Шестмесечен анализ от дейността на обществения посредник на



Дата26.09.2017
Размер133.48 Kb.
#31102
ОБЩИНА ШУМЕН

9700 гр. Шумен, бул. “Славянски” № 17, тел./факс: 054/800400,

e-mail: mayor@shumen.bg, http://www.shumen.bg

ISO 9001:2008 ISO 14001:2004 OHSAS 18001:2007 ISO 27001:2005



ШЕСТМЕСЕЧЕН АНАЛИЗ

ОТ ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК НА

ОБЩИНА ШУМЕН - 2017 г.
                            

СТАТИСТИКА

Настоящият шестмесечен анализ е изготвен на база на постъпилите при Обществения посредник на Община Шумен жалби и сигнали на гражданите и техните организации до 19.07.2017 г. На основание чл. 26 от Правилника за организацията и дейността на Обществения посредник на територията на Община Шумен, анализът се представя на Общинския съвет в Шумен за информация. Изводите от анализа се представят и пред средствата за масово осведомяване при спазване на законовите ограничения за конфиденциалност.



Дейността в цифри:
Приети, изслушани и консултирани граждани – 80

Заведени жалби – 80

Образувани проверки – 43

Решени случаи чрез взаимодействие с администрацията – 23

Становища с предложения и препоръки – 0

Жалби в процес на разглеждане – 0

Статистическите данни през отчитания период показват известен спад в общото количество на заведените при Обществения посредник жалби в рамките на първото шестмесечие на годината в сравнение с всички останали периоди от 2013 г. насам. Трудно е да се даде достатъчно обективна причина за този факт, а и е рано да се правят категорични изводи от него. Все пак ще припомня, че подобни отклонения от нормалната натовареност в офиса на Обществения посредник се наблюдавани и в други периоди, които съвпадат с провеждането на парламентарни избори в страната. Друга възможна причина може да се търси и в отчетливите сигнали за по-отворена връзка между настоящата администрация и гражданите. В отчетния период бе променен официалният сайт на Община Шумен, като администрацията разкри денонощен телефон за сигнали и оплаквания на гражданите и демонстрира желание да предостави повече електронни услуги. Приемните дни на Кмета и неговите заместници се провеждаха по график и с пълна натовареност, като при местния омбудсман за първи път са отчетени и удовлетворителни изказвания на граждани от тези срещи с представителите на местната власт. С този факт може да се обясни и отчетливата липса на сигнали и оплаквания към омбудсмана от сезонен характер като непочистени от сняг улици, неокосени тревни площи и други. Не на последно място следва да се отчете и обстоятелството, че през изминалото шестмесечие действията на Кмета и Общинския съвет в Шумен не са провокирали намесата на Обществения посредник да коригира предприети секторни политики с нарочни, писмени препоръки или становища за разлика от първото полугодие на 2016 г. В крайна сметка, предложеният по-долу анализ подчертава определени индивидуални случаи, разгледани от Обществения посредник, които съдържат предложения за бъдещи мерки и инициативи от страна на администрацията и общинските съветници.

РАБОТА ПО ИНДИВИДУАЛНИ ЖАЛБИ И СИГНАЛИ

Този вид шестмесечни анализи на дейността на Обществения посредник на Община Шумен винаги е извеждал отделни индивидуални жалби и сигнали на гражданите като ясна илюстрация на тенденциите във взаимоотношенията между администрацията и гражданите.


Случаят „Вачкова“

На 30.03.2017 г. при Обществения посредник на Община Шумен е подадена жалба с Рег. индекс 96-ОО-492 относно целесъобразността на въведена нова процедура във връзка с издаването на абонаментни карти за безплатно пътуване по вътрешноградския транспорт на пенсионери над 65-годишна възраст. Процедурата въвежда изискването за издаване на допълнително удостоверение от страна на общинската администрация, с цел да се проконтролира дали са налице фактите и обстоятелствата, даващи право на съответното лице да получи карта за безплатно пътуване. Издаването на това удостоверение изискваше и предоставяне на копие от разпореждането на НОИ за отпускане на пенсия на лицата.


По случая бе образувана проверка, в хода на която се изясни следното: в изпълнение на Решение № 59 на Общински съвет – Шумен по протокол №4 от 28.01.2017 г. от бюджета на Община Шумен се отпускат 150 000 лв. за осигуряването на абонаментни карти за безплатно пътуване по вътрешноградския транспорт на пенсионери над 65-годишна възраст и на многодетни майки. Картите се издават за съответната година, като процедурата приключва към края на месец март. Следва да се подчертае, че това е трайна политика на Община Шумен в областта на социалната сфера. Фактът, че ползвателите на тази социална услуга са свикнали с един установен от годините ред за издаването на абонаментните карти и обстоятелството, че новата процедура се въвежда в самия край на постановения срок обясняват породилото се напрежение. В рамките на дни в офиса на Обществения посредник и на служебния телефон бяха регистрирани още сигнали и оплаквания от допълнително изискваното удостоверение.
В изпълнение на правомощията си по чл.17 от Правилника за организацията и дейността на Обществения посредник на територията на Община Шумен поисках среща с Кмета на Община Шумен г-н Любомир Христов. От проведения разговор стана ясно, че целта на новата процедура е да се засили контролът по разходваните за тази социална услуга публични средства. Кметът сподели вижданията си, че процедурата не би трябвало да създава допълнителни затруднения за правоимащите лица и в тази връзка е издал разпореждане за премахване на изискванията за представяне на допълнителни документи като копие от разпореждането на НОИ за отпусната пенсия. С цел по-бързото и безпрепятствено обслужване на гражданите Кметът разпореди откриването на допълнителни гишета и график за обслужване на пенсионерите, желаещи да се снабдят с абонаментна карта за безплатно пътуване.
Предприетите допълнителни мерки доведоха до известно облекчаване на напрежението. Въпреки това, в рамките на последните два дни от кампанията, се образуваха дълги опашки пред центъра за обслужване на граждани на общинската администрация и касите на обслужващата фирма „Шумен – Пътнически автотранспорт“.
С оглед на всичко това, считам че е редно да се анализира ефектът от въведеното допълнително изискване спрямо общата сума, която общината разходва за обезпечаване на тази социална услуга. В случай, че не се констатират значими отклонения спрямо предходни години, предлагам да се възстанови предишния ред по издаването на абонаментните карти за безплатно пътуване на пенсионерите над 65-годишна възраст.
Случаят „Димитров“

На 28.04.2017 г. при Обществения посредник в Община Шумен е подадена жалба с Рег. индекс 96-00-498, съдържаща притеснения от обявените намерения на общинската администрация да проведе тръжна процедура за местата, върху които са разположени временни преместваеми обекти. Новината предизвика напрежение сред собствениците на павилиони, извършващи търговска дейност в града. Със съдействието на Обществения посредник излъчени от тях представители проведоха среща с Кмета на Община Шумен г-н Любомир Христов. В рамките на тази среща бе изяснено, че общинската администрация е в правото си да подлага тези терени на тръжна процедура. Търговците получиха уверение, че не се цели премахването на тези обекти, което е видно и от запазването на бройката на вече съществуващите според актуализираната схема за тяхното разполагане.


В хода на тази кампания от общинската администрация се постави ново изискване към наемателите. След спечелването на търга и преди подписването на договора си с Община Шумен те бяха задължени да сключат договор с фирми, извършващи услугата по сметоизвозване, за да гарантират опазването на чистотата около съответните обекти. След проверка на документацията от моя страна стигнах до извода, че новото изискване на общината не противоречи на закона. Въпреки това считам, че въпросът следва да се уреди по-точно и в повече детайли. Към настоящия момент фирмите, извършващи сметоизвозването на територията на гр. Шумен са „Екомакс“ и „РТК“. В изпълнение на новите изисквания на Община Шумен ръководствата на двете компании са се договорили за единна цена за извозването на генерираните от временните преместваеми обекти отпадъци в размер на 19 лв. без ДДС за един месец. В разработените типови договори на „Екомакс“ за търговеца възниква и задължението да полага грижи по опазването на предоставената от фирмата кофа за смет. Липсата на каквато и да е диференциация по отношение на квадратурата на съответния временен преместваем обект и задължителното му оборудване със самостоятелна кофа, въпреки наличието в близост на разположени от съответната фирма съдове, създават неприемливи ситуации. В един от представените пред Обществения посредник на Община Шумен случаи става дума за обект от 9 кв. м. с месечен наем от 35 лв., който ще заплаща такса за сметоизвозване от около 23 лв. плюс ангажимента да прибира всяка вечер предоставената кофа за смет в павилиона.
С оглед на всичко това, предлагам на Общинския съвет да предприеме инициатива за изменение и допълнение на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги. Така общинският съвет ще изпълни ангажимента си да определи размера на тази нова услуга, като се съобрази с квадратурата на отделните обекти и ще въведе правила за предоставянето на самата услуга.

Случаят „Жечев“

На 15.05.2017 г. при Обществения посредник в Община Шумен е подадена жалба с Рег. индекс 96-ОО-505 относно необходимостта от облекчаване на автомобилния трафик в района на кръговото движение на пл. „Руски паметник“. Жалбоподателят предлага автобусите на компаниите, извършващи междуградски превози, да изминават маршрута до Автогара-Шумен, подхождайки по ул. „Станционна“, а не по ул. „Алеко Константинов“ и бул. „Мадара“.


По случая е образувана проверка и след проведена среща с общинския експерт „Транспорт, логистика и знаково стопанство“ г-н Владимир Събев стана ясно, че предложението на жалбоподателя е напълно основателно. Според утвърдената транспортна схема на Община Шумен, всички извънградски линии, използващи шуменската автогара наистина следва да използват ул. “Станционна” както на излизане от града, така и на влизане.

За целта след кръстовището на бул. „Симеон Велики” и ул. „Алеко Константинов” в посока кръговото на Руски паметник е поставен знак, забраняващ движението на товарни коли и автобуси. Според г-н Събев, нарушаването на тази забрана е спорадично и инцидентно и се извършва не от редовните превозвачи, а от преминаващи през града туристически автобуси.

 

Жалбоподателят не бе удовлетворен от представения отговор и в кратки срокове предостави снимков материал на редовно нарушаване на предварително приетата транспортна схема от автобуси на редовните превозвачи, изпълняващи междуградски превози през Шумен. След настояване от страна на Обществения посредник г-н Събев се ангажира да обърне внимание на съответните оператори да спазват определения маршрут по ул. „Станционна“. Ангажимент да отправи същото предупреждение пое и собственикът на Автогара-Шумен г-н Деян Банков.


Поради важността на проблема поисках да бъда поканен на следващото заседание на Комисията по безопасност на движението в Община Шумен и да поставя на разглеждане възможността за засилване на контрола по спазването на транспортната схема.
Случаят „Анчев“

На 30.05.2017 г.при Обществения посредник в Община Шумен е депозирана жалба с Рег. индекс 96-00-511 от лице с намалена работоспособност, което е освободено от данък за превозно средство по смисъла на чл.58, ал.1, т.4 от ЗМДТ. Жалбата съдържа оплакване от действията на служителите от отдел „Местни данъци и такса битови отпадъци“ в Община Шумен. Лицето твърди, че с цел да получи удостоверение, че не дължи данъци към Община Шумен – необходимо му, за да премине годишен технически преглед на собствения му автомобил, е бил приканен да заплати предсрочно задълженията си за 2017 г. и да заплати такса от 5 лв. за съответното удостоверение.


По случая е образувана проверка, която разкри следната фактическа обстановка. Жалбоподателят и неговата съпруга притежават автомобил в условията на съпружеска имуществена общност. Поради обстоятелството, че лицето е освободено от заплащане на данък за превозна средство, по причина на доказаната с ТЕЛК решение намалена работоспособност и по силата на закона, съпругата му дължи данък за своята част от собствеността. Така определения й дължим данък превозно средство за 2016 г. е коректно и в срок заплатен. Това се удостоверява със съответната квитанция от отдел „Местни данъци и такса битови отпадъци“ към Община Шумен, която е снабдена с изискуемия стикер, който следва да се представи в лицензираните пунктове за извършване на годишен технически преглед на моторните превозни средства.
Наредбата на Министерството на транспорта за реда за осъществяването на годишните технически прегледи обаче изисква документ от съответната община за заплатения данък, с какъвто освободеното лице не разполага. В отговор на запитването му към отдел „Местни данъци и такса битови отпадъци“ получава разяснение, че може да му бъде издадено удостоверение за липса на данъчни задължения, но за целта следва да се заплати и данъка за текущата година, както и да се заплати определената от общинския съвет такса за документа.
В изпълнение на правомощията си по чл. 17 от Правилника за организацията и дейността на Обществения посредник на територията на Община Шумен препоръчах на началника на отдела г-жа Илиана Симеонова в подобни случаи да не се изисква предсрочното заплащане на дължимия данък. Доколкото остава проблематично предоставянето на документ пред пунктовете за извършване на годишен технически преглед, предлагам на общинския съвет да инициира изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и да освободи този кръг лица от заплащането на такса за въпросното удостоверение. Аргументът за това е, че в процеса на администриране се нарушават права, предоставени от нормативен акт от по-висока степен.

ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ПРАВНАТА СРЕДА
На 06.03.2017 г. в качеството си на Обществен посредник на Община Шумен бях поканен на информационна среща на Ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. д.и.н Георги Колев, студенти и преподаватели, включили се в проект на Министерството на образованието и науката – „Студентски практики – фаза 1“. Срещата бе организирана поради възникналото напрежение след забавяне на изплащането на стипендиите и възнагражденията по проекта.
По време на срещата стана ясно, че в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ за периода от октомври 2016 г. до февруари 2017 г. договори за практическо обучение по този проект са сключили общо 971 студенти. В същото време, процесът по верификация на направените разходи от страна на Министерството на образованието и науката не функционира нормално, което заплашва изплащането на договорираните стипендии и възнаграждения. Решението на ректорското ръководство е да изплати дължимите по договорите суми от собствените си бюджетни средства, без да има ясни гаранции, че Министерството на образованието и науката ще възстанови проектното финансиране. Студентите от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ организират подписка с настояване да получат стипендиите по изработените учебни практики. Ректорът проф. д.и.н Георги Колев вече е изпратил Уведомително писмо до Министъра на образованието и науката проф. Николай Денков с настояване за скорошно възстановяване на нормалното функциониране на проекта.
След като се запознах с изложените факти се обърнах писмено към Омбудсмана на Република България, г-жа Мая Манолова, с искане за проверка на проект „Студентски практики – фаза 1“ и действията на Министерството на образованието и науката. След намесата на националния омбудсман получихме официален отговор от министъра на образованието и науката проф. Николай Денков. В него подробно е разяснена процедурата по изплащането на разходите по този проект. От министерството обясняват, че са проведени разговори с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, в резултат на които забавянето на стипендиите е изчистено. „След верификация на разходите от страна на Управляващия орган същите ще бъдат възстановени в бюджета на университета“, се казва в писмото на министър Денков. В заключение се подчертава, че „Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“, в лицето на ректора като разпоредител с бюджета на университета, подхожда достатъчно отговорно като партньор по проект „Студентски практики“. Ето защо смятаме, че създалата се ситуация беше инцидентна и няма да се повтори“.


ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ИНСТИТУЦИИТЕ

През 2017 г. продължих споразумението за партньорство с „Енерго – Про“ ЕАД. Припомням, че то датира от 2013 г. и постепенно се превърна в допълнителен и ефективен механизъм за разрешаване на спорове между електроразпределителното дружество и неговите клиенти. Тази иновативна практика доказа ефективността си през последните четири години и убедено твърдя, че е положително оценявана както от потребителите, така и от мениджмънта на дружеството. През първото полугодие на тази година Общественият посредник е влизал в контакт с електроразпределителното дружество по 6 конкретни случая.
Продължават да правят впечатление съдържанието и количествата оплаквания от дейността на операторите на мобилна телефония и телевизия – некоректно предоставени услуги, непоискани търговски предложения и други. През първите месеци на 2017 г. посредничеството на местния омбудсман при подобни казуси са в общо 7 случая. В количествено отношение следва да отбележим и оплакванията срещу действия на частните съдебни изпълнители – общо 6 случая.
Продължава доброто партньорство с Регионалната дирекция на Агенцията за социално подпомагане - гр. Шумен. Служителите на дирекцията подхождат отговорно във всеки случай за съдействие от страна на Обществения посредник на Община Шумен. В отчетния период съвместни проверки са извършвани по общо 6 случая. Същото високо институционално взаимодействие може да се констатира и във взаимоотношенията с териториалното поделение на НОИ – гр. Шумен.
ИНСТИТУЦИОНАЛНО УКРЕПВАНЕ

През отчетния период Общественият посредник на Община Шумен се включи в различни инициативи на неправителствените организации. Продължиха и усилията по програмата за „Гражданско образование“. През месец май, офисът на Обществения посредник бе посетен от десетокласници от Професионалната гимназия по икономика в Шумен. Младите програмисти, които работят в Историческата лаборатория към гимназията под ръководството на Дарина Господинова, потърсиха местния омбудсман, за да научат повече за историята на човешките права и свободи. Общественият посредник на Община Шумен представи историята на конституционализма и ролята и функциите на институцията омбудсман в опазването на правата и свободите на гражданите. На учениците бяха представени и възможностите на базираната в интернет платформа за повишаване на гражданската образованост - „Гражданомер“.


В края на месец юни деветокласници от СУ „Панайот Волов“ – Шумен посетиха Народното събрание и наблюдаваха работата на депутатите по време на редовно парламентарно заседание. Учениците се обучават в специалността „Защита на информацията и национална сигурност“. Визитата се осъществи по инициатива на народния представител Димитър Александров и със съдействието на Обществения посредник на Община Шумен Иван Капралов и директора на училището Ема Радушева. Народните представители от Шуменския многомандатен избирателен район посрещнаха лично учениците и разясниха дейността на Народното събрание и постоянните комисии. Заместник-председателят на парламента д-р Нигяр Джафер /ДПС/ и народните представители Димитър Александров /ГЕРБ/, Румен Генов /ГЕРБ/, Иван Иванов /БСП/ и Емил Димитров /ОП/ разясниха пред учениците хода на законодателния процес и превръщането на един законопроект в действащ закон. Шуменските народни представители подчертаха, че въпреки политическите си различия са готови да отстояват заедно каузи за развитието на областта и бъдещето на младите хора. По-късно учениците бяха поздравени и от председателя на постоянната комисия по „Вътрешна сигурност и обществен ред“ Цветан Цветанов /ГЕРБ/, който изрази желание да върне визитата на учениците в Шумен и да дискутира с тях проблемите на националната сигурност и противодействието на тероризма.

Иван Капралов – Обществен посредник на Община Шумен


20.07.2017 г.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница