Специалност френска филология окс “Бакалавър” Избираеми дисциплини летен семестър 2014-2015



Дата24.10.2018
Размер54.01 Kb.
#95301
СПЕЦИАЛНОСТ ФРЕНСКА ФИЛОЛОГИЯ - ОКС “Бакалавър”

Избираеми дисциплини летен семестър 2014-2015
Първи курс (курсов ръководител: ас. Владимир Сунгарски) – 3 гр.


  1. Езиковедска дисциплина – Увод в лингвистичната терминология (1+0) – 1 ч. лекции

15 ч. лекции – гл. ас. д-р Ивайло Буров
Анотация

Целта на избираемия курс «Увод в лингвистичната терминология» е да формира у студентите основополагащи теоретични знания за боравене с лингвистичната терминология. Тези знания би следвало да послужат за солидна основа и надградени по естествен начин в лингвистичните дисциплини от бакалавърския курс като фонетика и фонология, морфосинтаксис, лексикология и семантика. Цел на курса е и да обвърже лингвистичната терминология с конкретни примери и особености от езиковите системи на френския, италианския и румънския език.


Втори курс (курсов ръководител: гл. ас. Александра Желева) – 3 гр.


  1. Втори чужд език (студентите продължават да изучават чуждия език, избран в 3-ти сем. ) – (0+4)

  2. Езиковедска дисциплина – Дискусионен клуб (1+0)

  • 8 ч. лекции общо - гл. ас. д-р Антоанета Робова

  • 7 ч. лекции общо - ас. Владимир Сунгарски


Анотация

Материалът за дискусия и аргументирано представяне на лична позиция в кратък структуриран монолог е организиран в три жанрово-тематични направления: кино (5 часа), поп музика (5 часа) и комикси (5 часа). На базата на късометражен филм, песен или откъс от комикс, студентите ще имат възможност да изразят коментарно и критическо становище по въпроси за изразните средства и художествена стойност на предложените произведения.




  1. Педагогика (4+0)

  • 60 ч. лекции - проф. дпн Сийка Чавдарова (ФП) (4+0)


Анотация

Чрез обучението по дисциплината Педагогика се цели формиране на по-задълбочена и по-детайлизирана представа за постиженията и проблемите на педагогическата теория и практика.

Подцели:

- запознаване с основните педагогически понятия;

- очертаване на основните проблемни области на педагогическата наука;

- формиране на умения за анализ и интерпретиране на конкретни педагогически проблеми;

- формиране на отношение към педагогическата професия.
Трети курс (курсов ръководител: гл. ас. Боряна Цанева) – 3 гр.


  1. Втори чужд език (студентите продължават да изучават чуждия език, избран в 3-ти сем. ) – (0+4)

  2. Текуща педагогическа практика (0+3) – Катедра МЧО

  3. Езиковедска дисциплина: Дискусионен клуб: житейски и общофилософски въпроси (1+0)

  • 15 ч. лекции – ас. Вълчан Вълчанов (1+0)


Анотация

Дискусионният клуб представлява интерактивен курс, в който въз основа на зададена общофилософска тема и с помощта на подбрани текстове и аудиовизуални материали на френски мислители се провеждат дискусии, по време на които студентите анализират предложения текст и/или запис (разговор, представяне и др.) и изложение на своите лични разсъждения, последвано от дебатиране по съответните теми. Дискусионният клуб си поставя три основни цели, а именно – студентите :



    1. да обогатят своята френска общофилософска култура

    2. да затвърдят способността си за критическо мислене, и да разгърнат нови идеи

    3. да усъвършенстват своите дискусионни умения.




  1. Езиковедска дисциплина: Френският език в Северна Америка (1+0)

  • 15 ч. лекции – гл. ас. д-р Георги Жечев (1+0)


Анотация

Целта на курса е да се направи общ преглед на проблематиката, свързана с присъствието на френския език в Северна Америка. Същевревенно се въвеждат някои основни понятия от социолингвистичното описание на езиковите общности и от езиковото планиране (езиковите политики). Анализират се и характеристиките на северноамериканските варианти на френския език във фонетичен и лексикален план.



Четвърти курс (курсов ръководител: ас. Вълчан Вълчанов) – 3 гр.



  1. Втори чужд език (студентите продължават да изучават чуждия език, избран в 3-ти сем. ) - (0+4)




  1. Литературоведска дисциплина: България през погледа на френските пътешественици

от 19-ти век (1+0)

  • 15 ч. лекции – гл. ас. д-р Елияна Райчева


Анотация

Целта на лекционния е да запознае студентите с редица пътеписи из Балканите и Ориента. В дисциплината „България през погледа на френските пътешественици от 19 век“ се работи с оригинални текстове. Освен литературния анализ им предлагаме и анализ на пейзажа, географските реалии, културно-историческото, археологическо и етнографско наследство по българските земи, засвидетелствано писмено от чужденците. Смятаме, че този аспект на семинара би бил полезен на студентите в един широкоспектърен професионален профил.

Целта е студентите да прочетат, разберат, анализират пътеписите. Придобитите в лекционния курс теоретични знания се използват приложно – анализ на конкретен и индивидуално подбран текст от оригинален пътепис.
3. Специализиран френски език: Бизнес френски език 2 част – (0+2)


    • 2 ч. упр. – ас. Владимир Сунгарски


Анотация

Целите на курса са придобиване на умения за използване на френския език в основните комуникативни ситуации, писмени и устни, за професионалното общуване в областите на бизнеса, разбиране на основни типове документи, извличане на информация от тях и работа върху тях, формиране на умения за установяване на професионални контакти. Курсът съдържа преводи на бизнес-текстове от и на френски, водене на диалози на френски език на бизнес-теми, изучаване на бизнес-кореспонденция (писане и превеждане на писма от и на френски), симултанен превод. Съществен елемент от курса е ролевият елемент, в който самите студенти си създават фирми и се грижат за тях. Именно от типа на избраните фирми зависи и немалка част от съдържанието на курса – акцент върху определен вид документация или кореспонденция, темите на студентските доклади (под формата на курсови работи), различен подбор на текстове и др.


4. Литературоведска дисциплина: Митокритичен подход към френската литература на XIX и XX век (1+0)

- 15 ч. лекции – хон. преп. Стефан Жан


Анотация

Le cours consiste à initier les étudiants à l’interprétation mythodologique d’un texte et à consolider leur maîtrise des techniques du commentaire composé.


    1. Преддипломна педагогическа практика – (0+5) – Катедра МЧО




    1. Романското езикознание (2+0)

- 15 ч. лекции – гл. ас. д-р Димитър Илиев – Катедра КФ (1+0)
Анотация

Целта на предлагания избираем курс е да запознае студентите в бакалавърските програми на специалност Френска филология с основните понятия и проблеми от областта на историческата граматика на латинския език, народния латински и романското езикознание. Наред с това курсът цели придобиването на базисни практически умения в работата с несложни публицистични, научни и научнопопулярни текстове на даден романски език. Стремежът е да се постигне повърхностно разбиране на такъв тип текстове на непознат или слабо познат романски език въз основа на предварително владеене на някой друг от романските езици и познаване основните закони и тенденции в развитието на тези езици.



Напредването на студентите се оценява с възлагане на тестови задачи за самостоятелна работа в хода на курса, с изпълнението на превод или сбит преразказ на текст от областта на романистиката, както и с крайния изпит, състоящ се от тестова и устна част.






Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница