Тема №9 Данъчна система



Дата14.01.2019
Размер97.33 Kb.
#110021



Тема № 9

Данъчна система
Данъчна система и данъчна политика. Същност и видове данъци. Елементи на данъка. Начини на облагане с данък. Видове данъци .Данъкоподобни приходи. Неданъчни приходи. Местни данъци и такси
Данъчна система

Важен елемент на финансовата система е данъчната система. Тя е съвкупност от взаимосвързани данъци, които са в тясна връзка с обществено-политическия, икономическия и социалния живот .



Данъчната политика е елемент на икономическата и социалната политика. Тя може да се определи като комплекс от дейности на държавата в областта на данъчното облагане или като политика за решаването на фискални, социални и други задачи чрез данъците.

С данъчната политика основно се решават следните въпроси:



  • Определя се броя и видовете данъци, които ще се прилагат.

  • Решава се организацията на различните видове данъци и техните елементи.

  • Определя се размера на данъчната тежест и нейното разпределение върху различните социални слоеве.

Основното предназначение на данъчната политика е да осигури приходи в държавния и местните бюджети.
Същност и видове данъци
Данъкът е задължително парично плащане в полза на държавата основаващо се на публичното право. Всеки данък може да бъде създаван, видоизменян и премахван само чрез закон.

Същността на данъка се изразява в неговите функции. В съвременната теория се приема, че той изпълнява следните функции:



  • Фискална;

  • Икономическа;

  • Социална;

  • Контролна

Фискална – чрез данъка се осигуряват средства за бюджета (фиска).

Икономическа – възниква след фискалната. Състои се в това, че данъка се използва като средство за въздействие и регулиране на стопанската дейност.

Социална – данъка се използва като средство за преразпределение на доходите на населението с цел постигане на по–голяма социална справедливост.

Контролна функция – чрез данъците държавата упражнява финансов контрол върху субектите на данъчното облагане, контролира техните приходи, разходи и тяхната дейност.

Данъците са безвъзмездно плащане, което намалява разполагаемия доход. Данъкът е задължителен и принудителен.


Елементи на данъка
Данъкът е сложна икономическа категория. Неговото съдържание се определя от редица взаимосвързани елементи, които в своето единство определят организацията на всеки данък.


  • Обект (предмет) на данъка - това е факт, свойство или дейност, които пораждат данъчно задължени, спрямо което се дължи данъкът (получаване на доход, упражняване на дейност). Предметът на данъка определя и наименованието му. В съвременното данъчно облагане обекти са: доходът, потребителски разходи, имуществото.

  • Данъчна основа (база) – количествено определената величина на обекта на облагане (каква част от обекта ще се облага); сума от облагаемите данъчни единици, върху които се начислява данъчното задължение.

  • Субект (платец на данъка) – ЮЛ или ФЛ, които имат задължение да внасят данъка като приход към бюджета.

  • Данъчен носител – ЮЛ или ФЛ, което в действителност понася данъчната тежест, може да е различно от платеца.

    • Данъчен искател (кредитор) – субекта, който има право да събира и налага данъци; държавата и от части местната власт – общините.

    • Данъчен мащаб – определено качество или свойство на обекта на облагане, въз основа на който се определя данъчното задължение.

    • Данъчна единица – възприета част от данъчния мащаб, спрямо който се определя данъчният размер.

    • Данъчна ставка (данъчна норма, размер) – величината на данъка за една данъчна единица. Различават се три вида данъчни ставки – средна, претеглена и ефективна.

    • Данъчно задължение – равно е на данъчната основа по данъчната ставка.

    • Данъчни тарифи – съдържат описание на основния елемент на данъка и служат за улесняване при определянето на данъчното задължение.

    • Данъчни преференции – предвиждат се в законодателството и се предоставят на отделни категории данъкоплатци, като възможност да не заплащат данък.


Начини на облагане с данък


  • Поголовно облагане – най-старият начин, обект на облагане е физическата личност, всеки гражданин след определена възраст има едни и къщи данъчни задължения независимо от дохода и имуществото си. Не се практикува днес.

  • Пропорционално облагане – при него данъчната ставка е постоянна за различните данъчни основи. Данъчното задължение се изменя в зависимост от данъчната основа. Този начин на облагане не променя първоначалното съотношение на доходите. Прилага се при косвени данъци.

  • Прогресивно облагане – данъчната ставка нараства при нарастване на данъчната основа. Води до преразпределение на доходите. Използва се като средство за намаляване на различията в доходите и постигане на по-голяма социална справедливост.

От 01.01.2008г. се въведе т.нар. плосък данък. Плоският данък или пропорционалният е система от данъци, при която всички участници се облагат с един и същ % - 10%. Или размерът на ставката е 10%. Основната цел е постигане на по-висок икономически растеж и прозрачност на доходите на физическите лица, както и на фирмите, независимо от размера на дохода.

Плоският данък е единна данъчна ставка, която се налага независимо от размера на получаваните доходи. При него справедливостта се осигурява от това, че всеки плаща еднакво.

Видове данъци

Според обекта на облагане се делят на четири вида:



  • Данъци върху личността (поголовни);

  • Имуществени – недвижимо имущество;

  • Подоходни данъци – обект е доходът на ФЛ и кооперативния доход. У нас са два вида – за облагане доходите на ФЛ и данък за облагане на ЮЛ;

  • Върху определени дейности и реализирани обороти – някои стопански дейности и реализирани търговски обороти (ДДС, патенти, други).


Преки и косвени данъци – Преките имат за обект на облагане имущество, богатство и доход. При тях платеца и данъчния носител съвпадат. Такива са данък върху дохода на ФЛ, върху корпоративните доходи, имущество и други. Косвените данъци се плащат от купувача (данъчния носител). Те са прехвърляеми. Те са данъци върху потреблението. Косвените данъци имат и недостатъци – внасят неравенство в разпределението на данъчната тежест.
Преки имуществени данъци
Преките имуществени данъци имат за цел облагане на имуществото: недвижими имоти, движими вещи, предмети, права, вземания и пари като собственост на физически или юридически лица.

Данък върху земята (т.н. поземлен данък) - Земята като собственост и източник на богатство е най–стария обект на облагане. Преференции към този данък имат държавни и общински имоти, училищата, паркове и дворове на религиозни общини. Важен факт за поземления данък, е, че се плаща от собственика на земята, без да има значение дали имотът се намира в негово владение или не

Данък върху сградите - Той е втори по „възраст” имуществен данък, местен и общински. Обект на облагане на този данък са сградите. Такива са жилищни, стопански, дворни места, парцели в рамките на регулационни планове на населени места също вилни имоти.

Данък върху занаятите - Като предпоставка за възникване на този данък се приема отделянето на занаятите от селското стопанство.

Данък върху наследствата и даренията - Обект на облагане спрямо този данък са недвижими имоти, движимо имущество, ценни книжа, права, вземания, пари, ценности и др. В предмета на облагане се включват и наследствата. Данъка се прилага и спрямо юридически лица, обект на облагане е прехвърлянето на собственост върху имущества, права, вземания и др.

Данък върху превозните средства - С данък върху превозните средства се облагат: превозните средства регистрирани за движение по пътната мрежа в страната.

Личния подоходен данък – върху имуществата или богатствата. Този данък обхваща цялото имущество или богатство, юридически факт на физическо или юридическо лице.
Преки подоходни данъци

С преки подоходни данъци се облагат доходите на ФЛ или ЮЛ. Счита се, че те са справедливи данъци, защото са съобразени с платежоспособността на данъкоплатците. Чрез облагане на личните доходи се намалява неравенството в доходите и благосъстоянието. Тези данъци са вторият по значение приход на държавния бюджет и са еластичен приходен източник. Преките подоходни данъци се приемат като деформиращи данъци, най-силно влияние оказват върху доходите.

В България има два вида подоходно облагане: корпоративно облагане и облагане доходите на ФЛ.

Корпоративно подоходно облагане – обект на това облагане са доходите и печалбата на корпорациите. Корпорацията е независима юридическа личност, която се занимава със стопанска дейност, с цел получаване на печалба.

Корпоративното облагане в България се регулира от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) от 1998г. Обект на облагане са:


  • печалбите и доходите на местни и чуждестранни ЮЛ, включително и на бюджетните организации, ако извършват стопанска дейност, и неперсонифицираните дружества.

  • някои доходи на местни и чуждестранни ФЛ, конкретно посочени в закона. Това са доходи под формата на лихви, авторски възнаграждения, доходи от наеми, лизинг и други.

  • някои разходи на ЮЛ.


Видове данъци регламентирани със ЗКПО / Закон за корпоративното подоходно облагане/

  • Данък върху печалбатаначислява се върху печалбата на юридически лица, включително бюджетните предприятия както и месните и чуждестранни дружества, които не са юридически лица. Практиката на облагане на печалбата въвежда пропорционалното облагане на дохода или печалбата на данъкоплатците. Платци на данъка върху печалбата са фирми, други такива осъществяващи стопанска дейност като юридически лица към: фондации, обществени организации, политически партии, висши учебни заведения, БАН и др.

  • Данък за организаторите на хазартни игри;

  • Данък за организаторите на хазартни игри с игрални автомати и други съоръжения;

  • Данък върху приходите на бюджетните организации от стопанска дейност и отдаване имущество под наем;

  • Данък да лицата, извършващи търговско корабоплаване;

  • Данък върху спонсорство;

  • Данък върху социалните разходи;

  • Данък върху разходите за вноски за доброволно здравно и пенсионно осигуряване;

  • Патентен данък.



Косвени данъци
Акцизът е косвен данък внасят го тези които произвеждат акцизни стоки, както итези които внасят акцизни стоки.Особенното при акциза че той е еднократен данък.Чрез акциза се осигуряват прлиходи за бюджета, регулира се производството и търговията с определени стоки и услуги

С акциз се облага – алкохол, кафе, цигари, бензин и леки коли над 120 конски сили.



Митата са също косвени данъци.Чрез тях се облагат внасяните, изнасяните и преминаващите през територията на дадена страна стоки .Те имат две важни и основни функции.Да осигуряват приходи на бюджета и да регулират и ограничават външната търговия.Вносните и износните стоки се облагат с различни размери на мито, в зависимост от стоката.

Данък върху добавената стойност е един сравнително нов косвен данък и е въведен на 01.04 .1994.г.

България е една от страните които все още размера на ДДС е един и то е 20% .


Данъкоподобни приходи



  1. Такси

  2. Самооблагане

  3. Патенти

  4. Приноси

  5. Лихви, глоби, конфискации и др.


Патенти:

1/ свързва се с административно разрешение за професионално упражняване на дейността;

2/ форма на своеобразно данъчно плащане - основание за определянето на патента са т.нар. външни белези - местоположение на обекта, брой заети лица, капацитет на използваните машини и др.

Лихви - плащания за невнесени в определения срок данъци, такси и други държавни вземания.

Глоби - вид финансова санкция, налагана за неспазване или нарушаване на данъчни и др. закони. Тези административни нарушения се установяват със съставени по надлежния ред актове за констатиране на извършени нарушения и се определят въз основа на издадени от оторизираните органи наказателни постановления. Събирането на наложените глоби става от данъчните органи по реда на събиране на държавни вземания.

Конфискации: тежка имуществена санкция, налагана при грубо и драстично нарушение на законите или обществения ред, респективно при извършване на престъпления. Конфискуваното имущество се продава, като получените от продажбата му постъпления се внасят в приходите на бюджета.


Неданъчни приходи


  1. Държавни заеми

  2. Приходи от стопанската дейност на държавата

  3. Приходи от продажбата на държавно имущество или държавна собственост (приватизация)

  4. Приходи от отдаването на държавно имущество под наем (аренда) или от експлоатацията на природни богатства на концесионни начала

  5. Парична емисия или емисия на книжни пари за покриване на бюджетен дефицит

  6. Други


Местни данъци и такси

В зависимост от това къде се внасят данъците и таксите в републиканския бюджет или в общинските бюджети, те биват държавни и местни.

Според хипотезите на чл.1 от ЗМДТ /в сила то 01.01.2002г./ в общинския бюджет постъпват:

1. Местни данъци:

- данък върху недвижимите имоти;

- данък върху наследствата;

- данък върху даренията;

- данък при възмездно придобиване на имущество;

- данък върху превозните средства;

- пътен данък;

- други местни данъци, определени със закон;
2. Местни такси за:

- битови отпадъци;

- ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площадки, улични платна;

- ползване на детски ясли, детски градини, лагери, общежития, домове за социални грижи и други форми на социално обслужване;

- ползване на курорт;

- добив на кариерни материали;

- технически услуги;

- кучета;

- откупуване на гробни места;

- други местни такси, определени със закон.
Местните данъци се събират от органите на данъчна администрация, а таксите - от общинската администрация, освен ако законът не предвижда друго. Производствата по регистрация на данъчните субекти, установяване, обезпечаване и събиране на вземанията по местните данъци и такси, актовете свързани с това, както и тяхното обжалване са правно регламентирани в Данъчно процесуалния кодекс, Закона за местните данъци и такси, решенията на общинските съвети и вътрешните правила.

Спецификата на местните такси изисква данъчният контрол върху събираемостта им да се осъществява от данъчна администрация, съвместно с общинските органи на власт и управление. Въпреки подчертано констативният характер на контрола, се проявява и в останалите си форми превантивен и оперативен.





Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница