Списък на новите предложения, с които е допълнен основният списък на темите за обучение през 2018 Г



Дата08.06.2018
Размер155.38 Kb.
#72633
ТипАнализ
СПИСЪК НА НОВИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ,

С КОИТО Е ДОПЪЛНЕН ОСНОВНИЯТ СПИСЪК НА ТЕМИТЕ

ЗА ОБУЧЕНИЕ ПРЕЗ 2018 Г.



  1. Наказателно и наказателнопроцесуално право



  1. Новите промени в НПК

Лектори :съдия Валя Рушанова, адвокат Даниела Доковска,

адвокат Емилия Недева, съдия Красимир Шекерджиев,

адвокат Людмил Рангелов, адвокат Милен Ралчев

  1. Анализ на измененията в НПК / Д.в бр.63 / 2015 /. Възможните нарушения на правото на справедлив съдебен процес по чл.6 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, в контекста на тези изменения. Практически аспекти на подаване на жалба до Европейския съд по правата на човека за нарушения на чл.6 от Конвенцията в светлината на тези изменения.

*Анализ на измененията, въведени в Наказателно-процесуалния кодекс с Д.в бр.63/ 2017 и на възможните нарушения на чл.6§1, чл.6§2 и чл.6§3 от Конвенцията, които те могат да породят. Акцент ще бъде поставен върху допусканите досега от българските съдебни власти нарушения на правото на справедлив съдебен процес в наказателния процес, както и на бъдещите възможни нарушения на Конвенцията, след влизане в сила на измененията. Ще бъдат обсъдени практическите аспекти на условията за допустимост на жалба пред ЕСПЧ – срокове, изчерпване на вътрешноправните средства за защита.

**Темата предполага време в порядъка на 6 до 8 часа в зависимост от това дали ще се включи решаване на казуси или ще се ограничим само до изложението.



Лектори : адвокат Емилия Недева и адвокат Снежана Стефанова

  1. Счетоводни термини в наказателния процес

Лектор: Гергана Николова

  1. Искът по чл.1 от ЗОДОВ за вреди, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. Анализ на практиката на българския съд. Процедурата по новата Глава шеста и искът по Глава седма от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража

*Темата съдържа анализ на възможните искове по чл.1 от ЗОДОВ, както и анализ на практиката на българския съд. Ще бъдат обсъдени практически аспекти на продаване на иск по ЗОДОВ, както и затрудненията във връзка с подсъдността, пасивната легитимация и доказването.

**Втората част от темата ще включва обучение по новите текстове на ЗИНЗС, приети в резултат на пилотното решение на ЕСПЧ по делото Нешков и др. срещу България. Ще бъдат обсъдени основанията за започване на процедурата по Глава шеста от ЗИНЗС (Защита срещу изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение), както и възможните затруднения и начините за преодоляването им. Ще бъде направен анализ на специалния иск по Глава седма от от ЗИНЗС (Отговорност за дейност на специализираните органи по изпълнение на наказанията).



***Темата може да бъде развита в два варианта: кратък 2-3 часа и продължителен – до 6 часа, като вторият вариант може да включва решаване на казуси)

Лектор: адвокат Снежана Стефанова

  1. Гражданско и гражданскопроцесуално право



  1. Облигационно право



    1. Неимуществени вреди-справедливост и други проблеми. Практика на ЕСПЧ, на СЕС и на българските съдилища

Лектори: адв. Катина Бончева, адв. Мария Шаркова и адв. Михаил Екимджиев


    1. Договорът за наем – актуални проблеми и въпроси. Преглед на съдебната практика

Лектор: съдия Стилияна Григорова

    1. Искът по чл. 135 ЗЗД – елементи от фактическия състав, тежест на доказване, защита на ответниците.

*предмет на изложението са обективните и субективните елементи от фактическия състав по чл. 135 ЗЗД – наличието на вземане; извършването на правно действие от длъжника; увреждането на кредитора в резултат на това действие; знанието за увреждане от страна на длъжника и в определени хипотези – от контрахента на длъжника. Анализирана е хипотезата, в която се изисква и намерение за увреждане. Разгледани са вижданията в теорията и в съдебната практика относно разпределението на тежестта на доказване по отношение на всеки един от тези елементи. В тази връзка е обърнато внимание и на допустимостта на различни възражения от страна на ответниците.

Лектор: адв. Венцислав Л. Петров

    1. Процесуалноправни проблеми при сключване и прекратяване на договор за наем на общински имот

Лектор: съдия Любка Петрова

    1. Неравноправни клаузи в потребителските договори (договор за потребителски кредит; за предоставяне на мобилни услуги, на електро- и топлоенергия; в застрахователните договори)



    1. Договори за застраховка, обезпечаващи неизпълнението на договорни задължения (т. нар. договори за финансов риск)




    1. Разваляне на двустранни договори – чл. 87 ЗЗД и чл. 89 ЗЗД. Материалноправни последици при разваляне на двустранните договори




    1. Искове по чл. 134 ЗЗД и по чл. 135 ЗЗД




    1. Предварителен договор. Искът по чл. 19, ал. 3 ЗЗД



    1. Особености при сключването, изпълнението и прекратяването на договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка. Иск за разваляне на договор за издръжка и гледане.




    1. Неоснователно обогатяване. Видове кондикционни искове – практически аспекти.

Лектор: съдия Красимир Машев


  1. Семейно право



    1. Актуални въпроси на бракоразводното споразумение.

*Изложението е посветено на споразумението както в развода по взаимно съгласие, така и на споразумението при развода по исков ред. Разгледани са отделните уговорки от съдържанието им, както и някои процесуални проблеми във връзка с постигането и утвърждаването на споразумението. Анализирана е съдебната практика по тези въпроси.

Лектор: адв. Венцислав Л. Петров

2.2 Раждането: право и медицина. Актуални проблеми на съдебната практика като предизвикателства към българското законодателство



Лектор: адв. Стоян Ставру

2.3. Правни аспекти на взаимоотношенията с брачния партньор и децата



Лектор: адв. Владислава Дойчинова



  1. Наследствено право



    1. Специфични спорове и производства, свързани с наследяването

  • приемане на наследство (по опис/”направо”)

  • отказ от наследство

  • производство по чл. 51 ЗН

  • отделяне на имуществото на наследодателя от имуществото на наследника- чл.67,ал.2 ЗН

  • назначаване на управител на незаето наследство-чл.59 ЗН

  • определяне на срок за представяне на завещание-чл.27,ал.2 ЗН

  • определяне на срок за приемане на назначението на изпълнител на завещание-чл.45,ал.2 ЗН

  • освобождаване от длъжност на изпълнителя на завещанието-чл.47 ЗН

  • определяне на реда и начина, по който приелият по опис да плаща на кредиторите и заветниците-чл.66 ЗН

  • производство по чл.30 ЗН

Лектор: съдия Светлана Калинова

    1. Възстановяване на запазена част

*Различните хипотези на възстановяване на запазена част – при намаляване на универсално завещателно разпореждане; при намаляване на частни завещателни разпореждания или дарения; възстановяване на запазена част при дарение или завет на един недвижим имот, както и при завет на плодоползване или пожизнена рента; отменителния иск по чл. 37 ЗН. Актуалното становище на ВКС по различните въпроси.

Лектор: адвокат Венцислав Л. Петров


    1. Отказ от наследство – извършване, последици, недействителност, отмяна по иск на кредитори на наследника

*Способи за извършване на отказа от наследство – както на изричния отказ по чл. 52 ЗН, така и в хипотезата на чл. 51 ЗН. Различни хипотези на нищожност и унищожаемост на отказа от наследство, както и на атакуването на му от кредиторите на наследника по чл. 56 ЗН. Възможности за съединяване на различните искове.

Лектор: адвокат Венцислав Л. Петров

    1. Недействителност на завещанието – нищожност, унищожаемост, частична недействителност

*Анализ на различните основания за нищожност, унищожаемост и частична недействителност на универсалните и частните завещателни разпореждания. Процесуални въпроси във връзка с обективното и субективното съединяване на исковете, тежест на доказване, родова и местна подсъдност, цена на иска и т.н.

Лектор: адвокат Венцислав Л. Петров

  1. Трудово и осигурително право



    1. Оспорване на индивидуални административни актове, издавани от длъжностните лица на ТП на НОИ.



    1. Имуществена отговорност на страните по трудовото правоотношение.




    1. Съдебна практика по предварителната закрила при уволнение.




    1. Подбор при уволнение – право и задължение на работодателя, изисквания за законосъобразност.




    1. Уволнения по инициатива на работодателя поради съкращаване на щата, закриване на част от предприятието и намаляване обема на работата.




    1. Съдебна практика по уволнения поради неефективно изпълнение на задълженията и при промяна на изискванията за образование и квалификация.

Лектор: адвокат Наско Станев

  1. Търговско право



    1. Потребителският кредит (след промените в ДВ, бр. 35/2014 г.):

  • Правна същност на потребителския кредит. Сключване, форма и правно действие. Особености на банковите потребителски кредити и парични кредити, отпускани от небанкови финансови институции.

  • Сключване на договори за потребителски кредит при предварително установени от кредитора Общи условия.

  • Видове потребителски кредити: т. нар. ипотечни потребителски кредити; стокови кредити; парични кредити чрез издаване на кредитна карта, свързани договори з кредит по Глава IX от ЗПК и пр.

  • Уговорка за предсрочна изискуемост на кредита, предмет на договора за потребителски кредит. Клауза за автоматична предсрочна изискуемост. Упражняване на потестативно право за превръщане на разсрочения кредит в предсрочно изискуем. Практически проблеми.

  • Защита на кредитора по договора за потребителски кредит - заповедно и исково производство.

  • Защита на кредитополучателя по договора за потребителски кредит - възражение за неравноправна клауза. Практически проблеми - практика на българските съдилища и на СЕС по преюдициални запитвания по договори за потребителски кредити. Примери за неравноправни клаузи в договори за потребителски кредит.

Лектор: съдия Емилия Василева

5.2Комисионен договор. Иск на комитента срещу комисионера по чл. 355 ТЗ:

- Общо понятие за комисионния договор

- Приложно поле на иска на комитента срещу комисионера по чл. 355 от Търговския закон. Видове искове по чл. 355 от Търговския закон;

- Практически аспекти при предявяване на исковете по чл. 355 от Търговския закон;

- Обобщаване на съдебната практика по исковете с правно основание чл. 355 от Търговския закон.

Лектор: съдия Красимир Машев

5.3. Актуални промени в Търговския закон.

5.4. Производство по стабилизация на търговеца



5.5. Промените в Закона за особените залози

Лектори: съдия Костадинка Недкова, адв. Валя Гигова

  1. Право на интелектуална собственост. Авторско право



    1. Материалноправна уредба на патента съгласно българското и европейско законодателство. Регистрация на патент. Експертиза. Спорове. Съдебно оспорване на актовете на председателя на Патентно ведомство. Бъдещият Единен патентен съд. Статут на бъдещия Единен патентен съд.

    2. Защита на интелектуалната собственост в Интернет

    3. Нарушение на интелектуалната собственост в интернет – практика на Европейския съд.

    4. Материалноправна уредба на търговските марки съгласно българското и европейското законодателство.

    5. Регистрация и производство по опозиция на търговската марка. Съдебно оспорване. Съотношение между българска и Европейска търговска марка.

Лектор: съдия Любка Петрова

  1. Гражданско процесуално право




    1. Измененията в ГПК

Лектор: съдия БориславБелазелков, проф. Валентина Попова, адвокат Валя Гигова, адвокат Таня Градинарова

    1. Неприсъствено решение

    2. Субективно съединяване на искове (другарство). Актуални проблеми и въпроси. Преглед на спорна съдебна практика. Лектор: адвокат Таня Градинарова



    1. Доказване и доказателствени средства. Допускане на доказателствени искания пред първоинстанционния и въззивния съд. Писмени и гласни доказателствени средства. Процесуални преклузии. Особености на първоинстанционното и въззивното производство.

Лектор: Съдия Красимир Машев

    1. Преклузията за възражение на ответника в общия исков процес

Лектор: адв. Ивайло Костов

    1. Проблеми на въззивното производство по ГПК

    2. Защита на длъжника в изпълнителното производство

Лектор: адвокат Таня Градинарова

    1. Противоречието с актовете на КС в касационното обжалване по ГПК

Лектор: съдия Пенчо Пенев

    1. Новото основание за допускане до касационно обжалване, свързано с решаване на материалноправен или процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Съда на ЕС.

Лектор: адв. Станислав Костов

  1. Административно право и процес



  1. Новите изменения в АПК

Лектори: проф. Димитър Костов, проф. Дончо Хрусанов, съдия Николай Ангелов

  1. Данъчно и финансово право



    1. Ревизия на физическите лица. Определяне на паричните потоци – приходи и разходи. Формиране на данъчната основа – практически аспекти. Защита при незаконосъобразни действия на приходната администрация. Обжалване на ревизионни актове.

Лектор: адвокат Оля Ботева

    1. Данъчни престъпления

    2. Практика на Европейския съд по данъчни дела

    3. Възможности за защита при прилагане на фискалния контрол

Лектор: Гергана Николова

  1. Нови теми по ЗАНН:

  1. Нови моменти в уредбата на отговорността на юридическите лица по чл. 83а и следващите от ЗАНН

  2. Практически въпроси на съдебното оспорване на издадените наказателни постановления и електронни фишове

  3. Противоречия в съдебната практика по прилагането на някои институти на ЗАНН

Лектори:

съдия Ваня Вълкадинова

доц. д-р Ралица Илкова

  1. Други области на правото



  1. Въпроси от електронното правосъдие



    1. Сключване на договор по електронен път.

    2. Правни проблеми на електронната търговия.

    3. Предстоящите законодателни промени във връзка с Европейската стратегия за Единен цифров пазар.

    4. Извършване, преследване и разкриване на киберпрестъпленията. Съдебно производство по киберпрестъпление.

    5. Отговорност на интернет доставчиците.

Лектор: съдия Любка Петрова

    1. Електронните документи. Електронните доказателства. Електронните удостоверителни услуги. Електронните идентификации.

    2. Правен режим при използване на електронни средства за комуникация, електронна идентификация, електронни документи, електронни подписи, електронни печати, електронни удостоверения за време и електронно връчване на съобщения според Регламент 910/2014 ЕС.

Лектор: адвокат Георги Димитров

  1. МЧП и Право на ЕС



    1. Специални стратегии и умения на адвоката при дела с международен елемент. Работа с база данни на ЕС и международни организации, с формуляри, чужди търговски регистри и портали.

    2. Актуални проблеми и съдебна практика при дела за несъстоятелност с международен елемент. Нов регламент за трансграничната несъстоятелност;

    3. Актуални проблеми и съдебна практика при обезпечения с международен елемент. Европейска заповед за запор на банкови сметки;

    4. Актуални проблеми и съдебна практика при граждански и търговски дела с международен елемент. Опростено и ускорено движение на съдебни решения и други актове между държави-членки на ЕС.

    5. Актуални проблеми и съдебна практика по брачни и семейни дела с международен елемент;

    6. Актуални проблеми и съдебна практика при наследяване с международен елемент. Европейско удостоверение за наследство.

    7. Актуални проблеми и съдебна практика при дела относно родителска отговорност, вкл. заместващо съгласие. Международно отвличане на деца.

Лектор: доц. д-р Боряна Мусева

    1. Извъндоговорната отговорност на държавата за нарушение правото на ЕС. ЗОДОВ като национално средство за защита на основните права по ЕКПЧ

Лектор: съдия Таня Куцарова – ВАС

    1. Актуални проблеми на европейската и националната регулация в сектора на енергетиката.

Лектор: адвокат Иван Стойнев

    1. Мярката за неотклонение „задържане под стража“ и възможните нарушения на правото на свобода и сигурност по чл.5 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи. Искът по чл.2, ал.1, т.2 от ЗОДОВ за вреди от нарушаване права, защитени от чл. 5, § 2 - 4 на Конвенцията.

*Темата предполага анализ на чл.5 от Конвенцията, както и на практиката на ЕСПЧ (особено по български дела). Ще бъде обсъдена и практиката на българския съд по процедурата habeas corpus и допусканите нарушения на чл.5 от Конвенцията. Ще бъдат разгледани и новите изменения на НПК по отношение на мерките за неотклонение в светлината на практиката на ЕСПЧ.

**Темата може да бъде развита в два варианта: кракът 2-3 часа и продължителен – до 6 часа, като вторият вариант може да включва решаване на казуси)



Лектор : адвокат Снежана Стефанова


    1. Конкурентно право. Забранени споразумения – хоризонтални и вертикални. Злоупотреба с господстващо положение. Сливания.

Лектор: адвокат Драгия Драгиев

    1. Финансово право на ЕС и структурни фондове, финансови корекции

Лектор: адвокат Савина Големинова

    1. Обща селскостопанска политика и фондове

Лектор: Съдия Искра Александрова – ВАС

    1. Европейско трудово право

Лектор: адвокат Андрей Александров

    1. Европейско данъчно право – ДДС и акцизи

Лектор: адвокат Тодор Табаков

    1. Европейско митническо право

Лектор: адвокат Атанас Симеонов

    1. Свободно движение на стоки, тарифни и нетарифни ограничения при вноса и износа

Лектор: адвокат Димитър Александров

    1. Закон за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Най-често срещани проблеми при оспорване на актовете на ръководителите на Управляващите, сертифициращите и одитните органи по оперативните програми на ЕСИФ.

Лектор: съдия Любка Петрова

    1. Вземане предвид на присъдите, постановени в държави-членки на Европейския съюз в хода на новообразувани наказателни производства -чл.8 НК. 

Лектор: съдия Павлина Панова

    1. Международните последици на европейските съдебни решения при прилагане на правилото ne bis in idem - чл. 4 НПК. 
      Лектор: съдия Павлина Панова



    1. Практическо обучение относно подготовката на жалби до Европейската комисия и относно изготвяне на молби за отправяне на преюдициални запитвания до Съда на ЕС.




    1. Новото основание за допускане до касационно обжалване, свързано с решаване на материалноправен или процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Съда на ЕС.

Лектор: адв. Станислав Костов

  1. Лекции в областта на младежкото правосъдие



  1. Деца в конфликт със закона /Новият Закон за отклоняване и налагане на възпитателни мерки, който ще замени ЗБППМН/

  2. Специализирани съдилища за детско и младежко правосъдие /граждански, административни и наказателни процедури/. Защо и как? Ролята на адвоката.

  3. Правото на по-слабата страна в производствата с участието на деца. Защита от домашно насилие за деца. Практика на ЕСПЧ.

  4. Актуални въпроси на производствата по настаняване на деца извън семейството.

  5. Правни аспекти на взаимоотношенията с брачния партньор и децата.

  6. Международни стандарти за младежко правосъдие: най-добрият интерес на детето и правото му да изкаже мнение по въпроси, които го засягат.

  7. Развод по взаимно съгласие и по исков път и последиците, свързани с упражняване на родителски права. Определяне на режим за лични контакти с детето за родителя, на когото не са присъдени родителските права. Съвместното родителство и тенденции в светлината на очакваното търкувателно решение на ВКС. Практика на ВКС.

  8. Заместващо съгласие за пътуване без съгласие на единия родител по чл. 127а СК – изменение в СК на този институт.

  9. Видове граждански производства, в които участват деца.Специализирани съдебни състави за дела с участие на деца.

  10. Издръжка на детето.

  11. Правна помощ за децата в гражданските процедури и ролята на адвоката.

  12. Правата на децата-бежанци.

Лектор: адвокат Владислава Дойчинова

.
Каталог: res -> news
news -> Храм „Свети Иоан Рилски” гр. Търговище
news -> Драматичен театър „стефан киров” сливен късноантична и средновековна крепост „туида” и ансамбъл за народни песни и танци „сливен”
news -> Сценарий за годишно утро в първи клас ден на провеждане: 24. 05 Децата са подредени на сцената. Изпълнение на песента „Първокласно”
news -> Пълен текст на разговора
news -> Илийчо, Август и седемте джуджета Пенко Гелев и Сотир Гелев
news -> П р о г р а м а есенен театрален салон
news -> Ху йем ай – Кой съм аз?
news -> 1 клас – посрещане 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница