С пари за пенсия да строим магистрала “Тракия”



Дата02.06.2018
Размер38.26 Kb.
#71451
в-к “Труд”, 29 май 2008г.

С пари за пенсия да строим магистрала “Тракия”*

* Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на пенсионноосигурителна компания “Доверие”




Соня Гълъбарова

Пенсионните фондове натрупаха над 2 млрд. лв. капитал, какво ще го правите г-жо Петкова?



  • Непрекъснато търсим добри инвестиции, за да осигурим по висока доходност върху парите на клиентите ни. Не бих казала, че у нас възможностите са големи. Затова чакаме скоро да се приемат поправки в социалния кодекс, предложени от нас. Най-важната е за увеличаване на относителния дял на корпоративните облигации като вид инвестиционен инструмент. Сега имаме право да инвестираме до 25% от активите в такива облигации, идеята е да станат 40%.


Това на кого ще носи полза – на фондовете или на клиентите им?

  • Корпоративната облигация е много полезен инструмент за капиталовия пазар. Тя предполага да се прегледат всички документи, отчети, бизнес похвати на фирмата, която ще издава облигацията и ще получи от нас пари. Това ще рече, че фирми, които не са прозрачни в дейността си, които прилагат лоши практики, не могат да станат емитенти на корпоративна облигация. А наличието на повече такива емитенти означава по-високо ниво и класа на бизнеса ни. То показва, че се развива потенциалът на капиталовият пазар. Защото следващата крачка на тези фирми е да станат публично дружество и акциите им да се търгуват на фондовата борса.


Излиза, че искате да превъзпитате бизнеса?

  • Две цели преследваме с този облигации. Едната чисто инвестиционна, свързана с интересите на осигурените лица. С другата гоним стратегическа цел – да дадем тласък на развитието на капиталовия пазар.. Вижте какво се случва с магистрала “Тракия” – вариантът да се даде на концесия отпадна. Държавата планира да се справи сама с оставащите 120 км, за което й били необходими около 300 млн. евро, но проблемът бил във финансирането. Аз пък продължавам да се учудвам как всички заинтересовани, включително и държавата забравят, че има едни 2 млрд. лв. в едни пенсионни фондове, които са на път да станат 3 млрд. лв., и които ние непрекъснато се чудим къде да инвестираме. И неведнъж сме казвали, че една от възможните инвестиции е в инфраструктурни проекти. А по-инфраструктурен проект от този не знам дали може да се намери. Готови сме да помогнем. Нашите наблюдения и анализ на пазара показват, че и банките също биха участвали в такъв проект.


Държавата не се ли усеща къде има пари за магистралата?

  • Явно не и сега е моментът да й подскажем, че има начин да се структурират тези 300 млн.евро под формата на държавен бонд (облигация). Може да бъде и ревеню бонд, което означава, че щом той се издаде, всички инвеститори ще имат възможност да си купуват от него и по този начин да финансират изграждането на магистралата. Естествено, тези, които финансират, ще очакват и някаква възвращаемост на парите, които са дали. А това може да стане от приходите, след като магистралата се въведе в експлоатация.

Счита се, че инвестициите в инфраструктурните проекти са доста рискови. Има ли опасност за парите на осигурените при тази схема?



  • За всичко, което се прави от държавата, включително и за този инфраструктурен проект, оценяваме като най-висок ... политическият риск. Ако сегашните управляващи структурират проекта правилно и по начин, който да не даде никакъв шанс на следващите да го променят според конюнктурата, всичко ще е наред. Не го ли направят, цялото мероприятие ще се обезсмисли. Подобни схеми са прилагани в много държави, и то успешно. Най-сетне е време да ги използваме и у нас.


Този бонд може ли да се поеме изцяло от пенсионните фондове?

  • Не че пенсионните фондове нямат 300 млн. евро. Не че ако се пусне бонд гарантиран от държавата, няма да имаме право да го изкупим целия, ако искаме. Но първо бихме искали да знаем какво бихме постигнали като доходност. И компромиси с това не правим. Възможното ни участие в изграждането на магистрала “Тракия” не е самоцел, а още един начин да изпълним основната си отговорност - да реализираме доходност в полза на нашите клиенти. Има и друго, което може да ни възпре от изкупуване на целия бонд – основния принцип към който сме длъжни да се придържаме, е разнообразие на инвестиционните инструменти, за да имаме сигурност.

Ще искате ли да се увеличи вноската за родените след 31.12.1959г. за универсалните фондове? Сега тя е 5% върху заплатата?



  • Предложението ни тази вноска да стане поне 7% е от поне 3г. Даже е вписано в не малко документи, като следваща крачка, която да се направи в пенсионната реформа. Надявахме се още от началото на тази година да бъде 7%. Оценката на това, което се случва обаче като цялостна промяна на осигурителния баланс, ни кара да мислим друго. По-реалистично е от догодина вноската да стане поне 6%. Не защото това е достатъчно, а защото имаме други опасения. Допускаме, че щом държавата стане особен осигурител и поеме плащането на пенсионната вноска в съотношение работник, работодател, държава 8:10:12, ще изпита затруднение в администрирането на този вариант. Притесняваме се дали това няма да доведе до забавяне на вноските за нашите клиенти.


Толкова ли е трудно?

  • Може да ви прозвучи смешно, но затрудненията ще са да се разделят 5% на 8:10:12.


И затова по-добре да са 6, че се дели по лесно?

  • Независимо дали ще е 5 – 6 или повече процента, за мен е безумие всяка вноска да се къса на парченца от 8:10:12.


Как ще се избегне това?

  • Личната вноска, която роденият след 31.12.1959г., ще плаща догодина, трябва да отива директно в партидата му в универсалния фонд.

Всъщност Вие казвате от 2009г. вноската в универсален фонд за втора задължителна пенсия да стане 8%?



  • Така е. Това е персонална вноска, кому е нужно да се дели на части. Логичното е 8% лична вноска – 8% вноска в универсалния пенсионен фонд и приключваме с въпроса.
    Такова е мнението на пенсионните фондове.

Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница