Република българия министър на регионалното развитие и благоустройството



Дата05.02.2018
Размер23.85 Kb.
#55145

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО



Изх. № ……………………

…………………………….


Към вх. № 02-02-68/23.03.16 г.

ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО

Г-Н АТАНАС СТОЯНОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ПП „ПФ“
Относно: въпрос с Ваш изх. № 654-06-497/23.03.2016 г. от Атанас Стоянов, народен представител от ПГ ,,ПФ‘‘, относно изграждане на ГКПП между Република България и Република Македония
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОЯНОВ,
В отговор на Вашия въпрос и съобразно компетенциите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството Ви предоставям следната информация по отношение реализирането на ГКПП „Клепало“:

Понастоящем трафикът между Р. България и Р. Македония се провежда през три ГКПП:



  • ГКПП „Гюешево“ – чрез републикански път I-6 Граница Македония – о.п. Кюстендил – Радомир;

  • ГКПП „Логодаж“ – чрез републикански път III-106 О.п. Благоевград – Ст. Лисичково – граница Македония;

  • ГКПП „Златарево“ – чрез републикански път III-198 Гоце Делчев – Катунци – Петрич – граница Македония.

Пътната инфраструктура, обслужваща трите гранични контролно-пропускателни пункта, се поддържа и е в добро състояние.

Във връзка с изграждането на ГКПП „Клепало“ Ви уведомявам, че връзката между гр. Струмяни и границата с Република Македония се осъществява чрез републикански път ІІІ-1008 Струмяни – Раздол – граница Р. Македония с обща дължина около 30 км.

През 2000 г. е изработен проект за рехабилитация и реконструкция на пътя, като през 2005 г. проектната документация е актуализирана. Обявена е процедура за възлагане на обществена поръчка за изпълнение на строително-монтажни работи (възложител МРРБ с финансиране по Програма ФАР – Трансгранично сътрудничество). Сключен е договор, който е прекратен през 2005 г. поради неизпълнение на договорните задължения от страна на изпълнителя. Поради изтичане на срока на Финансовия меморандум по програмата в края на 2005г. не е било законосъобразно провеждането на нови тръжни процедури за избор на изпълнител.

Към настоящият момент пътят се поддържа по програмата за текущ ремонт съобразно финансовите възможности и критериите на натовареност и клас на пътя.

Следва да се има предвид, че гранични контролно-пропускателни пунктове могат да се откриват с акт на Министерски съвет при условия и по ред, определени в ратифициран международен договор със съседна държава. Също така, съгласно последните промени в Закона за митниците и съобразно разпоредбите на Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове, приета с ПМС № 104 от 20.05.2002 г., ГКПП се управляват и стопанисват от Агенция ,,Митници‘‘ към министъра на финансите.

В заключение следва да се има предвид, че подходящата пътна инфраструктура е само една от предпоставките за разкриването на нов ГКПП. От съществено значение е да се вземат предвид данните за съществуващия и прогнозния трафик на пътно-превозни средства, чрез които да се обоснове необходимостта от изграждането на нов ГКПП.


МИНИСТЪР:

ЛИЛЯНА ПАВЛОВА

гр. София, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” 17-19

тел. 94 05900, факс 987 25 17



www.mrrb.government.bg



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница