Сектор „енергетика



страница1/5
Дата25.07.2023
Размер19.23 Kb.
#118345
ТипАнализ
  1   2   3   4   5
Курсова работа
Свързани:
корпоративна сигурност

ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“
КУРСОВА РАБОТА
Факултет: Юридически
Катедра: „Сигурност и безопасност“
Специалност: Защита на националната сигурност (Поток Б)
Дисциплина: „Защита на критичните инфраструктури“
ТЕМА :
СЕКТОР „ЕНЕРГЕТИКА“
СТРАТЕГИЧЕСКИ ОБЕКТ : АЕЦ „КОЗЛОДУЙ “
Студент : Камен Асенов Каменов ПРОВЕРИЛ:
Факултетен номер : 171912023 доц. д-р Константин Казаков
Курс- трети, ЗНС поток Б
2021 г.


СЪДЪРЖАНИЕ:



  1. Стратегически обект . Описание.

  2. Критерии за установяване на обекта, като част от критичните инфраструктури.

  3. Определяне на стратегическите зони.

  4. Анализ и оценка на заплахата.

  5. Анализ и оценка на уязвимостта.

  6. Анализ и оценка на риска.

  7. Мерки и процедури за защита.

  8. Използвани източници.


I.Стратегически обект. Описание.


АЕЦ „Козлодуй” е единствената атомна централа в България и е най-големият производител на електрическа енергия в страната, като обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство. Това, заедно с високата експлоатационна безопасност и надеждните доставки на електроенергия, определя нейната роля като ключов фактор за стабилността на националната електроенергийна система и за енергийната сигурност на страната.

Площадката на атомната електроцентрала е разположена в северозападната част на Република България, на десния бряг на р. Дунав на 3,5 km югоизточно от гр. Козлодуй. Площадката се намира срещу 694-ти километър по р. Дунав, отстояща на 3,7 км южно от талвега на реката и държавната граница с Република Румъния. Районът на площадката се намира в северната част на първата незаливаема тераса на р. Дунав. Местността на площадка „Козлодуй” е равнинна, със средна надморска височина, варираща от +28,00 m до +36,00 m по Балтийската височинна система. Низината и площадката са защитени от р. Дунав с дига, достигаща абсолютна кота +30,40 m. Площадката на АЕЦ „Козлодуй” е ситуирана на незаливаема тераса с абсолютна кота +35,00 m. На север, тя граничи с крайдунавската низина. На юг от площадката, склона на вододелното плато е относително висок (от +100 m до +110 m), на запад е около +90 m, а на изток е по нисък и се снижава до +30 m над морското равнище. Площта на цялата площадка е около 2 км2 , а заедно с каналите за техническо водоснабдяване и брегови помпени станции достига до 4 км2.


В АЕЦ „Козлодуй” се експлоатират два блока с реактори от тип ВВЕР-1000 проект В320. Другите четири блока с реактори от тип ВВЕР-440 проект В-230 са в процес на извеждане от експлоатация. Отработеното ядрено гориво се съхранява в хранилище за отработено ядрено гориво (ХОГ) под вода и хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво (СХОГ), намиращи се на площадката на АЕЦ „Козлодуй”. Техническото водоснабдяване на централата се осъществява от водите на р. Дунав, които посредством две брегови помпени станции и два открити канала (студен и топъл) с дължина 7.5 км се довеждат до площадката на АЕЦ „Козлодуй”. АЕЦ „Козлодуй” се явява потенциален източник на радиационно въздействие върху населението и околната среда в случай на авария. Основните технологични съоръжения и системи, които при авария е възможно да доведат до повишено облъчване на персонала и до радиоактивни изхвърляния и замърсявания в производствените помещения, на територията на АЕЦ и прилежащата околна среда, са:


 реакторните инсталации на 5 и 6 енергоблокове;
 хранилище за отработено ядрено гориво (ХОГ);
 хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво (СХОГ);
 спомагателни корпуси (СК), включващи: - хранилища за твърди и течни високоактивни и средноактивни радиоактивни отпадъци (РАО); - системи за специално очистване на радиоактивни води и газове;


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница