвокатите споделят, че работата им е била значително улеснена с въвеждането на частното съдебно изпълнение.

Частното съдебно изпълнение у нас отговаря на всички европейски критерии за една модерна, законова и ефективна дейност.



2.ДАННИ ЗА КАМАРАТА

От създаването си на 26.11.2005г. в досегашното си съществуване, Камарата на частните съдебни изпълнители успя, въпреки непрекъснатите проблеми, създавани от противниците на реформата, да се наложи като добър партньор за българските и международните институции, стремейки си да налага високи стандарти на професионализъм и етично поведение сред съдебните изпълнители, да поддържа ефективни работни взаимоотношения с властите и институциите, както и да предлага широк спектър от услуги в помощ на своите членове. Целенасочено се полагат и усилия да се поддържат активни връзки с широката общественост и медиите, насочени към утвърждаване и издигане на имиджа на професията частен съдебен изпълнител.

Частните съдебни изпълнители в страната действат на територията на почти всички Окръжни съдилища, с изключение на Окръжен съд Ловеч и Окръжен съд Смолян. Поради наличието на вакантни места в тези райони, както и на територията на Окръжен съд Пазарджик, на 14.06.2011г. Министърът на правосъдието издаде Заповед №ЛС-И-248/14.06.2011г. за насрочване на конкурс с писмен и устен изпит за заемане на откритите по т.1 от Заповед №ЛС-И-76/14.04.2006г. на Министъра на правосъдието места за частни съдебни изпълнители, както следва: за съдебния район на Окръжен съд – Пазарджик – 8 места; за съдебния район на Окръжен съд – Ловеч – 4 места и за съдебния район на Окръжен съд – Смолян – 4 места. Впоследствие, 14 (четиринадесет) дни преди провеждане на писмения изпит, Министърът на правосъдието издаде Заповед №ЛС-И-552/20.10.2011г. за изменение на Заповед №ЛС-И-248/14.06.2011г. в частта, относно обявената дата и място на провеждане на писмения изпит от конкурса за частни съдебни изпълнители.

Без да бъде потърсено мнението на Съвета на Камарата на ЧСИ, така както изисква чл.10, ал.1 ЗЧСИ, Министерство на правосъдието прие Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1/06.02.2006г. за условията и реда за провеждане на конкурс за частни съдебни изпълнители (Обн., ДВ, бр.16 от 2006г., изм. и доп., бр.56 от 2009г.), която без знанието на Камарата бе обнародвана в Държавен вестник, бр.90 от 15.11.2011г. По този повод КЧСИ написа писмо до МП, в което бе обяснено, че законовата процедура по промяна на нормативния акт не е спазена и помоли за официално уведомление за причините, наложили спешното, ненадлежно извършено изменение и допълнение в Наредбата. И до настоящия момент отговор на писмото не е получен.

Подалите документи за участие в конкурса бяха 243 човека. Допуснати бяха 174 кандидати. Писменият изпит се състоя на 03.12.2011г. Издържалите писмената част на конкурса са 28 души. В края на месец декември чрез Министерство на правосъдието във ВАС е подадена жалба срещу насрочения конкурс за ЧСИ. Към настоящия момент се очаква произнасяне на съда по жалбата, от което ще зависи бъдещия ход на процедурата по провеждане на конкурса за частни съдебни изпълнители.

Понастоящем действащите частни съдебни изпълнители - членове на Камарата са 156, от които 76 мъже и 80 жени.

През отчетния период двама частни съдебни изпълнители са загубили правоспособността си на основание чл.31, ал.1, т.4 от ЗЧСИ.

Един частен съдебен изпълнител е загубил правоспособността си на основание чл.31, ал.1, т.1 от ЗЧСИ.

Един частен съдебен изпълнител е загубил правоспособността си на основание чл.31, ал.1, т.2 от ЗЧСИ.

Всеки член на организацията има свое лично досие, което се съхранява надлежно в административния офис на Камарата. Досиетата са подредени по възходящ ред на регистрационните номера на съдебните изпълнители и се актуализират регулярно, като данните от уведомленията за промяна в обстоятелствата по ЗЧСИ се отразяват в Регистъра на ЧСИ – електронен и хартиен.

Камарата се управлява от Съвет от десет основни и двама резервни членове, разполага и с административен персонал от четирима служители. Тя е финансово независима и не получава финансиране от държавата.

3.ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА

С цел получаване на обективна картина и извършване на по – добра равносметка на отчетния период и тази година по традиция беше проведена анкета сред частните съдебни изпълнители, засягаща основни аспекти от дейността ни. Оценъчният формуляр включваше въпроси за предоставяните от Камарата услуги за членовете, тяхното качество, дейността на ръководството и организационните умения на служителите.

Искрено благодарим на всички колеги, които взеха участие в анкетата и бяха много обективни и критични в личната си преценка като членове на гилдията! Много приятно ни изненада факта, че тази година значителен брой колеги откликнаха на молбата ни да дадат своето мнение, тъй като то е важно за Ръководството на КЧСИ и администрацията, с оглед коригиране и подобряване на дейността за бъдещи периоди. След обобщаване на събраните мнения от анкетните карти, резултатите са следните:



Моля оценете дейността на Камарата, според приноса й за Вашата работа и полезността й в отговор на нуждите и очакванията Ви


Под очакванията (1-3)

Над очакванията (4-6)



Средна оценка

Процент удовлетворени очаквания

Доволни ли сте от дейността на Камарата на ЧСИ като Ваша професионална организация?

5.32

88.69%


Как оценявате услугите, предоставени от Камарата?

5.31

88.54%


Административни услуги

5.57

92.82%

Обучения

5.00

83.33%










Как оценявате ръководството на Камарата на ЧСИ?

5.30



88.33%

Дейност

5.00

83.33%

Готовност за общуване с членовете

5.00

83.33%

Комуникации с медиите

4.85

80.91%










Как оценявате административния персонал на Камарата?

5.71

95.15%

Дейност

5.63

93.92%

Комуникация с членовете

5.67

94.44%

навременна

5.63

93.75%

изчерпателна

5.64

93.99%

цялостно отношение

5.66

94.35%










Цялостна оценка за дейността на Камарата според нуждите, очакванията и полезността й за нейните членове

5.27

87.91%










Какво е качеството на материалите, изработвани от Камарата?

5.21

86.78%

Интернет сайт

5.17

86.20%

Сборник „Съдебни практики”

4.90

81.69%

Други

5.08

84.70%










Как оценявате организираните от Камарата обучения?

5.12

85.38%

Преподаватели

5.06

84.39%

Съдържание на учебния материал

5.10

84.92%

Цена

4.97

82.80%

Брой

4.78

79.72%










Как оценявате Вашето лично участие и принос в работата на Камарата?

3.97

66.12%











Ясни ли са очакванията за Вашето професионално поведение?







От страна на Камарата

5.08

84.75%

От страна на Министерство на правосъдието

4.28

71.35%

От страна на обществото

4.42

73.73%

Всички ЧСИ, които са попълнили и изпратили анкетни карти /общо 67 колеги/, са доволни като цяло от дейността на Камарата. Оценката, получена за предоставяните от нея услуги и полезността й за отделния ЧСИ е 5.32 по шестобалната скала, като извършването на административни услуги за членовете е оцененено най-високо – 5.57. Издаването на "Сборник Принудително изпълнение" е получило средна оценка 4.90. Това е сравнително ниска оценка, която отдаваме не толкова на качеството на публикуваните материали в сборника, а на факта, че през изминалата година не успяхме да издадем книжката, но към датата на провеждане на Общото събрание на КЧСИ, брой 1/2011г. вече излезе от печат и се разпространява сред нашите членове, партньори, както и на свободния пазар.

Всички участници в анкетата, са определили работата на КЧСИ като цяло като положителна. По отношение на въпроса за това дали през 2011г.е имало напредък в цялостната работа на Камарата в сравнение с 2010г., почти всички отговори са, че такъв има. 5 колеги са на мнение, че няма напредък по обективни причини, а не поради вътрешни проблеми и безхаберие на ръководството на Камарата. Посочват се основни фактори като крайно неблагоприятната политическа обстановка и в частност негативизма на МП към гилдията и професията като цяло.

При обобщаването се отчитат много добри резултати в работата на ръководството на КЧСИ и отлични атестати за административния персонал на Камарата. Средната оценка за дейността на ръководството през 2011 г. е 5.30 (за сравнение оценката, получена през 2010 г. е 4.97, 2009г. е 5.00, през 2008г. е 5.32, през 2007г. е 5.36, а през 2006г. е 5.05), а екипът на служителите в администрацията е оценен с 5.71 – най-висока оценка от всички години досега(за сравнение: 5.40 за 2006г., 5.63 за 2007г., 5.66 за 2008г., 5.51 за 2009г., 5.37 за 2010 г.).

Като най-полезни дейности в услуга и интерес на членовете през 2011г., по-големият брой от участниците в анкетата сочат: функционирането на Регистъра на длъжниците; организираните и проведени обучителни семинари, както и възможността по време на тези събития колеги от цялата страна да се срещат, общуват и обменят добри практики; електронният достъп до справки от НАП; изготвеният анализ на ТТРЗЧСИ; функционирането на затворения форум в сайта на КЧСИ; конкурса за ПЧСИ; комуникацията с държавните институции, информиране на членовете на КЧСИ за задължения, произтичащи от закона, напомняне за изменения в закони и други практики; обръщане към проблемите на отделния ЧСИ; срещите с медиите; подаване на навременна информация, касаеща дейността на ЧСИ и мн.др. Важно ни е да отбележим, че вече се оформя убеждението в доста колеги от гилдията, че от една страна, в лицето на екипа и ръководството на КЧСИ срещат коректно, обективно и човешко отношение и съпричастност към проблемите им, а от друга страна, това води до по-добра комуникация между самите тях и реализирането на доста добри инициативи като цяло – колегиалност, която в предишни години не са усещали. Оценява се високо и своевременния контрол от страна на ръководните органи по отношение на лошите практики, както и стремежът на Съвета на КЧСИ да работи за професионалното усъвършенстване и развитие на всеки един ЧСИ.

По отношение адекватността на размера на членския внос спрямо дейността на КЧСИ, мненията както обикновено са разнородни. Голяма част от анкетираните ЧСИ считат, че съотношението членски внос спрямо дейността на Камарата е добро и балансирано. Други – че размерът следва да се завиши като се въведат различни ставки за различните кантори по обективни критерии. Не на последно място, много колеги посочват, че финансовата независимост на Камарата, би позволила да се засили и авторитета на организацията. Някои ЧСИ изразяват мнението, че следва да се увеличи и да се помисли за закупуването на собствен имот на Камарата. Администрацията в момента се помещава в офиси, които са в крайно незадоволително състояние, същото важи и за техниката.

Съществена част от критериите в анкетните карти се отнася за очакванията към професионалното поведение на частните съдебни изпълнители. Мненията на колегите в тази насока могат да бъдат групирани в три основни категории. На първо място, да се изясни отношението на държавните институции спрямо частните съдебни изпълнители – тук имаме завишена оценка за отчетния период - 4.28 /за сравнение 3.93 през 2010 г./. На второ място, Камарата, като съсловна организация на ЧСИ да осигурява навременна и изчерпателна обратна информация към членовете си за протичащите процеси и дейности, обобщаването на добрите практики в страната и излизането с общи становища пред институциите по важни въпроси, касаещи съдебното изпълнение – оценка 5.08 /оценка 4.87 е получена през 2010г./. На трето място, отношението на обществото към професията трябва да се формира чрез провеждането на по-широка медийна и разяснителна кампания за функциите и задълженията на частните съдебни изпълнители – оценка 4.42 /за сравнение 4.37 през 2010г./.

Като цяло при отговорите на тази категория въпроси, частните съдебни изпълнители са отчели по-голяма удовлетвореност и яснота по отношение на очакванията за тяхното професионално поведение от страна на институциите и обществото, в сравнение с миналата година. Съдейки по крайният резултат от отговорите, към Камарата като тяхна професионална организация, те нямат забележки в това отношение. Една значителна част от анкетираните колеги са на мнение, че професионалното поведение и действия на ЧСИ са регламентирани ясно в законовата рамка на съдебното изпълнение. Очакванията на МП, КЧСИ и обществото са ясни и просто трябва да се изпълняват. Неизпълнението им се контролира и санкционира перманентно от СКЧСИ, МП и обществото в лицето на медиите. На въпроса какво според ЧСИ може да се направи, за да бъдат по-ясни очакванията към тях от страна на институциите и обществото, отговорите са насочени в посока на: формулиране на ясни критерии, които да се наложат като форма на поведение за всички съдебни изпълнители /ЧСИ и ДСИ/; тези критерии да се прокламират широко пред обществото - чрез медиите, чрез публикации в специализирани издания или чрез сайта на Камарата; да се свежда до знанието на ЧСИ изчерпателна информация за най-често срещаните нарушения, за които се образуват ДП; увеличаване броя на националните конференции през годината, за да се популяризират и уеднаквяват добрите практики; открито говорене за проблемите в дейността ни; редовно посещение на организираните от КЧСИ семинари; по-тясно сътрудничество с МП по отношение на контрола над дейността на съдебните изпълнители и изискване към инспекторите от Инспектората по ЗСВ да излизат с ясни и унифицирани указания относно практиката по принудително изпълнение; да се прави ежегодна анкета с фокус-групи от потребители на услугите на ЧСИ, защото така се формулират най-ясно очакванията на обществото, които са сложен комплекс от множество частни и публични интереси, и т.н.

Разбира се, има и критики. Според анкетираните участници през 2012г. следва да се подобри дейността в следните направления: уеднаквяване на практиките в канторите; реализирането на по-голям самоконтрол от самите ЧСИ, които да се стремят да бъдат максимално прозрачни, точни, етични и коректни в работата си; повече положителни медийни изяви; повече обучения и семинари; по-голямо взаимодействие със законодателната и изпълнителната власт; по-добра комуникация с МП, ВКП и ВКС, обобщаване на добрите практики и по-честото им издаване в Сборник «Принудително изпълнение»; създаване на оптичен архив на КЧСИ; подобряване и оптимизиране на интернет страницата и затворения форум на ЧСИ; ускоряване и завършване на промените, касаещи електронния обмен и документооборот с институциите; по-добро планиране и изпълнение на дейности за дългосрочен период и др.

Въпреки градивната критика и препоръките, самите частни съдебни изпълнители като цяло и за пореден път си поставят ниска оценка /3.97/ за своето лично участие и принос в работата на Камарата, което само по себе си не е достатъчно добър атестат за личната мотивация и ангажираност на всеки един колега към общата кауза.

3.1.Национални конференции и работни срещи

И през 2011г. Съветът на камарата, в изпълнение на политиката си за максимална близост до проблемите на всеки ЧСИ, организира две национални конференции, на които бяха обсъждани актуални въпроси и проблеми, възникващи в практиката на ЧСИ. Форумите протичаха в дух на открит диалог и активна дискусия по общите проблеми, вълнуващи колегите в конкретните региони и в цялата страна.

Първата за годината Национална конференция на частните съдебни изпълнители се проведе на 4 юни 2011г. в град Банско, хотел „Кемпински Гранд Арена”. В дневния ред бяха включени за разглеждане много важни въпроси, касаещи дейността на членовете на Камарата. Представени бяха резултатите и обобщените изводи от срещите между ръководството на КЧСИ и различните институции. Председателят на КПЕ представи кратък доклад за резултатите от приключилия втори годишен мониторинг на канторите на ЧСИ в цялата страна. Направи се и преглед на работата на Регистъра на длъжниците, който реално беше стартирал с издаването на справки за ЮЛ и ФЛ един месец по-рано. Обсъдиха се и редица конкретни процесуални въпроси и проблеми в съдебното изпълнение.

Делегатите на Националната конференция в Банско излязоха с Протестна декларация, в която изразиха острото си възмущение от направените промени в чл. 431 от ГПК, които направиха достъпът на съдебните изпълнители (държавни и частни) до информацията за длъжника изключително труден и бавен, поради наложеното плащане от страна на взискателите на «съответни» такси на държавните и общински органи. В декларацията частните съдебни изпълнители на РБългария най-отговорно поискаха от институциите спешни промени и нова редакция на релевантните текстове от ГПК, за да не се стигне отново до превръщането на съдебното изпълнение у нас в проблем за стотиците хиляди кредитори, за икономиката, бюджета на страната ни, както и за съдебната система като цяло.

На 8 октомври 2011г. гр.Хисар стана домакин на втората за изминалата година Национална конференция на частните съдебни изпълнители, която също беше много полезна за членовете на КЧСИ, взели участие в нея. Наред с актуалната информация по въпроси и проблеми на съдебното изпълнение, присъстващите обсъдиха предстоящата съвместна дейност между ЧСИ и стуктурите на НАП в страната, съгласно подписаното и влязло в сила Споразумение за сътрудничество относно редът и начинът за осъществяване на взаимодействие и обмен на данни, представляващи данъчна и осигурителна информация за длъжниците. Дискутирани бяха и други дейности по текущи проекти на Камарата – такива като Анализът на ТТРЗЧСИ, предстоящите конкурси за ПЧСИ и ЧСИ, разработването на система за налагане на запори от ЧСИ по електронен път. Голяма част от времето на работния форум беше посветено на дискусии и коментар за уеднаквяване на практиките на ЧСИ във връзка с прилагането на ГПК. Обсъдиха се много казуси, които са спорни и произтичащите от тях проблеми в работата на съдебните изпълнители.

По общо мнение на ЧСИ, участвали в тазгодишната анкета, трябва да се увеличи броя на тези работни форуми, защото те очевидно са от голяма полза за участниците и се оценяват много високо от всички членове на гилдията.

През отчетния период се провеждаха регулярно и регионални работни срещи на ЧСИ от по-големите райони в страната – София, Пловдив, Бургас и др.

През 2011г. продължи добрата традиция за провеждане на футболни срещи между символичните отбори на ЧСИ – Пловдив и ЧСИ – София, към които се присъединяват и ЧСИ от страната. Като завършваща част на двете национални конференции – през м. юни в гр. Банско и през м. октомври в гр. Хисар, се проведоха футболните двубои. С радост отбелязваме, че всяка следваща футболна среща събира все повече почитатели сред ЧСИ и ПЧСИ, които подкрепят двата отбора. Дори при разменени резултати при всяка среща между двата отбора, всеки път най-голяма победа печели спортсменството и добрия колегиален дух.

През изминалата година се постави начало и на друга позитивна спортна проява. По случай Деня на юриста 16 април и редом с провеждания Международен семинар на Нотариалната камара в гр. Пловдив, се състоя футболна среща между сборния отбор на Нотариалната камара и отбор на ЧСИ от Пловдив. КЧСИ  продължи да взаимства опит от Нотариалната камара в организацията на спортни прояви, които да подпомагат професионалните и лични контакти между ЧСИ и нотариуси.

С организирането на националните конференции и работните срещи на ЧСИ, както и с непрекъсната комуникация, която тече по електронна поща между администрацията на Камарата и нейните членове, Съветът на КЧСИ се стреми да води последователна политика за повишаване на информираността, с цел всички колеги да бъдат постоянно в течение за дейностите и ангажиментите на професионалната ни организация.



3.2.Взаимодействие с институциите

През 2011 година Камарата на ЧСИ реализира множество инициативи, срещи и взаимодействия с институциите на Република България.

Още в началото на годината, КЧСИ продължи инициативите си от предходната година за създаване на възможности за комуникация с институциите и обмен на документи по електронен път. През м.януари бе изпратено писмо до Столична община – Дирекция „Приходи и администриране на местни данъци и такси” с предложение за размяна по електронен път на исканията за справки и документи, съдържащи данни за длъжниците по изпълнителните дела, като Камарата дори предложи изработването на необходимия за целта софтуер. И към настоящия момент няма официален отговор на отправеното предложение.

През същия месец продължихме упорито да изискваме от Агенция по вписванията финализиране на разговорите за осъществяване на електронен обмен на документи и среща, на която този въпрос да намери своята реализация. Агенция по вписванията насрочи среща за 15 февруари 2011г., която се не се състоя, поради неявяването на представителите на държавната институция.

В края на м.януари 2011г. Камарата изпрати писмо до Национално сдружение на общините в Република България, с което предложихме съвместни действия за подобряване работата и взаимодействието между Камарата на ЧСИ, респ. нейните членове и отделните общински администрации в страната. На 16 февруари се състоя среща между представители на двете институции. Като резултат – някои от поставените проблеми действително бяха преодолени, но други, сред които и обмяната на документи по електронен път – все още не са намерили решение.

В същия период Камарата изпрати писмо и до Министерство на вътрешните работи с предложение справките за притежаваните от длъжниците МПС да се изпращат и получават по електронен път. След писмото от края на м.януари, последваха още две от м.април, както и среща между зам.-министър Веселин Вучков и г-н Георги Дичев на 6 юли 2011г. През м.октомври 2011г. се състояха и две срещи между експерти от КЧСИ и МВР в стремеж да се потърсят технически решения на поставеното задание. За съжаление, последно полученият в Камарата в края на м.ноември 2011г. отговор от МВР гласи, че нито директен достъп до масивите на МВР, нито електронен обмен на документи между ЧСИ и службите КАТ в страната към настоящия момент е възможен.

През м.март 2011г. Камарата депозира писмено становище до Конституционния съд на Република България, относно конституционно дело №2/2011г. КЧСИ официално подкрепи аргументите на Омбудсмана в частта, относно противоконституционност на чл.75, т.5 от Закона за българските лични документи, но по отношение на аргументите за противоконституционност на чл.76, т.6 от ЗБЛД, Камарата изложи аргументи в полза на противоположната теза.

На 17.03.2011г. се състоя среща между г-н Георги Дичев и зам.-министъра на правосъдието г-жа Жанет Петрова - Босева, на която Камарата запозна ведомството с проблемите в принудителното изпълнение, с тези, които срещаме във взаимоотношенията си с Агенция по вписванията, както и с основния – изменението на чл.431, ал.4 ГПК. От страна на Министерството бе засвидетелствана воля за подкрепа и съдействие.

На 18.04.2011г. членове на ръководството на Камарата на ЧСИ се срещнаха с представители на Агенция по геодезия, картография и кадастър. На срещата бяха обсъдени основните затруднения, които ЧСИ срещат при работата си с агенцията. Поставиха се за решаване следните въпроси:


  • откриване на възможност за централизирано издаване на скици и схеми, не само от териториалните служби,

  • добавяне на възможност в сайта icadastre.bg за генериране, визуализация и разпечатване на скиците/схемите, удостоверени (подписани) с електронен подпис,

  • възможност за ЧСИ да инициира процедура по изменение в Кадастралните карти по региони за нанасяне на пропуснат имот при нежелание на длъжника да направи това,

  • обслужване на ЧСИ с предимство на гишетата,

  • безплатно издаване на скици и схеми по дела за издръжка и за публични вземания.

За съжаление, в края на годината все още нямаше инициирани действия от страна на АГКК по нито един от посочените по-горе пунктове. По този начин целенасочено полаганите усилия на Камарата на ЧСИ за постигане на някакви, макар и частични резултати, които биха облекчили и осмислили работата на всички страни в този процес, не успяха да се увенчаят с успех.

Като продължение на традицията на КЧСИ през годините да поддържа и развива „топлата връзка” с представителите на българския бизнес, за да има взаимно разбиране и решаване на общите ни проблеми, на 20.04.2011г. в гр. София, гранд-хотел „София”, се състоя поредната кръгла маса с представители на бизнеса на тема: „Актуални въпроси и състояние на частното съдебно изпълнение”. На форума присъстваха над 35 представители на банките и българския бизнес в лицето на Българската Стопанска Камара, Българската Търговско – Промишлена Палата, Асоциацията на индустриалния капитал, Института за пазарна икономика, Българска асоциация за лизинг, Асоциация на активните потребители, представители на адвокатурата и др. Събитието бе изключително полезно за присъстващите, които размениха мнения и обобщиха предложения за създаване на добри практики и взаимодействие между частните съдебни изпълнители с бизнеса в България.

На 4 юни на Национална конференция на ЧСИ в гр.Банско, беше гласувана и приета Декларация на КЧСИ, относно изменението и допълнението на чл.431 ГПК, разпратена до институциите в страната, имащи отношение към съдебното изпълнение. С нея гилдията ясно и кагорично още веднъж изрази становището си спрямо крайно негативната политика на блокиране бързината и ефективността на принудителното изпълнение.

На 6 юни 2011г. Председателят на КЧСИ отново се срещна със Заместник-министър Жанет Петрова-Босева, на която среща за пореден път беше обсъден основният въпрос с изменението на чл. 431 ГПК. Министерството даде обещание за ревизия на текста и предложения за преодоляване на проблема. Резултат няма и до настоящия момент.

На 14 юни 2011г. се състоя среща между ръководствата на КЧСИ и Асоциация на банките в България, чиято цел беше обсъждане на предложението на АББ за промяна в Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ. Камарата мотивирано представи своето становище по въпроса, а предложението беше оставено без реални последици от страна на Министерство на правосъдието.

Камарата на ЧСИ организира на 2 юли 2011г. в с.Боженци конференция на тема „Съдебните и публични изпълнители за повече бързина, ефективност и приходи в бюджета”. На конференцията присъстваха Зам.директора на НАП г-жа Димана Митева, Директори на дирекции в Агенцията, държавни съдебни изпълнители, както и цялото ръководство на КЧСИ. На форума бе подписано споразумение за взаимодействие и обмен на информация, с което на практика успяхме да реализираме електронния обмен на документи. Вече почти всички частни съдебни изпълнители в страната работят успешно с регионалните структури на НАП съгласно клаузите на това споразумение. В края на 2011г., на 14 декември, отново проведохме среща между ръководствата на Камарата и НАП, на която се обсъдиха практическите аспекти от прилагането на споразумението и се взеха решения за неговото актуализиране, с оглед необходимостта от отстраняването на реалните технически и др. проблеми, възникнали в периода на реалното му прилагане. Друг много положителен резултат от съвместната среща на двете институции беше постигнат под формата на решение за възлагане от страна на НАП на ЧСИ събирането на частни държавни вземания. Камарата на частните съдебни изпълнители оценява много високо усилията на мениджърския екип на Национална агенция за приходите за постигане на това ефективно и ползотворно сътрудничество. Старанието и ангажираността, които бяха демонстрирани по време на напрегнатата работа на общите ни форуми, ни карат да вярваме, че съвместните ни действия ще бъдат успешни за републиканския бюджет и че ще продължим с общи конструктивни усилия да се справяме все така отговорно и успешно с всички предизвикателства на работата ни.

През м.юли Камарата изпрати за съгласуване до Национална агенция за приходите проект за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър, проект за изменение на Закона за ДДС и Законопроект за изменение и допълнение на ДОПК.

Предвид изминалите шест години от старта на реформата в съдебното изпълнение, както и по повод предожение на АББ за преразглеждане на ТТРЗЧСИ, на 1 август 2011г. Камарата на ЧСИ да възложи с договор на външна организация - Институт за пазарна икономика /ИПИ/, изготвяне на независим «Анализ на въздействието обстоятелствата и на Тарифата към ЗЧСИ върху дейността на ЧСИ с препоръки за нейното усъвършенстване”. В изследването, на принципа на представителната извадка, взеха участие 15 кантори в страната – 5 малки, 5 средни и 5 големи кантори. Диференцирането им в тези категории се извърши на базата на критерий «брой служители». От всички участници в процеса се изискваше подаването на предварително разработен и одобрен от Съвета на КЧСИ електронен въпросник. Анализът вече е готов и сред препоръките му се открояват недопускането на актуализиране надолу на Тарифата, въвеждане на обща, фиксирана такса при образуване на изпълнително дело, свободно договаряне на възнаграждение за успех и промяна на т.26 от Тарифата с въвеждане на нови процентни стъпки. Ръководството на КЧСИ изказва благодарност на колегите ЧСИ, които взеха отговорно и дейно участие в тази инициатива, както и на изключително професионалния екип на ИПИ, ръководен от г-н Красен Станчев, които неуморно и всеотдайно работиха, за да приключат проекта в договорените срокове.

През м.август 2011г. Камарата излезе с официално предложение до Министър-председателя, Министерство на правосъдието и Столична община за промяна в Закона за общинската собственост, с предложение решенията на административния съд, относно размера на обещетенията при отчуждени в полза на държавата имоти, да не подлежат на принудително изпълнение. Официално становище по проблема не е изразено от нито една от институциите-адресати на предложението.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница