Студент: Ивелина Николова



страница1/3
Дата27.04.2023
Размер25.06 Kb.
#117451
  1   2   3
КР-ИНВЕСТИЦИИ

ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“
ФАКУЛТЕТ „МЕЖДУНАРОДНА ИКОНОМИКА И АДМИНИСТРАЦИЯ“
КАТЕДРА „АДМИНИСТРАЦИЯ, УПРАВЛЕНИЕ И ПОЛИТИЧЕСКИ НАУКИ“


ИНВЕСТИЦИОННА ТЕОРИЯ И ПОЛИТИКА


Компонент 1 – Теоретична част
Студент:
Ивелина Николова


Варна
2020
Основни понятия, свързани с инвестиционната политика и практика са: инвестиции, инвеститори, инвестиционен процес.
Инвестициите представляват покупки на активи, които могат да бъдат реални, нематериални или финансови, осигуряващи след съответен период от време възвръщаемост на извършените разходи и задоволителни доходи, съответстващи на поетия риск.
Според сферата на инвестиране те могат да бъдат реални, нематериални или финансови; в зависимост от получаваните права след инвестиране, инвестициите могат да бъдат капиталови и дългови; според макроикономическата теория – брутни, нетни и реинвестиции и други.
Инвеститорите са физически лица или институции, които осигуряват паричните средства за осъществяване на определени инвестиционни проекти. Те могат да влагат в инвестиции собствени или чужди средства. Те осъществяват планирането и предварителната оценка на инвестициите; осигуряват финансово и организационно инвестиционния процес и осъществяват контрол на цялостния процес, вкл. слединвестиционен анализ.
Инвестиционният процес е материализиране на инвестициите в активи, които могат да бъдат материални, нематериални и финансови, което е свързано с осъществяването на разнообразни дейности, които се извършват в определена последователност.
Важни понятия, свързани с инвестициите са и фазите при инвестиране в ценни книжа или реални активи, структурата на инвестиционния процес и неговата специфика и други.
Основните проблеми, свързани с насърчаване на инвестициите в България са: корупцията, липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка, тромаво и често променящо се законодателство, лошо административно обслужване /бюрокрация/, некачествено образование, лоша инфраструктура
Според класацията на Световната банка „Doing business 2019“, България пада с 9 места (от 50-то на 59-то) по показателя „Лекота на правене на бизнес“. За стартиране на бизнес у нас са необходими 23 дни и преминаване през седем процедури, издаването на разрешително за строеж преминава през 19 процедури и отнема 97 дни, а за включване към електрическата мрежа са необходими 262 дни, което нарежда страната ни на 147-мо място сред 190 държави, включени в класацията. 


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница