Светла Размова, Началник отдел „Мониторинг”, Главна дирекция „Планиране на регионалното развитие, оу на оп „Регионално развитие”



Дата23.10.2018
Размер25.95 Kb.
#93186
Няма по-тежка бюрокрация от тази в ЕС
Светла Размова,

Началник отдел „Мониторинг”, Главна дирекция „Планиране на регионалното развитие, ОУ на ОП „Регионално развитие”

Съгласна съм, че основните проблеми в общините при усвояването на европейските средства, се коренят в липсата на административен капацитет преди всичко. Смятам, че не могат да се коментират на този етап финансовият ресурс и бюрокрацията. Инвестиционните проекти се финансират 85% от ЕФРР, а 15% се осигуряват от националния бюджет, т.е. не е необходимо общините да имат някакъв ресурс, който да очакват да получат финансиране на проектите. Съгласно правилата на ЕС, плащанията по оперативната програма се правят само след като се представят документи за направените вече разходи. Но ние имаме ФЛАГ и той осигурява точно тези средства, направени от изпълнителите. След това сумата се възстановява от сертифициращия орган директно към общините. Така че аз смятам, че финансовият ресурс в момента не е най-големият проблем. Ще е такъв след като се наложи общините да поемат 15% от съфинансирането си.

По отношение на бюрокрацията: не мисля, че в добър или лош смисъл трябва да се говори за нея. Но ако все пак се налага трябва да кажа, че по-стройна и силна бюрократична система от тази на ЕС, не съм срещала. Но аз го казвам в добрия смисъл. Защото в този смисъл се следи всичко много точно и важно. А когато става въпрос за пари на европейския данъкоплатец, каквито сме и ние вече, той държи да знае къде отиват те. Всяко евро. И ние ще се научим надявам се, да следим всичко това и да знаем какво става. Пътят на изплащане на средствата става според европейски регламенти и постановления на МС. Понеже стана дума за забавяне на междинни плащания, бих искала да кажа нещо за връзката между междинните плащания и следенето на изпълнението. Основният проблем при междинните плащания е в грешките, които волно или неволно се допускат в документацията. Всеки управляващ орган по оперативна програма е под постоянна проверка на институции на ЕС, на Сертифициращия орган, на нашите вътрешни органи за проверка и не можем да си позволим и малка грешка в документацията, с която се иска плащане. Прави сте за това, че за всички нас това са нови неща. Никой не се е родил научен, но е хубаво, когато нещо се научи, то да се прилага.

Специално в УО на ОП РР доста пъти променяхме упътванията за бенефициентите как да работят по схемите. В резултата на опита, който се натрупа открихме, че има някои неща, които би могло да се рационализират. Това се прави. Във връзка с това се получават промени в указанията за бенефициентите. В старанието си да намалим срока, в който се обработват документите, свързани с плащането, се налага бенефициентът да се следи дали няма изменение в страницата на ОП РР. По отношение на обучението: в момента се подготвя много голям проект за обучение на бенефициентите, защото ние отчитаме, че обучението, което е правено по оперативната програма за подготовка на проекти, е било много добро. Има одобрени проекти, които са повече от отпуснатите пари. Това е така, тъй като много общини си създадоха хубави проекти. Хубаво е, че средствата от ЕС могат да бъдат усвоени, дори и от малките общини. Следващият етап е доста по-труден за усвояване на фондовете и управление на проектите. Там вече установяваме, че има пропуски.



При нас има надежда да се намери финансиране на проектите, които са одобрени, но няма финансиране. Все още не мога да кажа откъде и как. В момента няма как да се поиска от ЕК да се отпуснат нови средства. Мисля, че трябва да насочим усилията си към реалното усвояване на фондовете, реалното изпълнение на проектите. Не трябва да забравяме, че има следващ период, в който отпуснатите средства, ще зависят от тези средства, които сме усвоили сега. Надявам се в следващия програмен период да ни бъдат отпуснати повече средства, защото сме доказали, че можем, че усвояваме правилно и в посока, която доказва изпълнението на индикаторите, които са в оперативната програма, че спазваме хоризонталните политики и че сме станали наистина страна, която доказва, че е европейска. Сумите се увеличават, но с колко и как е трудно да се каже. Да направим всичко възможно да усвоим парите, защото те са тук и са нужни на всички общини.
Каталог: abgr -> docs
docs -> Закон за местните избори глава първа общи положения
docs -> Лекция подготвена от: Желез Съботинов, абгр айрин Ибрямова, абгр с благодарност към
docs -> Данъчната децентрализация: решения за България
docs -> Програма 9: 30 10: 00 Регистрация 10: 00 10: 10 Откриване на форума: Найден Зеленогорски
docs -> Опазване на околната среда – рационални идеи и реализация доц д-р Петър Ст. Петров – ниггг – бан, басет
docs -> Екологията и инфраструктурата приоритет на общинското развитие
docs -> Доклад този доклад се изготвя и подписва от Ръководителя на проекта
docs -> В качеството си на управител на Глобус България еоод гр
docs -> Развитие на човешки ресурси


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница