С предмета и целите на опазване на защитените зони общ устройствен план на община бяла



Дата17.08.2018
Размер178.14 Kb.
#80514





Община БЯЛА


ИНФОРМАЦИЯ

по чл.10 (1) от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта

на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони

ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА Бяла

Приложение № 1 към чл. 10, ал. 1

Част А - за планове, програми и проекти





  1. Информация за възложителя (орган или оправомощено по закон трето лице):

ОБЩИНА БЯЛА

град Бяла, община Бяла, област Русе, пл. „Екзарх Йосиф I” № 1

Кмет на Община Бяла: Димитър Славов

Телефон: 0817 72015; факс: 0817 74634

e-mail: byala.rs@byala.bg; http://byala.bg/home/

Лице за връзка: инж. Лъчезар Делянов – И.Д. Началник ТСУ - Община Бяла,

тел. 08140 / 22-53, вътр. 121


  1. Обща информация за предложените план, програма и проект:

а) Основание за изготвяне на плана/програмата – нормативен или административен акт:

Разработването на ОУП е съгласно Планово задание за изработване на ОУП, одобрено с Решение № 118 по Протокол № 7/31.07.2014 г. на Общински съвет Бяла и във връзка със Споразумение за частично финансиране на изработването на ОУП.

На основание чл.126 ал.4 на ЗУТ, Общият устройствен план на общината се изработва в две фази, както следва: Първа фаза – Предварителен проект; Втора фаза – Окончателен проект. Съдържанието на проектно-проучвателните работи (ППР) по всяка фаза се определя от чл.18 и чл.19 на Наредба №8 на МРРБ за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Общият устройствен план на община Бяла се разработва в съответствие с разпоредбите на чл.125 и чл.126 от Закона за устройство на територията, както и чл.16, ал.1, чл.17, чл.18 и чл.19 от Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Съгласно чл. 105 от ЗУТ, ОУП на община Борово следва да обхваща цялата територия на общината, включвайки общинския център и отделните населени места заедно с техните землища - гр. Бяла, с. Бистренци, с. Босилковция, с. Ботров, с. Дряновец, с. Копривец, с. Лом Черковна, с. Пейчиново, с. Пет Кладенци, с. Полско Косово, с. Стърмен. Общата територия е 341 кв.км.

б) период на действие и етапи на изпълнение на плана, програмата и проекта;


Времевият диапазон за действие на ОУП регламентиран в Наредба №8 е 15-20 години.

Този времеви хоризонт не изключва възможността от изменения на бъдещия план при промяна на параметрите на средата във времето.

Прогнозният период, за който се създава ОУП на община Бяла е 20 години.

След одобряване на заданието за обхват и схема за провеждане на консултации предстои разработване на Доклад за екологична оценка, приложение към който е Доклад за оценка съвместимостта с предмета и целите на опазване в защителните зони.



Ориентировъчен времеви график на процедурата по ЕО и ОС за ОУПО:

Срок за разработване на ДОС и внасяне в РИОСВ – Русе за оценка на качеството: март 2017 година;

Срок за разработване на ДЕО и внасяне в РИОСВ – Русе за оценка на качеството: май 2017 година;

Разработване и приемане на окончателен проект на ОУПО на община Бяла, с отразяване на мерките, зложени в Решението за одобряване на плана от РИОСВ – Русе –м. септември – м. октомври 2017 година.



в) териториален обхват (национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии) с посочване на съответните области и общини;


Съгласно чл. 105 от Закона за устройство на териториите ОУП на община Бяла следва да обхваща цялата територия на общината, включвайки общинския център и отделните населени места заедно с техните землища – Общ устройствен план на община (ОУПО).

В състава на община Бяла, област Русе влизат единадесет населени места, с площ на землищата, както следва:



Село Бистренци - 23.012 км2

Село Босилковци - 32.825 км2

Село Ботров - 16.47 км2

Град Бяла - 86.862 км2

Село Дряновец - 27.488 км2

Село Копривец - 27.488 км2

Село Лом Черковна - 29.224 км2

Село Пейчиново - 22.178 км2

Село Пет кладенци - 14.149 км2

Село Полско Косово - 42.314 км2

Село Стърмен - 15.603 км2


г) основни цели и предмет на плана, програмата и проекта:
Основна цел на Общият устройствен план на общината е да създаде пла­нова ос­но­ва за нейното дългосрочно устойчиво териториално развитие в съответствие с приетите стратегически документи за регионално развитие и на база характерните за общината природни, културно-исторически и антропогенни дадености, ресурси и характеристики.

Изхождайки от принципите на устойчивото развитие за баланс между екологично равновесие, икономически растеж и социален просперитет при оптимално използване на природните дадености, постигането на главната цел се предпоставя от изпълнениетона следните специфични цели:



  • Подобряване на жизнената среда чрез осигуряване на съвременно ниво на обществено обслужване, обитаване, възможности за рекреация, спорт и т.н..

  • Стимулиране на икономическото развитие на Общината чрез създаване на планова основа и с инструментариума на устройственото планиране.

  • Баланс между частните и обществените интереси на територията на Общината, отчитайки едновременно правото на собственост и нуждата от защита на обществения интерес.

  • Опазване и използване на потенциала на природните дадености и културно-историческото наследство.

  • Увеличаване възможностите за управление на съществуващите в момента и потенциални урбанистични процеси на територията от страна на ръководството на Общината и административния апарат.

  • Контрол върху процесите на по-нататъшна урбанизация на територията на общината с цел запазване целостта и стабилността на природната й среда с инструментите на устройственото планиране.


Основните задачи на плана са:

  • Определяне на общата структура на територията, местоположението, землищните граници на населените места и селищните образувания, отделните урбанизирани територии, земеделските и горски територии, природозащитните, с културно-историческо значение, нарушени територии и със специално предназначение и др.

  • Определяне на устройствен режим на отделните територии, правилата и ограниченията за ползването им, като се съблюдават на режимите, които са установени със специални закони.

  • Усъвършенстване на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на територията на общината, връзките с териториите на съседните общини и със системата от инфраструктурни мрежи и съоръжения на национално ниво;.

  • Усъвършенстване на пространствения модел на организация на системата на социалната инфраструктура

  • Установяване на уязвими територии с вероятно разпространение на предвидими природни бедствия регламентиране на превантивни мерки, методи за защита и начин на устройство на териториите.

  • Създаване на необходимите условия за използване на потенциала на териториите държавна и общинска публична собственост.

  • Създаване на условия за балансирано устройствено развитие в урбанизираните и извън урбанизираните територии, чрез поддържане на екологично равновесие и опазване на околната среда.

  • Осигуряване на условия за опазване и социализация на обектите на културно историческото наследство и природните забележителности. Регламентиране на допустимото натоварване върху териториите с естествени рекреационни и други ресурси.

  • Определяне на последователност (етапност) за реализиране на приоритетни устройствени дейности.



д) засегнати елементи на Националната екологична мрежа;


Част от територията на община Бяла попада в границите на две защитени зони по Натура 2000 – ЗЗ „Река Янтра“ и ЗЗ „Беленска гора“.

Защитена зона „Беленска гора“ с код BG0000231 е определена по директивата за природните местообитания и е включена в Решение на МС No.122 от 02.03.2007 г., ДВ бр. 21/2007 г. Тя е с обща площ 7 312.21 хектара.

В границите на Защитената зона попадат землищата на гр. Бяла, с. Бистренци, с. Дряновец и с. Полско Косово.

В границите на защитената зона се опазват 5 вида природни местообитания – гори, 2 вида обзайници, 1 вид земноводни и влечуги, 6 вида безгръбначни.

За зоната е характерно богатство на различни горски местообитания и горски видове. Един от най-големите горски комплекси в България. Зоната е една от най-важните в България за опазване на 91Z0 местообитание. Мизийски гори от сребролистна липа.

Препоръчителни мерки за опазване, описани в стандартния Натура формуляр за зоната:

1. Спиране на сечта на гори и други видове рязане по време на размножителния период на редки и защитени видове птици.

2. Засилване на контрола върху лова в региона.

3. Маркировка на конкретни маршрути и места за отдих и туризъм на територията на Беленска гора.

4. Образователни и информационни знаци за биологичното разнообразие на региона.

5. Екологично управление на горите и залесяване с местни видове дървета.

6. Намаляване на интензитета на лов.

Защитена зона „Река Янтра“ с код BG0000610 е определена по директивата за природните местообитания и е обявена със Заповед No.РД-401 от 12.07.2016 г., ДВ бр. 62/2016 г. и заповед за промяна на режима на дейностите – Заповед No.РД-966 от 20.12.2013 г., ДВ бр. 9/2014 г. Защитената зона е с обща площ 13 899.88 хектара.

В границите на Защитената зона попадат землищата на следните населени места от община Бяла: гр. Бяла, с. Ботров, с. Пейчиново, с. Полско Косово и с. Стърмен.

Защитена зона „Река Янтра“ е обявена със следните цели:


  • Опазване на типовете природни местообитания, посочени в т. 2.1, местообитанията на посочени в т. 2.2 видове, техните популации и разпространение в границите на зоната за постигане и поддържане на благоприятното им природозащитно състояние;

  • Подобряване при необходимост на състоянието на типове природни местообитания, посочени в т. 2.1, и на местообитания на видовете, посочени в т. 2.2;

  • Възстановяване при необходимост на типове природни местообитания, посочени в т. 2.1, местообитания на посочени в т. 2.2 видове и техните популации.

Предмет на опазване (видове и местообитания):

1. Съгл. чл. 6, ал. 1, т. 1 от ЗБР: Типовете природни местообитания -1530* Панонски солени степи и солени блата, 3150 Естествени еутрофни езера с растителност от типа Magnopotamion или Hydrocharition, 3260 Равнинни или планински реки с растителност от Ranunculion fluitantis и Callitricho-Batrachion, 3270 Реки с кални брегове с Chenopodion rubri и Bidention p.p. , 6110 * Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi, 6210 * Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco-Brometalia) (*важни местообитания на орхидеи), 6240 * Субпанонски степни тревни съобщества, 6250* Панонски льосови степни тревни съобщества, 6430 Хидрофилни съобщества от високи треви в равнините и в планинския до алпийския пояс, 6510 Низинни сенокосни ливади, 8210 Хазмофитна растителност по варовикови скални склонове, 8310 Неблагоустроени пещери, 9180 * Смесени гори от съюза Tilio-Acerion върху сипеи и стръмни склонове, 91Е0* Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae), 91F0 Крайречни смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis и Fraxinus excelsior или Fraxinus angustifolia покрай големи реки (Ulmenion minoris), 91G0 * Панонски гори с Quercus petraea и Carpinus betulus, 91H0 * Панонски гори с Quercus pubescens, 91I0 * Евро-сибирски степни гори с Quercus spp., 91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори, 91W0 Мизийски букови гори, 91Z0 Мизийски гори от сребролистна липа;

2. Съгл. чл. 6, ал. 1, т. 2 от ЗБР: 2.2.1. бозайници: Видра (Lutra lutra), Лалугер (Spermophilu scitellus), Пъстър пор (Vormela peregusna), Добруджански (среден) хомяк (Mesocricetus newtoni), *Европейски вълк (Canis lupus), Голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum), Остроух нощник (Myotis blythii), Широкоух прилеп (Barbastella barbastellus), Дългокрил прилеп (Miniopterus schreibersii), Дългопръст нощник (Myotis capaccinii), Трицветен нощник (Myotis emarginatus), Дългоух нощник (Myotis bechsteinii); 2.2.2. земноводни и влечуги: Червенокоремна бумка (Bombina bombina), Жълтокоремна бумка (Bombina variegata), Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), Шипобедрена костенурка (Testudo graeca), Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni), Добруджански тритон (Triturus dobrogicus), Голям гребенест тритон (Triturus karelinii), Пъстър смок (Elaphe sauromates); 2.2.3. риби: Карагьоз (Дунавска скумрия) (Alosa immaculata), Распер (Aspius aspius), Черна (балканска) мряна (Barbus meridionalis), Обикновен щипок (Cobitis taenia), Белопера кротушка (Gobio albipinnatus), Балканска кротушка (Gobio kessleri), Балканска кротушка (Gobio uranoscopus), Високотел бибан (Gymnocephalus baloni), Ивичест бибан (Gymnocephalus schraetzer), Виюн (Misgurnus fossilis), Сабица (Pelecus cultratus), Европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus), Балкански щипок (Sabanejewia aurata), Малка вретенарка (Zingel streber), Голяма вретенарка (Zingel zingel), Украинска минога (Eudontomyzon mariae), Голям щипок (Cobitis elongata); 2.2.4. безгръбначни: Бисерна мида (Unio crassus), Лицена (Lycaena dispar), Бръмбар рогач (Lucanus cervus), *Алпийска розалия (Rosalia alpina), Обикновен сечко (Cerambyx cerdo), Буков сечко (Morimus funereus), *Ручеен рак (Austropotamobius torrentium), Ценагрион (Coenagrion ornatum), Ивичест теодоксус (Theodoxus transversalis).

Режим на дейности:



  • Забранява се въвеждане на неместни растителни видове в ливади, пасища, мери, естествени водни обекти, блата, мочурища и дерета, както и умишлено внасяне на чужди видове;

  • Забранява се употребата на минерални торове в ливади, пасища, мери и горски територии, както и на продукти за растителна защита и биоциди освен разрешените за биологично производство и при каламитет, епифитотия, епизоотия или епидемия;

  • Забранява се движение на МПС извън съществуващи пътища (вкл. горски, селскостопански, ведомствени такива) в неурбанизирани територии освен за провеждане на селскостопански, горскостопански, аварийни и контролни дейности или по предварително съгласувани по съответния ред маршрути;

  • Забранява се промяната на начина на трайно ползване, разораването, залесяването и превръщането в трайни насаждения на ливади, пасища, мери, мочурища, както и на други тревни площи (обработваеми земи, които не са включени в сеитбооборот 5 или повече години) в границите на местообитания по т. 2.1, при ползването на земделските земи като такива;

  • Забранява се разораване и залесяване на поляни и други естествени открити пространства в горските територии в границите на негорските природни местообитания по т. 2.1;

  • Забранява се премахване на характеристики на ландшафта (синори, жизнени единични и групи дървета, защитни горски пояси, каменни огради и живи плетове) при ползването на земеделските земи като такива;

  • Забраняват се промени в хидрологичния режим чрез отводняване, коригиране, преграждане с диги в границите на водозависимите природни местообитания; изключения се допускат в урбанизирани територии, при бедствия и аварии или за дейности, подобряващи природозащитното състояние на местообитанията по т. 2.1;

  • Забранява се усвояване на повече от 30 % от средно-годишния отток на р. Янтра и притоците є за ВЕЦ, намиращи се в процедура по издаване или продължаване на действието на разрешително по Закона за водите към датата на издаване на заповедта;

  • Забранява се съгласуване на инвестиционни предложения за нови ВЕЦ, вкл. чрез надграждане и/или реконструкция на съществуващи бентове, прагове и други съоръженията, изгубили първоначалното си предназначение, с изключение на тези, за които е започнала процедура за съгласуването им по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие;

  • Забранява се съгласуване на строителството на ветрогенератори и фотоволтаици извън урбанизирани територии освен като собствени източници на електрическа енергия и с изключение на тези, за които е започнала процедура за съгласуването им по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие;

  • Забранява се търсене и проучване на общоразпространени полезни изкопаеми (строителни и скалнооблицовъчни материали), разкриване на нови и разширяване на концесионните площи за добив на общоразпространени полезни изкопаеми (строителни и скалнооблицовъчни материали); забраната не се прилага в случаите, в които към датата на обнародване на заповедта в „Държавен вестник” има започната процедура за предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване и/или за предоставяне на концесия за добив по Закона за подземните богатства (ЗПБ) и по Закона за концесиите, или е започ- нала процедура за съгласуването им по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие, или е подадено заявление за регистриране на търговско откритие;

  • Забранява се чупене, повреждане, събиране и/или преместване на пещерни и скални образувания.




  • Въздействия при реализиране на плана:

С Общия устройствен план се предвижда обособяване на зони с променено предназначение, спрямо това в опорния план, включително и в границите на зощитените зони.

В ЗЗ „Река Янтра“ попадат териториите покрай път I-5 между град Бяла и гара Бяла, както и неурбанизирани територии в района на гара Бяла. За тези територии в ОУП се предвиждат нови устройствени зони.

Прилежащата територия на път I-5 има сериозен потенциал в областта на общественото обслужване, търговия и логистика. Проектантският колектив предлага развитие на:


  • нова смесена обслужващо - производствена зона на север от път 1-5, в участъка град Бяла – гара Бяла. Територията попада изцяло в ЗЗ „Река Янтра“ и обхваща земеделски обработваеми земи в непосредствена близост до пътната артерия. На територията на ново предвидените устройствени зони не са установени местообитания, предмет на опазване на ЗЗ.

  • разширение на съществуващата територия за жевотновъдни ферми – североизточно от гара Бяла. Територята попада изцяло в ЗЗ „Река Янтра“. На територията на ново предвидените устройствени зони не са установени местообитания, предмет на опазване на ЗЗ.

  • Развитие на района на лесопарк „Беленска гора“ – зона за лесопарк и рекреационни дейности в територия под защита на Натура 2000. Предвижда се устройване на лесопарк и зона за рекреационни дейности. Не се допуска промяна на предназначение на земята от горски фонд в урбанизирана територия, допуска се изграждане на туристическа инфраструктура - пътеки, образователни съоръжения, места за почивка и други обекти, които не са трайно свързани с терена.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

Общият устройствен план е допустим и реализирането му не противоречи на предмета и целите на опазване в трите защитени зони, при приемане на подходящи устройствени показатели за теритроиите, попдащи в границите на ЗЗ.


е) срокове и етапи на изготвянето на плана или програмата


След одобряване на заданието за обхват и схема за провеждане на консултации предстои разработване на Доклад за екологична оценка, приложение към който е Доклад за оценка съвместимостта с предмета и целите на опазване в защителните зони.

Ориентировъчен времеви график на процедурата по ЕО и ОС за ОУПО:

Срок за разработване на ДОС и внасяне в РИОСВ – Русе за оценка на качеството: март 2017 година;

Срок за разработване на ДЕО и внасяне в РИОСВ – Русе за оценка на качеството: май 2017 година;

Разработване и приемане на окончателен проект на ОУПО на община Бяла, с отразяване на мерките, зложени в Решението за одобряване на плана от РИОСВ – Русе –м. септември – м. октомври 2017 година.


3. Орган, отговорен за одобряването, и орган по прилагането на плана, програмата и проекта.

Орган, отговорен за одобряване и прилагане на плана е Възложителя: Община Бяла.


  1. Друга информация по преценка на възложителя – НЯМА.


Приложение № 2 към чл. 10, ал. 2

Част А - за планове, програми и проекти


  1. Характеристика на плана, програмата и проекта относно:

а) инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия;

Предлаганият ОУПО на Община Бяла за териториите в обхвата на защитените зони не определя критерии, не въвежда нормативни изисквания и други условия по отношение на инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда.



В границите на защитена зона „Река Янтра“ са планирани устройствени зони, в които ще могат да се реализират инвестиционни предложения, попадащи в обхавата на Приложение 2 на ЗООС:

Селско и горско стопанство – т. 1 от Приложение 2 на ЗООС:

  • д) интензивно животновъдство (инвестиционни предложения, невкл. в прил. № 1)

Инфраструктурни инвестиционни предложения – т. 10 от Приложение 2

  • б) обекти с обществено предназначение, включително строителство на търговски центрове и паркинги;

Предвидената устройствена зона на територията на ЗЗ „Беленска гора“ - зона за лесопарк отразява настоящото състояние и начин на плозване и не предвижда реалзиране на инвестиционни предложения на територията му.

Извън границите на защитените зони:

Селско и горско стопанство – т. 1 от Приложение 2 на ЗООС:

  • д) интензивно животновъдство (инвестиционни предложения, невкл. в прил. № 1)

Инфраструктурни инвестиционни предложения – т. 10 от Приложение 2

  • б) обекти с обществено предназначение, включително строителство на търговски центрове и паркинги;

Туризъм и отдих – т.12 от Приложение 2 на ЗООС:

  • в) ваканционни селища, хотелски комплекси извън урбанизирани територии и съпътстващи дейности (невключени в приложение № 1);

  • д) паркове със специално предназначение;

  • г) спортни и/или рекреационни комплекси извън урбанизирани територии.



б) мястото на предлагания план/програма в цялостния процес или йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията.

В националната система от планове и стратегически документи ОУП се явява междинно звено между Общинския план за развитие (ОПР), Концепцията за пространствено развитие на община (КПРО) и отделните Подробни устройствено планове (ПУП), касаещи предназначението на всеки отделен имот. С ОУП се цели визуализирането и конкретизирането в териториално измерение на целите, политиките, мерките залегнали в стратегическите документи от по високо ниво, а именно ОПР и Областната стратегия за развитие (ОСР). Също така с ОУП се детайлизират териториалните насоки на развитие залегнали в пространствените схеми и концепции - КПРО и Регионалнате схема за пространствено развитие на ниво област (РСПР). По този начин на нормативно ниво ОУП се явява основна връзка между Закона за регионално развитие (ЗРР) и Закона за устройство на територията (ЗУТ).

С ОУП се дава пространствено измерение на предвижданията и на много други стратегически и планови документи за територията на общината – стратегии за развитие в областта на околната среда, управлението на отпадъците, туризма, икономиката и т.н. Визуализират се ограничителните режими върху територията, произтичащи от различни закони и подзаконови нормативи по отношение на опазването на историческото и културно наследство, горския и земеделски фонд, опазването на околната среда и възстановяването на нарушени територии и т.н.

2. Задание за изготвяне на плана, програмата и проекта

Разработването на ОУП е съгласно Планово задание за изработване на ОУП, одобрено с Решение № 118 по Протокол № 7/31.07.2014 г. на Общински съвет Бяла и във връзка със Споразумение за частично финансиране на изработването на ОУП.

На основание чл.126 ал.4 на ЗУТ, Общият устройствен план на общината се изработва в две фази, както следва: Първа фаза – Предварителен проект; Втора фаза – Окончателен проект. Съдържанието на проектно-проучвателните работи (ППР) по всяка фаза се определя от чл.18 и чл.19 на Наредба №8 на МРРБ за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

3. План-извлечения за ползване на гори

Общият устройствен план предвижда запазване на съществуващите горски територии. Актуална информация за горските територии ще бъде инкорпорирана в графичната част на Общия устройствен план.



4. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, таблици, схеми, снимки и др. - по преценка на възложителя, приложения.

По-долу е представено изображение на защитените зони и разположението им спрямо населените места на община Бяла.



ПРИЛОЖЕНИЕ:

  • Документ за платена държавна такса.

Възложител:

КМЕТ на Община БЯЛА








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница