Вк Стандарт бр 2436 от 31 юли 1999 проф. Шик: изографисах горещото лято на пловдив



Дата28.10.2018
Размер28.39 Kb.
#104064
Вк Стандарт бр 2436 от 31 юли 1999
ПРОФ. ШИК: ИЗОГРАФИСАХ ГОРЕЩОТО ЛЯТО НА ПЛОВДИВ
Можете да се гордеете с голямото изкуство и култура, в които се усеща цивилизация, казва корейският професор живописец.
-ПРОФ. ШИК, ЗАЩО РИСУВАТЕ ТОВА ЛЯТО У НАС? С КАКВО БЪЛГАРИЯ ВИ Е БЛИСКА?

-България е много привлекателна страна. А и като се порових из историята й, открих много общи черти в съдбата на корейския и българския народ. И двете страни са страдали под чуждо иго, но въпреки нашествието и мъките не са загубили своето изкуство, дух и самобитна култура. България днес може да се гордее с голямо изкуство и култура, в които се усещат корените на стара цивилизация.

-ОТКЪДЕ ТРЪГНА ПОЗНАНСТВОТО ВИ С БЪЛГАРИЯ?

-Тук съм по покана на Георги Колев, собственик на галерия “Леседра”. Познавам се и с дейци от СБХ. Миналата година в София имаше голямо представяне на корейското изобразително изкуство. Тогава тръгна и запознанството между творци от двете страни. После стана чсно, че желанието за по-блиско приятелство е общо.

-ЗА ПЪРВИ ПЪТ СТЕ ТУК?

-Да, за първи път и много, ми харесва. Бях две седмици в Пловдив, рисувах една седмица в Лесидрен сред красотата на планината. Посетих няколко известни прекрасни църкви. Останах поразен от Рилския манастир.

Много ми хареса Велико Търново и комплексът “Арбанаси”. Бях дори на Мальовица.

-ЩЕ НАМЕРИ ЛИ БЪЛГАРИЯ МЯСТО В БЪДЕЩИТЕ ВИ КАРТИНИ?

-Тя вече е в тях. Откакто съм тук, съм направил вече десетина платна. Рисувах горещото лято на Пловдив. Вашата прекрасна страна ще остане в творбите ми, както намери място в сърцето ми. Душата ми е пълна с впечатления, с българско изкуство и минало. Особено ме очарова средновековието, а пред очите ми са прекрасните икони и стенописи от църквите.

-ЩЕ НАПРАВИТЕ ЛИ ИЗЛОЖБА СЛЕД ТОВА ПЪТЕШСТВИЕ?

-Тук съм до края на август. Но ще се върна отново през октомври. Тогава ще направя изложба заедно с творби на българи. А в началото на следващата година 12 корейски художници ще покажат изкуството си в София. В Пловдив пък се договорихме с тамошните творци за съвместна работа с корейски литографи. Това ще стане навярно през идното лято. Пак тогава български художници щепокажат картините си на голяма изложба в Сеул.

-А ВИЕ КЪДЕ СТЕ ПОКАЗВАЛИ КАРТИНИТЕ СИ?

-В кариерата си съм направил над 30 изложби. Излагал съм платната си в Италия, Франция, САЩ, Китай, Япония, Женева. През 1997г. спечелих конкурс в съревнование със 70 творци от цял свят и направих стена мозайка в метрото на Рим. Това е абстрактно пано на тема “Фестивал”, високо 2 м и с дължина 14 м. Гордея се, че бях покнен да направя изложба в Давос по време на Световния икономически форум.

-ИЗГЛЕЖДА СТЕ ДОСТА ПРОДУКТИВЕН?

-Рисувам по 300-400 картини на година

-ПОЗНАВАТЕ ЛИ БЪЛГАРСКИТЕ МАЙСТОРИ?

-За съжаление още не познавам старите ви живописци. Надявам се, че ще ми стигне времето да ги видя. Познавам няколко съвременни ваши творци. Много добри. Особеено ми допадна Дочев, с когото рисувахме заедно в Лесидрен

-НЕ СЕ ЛИ СТРАХУВАТЕ, ЧЕ ИДНИЯТ ВЕК ШЕ УБИЕ ЧИСТОТО ИЗКУСТВО?

-Хората влизат в 21век, въоражени с модерни технологии, извърнали поглед от изкуството и културата, които съвремеността сякаш не насърчава. Младите не познават красотата и затова са неизкушени от нея. Но лично аз мисля, че и най-модерните електроники не могат да се развиват без съдаржание и човечност. Затова навярно хората ще продължат да търсят духовна храна за своето собствено развитие. Иначе не биха могли да вървят напред.

КАКВО ВЯРВАТЕ, КАКВО ИСКАТЕ ДА ДАРИТЕ НА ХОРАТА?



-Ние всичко създаваме уж в името на човека . Но мисля, че сме длъжни заедно да се борим преди всичко за човешки права. Ако продължим пътя си, обсебени от студенината на техниката, ще загубим човещината си. Затова моята борба е апел за хармония и човечност.
ПРОФ. ЛИ ДУ ШИК Е РОДЕН ПРЕЗ 1947 г. ТОЙ Е ПРЕПОДАВАТЕЛ ПО ЖИВОПИС В УНИВЕРСИТЕТА ХОНГ ИК. СЪВЕТНИК Е КЪМ СЪЮЗА НА КОРЕЙСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ, НО ПРЕДИ ТОВА Е БИЛ 5 ГОДИНИ НЕГОВ ПРЕЦЕДСЕДАТЕЕЛ. СЕГА Е ЧЛЕН НА ХУДОЖЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО КЪМ МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ.

ТАНЯ КАРАИВАНОВА.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница