Социалните партньори дискутиат насилието на работното място Social Partners Discuss the Violence at Workplace



Дата28.10.2018
Размер40.45 Kb.
#102529
Gender mainstream  Double Feature  Languages 

Sector 1:  Sector 2: 



Надежда Даскалова

Социалните партньори дискутиат насилието на работното място

Social Partners Discuss the Violence at Workplace

Българските социални партньори дискутираха резултатите от ново проучване на Международната Организация на Труда (МОТ), Международния Комитет на Сестрите (МКС), Световната Здравна организация (СЗО), Международната Федерация на Работещите в Общественото Обслужване (МФРОО), разглеждащо насилието на работното място в здравеопазването и се дговориха да се изработи план за действие за превенция и елиминация на насилието на работното място в здравеопазването.

Bulgarian social partners discussed the findings of a new International Labour Office (ILO), International Council of Nurses (ICN), World Health Organisation (WHO), Public Services International (PSI) research on Violence in the health sector and Framework Guidelines for Addressing Workplace Violence in the Health Sector and agreed to launch an Follow up action plan for prevention and elimination the workplace violence in the health care sector.


На 20-21 октомври 2003 Федерацията на синдикатите в здравеопазването на КНСБ и Медицинската федерация Подкрепа проведоха международна конференция Насилието на работното място в здравеопазването в България подкрепена от на Международната организация на труда (МОТ) и Международния синдикат на работещите в обществените услуги (PSI). На конференцията присъстваха представители на МОТ, Световната здравна организация (СЗО), Международния синдикат на работещите в обществените услуги (МСРОУ), парламентарната комисия по здравеопазването, министерство на здравеопазването, Инспекцията по труда, НЗОК, Националната асоциация на работодателите, синдикалисти от медицинските федерации на КНСБ и Подкрепа, синдикалисти от Македония, Румъния и Чехия.

Целта на конференцията беше да се запознае българските власти и социалните партньори с основните резултати от Съвместната програма на Международната организация на труда (МОТ), Международния комитет на сестрите (МКС), Световната здравна организация (СЗО), Международния синдикат на работещите в обществените услуги (МСРОУ) и с Рамковите насоки за борба с насилието, в частност с резултатите от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания в рамките на съвместната програма изследване в България.

Основни резултати от изследването

Обществено възприятие


Обществеността, в частност заетите в здравеопазването все още не осъзнават достатъчно проблема за насилието на работното място. Неговото значение значително се подценява и се интерпретира в контекста на трудностите, с които се сблъскват хората в ежедневния си живот и стреса, породен от негативните последици от продължителната и болезнена реформа, насилието и престъпността, като част от прехода. Насилието в българското общество се възприема с толерантност и е обгърнато в мълчание. Като цяло насилието не стои на дневния ред на обществото. Липсва гласност и обществена загриженост, както и мерки за предотвратяване на насилието и адекватна защита на жертвите на насилие.

Физическо насилие на работното място


Тази форма на насилие не е типична за здравния сектор в България. Но от друга страна, данните показват, че не е и изключение: 7,5% от респондентите посочват, че са били жертви на физическо насилие, а 10.2% са били свидетели на такова. Физическото насилие обикновено възниква по линията на конфликт между пациента и лекаря. Агресивните пациенти са субекти на насилие в 65,8% от регистрираните случаи.

Психологическо насилие на работното място


Най-разпространената форма на психическо насилие на работното място е устният тормоз. На такъв са били подложени 37,2% от респондентите и според преобладаващата част от тях това е типичен пример на насилие. На второ място е нагрубяването и психическото малтретиране, посочени от 30,9%. Незначителна част от респондентите (2.2%) споделят, че са били подложени на сексуално насилие. За разлика от физическото насилие, където пациентът е преди всичко субект на насилие, при психическото насилие нараства броят и относителният дял на случаите, при които субект на насилието е член на персонала или прекият ръководител.

Фактори, допринасящи за насилие на работното място


Резултатите от изследването показват, че факторите, които предизвикват насилие, се коренят в широк социален, икономически и културен контекст. В същото време някои специфични характеристики на здравеопазването се посочват като увеличаващи риска от насилие на работното място. Сред факторите, които допринасят за насилие на работното място са посочени: Социалната и икономическата ситуация в страната, Здравната реформа, Стресът и социалното напрежение, Личността на пациента, Специфични групи пациенти, Стил на управление, Взаимоотношенията на работното място, Организацията на труда и условията на труд, Липсата на мерки за сигурност и контрол, Липсата на специални органи и процедури.

Резултатите от изследването и дискусията на конференцията показаха, че понастящем в България липсват ефективни специфични стратегии и дейност, насочени към борба с насилието както в здравните заведения, така и на национално и институционално ниво. Синдикатите и професионално-съсловните организации също нямат свои стратегии.



Участниците в конференцията посочиха, че е време да се приеме, че насилието на работното място съществува, в това число и в здравеопазването, и да се предложат ефективни краткосрочни, средносрочни и дългосрочни стратегии за превенция и елиминиране с участието на социалните партньори на всички нива.

Следващи действия


Участниците в Конференцията предложиха План за последващи действия за борба с насилието, включително: предложения за промени и допълнения в съществуващото трудово законодателство и други закони, включване на проблема за насилето в социалния диалог и колективното договаряне на всички равнища, оценка на риска, конкретни мерки за превенция и мониторинг.

Надежда Дакалова
Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница