Република българия министерство на вътрешните работи



Дата04.12.2017
Размер87.58 Kb.
#36003




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

УРИ______________________, екз. №__

_____________2016 г.

ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА



НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


ДО

Г-Н СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

На Ваш № 654-06-227/09.02.2016 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БЕЛЕМЕЗОВ,

През 2016 г. един от основните приоритети в политиката на ръководството на Министерството на вътрешните работи е развитието и усъвършенстването на знанията и уменията на полицейските органи и органите по пожарна безопасност и защита на населението, с цел постигане на по-висока ефективност на работата на служителите и засилване доверието в институцията. Принципите, от които се ръководим при планирането и осъществяването на развитие на уменията и компетентността на служителите ни, са свързани с приципите на европейските стратегии и практики в областта на продължаващото професионално обучение. Водещи в това отношение са Лисабонската стратегия, Концепцията за учене през целия живот, Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014 - 2020 г., Европейската стратегия по заетостта и др.

Развитието на човешките ресурси е немислимо без системна професионална подготовка, която се осъществява чрез обучение. Именно професионалното обучението на служителите в МВР (с откъсване от работа и по месторабота) е механизмът, който осигурява необходимите условия за усъвършенстването и постоянното развитие на компетентността, професионалните знания, умения и квалификация на служителите. Професионалната подготовка е иманентно свързана и присъстваща във всеки един етап от периода на държавна служба в МВР на държавните служители - от етапа на процедурата по подбор и назначаване, последващото първоначално професионално обучение за придобиване на базови професионални знания и умения за изпълнение на длъжностните задължения по основните дейности на МВР, развитието в професионалната кариера до формирането на индивидуалното трудово възнаграждение и професионална и персонална мотивация.

Основните дейности, които Министерството на вътрешните работи осъществява, свързани с противодействието на престъпността и охраната на обществения ред, оперативно-издирвателната дейност, разследването на престъпления, осигуряването на пожарна безопасност и защита при пожари, бедствия и извънредни ситуации и др., са изключително разнородни и специфични по своя характер, за професионалното, ефикасно и ефективно изпълнение, за които се изисква притежаването на точно определени, ключови знания и умения. Именно поради тази сложност и специфика, професионалното обучение на полицейските органи и на органите по пожарна безопасност и защита на населението се провежда основно в обучаващите институции на МВР (Академията на МВР, научноизследователските и научно-приложните институти на МВР, обучаващите звена на МВР, както и в други национални и чуждестранни обучаващи институции).

Редът за планиране, организиране, провеждане, контрол и отчитане на професионалното обучение на служителите от МВР е определен с Наредба № 8121з-346/25.07.2014 г. за професионалното обучение на служителите от Министерството на вътрешните работи.

Професионалното обучение на държавните служители - полицейските органи и на органите по пожарна безопасност и защита на населението се организира и провежда в обучаващите институции на МВР по Каталог на курсовете за професионално обучение, разработен от Академията на МВР и дирекция „Човешки ресурси”, утвърден от главния секретар на МВР и График за професионално обучение, изготвен от ДЧР и обучаващите институции на МВР, на база на извършено от ДЧР ежегодно проучване на потребностите на структурите по чл. 37 от ЗМВР от обучение. Обучението на служителите от МВР има изразена практическа насоченост, осигуряващо техните знания и умения по актуални теми на полицейската работа. В провежданите обучения вземат участие утвърдени специалисти от системата на МВР, както и външни експерти от съда, прокуратурата и международни лектори.

Професионално обучение с откъсване от работа

През 2015 г. бе утвърден изцяло преработен, ревизиран и приведен в съответствие с нормативната база и потребностите на основните структури на МВР от обучения нов Каталог на курсовете за професионалното обучение с откъсване от работа на служителите от МВР (със заповед на главния секретар на МВР рег. № 8121К-5338/23.12.2015 г.).

Професионалното обучение с откъсване от работа се реализира чрез курсове за първоначално професионално обучение, повишаване на професионалната квалификация, професионална специализация и актуализация на професионалната квалификация в присъствена, дистанционна или комбинирана форма. Съгласно Графика за професионалното обучение с откъсване от работа на служителите от МВР в обучаващите институции на МВР за 2016 г. се предвижда в курсове за професионално обучение да бъдат обучени над 7000 служители.

Само за сравнение, в курсове за професионално обучение в обучаващите институции на МВР през 2013 г. са били обучени общо 5147 служители на МВР, през 2014 г. - общо 5412 души, а през 2015 г. – 10540 души.

В МВР е създаден и се прилага оптимално гъвкав организационен механизъм за допълване на годишния График, в случаи на възникване на необходимост в дадена структура на МВР от конкретно, специализирано обучение, същото да бъде планирано, организирано и проведено по възможност в най-кратки времеви срокове и съобразно капацитета на съответната обучаваща институция на МВР.

Система за продължаващото професионално обучение или т. нар. професионално обучение по месторабота.

Професионалното обучение по месторабота е непрекъснат процес и е основна форма за развиване на професионалните знания и умения и за поддържане устойчиво ниво на професионална квалификация в рамките на заеманата длъжност.

Редът за планиране, организиране, провеждане, контрол и отчитане на професионалното обучение по месторабота се съдържа в Глава трета на Наредба № 8121з-346/25.07.2014 г. за професионалното обучение на служителите от МВР. Съгласно чл. 5 от същата наредба, то се осъществява чрез четири вида подготовки, а именно:

1. специализирана подготовка;

2. физическа подготовка;

3. подготовка по полицейска лична защита;

4. стрелкова подготовка.

Специализираната подготовка има за цел повишаване на квалификацията на служителите и се провежда в установеното за съответната структура работно време, организирано по структурни звена, чрез теоретични форми на обучение (лекции, семинари, беседи, мултимедийно обучение, разработени обучителни материали в дистанционна форма, решаване на примерни тестове и др.), практически форми на обучение (практически занятия, тактически учения, ролеви игри и др.), както и смесени теоретико-практически форми и решаване на казуси. Тази подготовка на служителите в МВР обхваща дейности по анализиране състоянието на оперативната обстановка и степента на изпълнение на задачите и дейностите за предходния организационно-планов или едногодишен период, определяне на тематичния обхват на специализираната подготовка за следващия организационно-планов период, разработване и изпращане на методически указания, насоки, тематики по направления на дейност и източници на информация за провеждане на специализираната подготовка, както и самото й организиране и провеждане в рамките на определения тематичен обхват.

Физическата подготовка, подготовката по полицейска лична защита и стрелковата подготовка се планират, организират, провеждат и отчитат по специализирани методики, утвърдени от министъра на вътрешните работи, като ежемесечно в установеното за съответната структура работно време се планират определен брой часове за провеждането им.

През 2015 г. са преработени, ревизирани и приведени в съответствие с нормативната база и потребностите от обучение на основните структури на МВР изцяло нови Специализирани методики по физическата подготовка, подготовка по полицейска лична защита и стрелкова подготовка, (утвърдени с МЗ рег. № 8121з-1556/22.12.2015 г.), като методическото ръководство по изпълнението им се осъществява от Центъра за бойна подготовка и спорт при Академията на МВР.

Освен професионалното обучение с откъсване от работа в обучаващите институции на МВР и професионалното обучение по месторабота, дирекция „Човешки ресурси” пряко организира и провежда процедурите за номиниране на служители от МВР за участие в семинари, програми и обучения в други национални и международни обучаващи институции като: Международната академия по правоприлагане (ILEA), Програмата за антитерористична подкрепа на САЩ (АТА), Европейски полицейски колеж (CEPOL), Колежа на ОССЕ в Таджикистан, Европейския център за изследване на въпросите по сигурността „Джордж Маршал” в Гармиш-Партенкирхен, ФРГ и други. Само за 2015 г. за участие във външни специализирани обучения са излъчени над 350 служители от структурите на МВР.

От тази година стартират и обучения по съвместни магистърски програми между Академията на МВР и полицейските университети на страните от ЕС по линия на CEPOL и FRONTEX.

Освен това, съгласно утвърдения на 29.12.2015 г. от министъра на вътрешните работи Управленски план за дейността на Министерството на вътрешните работи, един от заложените в него приоритети е Приоритет 2: „Повишаване на професионалната подготовка на служителите и ефективността на оперативно-издирвателната дейност”, който има за цел, както повишаване на ефективността на оперативно-издирвателната дейност, така и подобряване на работата в дейността по разследване. Това ще бъде постигнато именно чрез организирането и провеждането на обучения и семинари за полицейските служители от оперативно-издирвателните структури на МВР и за разследващите полицаи в МВР. В тази връзка е утвърден Управленски план за дейността на ГДНП от главния секретар на МВР, като основни дейности по изпълнение на приоритетите са:


  • провеждане на семинарни занятия за повишаване на професионалната квалификация на служителите, работещи по линия на престъпления, свързани с МПС;

  • повишаване на професионалната квалификация на служителите на ГДНП чрез обучение за инструментите на международното оперативно сътрудничество;

  • повишаване на професионалната подготовка на разследващите полицаи по линия разследване на киберпрестъпления;

  • повишаване на професионалната подготовка за разследване на престъпленията, свързани с разпространение на наркотични вещества;

  • постигане на по-голяма ефективност при противодействието на престъпленията, извършени от и срещу деца.

Също така, по линия на професионалната подготовка на състава със Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, който предстои да бъде внесен в Народното събрание, се предвиждат две ключови промени:



  • Първата промяна, предложена като § 45 от ЗИДЗМВР (чл. 163, ал. 3 и ал. 4) обвързва кариерното развитие на държавните служители в МВР при спечелване на конкурс за по-висока по вид длъжност с преминаването на съответната професионална подготовка. Предвидено е при незавършване на тази професионална подготовка, държавните служители в МВР да не се преназначават на по-високата по вид длъжност, за която се спечелили конкурса. По този начин кариерното развитие на държавните служители в МВР ще бъде обвързано с повишаване на професионалната им квалификация, като придобитите знания и умения от завършеното обучение ще гарантират качествено изпълнение на по-високата длъжност.

  • Втората промяна, предложена като § 48 от ЗИДЗМВР (чл. 170а) касае създаването на задължение за държавните служители в МВР да поддържат и повишават професионалната си квалификация. Наред с това се предвижда и провеждане на годишни проверки за нивото на квалификацията, като при две поредни незадоволителни оценки, се предлага да се пристъпи към изготвяне на оценка за изпълнението на длъжността, която от своя страна може да бъде основание за преназначаване на друга длъжност или за прекратяване на служебното правоотношение. По този начин от една страна ще се мотивират служителите да поддържат квалификацията си, а от друга - ще се стимулират ръководителите на структурите да създават условия за служителите да се подготвят.

В заключение бих искала да подчератя, че разширяваме обхвата на професионалното обучение, чрез привличане на средства по оперативни програми на ЕС. В това отношение МВР реализира и кандидатства по проекти по Норвежкия финансов механизъм, Българо-швейцарската програма, програма „Добро управление”, фонд „Вътрешна сигурност”, фонд „Убежище, миграция и интеграция”.

Участието на служители от МВР в обучения е съобразено с предвидените финансови средства за обучение в бюджета на МВР за съответната календарна година.

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ: /п/


Румяна Бъчварова




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница