Военна академия „георги стойков раковски“



Дата22.10.2018
Размер173.5 Kb.
#92634



ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ“




РЕЦЕНЗИЯ

от доцент д-р Румяна Илиева Карева,

Катедра „Психология и лидерство“

на дисертационния труд на майор Маргарита Володиева Куманова

на тема: „Стрес и стратегии за справяне със стреса във военна среда на Българската армия“,

представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор“

в професионално направление 3.2. Психология
(Военна психология)

София, 2017 г.




  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Темата на дисертационния труд „Стрес и стратегии за справяне със стреса във военна среда на Българската армия“ е формулирана върху актуален проблем, който въпреки постиженията на съвременната психологическа наука продължава да отправя предизвикателства към изследователите.

Изследваният проблем е актуален поради спецификата на стресорите във военна среда: при изпълнение на служебния си дълг военнослужещите от Българската армия поемат 24-часови дежурства, боравят с оръжия, боеприпаси, опасни вещества и техника, срещат предизвикателства от разнообразно естество, включително участия в мисии и операции извън територията на страната и работа в многонационални екипи в мултикултурна среда.

Темата е актуална и значима и поради непосредствената връзка между изследователя (военнослужещ) и изследваните лица (военнослужещи), тъй като чрез резултатите от анализа изследваните получават необходимата за психофизиологичното им благополучие и функциониране характеристика на тяхната работна среда, отчитаща нейните конкретни особености.


  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд

Представеният за защита труд следва логиката на научното изложение в областта на психологията, както в структурно отношение, така и чрез получените резултати. Дисертационният труд се състои от въведение, четири глави, обобщения и изводи, заключение, списък на използваните източници и приложения (общо 192 страници).

През прегледа на получени от съвременната психология резултати в изучаването на стреса въведението очертава актуалността на избраната тема и нейната значимост за личността, екипа и организацията и акцентира върху необходимостта от внимание и загриженост към проблемите на хората в отбраната.

Във въведението са формулирани целта на дисертационния труд и изследователските задачи. Представени са работната хипотеза, предметът, обектът и са въведени ограничения на изследването. В подходящ вид кратко са представени методологията и инструментариума на изследването.

Първа глава „Същност на стреса. Справяне и стратегии за справяне със стреса“ съдържа обзор по проблемите на стреса, организиран в две части: същност и теории за стреса и справяне със стреса, стратегии за справяне със стреса. В третата част от първа глава са представени стресори, последствия и управление на стресовия процес. Използваните за теоретичния обзор източници са коректно цитирани и посочени в текста.

Втора глава „Психосоциални характеристики на военната среда“ разглежда понятието социална среда и очертава спецификите на военната среда, като я поставя в контекста на социалната система. Характеризирани са категориите военнослужещи офицери, сержанти и войници, очертани са основните предизвикателства пред тях. Съществено значение за обхвата на изследването има представената във втора глава военна авиационна организационна среда, в която са представени стресорите, характерни за дейностите в авиацията, последствията от стреса и потенциала за справянето с него на индивидуално и организационно ниво.

В трета глава „Постановка на емпиричното изследване“ специално внимание е отделено на изследователския модел, включващ антецедентни променливи, медиатори и консеквентни променливи. Онагледени са взаимовръзките, които се изследват с модела. Детайлно са описани медиаторен и модераторен модел, чрез които се проверяват четири изследователски хипотези. В трета глава се съдържа също така характеристика на подбраните за изследването методи, между които: Въпросник на Чарлз Карвър и Тери Уайт (BIS-BAS), Въпросник за военна среда (адаптиран по скалата за работна среда на Рудолф Мус), Въпросник за възприет стрес на Коен и ко., адаптиран за български условия от А. Русинова-Христова и Г. Карастоянов, Въпросник за проактивно справяне със стреса (PCI – Proactive Coping Inventory) на Грийнглас и ко., адаптиран на български от Г. Карастоянов и М. Куманова (представена е процедурата за адаптиране на въпросника), други методи, съставящи изследователската батерия. В трета глава са представени също така статистическите методи за анализ на резултатите, процедурата на изследването и описание на извадката, описателна статистика и надеждност на резултатите.

Четвърта глава „Резултати и анализ на резултатите от емпиричното изследване“ съдържа анализ и интерпретация на получените резултати: връзки между социодемографските характеристики на военнослужещите и оценките на военната среда (по стаж, пол, длъжност, звание, образование, семейно положение); влияние на личността на военнослужещите върху оценките за военната среда; взаимовръзки между оценките за военната среда, равнищата на възприет стрес, последиците от стреса и стратегиите за справяне със стреса; самостоятелни влияния (директни ефекти) на стратегиите за справяне със стреса върху последиците от стреса. В четвърта глава са представени също така проверката на медиаторните хипотези и изследването за влияние на обективни фактори в организацията на дейността във военна среда върху оценките за средата.

В края на всяка глава са формулирани изводи.

В обобщения и изводи се обсъждат резултатите от проверката на изследователските хипотези, предлагат се изводи с практическа насоченост.

Заключението актуализира актуалността и значимостта на избраната тема чрез получените изследователски резултати и подчертава значението на фактори като междуличностни отношения, ясна и еднозначна нормативна уредба, наличие на организационни условия за личен растеж и развитие, добро качество на контрола върху дейността.

В списъка с използвани източници са включени общо 107 заглавия на български, английски, руски и немски език. Повечето от тях са съвременни, но прави впечатление наличието на изследователски интерес към класически за българското военно изкуство източници, като Войнишки другар (1912) и Помни войната. Съвети за строевия офицер на Борис Дрангов.

В приложенията са представени тестовата батерия, резултати и графични данни от адаптацията на въпросниците, разчет на извадката по военни формирования.



  1. Характеристика на научните и научноприложните резултати

Представеният за рецензиране дисертационен труд съдържа безспорни научни и научноприложни резултати, които могат да бъдат обобщени в следните насоки:

- Адаптиран е Въпросник за проактивно справяне със стреса, с изведени характеристики за прилагането му във военна среда – военните формирования от Военновъздушните сили на Българската армия. Този резултат съдържа научноприложен принос и може да служи за целите на психологическото осигуряване на военните формирования от ВВС, а при разширяване на обхвата на изследването – на военните формирования от Българската армия.

- Идентифицирани са психосоциални фактори на военната среда, свързани с равнищата на възприетия стрес и позволяващи планиране и прилагане на мерки за управлението им на организационно ниво. Този резултат съдържа безспорен научноприложен принос от значение за ефективността на организацията.

- Важен научен резултат е изясняването на влиянието на социодемографските характеристики на изследваните военнослужещи при възприемането на социалната среда и чрез нея върху преживяването на стрес и избора на стратегии за справяне със стреса.

- От проведеното изследване на военнослужещи са получени оригинални научни резултати за взаимовръзката между психичната регулация на поведението и използването на проактивни стратегии за справяне със стреса.

Изследването е планирано, организирано и проведено съобразно с принципите за провеждане на психологични изследвания във Военновъздушните сили като неразделна част от Въоръжените сили на Република България.



  1. Оценка на научните и научноприложните резултати

Получените чрез психологическо изследване научни и научноприложни резултати допринасят за развитието на военната психология в България. Те дават основание за разширяване на обхвата на изследването и в другите видове въоръжени сили и могат да послужат за планиране и прилагане на мерки за управление на стреса в армията на организационно ниво.

  1. Оценка на публикациите по дисертацията и авторството

За рецензиране са представени три публикации по темата на дисертационния труд.

Статиите са съавторски, като основен съавтор е научният ръководител на докторанта. Те отговарят на нормативните изисквания за оформянето и представянето на научни публикации в областта на психологията и отразяват процеса на подготовката на докторанта.

Следва да се отбележи, че две от статиите са публикувани в реферирано издание – сп. Психологически изследвания на Института за изследване на населението и човека (БАН), а третата статия е на английски език и е представена като доклад на международна научна конференция.


  1. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта

Докторантът постига в хода на подготовката си много добро ниво на осведоменост и компетентност в областта на темата на дисертационния труд, както и в работата с психологически инструменти за изследване и в прилагането на статистически методи за анализ на резултатите.

Забележителни резултати са получени в интерпретацията на резултатите от проведеното изследване, тъй като адекватната интерпретация на резултатите от психологическо изследване е от съществено значение за психологическото осигуряване в Българската армия.



  1. Оценка на автореферата

Авторефератът към дисертационния труд отговаря на изискванията, регламентирани в Правилника за развието на академичния състав във ВА „Г. С. Раковски“ (Приложение 17) както в структурно отношение, така и по отношение на съдържанието – представени са основните елементи на дисертацията, разкрити са резултатите от проведеното изследване.

  1. Критични бележки

Прегледът на представените материали разкрива задълбочено и обхватно изследване, чието организиране и провеждане изисква постоянство и упоритост от страна на изследователя. Считам, че положените усилия следва да се насърчат и да продължат.

Обсъдените препоръки докторант Куманова е отразила в дисертационния труд и автореферата. Нямам критични бележки.



  1. Лични впечатления от подготовката на докторанта

С майор Куманова се познаваме от началото на нейната докторантура във Военната академия. Имах възможността отблизо да наблюдавам процеса на нейната подготовка. В нейно лице виждам колега, учен, изследовател, преподавател – военен психолог, с когото могат да се обсъждат и решават въпроси от всякакво естество, свързано със съвместната ни работа във ВА „Г. С. Раковски“.

  1. Заключение

Представеният дисертационен труд, авторефератът и публикациите към дисертацията отговарят на нормативните изисквания и възприетите научни критерии за постигнати резултати в областта на изследването, поради което ще гласувам положително майор Маргарита Володиева Куманова да придобие образователната и научна степен „доктор“ в професионално направление 3.2. Психология (Военна психология).

Дата: Рецензент: ………………….….



23.05.2017 г. (доц. д-р Румяна Карева)




Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница