Военна академия „Г. С. Раковски” факултет „командно – щабен” катедра „логистика”



страница1/3
Дата01.02.2018
Размер0.58 Mb.
#52604
  1   2   3



ВОЕННА АКАДЕМИЯ „Г. С. РАКОВСКИ”

ФАКУЛТЕТ „КОМАНДНО – ЩАБЕН”

КАТЕДРА „ЛОГИСТИКА”


ИВАН РАЙЧЕВ ДИМИТРОВ

НАСОКИ ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА МЕНИДЖМЪНТА В ОБЕКТИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ОТБРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ

А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

на дисертация за придобиване на образователна и научна степен

доктор”


Област на висше образование 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.1. “Национална сигурност”,

по докторска програма „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Логистика на сигурността и отбраната”)



Научен ръководител:


ПОЛКОВНИК ДОЦЕНТ Д-Р МИРОСЛАВ СТЕФАНОВ ДИМИТРОВ



СОФИЯ, 2017

Дисертационният труд се състои от 176 стр.

Брой на фигурите – 13

Брой на таблиците – 4

Брой на графиките – 12

Брой на приложенията – 7

Брой на литературните източници – 76

Брой на публикациите по дисертацията – 3

Дисертационният труд е обсъден и насочен за защита на разширен катедрен съвет на катедра „Логистика” при Факултет „Командно-щабен” на Военна академия „Г. С. Раковски” по докторска програма „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Логистика на сигурността и отбраната”), в област на висше образование 9. “Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.1. “Национална сигурност”.
Кандидатът е докторант, чрез самостоятелна подготовка в катедра „Логистика” при Факултет „Командно щабен” на Военна академия „Г. С. Раковски”.
Защитата на дисертационния труд ще се състои на 09.03.2017 г. от 14:00 часа в Академична зала № 3 на Военна академия „Г. С. Раковски” на заседание на Научно жури.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в стая № 310 в преподавателския корпус на Военна академия „Г. С.Раковски”.



Автор: Иван Райчев Димитров

Тема: „ НАСОКИ ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА МЕНИДЖМЪНТА В ОБЕКТИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ОТБРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ”
Рецензенти:







Тираж: 3 бр.

Отпечатан на: 05.01.2017 г.

Печатна база на Военна академия „Г. С. Раковски”

І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
1. Актуалност на проблема

Един от основните принципи за повишаване на ефективността на отбранителната политика е усъвършенстването на мениджмънта, като процес и структура за управление на отбранителните ресурси. Поддържането на стабилно ниво на разходите за отбрана, като част от брутния вътрешен продукт, е в основата на изграждане на необходимите отбранителни способности.

Мотивите за избор на темата и насочеността на дисертационното изследване са ориентирани към аргументация, свързана с намирането на нови подходи за усъвършенстване на системата за логистично осигуряване на Българската армия, с акцент на отбранителните продукти като обект на съхранение. Под термина отбранителен продукт за целта на настоящата разработка е използвано следното определение “Общо наименование за изделие или материал, чието предназначение е да удовлетворява потребности на Министерството на отбраната”, което е дадено във Военния стандарт ВС 2.03.2007. Отбранителните продукти се характеризират с редица особености, които са обусловени от голямата им техническа специфичност и сложност, нуждаят се от спазването на строго определени изисквания при съхранение в стационарни и полеви условия; при транспортиране с различни видове транспорт и извършване на товаро-разтоварни дейности с тях; голямото разнообразие по класове на снабдяване; липсата на унификация и взаимно заменяемост и други.

Според тълковния речник думата мениджмънт означава управление и организация на стопанската дейност. Мениджмънт идва от английската дума manage, която в превод означава „управлявам, ръководя”. Обикновено се управляват процеси (дейности), хора, финанси и техника (машини) – поотделно или заедно. При определението на същността и съдържанието на мениджмънта, той се характеризира най-вече като интеграционнен процес с чиято помощ професионално подготвени специалисти създават организации и управляват чрез поставяне на цели и разработване на способи и методи за тяхното постигане. Мениджмънта предполага изпълнение на определини дейности от страна на мениджърите, като с тяхното осъществяване те създават условия за ефикасен труд на работещите в дадена организация и за получаване на резултати, съответстващеи на предварително поставените цели [15], [16] и [20].

За целта на настоящата разработка мениджмънтът предполага правилната организация на протичащите в базите (складовете) с отбранителни продукти логистични процеси и свързаните с тях дейности по съхранението, прилежащата инфраструктура и охрана на обектите.

Изборът на темата се обуславя и от ниската степен на разработеност на проблема. Не се откриват комплексни научно-методически и научнопрактически изследвания и анализи по темата, както сред българските, така и сред експертите и изследователите в чужбина. Логистиката е един от най-динамично развиващите се отрасли в световен мащаб, а складовите решения също следват тази тенденция и се разработват и прилагат все повече нови информационни системи и технологии, с цел получаването на информация и нейното систематизиране в реално време, за подпомагане на мениджърите в правилното управление. Във връзка с това задачите за намиране на пътища и научнообосновани предложения за повишаване ефективността на организацията на съхранението на отбранителните продукти, внедряването на съвременни технологии и информационни системи в складовите дейности, намаляването на риска и подобряването на инфраструктурата и охраната на обектите се явяват актуални и значими.


2. Цел и задачи на изследването

Целта на дисертационен труд е посредством научните инструментариуми на военната логистика да се анализират логистичните процеси и дейности при съхранението на отбранителните продукти, като част от базовата логистична функция снабдяване и да се разработят и предложат организационни, технически и управленски насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти на Българската армия.

За постигането на горе поставената цел се решават следните научноизследователски задачи:



  1. Разкриване на състоянието и тенденциите в развитието на складовото стопанство и на обектите за съхранение на отбранителни продукти.

  2. Анализ на същността и съдържанието на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия.

  3. Очертаване на направления за усъвършенстване на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия, както и на организационни, технически и управленски насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти.


3. Обект и предмет на изследването

Обект на научното изследване е съществуващата складова система, в която се съхраняват отбранителните продукти.

Предмет на изследването са: са мениджмънтът на протичащите в складовете с отбранителни продукти логистични процеси и свързаните с тях дейности по съхранението, прилежащата инфраструктура и охрана на обектите.

Направен е опит за цялостен научен и практико-приложен анализ на състоянието и тенденциите в развитието на складовото стопанство и на обектите за съхранение на отбранителни продукти, като е акцентирано върху логистичните процеси и дейности в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия.

Изследователският проблем в настоящия дисертационен труд е стимулиран от необходимостта за изследване на частично съществуващата, но и на много места липсваща модерна сигнално – охранителна техника, прилагането на съвременни технологии и информационни системи в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия.

Работната хипотеза на изследването е, че отчитайки нарасналите нужди на Българската армия от усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти, е необходимо да се набележат перспективните направления свързани с усъвършенстването на съхранението, инфраструктурата и охраната на обектите.

4. Методология на изследването

За целите на дисертационното изследване като общ научноизследователски метод се прилага системния подход, като се прилагат и традиционните методи за научно изследване:



  • анализ на ситуацията (наблюдение и последващ контрол, документален анализ, създаване на собствена база данни от информация по темата) и синтез на резултатите от него;

  • теоретичен анализ и синтез;

  • сравнителен анализ;

  • традиционна статистическа методология.

5. Ограничения

Изследването се провежда при следните научноизследователски и приложни уточнения и ограничения:



  • използвани са източници съдържащи некласифицирана информация.


IІ. СТРУКТУРА И СЪДЪРЖАНИЕ НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
1.Структура на дисертацията

Дисертационния труд е структуриран в съответствие с поставените цел, научно-изследователски задачи, работна хипотеза, обект и предмет на изследване и отразява възприетия от автора подход към темата. Състои се от увод, три глави, заключение, списък на използваната литература, фигури (13), таблици (4), графики (12) и приложения (7).

По конкретно съдържанието на дисертационния труд е структурирано както следва:
СЪДЪРЖАНИЕ

УВОД


ГЛАВА ПЪРВА. СЪСТОЯНИЕ И ТЕНДЕНЦИИ В РАЗВИТИЕТО НА СКЛАДОВОТО СТОПАНСТВО И НА ОБЕКТИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ОТБРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ.

1.1.Анализ на складовите процеси и на влиянието на отбранителните продукти, като обект на съхранение в складовата дейност.

1.2.Анализ на предназначението, функциите и задачите на складовете с отбранителни продукти.

1.3.Анализ на тенденциите в развитието на информационните и системи и технологии и възможностите за използването им в складовите процеси дейности.

Изводи

ГЛАВА ВТОРА СЪЩНОСТ И СЪДЪРЖАНИЕ НА ЛОГИСТИЧНИЯ ПРОЦЕС В ОБЕКТИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ОТБРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ.



2.1.Анализ на развитието и състоянието на обектите за съхранение на отбранителни продукти.

2.2.Същност на логистичния процес в складовете с отбранителни продукти на БА.

2.3.Особености на складовите процеси и дейности в базите и складове за съхранение на бойни припаси, взривните вещества и пиротехническите изделия.

Изводи


ТРЕТА ГЛАВА НАСОКИ УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА МЕНИДЖМЪНТА В ОБЕКТИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ОТБРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ

3.1.Резултати от военно-експертно изследване на тема „Усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти“.

3.2.Възможности за усъвършенстване на складовата система на Българската армия.

3.3.Възможности за приложението на съвременни управляващи технологии в складовото стопанство за отбранителни продукти.

Изводи

ОБЩИ ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ



ЗАКЛЮЧЕНИЕ

БИБЛИОГРАФИЯ

СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА

ПРИЛОЖЕНИЯ



2.Синтезирано изложение на дисертационния труд

Глава първа. Състояние и тенденции в развитието на складовото стопанство и на обектите за съхранение на отбранителни продукти.

Решаването на първата научно-изследователска задача се постига посредством теоретичен обзор на складовите процеси и на влиянието на отбранителните продукти, като обект на съхранение в складовата дейност, анализ на предназначението, функциите и задачите на складовете с отбранителни продукти и разкриване на тенденциите в развитието на информационните и системи и технологии и възможностите за използването им в складовите процеси дейности.

На базата на извършеният анализ на съществуващата складова система установихме, че съвременния склад е сложно техническо съоръжение, което се състои от многобройни взаимно свързани елементи, има определена структура и изпълнява редица функции по преобразуването на материалните потоци, също и по натрупването, преработката и разпределението на товарите между потребителите. При това, по силата на многообразието на параметрите, технологичните и обемно-планиращите решения, конструкциите на оборудването и характеристиките на разнообразната номенклатура на преработвани товари, складовете се отнасят към сложните системи.

По своята същност складовете за отбранителни продукти са места, където се натрупват необходимите материални запаси в съответствие с потребностите, извършват се операции по сортиране, претоварване и разпределение на запасите и т.н. Във военно време, когато разходът на отбранителни продукти е значителен, те могат да се разглеждат и като дистрибуционни канали, през които отбранителните продукти преминават, и като вид "застраховка" срещу различни неблагоприятни затруднения в дистрибуционните канали и прекъсвания в движението им по вече установената дистрибуционна верига.

Oсновните определения на използваните понятия свързани със складовата дейност са формулирани от редица автори [17], [18], [21], [23] и [30] на отбранителните продукти са адаптирани за нуждите на дисертационния труд, както следва:

- Склад – обособено звено за изпълнение на дейности по складиране на отбранителните продукти, включващо имот и/или сгради заедно с цялостната система за организация, управление и изпълнение на функционалните и логистичните процеси по доставка, натрупване и разпределение на стоки и материали;

- Складова сграда (хранилище) – сграда за изпълнение на процеси (разтоварване, приемане, съхранение, издаване и натоварване) по складиране на отбранителните продукти, с или без обслужващи комплекси;

- Складово стопанство (складова база) – комплексен складов обект предназначен за осъществяване на складова дейност включваща две или повече операции, заедно с необходими обслужващи елементи и комуникационни площи, като дейността се осъществява в отделни подобекти от една или повече сгради и съоръжения при относителна обособеност в поземлен имот;

- Стокова единица – стока или материал поставени/пакетирани на стандартизирана палета (най-често), в контейнер, инвентарна касета, кашон или друга тара, които могат да се съхраняват, обработват и придвижват хоризонтално и/или вертикално при използване на типово механизирано складово оборудване.

- Технически инсталации, работна среда и пожарна безопасност – температурен режим на склада, технически инсталации с обхват и вид, клас на функционална пожарна опасност, категория по пожарна опасност и сигнално-охранителни системи.

При анализа на обектите, в които се съхраняват отбранителните продукти се констатира, че самостоятелните складове са дислоцирани в урбанизираните територии на населените места или в близост до тях, като са използват терени в непосредствена близост до първостепенната улична мрежа или с преки транспортни връзки към републиканската пътна мрежа.

При анализа на обектите, в които се съхраняват отбранителните продукти се констатира, че самостоятелните складове са дислоцирани в урбанизираните територии на населените места или в близост до тях, като са използват терени в непосредствена близост до първостепенната улична мрежа или с преки транспортни връзки към републиканската пътна мрежа. Изградени са и самостоятелни складове (бази) с по-големи застроени площи на разстояние от останалите урбанизирани територии. По структура на застрояването на складовото стопанство преобладава широкоплощното, а павилионното застрояване е най-често прилагано при малки складове (хранилища). Складовите сгради се групират, особено около комуникационните площи за товари. В някой примери липсват достатъчно комуникационни площи или недостатъчна пътна мрежа. Преобладават товаро-разтоварните рампи за автомобилен транспорт, а схемата на разполагането е едностранна. Обслужващите комплекси са съобразно конкретния им вид и съдържание: при ограничено се обособяват във вътрешността на складовите зони, а при относително голямо развитие – периферно, контактно до сгради със складови зони.

Различните подтипове самостоятелните складове се отразяват на технологичните характеристики на складовите сгради – площи, габаритни размери, общата функционална схема, използвани стелажни системи и организация. Преобладаващо във всички самостоятелни складове се използват палети за тара на товарните стокови единици. При складовете с малка застроена площ и при складовете (хранилищата) за за бойни припаси начинът на съхранение на товарните единици е подово съхранение, а при останалите класове складове по РЗП се предпочитат стелажни системи. Използваното складово подемно-транспортно оборудване е определящо за геометричните размери на складовите зони. Товаро-разтоварните рампи по нива се според вида и нивото за движение на комуникацията за товари, което се отразява на височината на сградата и застроения и обем. Разполагането им спрямо сградата влияе на цялостното комуникация за товари. Взаимното разполагане на отделните складови зони и обслужващи комплекси е съобразно подтипа на склада.

В складовите сгради за съхранение на отбранителни продукти техническите инсталации са съобразно с изисквания за температурен режим при складови процеси, а предпочитаните системи са централни. Естественото осветление на складови зони при допустимост намалява значително експлоатационните разходи, като преобладаващи варианти са странично по фасади, покривни прозорци (единични и ивични). Изкуственото осветление е с линейни и точкови осветители. Пожароизвестителна инсталация е изградена само в някои от складовите сгради.

Складовете са акумулатори на запаси от отбранителни продукти, необходими за демпфиране на колебанията на обемите на доставките и търсенето, а също и за синхронизация скоростите на потоците от стоки в системите за придвижване от производителите към потребителите или на потоците от материали в технологичните производствени системи.

Запасите от отбранителни продукти, които се съхраняват в складовете за съхранение на мирновременни запаси са предназначени за осигуряване на ежедневната мирновременната дейност. Те се създават на база на определените потребности за учебна година. Определянето на тези потребности се извършва от експертите във военните формирования на основание на утвърдените норми и лимити, плановете за подготовка на формированието, щатно-длъжностни разписания, наличните материални ресурси, предполагаем разход за годината, анализа на разходите от предходни години, наличните финансови средства и други. За някои специфични материални средства (боеприпаси, резервни части и др.) се налага поддържане на запаси осигуряващи мирновременната подготовка на войските и силите, до края на жизнения цикъл на съответните отбранителни продукти.

Запасите от отбранителни продукти, които се съхраняват в складовете за съхранение на военновременни запаси се създават и поддържат в държавни структури и агенции. Военновременните запаси са предназначени да осигурят потребностите на въоръжените сили, при военно положение и положение на война, както и за определен период от време. Те се делят на ведомствени военновременни запаси и запаси, които се създават и поддържат в държавни структури и агенции. [6]

Има няколко фактора, които определят и влияят на устройството на складовете и те са както следва:

- Обемът и структурата на максималните стокови запаси - складовете са помещения за съхранение на стоки поради това следва да се вземе в предвид максималните стокови запаси, които могат да се поберат в склада. След това се преценява според начина на подреждането им, според техниката и технологията, височината им и други, какви площи са необходими за съхранение и от какво обзавеждане и оборудване се нуждаят;

- Обемът и структурата на складовия оборот – определя обемът на работата, която се извършва в склада по приемане, подреждане, съхранение и складиране на стоките. Складовия оборот е свързан и със стоковите запаси и със скоростта на тяхната обращаемост;

- Вида и характеристиката на стоките – тук оказват влияние физико - химичните свойства, сложността в асортимента, габарити и опаковката;

- Ролята на склада, неговите функции и задачи.

Всеки склад чрез своето устройство, оборудване и обзавеждане осигурява запазването на количественото и качествата на преминаващите през склада стоки и осигурява висока ефективност на складовите операции.

За да се прецени състоянието на складовата мрежа се използват разнообразни показатели, които отразяват основните страни от нейните характеристики и които се сравняват с предшестващите години, за да се оженят промените в нейното развитие.

Основните показатели за състоянието на складовата мрежа са:

- Количествени показатели – те определят броя на складовете, размера на складовите площи, брой заети лица в складовете и обем складов оборот;

- Показатели за структурата на складовата мрежа по видове.

- Достъпността на складовата мрежа - тази група показатели не е достатъчно развита и обоснована. Поради което не могат да се правят сравнения за развитието им;

- Показатели за специализацията – чрез този показател се изчислява броя на специализацията на складовата мрежа в процент;

- Показател за уедряването на складовата мрежа – определя колко е голям средно един склад и сравнявайки с минали години се правят изводи за състоянието им, Чрез този показател могат да се определят - среден размер в кв. м на един склад, средна вместимост в куб. м. на един склад, вреден брои заети лижа в един склад и среден оборот на един склад;

- Показател за териториалното разположение на складовата мрежа – по регион, области общини;

- Показател за равнището на механизация и автоматизация;

- Показател за ефективността на използваната складова мрежа – изчислява се като се има в предвид икономическия ефект, които е постигнат и вложените в него ресурси, материали и разходи.

Устройството на складовете с отбранителни продукти и разпределението на складовите помещения е от изключително голямо значение за правилната и рационална организация на оперативния складов процес, който включва разнородни операции: разтоварване, приемане, разопаковане, вътрешно складово транспортиране, съхраняване, опаковане и изпращане на стоките. Поради това към устройството на складовете се предявяват редица изисквания, най-важните, от които са:

- Размерът на складовете, броят и площта на отделните помещения се намират във функционална зависимост от общия обем и структура на стокооборота и стоковите запаси. По-големият обем на стокооборота предполага при равни други условия и по-голям обем на стоковите запаси. Това от друга страна, структурата на стокооборота, на стоковите запаси, оказва влияние върху броя, размера, и обзавеждането на складовите помещения. По-голямото разнообразие в асортимента на съхраняваните отбранителни продукти предполага по-голямо разнообразие на необходимите складови операции, а оттук и необходимост от допълнителни площи.

- Едни от най-важните фактори, които оказват влияние върху складовете са физикохимичните свойства на стоките. Те оказват влияние върху броят на помещенията и тяхната взаимна връзка, наличието на специални технически съоръжения и др. За съхранението на някои специални стоки, например бойните припаси се налага различен режим на съхранение. Това налага изграждането на специални помещения с допълнителни площи за машини и механизми. Физико-химичните стокии особеностите на някои отбранителни продукти определят и характера на основните конструктивни елементи на складовете, техния тип, специални съоръжения и др. Тук се определят основните материали, които са необходими за строителството на складовете, дебелината на стените и пода, степента на топлоизолация, звукоизолация, видовете и типовете на специалното складово обзавеждане, наличието на специални уреди с особено предназначение.

В складовете с отбранителни продукти се извършват разнообразни операции, те са свързани с основното, функционално предназначение на складовете. Броят и размерите на складовите помещения се намират в тясна зависимост от извършените операции и от тяхната сложност. Във всеки склад се извършват най-малко по три операции – приемане, съхраняване и изпращане на стоките, това определя и броят и вида на помещенията.

Складовете за съхранение на отбранителните продукти могат да се класифицират по различни показатели: според вида на запасите; по подчиненост; по предназначение; по типа на основните обекти, съоръжения и оборудване; по типа на вкопаване на основните обекти и съоръжения; според класа на съхраняваните отбранителните продукти; по специфични показатели в зависимост от класа и вида на съхраняваните отбранителните продукти и други;

Според вида на съхраняваните запаси в сега действащата система складовете се разделят на: складове за съхранение на военновременни запаси (ВВЗ) и на складове за съхранение на мирновременни запаси (складове за текущо доволствие).

По типа на основните обекти, съоръжения и оборудване складовете се делят на: полеви и стационарни.

За изпълнението на основните задачи и дейности складовете разполагат с площи, обеми, техника, прилагат съответна технология, ангажират работна сила, изграждат свои информационна и комуникационни системи.

Вътрешната площ на склада с отбранителни продукти обикновено се разделя на основна и спомагателни части.

В основната част се разполагат съоръженията и обзавеждането за съхранение на отбранителните продукти с проходите и вътрешно складовото оборудване. В спомагателната площ се устройва приемна за работа с получателите (предавачите), площадка за допълнителни операции (ако се налагат) по разопаковане, опаковане, комисиониране, приемане и експедиция, канцелария за завеждащия склада и работниците.

Складовете в БА са обзаведени със стелажи, специализирани палети, шкафове, щендери, закачалки и др.,съгласно предназначението. Складиране на пода или върху скари се наблюдава в много от формированията.

При изцяло развит логистичен цикъл на товарите в складовата сграда пълната функционална структура на сградата включва обособени зони за процесите на складиране със съответни помещения, както следва: зона за приемане, зона за същинско съхранение, и зона за издаване. Трите функционални зони могат да са развити самостоятелно и ясно пространствено дефинирани или да са частично или изцяло интегрирани. Логистичният път на товарите в сградата е последователно през отделните зони с изпълнение на съответните складови процеси с включените в тях отделни операции при необходимото складово технологично оборудване.

Съдържанието на логистичния процес в отделните складове за отбранителни продукти е обусловено както от функционалното предназначение на всеки конкретен склад, така и от особеностите на отбранителните продукти като обекти на комплексната логистична функция снабдяване.

В този контекст те притежават различна: големина (площ), щат на обслужващия персонал, оборудване за складови манипулации. Въпреки тези различия общите функции и задачи, които те изпълняват може да се сведат до следното:


  • Създаване, съхраняване и опресняване на военновременни запаси от отбранителни продукти, съгласно изискванията на регламентиращите документи;

  • Своевременно приемане на отбранителните продукти и оформяне на необходимата приемна и отчетна документация;

  • Проверка съответствието на количеството и качеството на постъпващите в склада отбранителни продукти с упоменатото в съпроводителните документи и по условията на доставката;

  • Приемане и подреждане на постъпващите отбранителни продукти в хранилищата под навеси или на открити площадки в зависимост от определения за тях режим и начин на съхранение;

  • Своевременно опресняване на съхраняваните запаси от отбранителни продукти;

  • Провеждане на мероприятия за запазване качеството на съхраняваните отбранителни продукти;

  • Подготовка и експедиция на необходимите отбранителни продукти за войските и за ремонтните формирования съгласно определените от осигуряващите органи срокове, количество и качество;

  • Усъвършенстване организацията на съхранението и отчета на отбранителните продукти;

  • Търсене и внедряване на по-сигурни, прости и икономични методи за консервация на отбранителните продукти;

  • Усъвършенстване организацията и технологията на производствено-операционните работи с цел съкращаване загубата на труд, подобряване на условията за работа и широко прилагане на средствата за механизация;

  • Охрана на отбранителните продукти от повреди и разхищения;

  • Ефективно и по предназначение използване на складовите емкости в хранилищата, оборудването и приспособленията.

  • Организиране на ремонта на техническото имущество и средствата за механизация;

  • Организиране поддържането и ремонта на сградите, съоръженията, инфраструктурата и оборудването на склада;

  • Осигуряване на пожарна безопасност и изпълнение на изискванията за екологична защита в ежедневната дейност.

Цялата съвкупност от материално-технически, организационни, информационни и комуникационни условия, заетата работна сила и управлението образуват складовата система, която функционира на основата на взаимните връзки и зависимости между отделните елементи, общите им цели и координираното им управление.

Съвременните складове се изграждат на височина 12, 18, 24 до 48 м с пълна механизация и тенденция към автоматизация на складовите операции. Поради това делът на техниката и оборудването в общата сума на авансирания капитал се увеличава.

Високите складове с пълна механизация и автоматизация на складовите операции имат много по-голям капацитет, поемат за съхранение големи количества материални запаси, извършват много по-мащабна дейност от малките и средните складове.

Различните дефинирани начини и схеми на складиране са ефективни и приложими при различните подтипове и видове складови сгради съобразно конкретните изисквания. В използваното технологично оборудване за технологията на складиране основна насока на развитие е механизирането и автоматизирането на всички складови процеси и операции.

Технологичното оборудване за обработка на стоки и материали в складовата сграда и стопанство се класифицира в пет основни категории по функционалните си характеристики:

- Складово оборудване за съхранение – предназначено за временно или продължително съхранение на отбранителните продукти;

- Подемно-транспортно оборудване – предназначено за хоризонтално и/или вертикално преместване на товарните единици в складовата сграда и/или стопанство;

- Оборудване за преместване/позициониране – за промяна на нивото или местоположението в пространството на стоки или друго оборудване.

- Оборудване за формиране на товарни единици и комплектуване на поръчки – за събиране стоките и материалите на поръчки при издаване в оформени товарните единици;

Оборудване за идентификация и контрол – за проверка, комплектуване на поръчки, пакетиране или препакетиране и формиране на товарни единици, както и контрол на цялостния процес на преминаване на стоки или материали.

Изборът на технологично оборудване и системи и тяхната степен на механизация и автоматизация се определя от количеството и броя на видовете обработвани товари в склада и изискванията за достъп до тях.

Информационните системи и технологии непрекъснато се развиват. Те предлагат възможности за идентификация и проследимост на обекти, управление на производството и наличностите, осигуряване на прозрачност на процесите, съпътстващи складовата дейност, намаляване на експоатационните разходи и грешки.

Съвременните системи за управление на снабдителските вериги (Supply Chain Management) осъществяват не само автоматично предаване на данните, но и координиране на дейностите, което спомага за повишаване ефективността на системата.

В дисертацията са разкрити предимствата и недостатъците от внедряването на баркод технологията, радиочестотната идентификация - Radio Frequency Identification (RFID), както и възможните области на приложение.

За осъществяване на ефективно логистично осигуряване и управление на складовите процеси и дейности са разгледани възможностите на информационната система “Логистика на БА”.

Списъкът от предимства на една мобилна информационна система за управление на складове е дълъг, но безспорно основните ползи от интегрирането на такава са: точност при изпълнение на доставките, значително намаляване на разходите за труд и възможност за проследяване на стоките.

В обобщение на първа глава са дефинирани следните изводи:

1. Съвременният склад е сложно техническо съоръжение, което се състои от многобройни взаимно свързани елементи, има определена структура и изпълнява редица функции по преобразуването на материалните потоци, също и по натрупването, преработката и разпределението на товарите между потребителите.

2. Съдържанието на логистичния процес в отделните складове за отбранителни продукти е обусловено както от функционалното предназначение на всеки конкретен склад, така и от особеностите на отбранителните продукти като обекти на комплексната логистична функция снабдяване.

3. Особеностите на отбранителните продукти като обекти на снабдяването трябва да се отчитат при реализацията на всички логистични функции в процеса на снабдяването на войските с тях, най-вече при организирането и изпълнението на работите по съхранението, транспортирането и извършването на товаро-разтоварни работи.

4. Видът на складиране предполага избора на технологично оборудване, на което да се складират отбранителните продукти и формите на разместването им в складовото стопанство. Върху избора оказват влияние следните фактори: складовата площ, височината на склада, използваните товароносители, обемът на доставените партиди, особеностите на отбранителните продукти, свободният достъп до товарите и други.

5. Логистичният процес в съвременния склад изисква наличието на подходящи информационни системи и технологии с възможности за идентификация и проследимост на отбранителните продукти, управление на наличностите, осигуряване на прозрачност на процесите, съпътстващи складовата дейност и намаляване на разходите и грешките.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница