Тема Теоретични възгледи за цените Цената като икономическа категория



страница1/7
Дата19.03.2024
Размер24.33 Kb.
#120704
  1   2   3   4   5   6   7
ЦЕНИ И ЦЕНОВА П.
Свързани:
ЗАДАНИЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ИС- 1

Тема 1. Теоретични възгледи за цените
1. Цената като икономическа категория Цената е основна икономическа категория с изключително значение и роля в стопанския живот. Високите цени предполагат, че не всеки е в състояние да ги заплати, което води до ограничаване на потреблението на стоки или услуги, а ниските цени, обратно, водят до нарастване на потребление им. Чрез цените могат да бъдат регулирани както отделните покупко-продажби, така и икономическите процеси като цяло – производство, разпределение, обмен и потребление.
➢ Цената е всеобщ измерител на стойността, използвана в размяната;
➢ Цената е паричен израз на стойността на стоката;
➢ Цената на стоката е паричният (а в бартерните сделки – натуралният) еквивалент, който се получава в размяната срещу нея (World Management Dictionary, 1991);
➢ Цената е разменната стойност на едно благо при неговата покупкопродажба
➢ Цената е сумата пари, която се получава като нещо, предложено за размяна;
➢ «Количеството от нещо друго, с което ще трябва да се разделите, за да придобиете тази стока.» (Дейвид Фридман, 1993);
Паричен израз на ценността, предоставена от производителя и оценена от потребителя в зависимост от различни критерии
2. Теоретични концепции за цените и ценообразуването
Стойностна теория за цените и ценообразуването Поддръжниците на тази теория за стойността от класическата школа (Д. Рикардо, А. Смит, К. Маркс) възприемат цените като израз и проява на единно качество и субстанция (стойността на стоката или услугата). Стойността на стоката е продукт на труда, предназначен за размяна, измерван чрез работно време. S = c + v + m; S – стойност на стоката или услугата (производствена цена); c – разходи за овеществен труд;
v – разходи за жив труд; m – печалба (добавена стойност)
Авторите на тази теория определят два основни фактора, които влияят върху цената: 1.Относителен дял на произвежданите продукти от един и същ вид и 2.Търсенето и предлагането.
Количествени теории за цените и ценообразуването Количествените теории търсят връзката на цената с макроикономическите величини. Това е тяхното предимство пред стойностната теория, тъй като фирмите на микро ниво трябва задължително да се съобразяват с макроикономическата ситуация при формирането на цената.
Маржинални теории за цените и ценообразуването Маржиналните теории се базират на пределните значения на икономическите величини. В основата им стои теорията за пределната полезност, която е ориентирана към относителните цени.
Следователно теорията поставя цената в непосредствена зависимост от субективната оценка за полезността на стоките и услугите. Цените са пропорционални на пределната производителност на благата, пределната производителност на факторите, пределните приходи и пределните разходи.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница