Втора. Правно устройство и организационна структура на фондовите борси Правна регламентация на фондовите борси



страница1/4
Дата15.02.2024
Размер225.59 Kb.
#120312
ТипГлава
  1   2   3   4
vtora glava
Свързани:
Moi Finansovi resheniq, Yoga I Aurveda, МАГИСТЪРСКА ТЕЗА ВЕРОНИКА ДИМИТРОВА, Магистърска теза - Диана Леви

Глава втора. Правно устройство и организационна структура на фондовите борси


1. Правна регламентация на фондовите борси
Правната форма на фондовите борси зависи от законодателството в съответните страни и дава отражение върху организационното устройство на тези институции.
Както е известно борсите могат да бъдат:публично-правни, частно правни и смесени компании, които често са или дружества с ограниче на отговорност, или акционерни дружества. Последните се различават от другите акционерните дружества в икономиката, защото в голямата си част борсовите акционерни дружества са нетърговски организации,
нераздаващи дивиденти и не поставящи като приоритет в дейността си формирането на печалба. В този аспект борсите - акционерни дружества в света се разграничават на: борси-търговски дружества и борси- нетърговски дружества.
През втората половина на XX век в света господства традиционното разбиране, че борсите са нетърговски и непечеливши организации. Подобно на благотворителните и религиозни организации те имат нетърговски статут и се ползват от данъчни облекчения. В тези години фондовата борса се разглежда преди всичко като инфраструктура, призвана да осъществи поставените задачи и да посредничи в търговията с ценни книжа.
В края на XX век представата за юридическия статут на борсите и за тяхната некомерсиална цел се променя. Постепенно голяма част от тях преминават през т.нар. процес на комерсиализация (demutualization). Това е "процес на преход от разбирането за борсата като непечалбоносна, нетърговска организация, намираща се в собственост на членовете си, към разбирането за борсата като търговска компания, намираща се в собственост на акционерите си".
Първата борса, изменила своята организационно-правна форма, е Стокхолмската фондова борса, която през 1993 г. се преобразува в компания с ограничена отговорност. В Италия през 1997 г. фондовата борса от държавна се преобразува в акционерно дружество (Borsa Italiana). В Швеция фондовата борса съществува в състава на холдингова компания, намираща се в собственост на акционерите си. До 2000 г. германските фондови борси са публично-правни учреждения, а днес те са акционерно дружество "Немска борса" (Deutsche Borse AG). Новите борсови сдружения и обединения изменят правния статут и организационно-правната форма на Парижката, Брюкселската, Амс- тердамската и Лисабонската фондови борси на основата на образуването на Euronext.
Интересна е организационно-правната структура на борсите в Русия. Всички фондови борси са нетърговски дружества или както там се наричат нетърговски партнъорства, а валутните и стоковите борси, в които има фондови отделения (секции), са акционерни дружества от закрит тип. До 28.12.2002 г. по руското законодателство фондова борса може да се създава само във формата на нетърговско партнъорство. Това се дължи на факта, че специалистите са възприемали борсата само като непечалбоносна организация, нераздаваща дивиденти. На базата на промененото световно виждане по тези въпроси и превръщането на борсите в търговски дружества, чиято цел е реализирането на печалба, увеличаване стойността на акциите и продажбата им на самата борса, руското законодателство утвърждава идеята, че фондовите борси могат да съществуват както като нетърговски партнъорства, така и като акционерни дружества.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница