Република българия министър на земеделието и храните



Дата09.10.2017
Размер38.74 Kb.
#31985

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните


Изх. № 0201-101

24.06.2014 г.

ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО

Г-Н ДЕЯН ДЕЧЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ на КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

На Ваш № 454-06-542/18.06.2014 г.

Относно: Мерките, които Министерството на земеделието и храните предвижда за подпомагане на селекционно-племенната работа в сферата на говедовъдството


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДЕЧЕВ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно мерките, които Министерството на земеделието и храните предвижда за подпомагане на селекционно-племенната работа в сферата на говедовъдството, Ви уведомявам следното:

По отношение на твърдението на Националния съюз на говедовъдите в България, че се отделят повече държавни средства за аборигенните породи у нас отколкото за комерсиалните, искам да поясня, че няма държавна помощ, която да подпомага само местните (аборигенни) породи животни нито в сектор говедовъдство, нито в овцевъдство. Застрашените от изчезване местни породи се подпомагат с европейски средства по Програмата за развитие на селските райони – мярка „Агроекологични плащания”, с цел запазване на съществуващото биологично разнообразие на територията на ЕС.

Към настоящия момент подпомагането в животновъдството със средства от националния бюджет е насочено към всички породи в животновъдството и включва:



  • de minimis за изхранване на преживните животни

  • национални доплащания

  • държавна помощ „Помощ за водене на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните” - предоставя се като субсидирана услуга на малки и средни предприятия животновъди (регистрирани земеделски производители) чрез одобрени развъдни организации.

Подпомагането е на брой животно по видове, в това число и за говеда, в следните направления:

  • За водене на родословна книга – при интензитет 100% от разходите;

  • За определяне продуктивността и генетичните качества на животните - при интензитет 70% от разходите.

Помощта е с краен срок на приложение до 31 декември 2014 г.

Държавната помощ се предоставя на всички развъдни организации, получили разрешение за осъществяване на развъдна дейност по чл. 29 от Закона за животновъдството.

За периода 2009 г. – 2014 г. през който действа гореспоменатата помощ увеличаването на животните под селекционен контрол е както следва:


      • На автохтонните породи говеда от 2383 бр. на 3790 бр.;

      • На „традиционните високопродуктивни породи” от 31191 бр. на 55460 бр.

Увеличението на автохтонните породи е с 59%, а на комерсиалните с 77,8%.

Въпреки горецитираното увеличение за периода, относителният дял на контролираните животни от автохтонните породи спрямо контролираните от комерсиалните е намалял от 7,6% на 6,8%. Това показва, че развитата теза относно застрашаването на комерсиалните породи от автохтонните е абсолютно невярна.

Подобно е положението и в овцевъдството. Тук броят на контролираните животни се променя, както следва:


  • На автохтонните породи овце от 30473 бр. на 55102 бр.;

  • На млечните породи овце от 85669 бр. на 103414 бр.

За подпомагане на развъдната дейност на комерсиалните породи Министерството на земеделието и храните предлага следните възможности:

  • Възможност за окачествяване на млечни проби на стойност 2-3 пъти по-ниски от пазарните, като събирането на пробите и превозването им до млечната лаборатория се поема от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ);

  • Възможност за доказване на произхода на животните – на цени неколкократно по ниски от пазарните;

  • Възможност за отглеждане на бици, производство, замразяване и съхраняване на сперма, по условия съгласувани между развъдната организация и ИАСРЖ - като цената на произведения материал за фермерите ще бъде от 50% по-ниска в сравнение с вносната сперма, която в момента се предлага от развъдните организации.

В допълнение на горепосоченото европейски средства се предоставят за млечното говедовъдство чрез трите специфични мерки за производство на краве мляко. Овцевъдния и козевъдния сектор също имат специфична подкрепа по две мерки, в зависимост от разположението на обекта. При това подпомагане отново няма разделение на местни и комерсиални породи.

В заключение искам да Ви информирам, че за подпомагане на развъдната дейност през следващия програмен период се предвижда запазване и доразвиване на сега действащата държавна помощ за водене на родославната книга; освен посочените възможности да се оборудва нова ДНК лаборатория и нова млечна лаборатория, които до голяма степен ще повишат точността на преценката на развъдната стойност на племенните животни. Предвижда се и изграждането на единна информационна система за нуждите на развъдната дейност.



В рамките на Програмата за развитие на селските райони 2014 г. – 2020 г. се предвижда финансиране на дейности по проекти представени от клъстери под формата на обединения насочени към поддържане и подобряване на генофонда в растениевъдството и животновъдството за повишаване на потенциала на първичното селскостопанско производство
ПРОФ. ДСН ДИМИТЪР ГРЕКОВ

Министър на земеделието и храните




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница