На дисертационния труд



Дата22.10.2018
Размер211 Kb.
#92534




9026 Варна, ул."В. Друмев" No73, тел. 052/632-015, факс 052/303-163











С Т А Н О В И Щ Е
върху дисертационен труд за получаване на образователната и научна степен „ДОКТОР“

Автор на дисертационния труд: лейтенант Анелия Димитрова Миткова

Тема на дисертационния труд: ПСИХИЧЕН ПОТЕНЦИАЛ НА МАЛКИТЕ БОЙНИ ЕДИНИЦИ ЗА УЧАСТИЕ В МИСИИ ИЗВЪН ГРАНИЦА

Научна област: „Социални, стопански и правни науки“

Професионално направление: „Психология“

Изготвил становището: професор д.пс.н. Илия Петров Пеев

научен ръководител

ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”
Лейтенант Анелия Димитрова Миткова е записана в докторантура със заповед на Министъра на отбраната № ОХ-47 от 25.01.2008 г.

Лейтенант Миткова е изпълнила Индивидуалния учебен план за подготовката на докторантката, предвидените изпити са положени с оценка “Отличен”, участвала е активно в научни форуми в страната и има 11 публикации по труда.

Експерименталната работа по темата е проведена през 2010 и 2011 година в поделенията на Българската армия, подготвящи участници за задгранични мисии. Експериментът беше организиран на основание Докладна записка рег. № 11117/03.12.2009 г. от началника на Военномедицинската академия до началника на отбраната.

I. Темата на дисертационния труд „Психичен потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница” е актуална и значима не само за Въоръжените сили на Република България, но и за чуждестранните военни формирования, изпълняващи мисии под егидата на ООН И НАТО.

Класическите и модерните войни по неоспорим начин доказват водещата роля на духовния фактор, на моралните и физическите качества на военнослужещите и психичния потенциал на военните формирования. Тези закономерности могат да бъдат изразени с древната максима “Първа се сражава мисълта”.

Дисертационният труд отговаря на реални социални потребности.

Научната новост на изследването се състои в това, че авторката на дисертационния труд лейтенант Анелия Миткова предоставя на командирите от Въоръжените сили разработени нея методика и инструментариум за оценка и формиране на психичния потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница.

Дисертацията съдържа обобщен опит и поуки от провежданите операции, в които участват въоръжените сили за реализиране на мисията „Подкрепа на международния мир и сигурност”, която се реализира под егидата на ООН, НАТО, Европейския съюз и други международни организации.

Дисертацията има висока практико-приложна стойност за подготовка на Българската армия и за внедряване на стандартите за индивидуална, групова и колективна подготовка на военнослужещите и военните формирования.



II. Лейтенант Анелия Димитрова Миткова познава задълбочено състоянието на проблема за психичния потенциал на малките бойни единици, които участват в мисии извън граница и оценява творчески литературния материал, което убедително личи от направения обзор върху темата. В изследването са използвани общо 133 научни труда и ръководни документи, от които 53 са на кирилица и 80 на латиница.

Това е позволило на авторката да разкрие подробно както българската военна традиция, така и чуждестранните концепции за психологичните аспекти на боеготовността и боеспособността на военните формирования, на екипното и психологичното функциониране на бойната единица при участие в мисии извън граница.



III. Избраната от авторката методика на изследване позволява достигането на поставената в дисертацията цел и решаване на изследователските задачи. Използван е ефективен изследователски инструментариум: анализ и синтез на литературни източници, експертна оценка, анкетни методи, психологически измервания със сумарни скали, корелационни изследвания и формиращ експеримент.

Направен е преглед на психологичните аспекти на боеготовността и боеспособността на военните формирования в българската военна традиция и съвременната военна психология, като са изведени съответни паралели и общи понятия и конструкти.

Благодарение на избраната методика лейтенант Анелия Миткова постига още една новост в дисертационната работа, а именно – разработва конструкт на „психичния потенциал на малката бойна единица”, който дава възможност за комплексно изследване, измерване и насочено оптимизиране на вътрешна груповите механизми на военните формирования.

Достойнство на методиката са също така изследваните контингенти военнослужещи - три военни формирования от Сухопътни войски на Българската армия, които се готвят за мисия и два контингента участници в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан, съответно в Кабул и Кандахар. Така в хода на формиращия експеримент е проследена на практика динамиката и оптимизирането на екипните процеси по време на мисия и е проверен теоретичния модел, съставен от авторката. Разработени са и психометрични инструментариуми за измерване на нагласите на военнослужещите за служба и за измерване на екипните процеси на малките бойни единици.

В проведения експеримент е решена важна изследователска задача: внедрени са възможностите за повлияване върху екипните процеси чрез психологични и психотерапевтични методи, показани са психометричните процедури за установяване на динамиката на показателите на психичния потенциал и е използван групов психологичен тренинг по методите на професор Едуард де Боно и професор Носрат Песешкиан. По този начин е адаптиран натрупания десетгодишен опит във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” по лидерска подготовка и приложението на психотерапевтичните методи в подготовката на военнослужещите чрез приложение на метода „Шест мислещи шапки” и метода на позитивната психотерапия, които по време на експеримента показват добри възможности за оптимизиране на екипните процеси в малката бойна единица при подготовка и участие в мисии зад граница.

IV. Научни приложни приноси на дисертационния труд:

1) Направен е преглед на българската традиция в областта на военната педагогика и психология по отношение търсените характеристики за оптимално ефективно функциониране на военните формирования и са изведени общите тенденции, на които се базират психологичните аспекти на функционирането на малката бойна единица в съвременната армия.

2) Разработен е конструкт „Психичен потенциал на малката бойна единица”, който дава възможност за комплексно изследване, измерване и насочено оптимизиране на вътрешно груповите механизми на военните формирования. Приложимостта на модела е експериментално доказана чрез провеждане на психологичен експеримент във военни подразделения, които участват в мисии извън границата на страната.

3) Проведено е комплексно изследване на теоретичния модел на категоризация на екипните процеси и са разграничени четири основни вида екипни процеси:

а) когнитивни екипни процеси;

б) поведенчески екипни процеси;

в) екипни процеси, свързани със субективното възприятие за вяра в командирите;

г) ирационални екипни процеси.

4) Разработен е инструментариум за изследване на функционалния аспект на нагласите към военната служба. Инструментариумът дава възможност за групово и индивидуално изследване на нагласите и възможност за съставяне на локални политики за тяхното повлияване.

5) Разработен е инструментариум за изследване на екипните процеси на малките бойни единици.

Този инструментариум дава възможност на командирите да придобиват ясна представа на функциониране на екипите по девет екипни процеса, основополагащи за динамиката на екипите.



6) В хода на проведения експеримент са изследвани възможностите за повлияване върху екипните процеси чрез психологични методи и са създадени психометрични процедури за установяване на динамиката на показателите и групов психологичен тренинг.

Резултатите от експерименталната постановка, включваща психологична групова работа с метода „Шест мислещи шапки” на Едуард де Боно, адаптирана в продължение на повече от 10 години във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, показа възможност за оптимизиране на екипните процеси в малката бойна единица.



V) Резултатите от дисертационния труд са използвани вече в научната и социалната практика по време на формиращия експеримент сред военните контингенти в Българската армия.

След защитата на дисертацията на лейтенант Анелия Миткова предстои уникален шанс лично да апробира и направи проверка на постигнатите научните резултати в реални условия като военен психолог на 23-ия българския контингент в състава на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан за срок от 6 месеца.

Препоръчвам на лейтенант Анелия Миткова след завръщането си в Република България да сподели пред катедра “Социални, стопански и правни науки” своите лични впечатления за резултатите от внедряването на научно-приложните приноси в дейността на военния контингент по време на мисията в Афганистан и да публикува новия опит в научните трудове на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”.

VI) Препоръки за бъдещо използване на научните и научно-приложните приноси в дисертацията и внедряване в практиката:

Чрез Центъра за психично здраве и превенция към Военномедицинска академия в София и Съвместното командване на силите лейтенант Анелия Миткова да издаде като самостоятелни методически пособия следните нейни самостоятелни авторски разработки в дисертационния труд:

а) Приложен модел на психичния потенциал на малката бойна единица;

б) Въпросник за измерване на екипните процеси в малката бойна единица;

в) Въпросник за измерване на нагласите за изпълнение на задачи в професионален (военен) контекст;

г) Приложен модел на изследване, анализиране и изготвяне на план за осъществяване на насочени дейности за оптимизиране функционирането на ниво взвод.

VII) Лейтенант Анелия Миткова да продължи изследователската си дейност в същата посока. За популяризиране на получения изследователски и внедрителски опит на семинари с военните психолози, командири от военните формирования, участващи в мисии зад граница, курсанти от ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” и НВУ “Васил Левски” и слушатели от ВА “Г. С. Раковски” да се представи съдържанието на методиката за формиране на психичния потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница.

Целесъобразно е при подготовката за мисии командирите да бъдат обучени за използване на предложените концепти и инструментариуми в реалната практическа работа с подчинените им военни формирования. За тази цел предлагам дисертационният труд „Психичен потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница” да бъде издаден като монография във Военното издателство и да бъде използван във висшите военни училища и академии и военните формирования при участие в мисии.



VIII. Заключение:

Със своите изследвания лейтенант Анелия Димитрова Миткова разширява значително познанията по духовните процеси, които се проявяват при подготовката и участието на подразделенията от Българската армия в мисии извън граница, което има не само национално, но и международно значение.

Транскултуралните измерения на дисертацията са едно от многото нейни достойнства.

Дисертацията се базира на най-новите теоретични изследвания и ръководни документи на НАТО и Българската армия, относно мисиите извън граница и развива заложените в тях идеи, което е позволило на авторката да направи редица важни изводи за обучението и възпитанието на офицерските кадри и изграждането им като лидери мисиен тип.

В дисертационния труд „Психичен потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница” се открояват доказани теоретични и приложни научни приноси и личи творческия подход на авторката към разработване на сложните проблеми на духовния фактор в армията.

Проведеният мащабен формиращ експеримент убедително потвърди заложената хипотеза и същевременно разкри нови перспективи за продължаване на изследванията както от авторката, така и от изследователски колективи.

Чистосърдечно изказвам моето удовлетворение от съвместната продължителна работа с лейтенант Анелия Миткова като неин научен ръководител. Успешното завършване на дисертационния труд е убедително свидетелство за нейните креативни способности, организаторски умения и творческо прилагане на националния и международния опит в подготовката и участието на военните формирования в мисии зад граница.

Всичко гореизложено ми дава основание да оценя високо дисертационния труд „Психичен потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница” и да предложа на уважаемите членове на научното жури да даде на лейтенант Анелия Димитрова Миткова образователна и научна степен “Доктор” в научната област “Социални, стопански и правни науки”, професионално направление “Психология”.


РАЗРАБОТИЛ СТАНОВИЩЕТО:
ПРОФЕСОР Д.ПС.Н. ИЛИЯ ПЕЕВ

23 януари 2012 г.



гр. Варна



Каталог: konkursi-proceduri -> AMitkova
konkursi-proceduri -> Резюмета на трудовете и приносите в публикации на д-р инж. Емил Стефанов Барудов
konkursi-proceduri -> Висше военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” факултет „навигационен”
konkursi-proceduri -> Конкурс за „професор" по професионално направление "Администрация и управление", научна специалност " Икономика и управление"
konkursi-proceduri -> Ввму „никола йонков вапцаров” факултет „инженерен”
konkursi-proceduri -> Р е з ю м е т а н а н а у ч н и т е п у б л и к а ц и и на д-р Камелия Вунова – Нарлева
AMitkova -> На дисертационния труд
konkursi-proceduri -> Програма за оптимизация при избор и оценка на кинематиката на кораби, движещи се на догонващи се курсове
AMitkova -> На дисертационния труд: Психичен потенциал на малките бойни единици за участие в мисии извън граница


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница