Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване



Дата15.09.2017
Размер146.41 Kb.
#30239
ТипЗакон
МОТИВИ

към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване
Предлаганите изменения и допълнения в Закона за гражданското въздухоплаване се налагат:
І. От необходимостта от приемането на мерки на национално ниво, необходими за изпълнението и прилагането на актове на Европейския съюз, както следва:
1. Съгласно Регламент (ЕО) № 2320/2002 на Европейския парламент и на Съвета относно създаване на общи правила за сигурността на гражданското въздухоплаване, следва да бъдат създадени и изпълнявани подходящи мерки на Общността с цел предотвратяване на неправомерни актове на посегателство срещу гражданското въздухоплаване.
Законът за гражданското въздухоплаване в сегашната си редакция съдържа текстовете, които дават основата на правната уредба на сигурността в гражданското въздухоплаване.

Съгласно чл. 1 от Закона за гражданското въздухоплаване, предмет на правна уредба със закона са обществените отношения, свързани с гражданското въздухоплаване в Република България и с осигуряването на безопасността и сигурността му. Съгласно разпоредбата на чл. 16б, ал. 1 от закона, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” изпълнява регулаторни и контролни функции на държавата за осигуряване на безопасността и сигурността на въздухоплаването.

Съгласно чл. 11, ал. 2 от закона министърът на транспорта, министърът на вътрешните работи, министърът на финансите и председателят на Държавната агенция „Национална сигурност” определят с наредба условията и реда за постигане на сигурността в гражданското въздухоплаване. С Наредба № 2320 от 2006 г., издадена от министъра на транспорта, министъра на вътрешните работи и министъра на финансите, са определени условията и реда за постигане на сигурността в гражданското въздухоплаване в Република България.
Независимо от това, Регламент № 1217/2003 за определяне на общи спецификации за национални програми за контрол на качеството на сигурността на гражданското въздухоплаване (член 3) изрично изисква в националното законодателство на всяка държава – член на Европейския съюз да бъде точно указано кой е компетентният (отговорният) орган по сигурността в гражданското въздухоплаване, както и да бъдат записани неговите функции.

Според разпоредбата на член 2, т. 1 от Регламент № 1217/2003 като „компетентен орган“ се определя националният орган, определен от държава-членка в съответствие с член 5, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2320/2002, който отговаря за координацията и осъществяването на мониторинг на прилагането на нейната национална програма за сигурност на гражданското въздухоплаване. (Съгласно чл. 5, пар. 2 от Регламент № 2320/03 всяка държава-членка определя подходящ орган, отговорен за координацията и наблюдението по изпълнението на нейната национална програма за сигурност на гражданското въздухоплаване).

В тази връзка в новия чл. 16г от законопроекта изрично се посочва, че Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” е отговорният орган по сигурността на гражданското въздухоплаване, който координира дейността между физическите и юридическите лица за постигане на сигурността в гражданското въздухоплаване. Разпоредбата не засяга обаче правомощията във връзка с осигуряването на сигурността в гражданското въздухоплаване на Министерството на вътрешните работи или на други органи, на които са възложени подобни функции по съответния ред от националното законодателство.
Основните функции на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” като отговорен орган по сигурността са посочени в текста на чл. 16г, ал. 2 от законопроекта и са извлечени от двата основни регламента на Европейския съюз в областта на авиационната сигурност – Регламент № 2320/03 и Регламент № 1217/03, както и от Анекс 17 на Международната конвенция за гражданско въздухоплаване (Чикагската конвенция).
В закона се създава нова глава I „А” „Гарантиране на сигурността в гражданското въздухоплаване”, като:

Чл. 16з. регламентира мерките за сигурност, чрез които се постига сигурността в гражданското въздухоплаване.

Чл. 16и. определя субектите, осигуряващи постигането на сигурността в гражданското въздухоплаване, а именно министърът на транспорта, Съветът за сигурност на гражданското въздухоплаване, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, летищната администрация или летищните оператори, на които са възложени функции на летищна администрация, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение”, авиационните оператори, операторите по наземно обслужване, съответните служби в Министерството на вътрешните работи, пряко свързани с обезпечаването на сигурността в гражданското въздухоплаване, съответните служби на Министерството на финансите, пряко свързани с обезпечаването на сигурността в гражданското въздухоплаване, съответната служба в Министерството на външните работи, пряко свързана с обезпечаването на сигурността в гражданското въздухоплаване и председателят на Държавната агенция „Национална сигурност”.

Чл. 16к. и 16л. уреждат основните задължения на летищната администрация и авиационните оператори във връзка с гарантиране на сигурността в гражданското въздухоплаване.

Чл. 16м. предвижда, че на всяко летище се определят зони за сигурност, до които достъпът е ограничен, а чл. 16н. предвижда проверка на пътниците за наличие на забранени предмети.

С чл. 16о. се въвежда фигурата на служител по сигурността по време на полет, чиято основна функция е гарантирането на сигурността на борда на въздухоплавателното средство.


В процеса на осъществяване на мониторинг и контрол по сигурността във въздухоплаването, Република България, в качеството й на държава – член на Европейския съюз, следва да установи подходящи санкции за всички субекти в гражданското въздухоплаване, които са обект на контрол по отношение спазването на стандартите в авиационната сигурност – летищни оператори, оператори по наземно обслужване, доставчици на аеронавигационно обслужване и авиационни оператори. В тази връзка са и допълненията в административно-наказателните разпоредби на закона – чл. 143, ал. 3 и 4 от законопроекта.
2. Съгласно Регламент (ЕО) № 1107/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. относно правата на хората с увреждания и на хората с ограничена подвижност при пътувания с въздушен транспорт (OB L 204 от 26.07.2006 г.), единният пазар за въздухоплавателни услуги следва да обслужва гражданите като цяло. Вследствие на това хората с увреждания и хората с ограничена подвижност, независимо от това дали причината за тази ограничена подвижност е увреждане, възраст или някой друг фактор, следва да разполагат с възможности за пътуване с въздушен транспорт, сравними с възможностите на останалите хора. В тази връзка на тези лица не следва да се отказва превоз на основание тяхното увреждане или ограничена подвижност, с изключение на причини, свързани с основания за безопасност и предписани от закона. Регламентът възлага задължения и на туроператорите и на туристическите агенти и в тази връзка с проекта се предлагат и промени в Закона за туризма.

Регламент 1107/2006 влиза в сила за държавите – членки на Европейския съюз от 26 юли 2008 г., което е отразено в разпоредбата на § 22, т. 2 от преходните и заключителни разпоредби към законопроекта.

2.1. Регламентът определя мерките, които следва да предприемат и помощта, която трябва да окажат:

а) управителните органи на летището – следва да обозначат ясно и в достъпна форма точките на пристигане и заминаване на лица с увреждания или ограничена подвижност; управителният орган на летището е отговорен за обезпечаването на помощ на лицата с увреждания или с ограничена подвижност, така, както помощта е посочена в приложение І към регламента, без за това да се дължи допълнително заплащане от лице с увреждане или ограничена подвижност; управителните органи на летището са задължени да установят стандарти за качество на помощта, посочена в приложение І, и да определят изисквания по отношение на средствата, предназначени за спазването им, което се извършва в сътрудничество с ползвателите на летището, чрез комитета на потребителите на съответното летище, и организациите, представляващи хората с увреждания и хората с ограничена подвижност; управителните органи на летището публикуват своите стандарти за качество.

В тази връзка е и разпоредбата на чл. 48к от законопроекта, която задължава летищните оператори да предприемат или осигуряват предприемането на необходимите мерки и да оказват помощ, в съответствие с Регламент № 1107/2006 на лица с увреждания или с ограничена подвижност, с цел пътуване с въздушен транспорт;

б) въздушните превозвачи, техните агенти, туроператорите и туристическите агенти не могат да откажат да превозят лице с увреждане или с ограничена подвижност, поради увреждането му или ограничената му подвижност; въздушните превозвачи или техните агенти са длъжни да предоставят свободно в достъпна форма правилата за безопасност, които прилагат по отношение на превоза на хората с увреждания и хора с ограничена подвижност, както и информация относно всички ограничения за тяхното превозване или относно превозването на оборудването, служещо за подвижност на такива лица; когато въздушен превозвач, негов агент, туроператор или туристически агент откажат да превозят лице с увреждане или с ограничена подвижност на основанията, посочени в чл. 4, параграф 1 от регламента, те са длъжни незабавно да информират за това лицето с увреждане или с ограничена подвижност, като при поискване уведомяват лицето в писмен вид и в срок от пет работни дни след постъпване на искането; въздушните превозвачи, техните агенти, туроператорите или туристическите агенти са длъжни да предоставят информация за нужда за оказване на помощ на лице с увреждане или с ограничена подвижност на летищен оператор, съгласно чл. 6 от Регламент № 1107/2006; въздушните превозвачи нямат право да искат допълнително възнаграждение за оказана помощ на лице с увреждане или с ограничена подвижност.

В тази връзка са и разпоредбите на § 13 относно чл. 81а от законопроекта, която задължава въздушните превозвачи да осигуряват предприемането на необходимите мерки и оказват помощ, в съответствие с Регламент № 1107/2006 на лица с увреждания или с ограничена подвижност, с цел пътуване с въздушен транспорт и § 21 относно чл. 43а от Закона за туризма, която задължава туроператорите и туристическите агенти да осигуряват предприемането на необходимите мерки, в съответствие с Регламент № 1107/2006 на лица с увреждания или с ограничена подвижност, с цел пътуване с въздушен транспорт.
За неизпълнение на задълженията по Регламент 1107/2006 за летищните оператори, въздушните превозвачи, техните агенти, туроператори или туристически агенти са предвидени административно-наказателните разпоредби – чл. 143, ал. 5 от Закона за гражданското въздухоплаване и чл. 86г от Закона за туризма.

Наказанията са съобразени с изискването на регламента – да включват разпореждане за изплащане на компенсации (летищният оператор и въздушният превозвач дължат обезщетение на лицето с увреждане или с ограничена подвижност за причинените му щети, когато предприетите мерки и помощта, оказани на лицето, не са съобразени с Регламент 1107/2006), както и да бъдат съразмерни и възпиращи.


2.2. Регламент № 1107/2006 изисква държавите – членки да посочат орган или органи, отговарящи за изпълнението на регламента.

В тази връзка в чл. 16б, ал. 1, т. 4а от законопроекта се посочва, че „Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” контролира изпълнението на задълженията на летищните оператори и на въздушните превозвачи по Регламент 1107/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. относно правата на хората с увреждания и на хората с ограничена подвижност при пътувания с въздушен транспорт, в качеството й на национален орган, отговарящ за изпълнението на този регламент”, по отношение на летищните оператори и въздушните превозвачи. Наред с това се предвижда исковете за обезщетение срещу летищния оператор или въздушния превозвач да се предявяват пред съответния съд.



В § 21, т. 2 относно чл. 64б, ал. 5 от Закона за туризма, за национален орган, отговарящ за изпълнението на регламента е определена и Комисията за защита на потребителите, на която е възложен контролът на изпълнението на задълженията на туроператорите и туристическите агенти по Регламент 1107/2006.
3. Регламент (ЕО) № 8/2008 на Европейската комисия от 11 декември 2007 г. за изменение на Регламент (ЕИО) № 3922/91 на Съвета по отношение на общите технически изисквания и административните процедури, приложими за търговските въздушни превози (OB № L 010 от 12.01.2008) определя случаите на задължително писмено одобряване на договорите за лизинг от компетентния орган на държавата – член. В тази връзка се налагат и съответните промени в досегашните текстове.
ІІ. С измененията в разпоредбата на досегашния чл. 16г (в законопроекта чл. 16д) се прецизират текстовете в закона относно сроковете за издаване на лицензи, разрешения, свидетелства, удостоверения или одобрения от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, като се посочва, че определените в закона срокове са приложими, освен ако в регламент на Европейския съюз не е посочен друг срок. Промяната се предлага, тъй като съгласно чл. 249 от Договора за създаване на Европейската общност, регламентът е акт с общо приложение, задължителен е в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки. Съгласно чл. 15, ал. 2 от Закона за нормативните актове, ако нормативен акт противоречи на регламент на Европейския съюз, прилага се регламентът.
ІІІ. В чл. 33 се създават нови т. 5 и 6, съгласно които министърът на транспорта следва да определи реда и условията за признаване на свидетелствата за правоспособност на членовете на екипажа на въздухоплавателно средство, издадени от държава – член на Европейския съюз или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и реда и условията за признаване на свидетелствата за правоспособност на членовете на екипажа на въздухоплавателно средство, издадени от други държави.
ІV. Промените в чл. 34 предвиждат гражданите на държава – член на Европейския съюз или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, да се допускат до работа в гражданското въздухоплаване безсрочно и без за това да е необходимо разрешение на министъра на транспорта (чл. 34, ал. 2, изречение второ). Промяната е съобразена с изискванията на Директива на Съвета от 16 декември 1991 година относно взаимното приемане на лицензите на персонала за упражняване на функции в гражданската авиация (91/670/ЕИО) (ОВ, L 373 от 31.12.1991 г.) и Директива 2005/36/EО на Европейския парламент и на Съвета
от 7 септември 2005 г. относно признаването на професионалните квалификации (ОВ, L 255 от 30.09.2005 г.).
С изменението в ал. 3 се изключва изискването за висше образование за длъжностите, непосредствено свързани с осигуряване на безопасността на полетите и поддържането на летателната годност на въздухоплавателните средства, за авиационните оператори, извършващи специализирани авиационни работи.

V. С измененията в чл. 64 се създава разграничение между свидетелствата, които се издават на авиационните оператори, извършващи съответно търговски въздушен превоз и специализирани авиационни работи. Измененията се налагат от действащите Европейските авиационни стандарти за експлоатация на въздухоплавателни средства – JAR-OPS (12 редакция), където свидетелството за авиационен оператор удостоверява техническата годност на авиационния оператор да извършва посочените в свидетелството авиационни работи, докато техническата годност на останалите категории авиационни оператори се удостоверява със свидетелство за осъществяване на специализирани авиационни работи (например авиохимически работи, гасене на пожари и др.).
VІ. С измененията в чл. 64б се създава нова ал. 4, съгласно която се допуска възможността Авиоотряд 28 да не възлага обществена поръчка в случаите, когато сроковете за провеждането й правят невъзможно изпълнението на конкретния полет със специално предназначение. Мотивите за това са следните:

Полетите със специално предназначение се осъществяват от авиационен оператор – Авиоотряд 28 – юридическо лице по чл. 60 от Закона за администрацията към министъра на транспорта, чиято издръжка се формира от бюджетни средства и от приходи от собствена дейност. Полети със специално предназначение са полетите за превоз и обслужване на президента на Република България; председателя на Народното събрание на Република България; министър-председателя на Република България; вицепрезидента на Република България; чуждестранни и държавни ръководители, съответни по ранг на посочените органи; лица, включени в състава на делегацията, придружаващите ги екипи, охрана и техните багажи, в изброените случаи.

Специфичната дейност на Авиоотряд 28, който е създаден за извършване на полетите със специално предназначение в много случаи прави невъзможно прилагането на Закона за обществените поръчки. Към настоящия момент за изпълнение на дейността си Авиоотряд 28 разполага със самолет ТУ-154 (106-местен) и Фалкон – 2000 (9-местен), като посочените въздухоплавателни средства не са взаимозаменяеми. Всичко това предполага, че при изпълнение на функциите, за които е създаден (извършване на превози на посочените лица), Авиоотрядът следва да наема въздухоплавателни средства на други въздушни превозвачи, съответно на мокър или сух лизинг. За наемане на въздухоплавателно средство, съгласно Закона за обществените поръчки, като разпоредител с бюджетни средства, Авиоотряд 28 би следвало да провежда процедура по закона. Аналогично стои и въпросът с извършването на неотложни ремонти (когато въздухоплавателното средство е извън страната, налага се да бъде транспортирано в Република България).

При тези обстоятелства, за да изпълнява дейността си и функциите, за които е създаден съгласно Закона за гражданското въздухоплаване, Авиоотряд 28 на практика е принуден да извършва дейността си (полетите със специално предназначение), без да прилага Закона за обществените поръчки. Към всичко това, следва да се прибави и обстоятелството, че невъзможността за изпълнение на съответния полет със специално предназначение, може да се появи дори часове преди изпълнението на предварително планирания полет.


VIІ. Прецизира се разпоредбата на чл. 122в, ал. 3, т. 4 от закона, като се посочва, че служителите от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” имат право на допълнително възнаграждение в размер на 35 на сто от годишните средства за работна заплата в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, за специфични условия и изисквания към труда, свързани с осъществяване на регулаторните и контролни функции за осигуряване на безопасността и сигурността на въздухоплаването – при условия и по ред, определени от министъра на транспорта. Текстът към настоящия момент дава тази възможност единствено за инспекторите по въздухоплаване. Мотивите за предлаганото изменение са следните:
Дейността на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, е дейност на национален регулаторен и контролен орган по отношение на всички аспекти на безопасността и на сигурността – доставчици на аеронавигационно обслужване, всички категории авиационен персонал, летищни оператори, авиационни оператори, оператори на наземно обслужване. Именно в тази връзка по време на одитите, проведени от Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) и Европейската комисия през 2006 г. (1 одит) и през 2007 г. (2 + 1 одита), както в областта на безопасността на гражданското въздухоплаване (главно контрол върху въздухоплавателните средства с оглед поддържане на постоянна летателна годност и въпросите на техническото обслужване), така и в областта на авиационната сигурност е констатирано, че националната ни въздухоплавателна администрация не разполага с достатъчно персонал, необходим за осигуряването на постоянен контрол върху дейността на авиационните субекти, чийто брой в значителна степен надвишава наличния административен капацитет на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”. Административният капацитет на въздухоплавателната ни администрация следва да бъде съизмерим с размера на регулираната и контролирана авиационна индустрия. Това изискване се съдържа в посочените по-долу документи на Международната организация за гражданско въздухоплаване, издадени на основание на Чикагската конвенция, страна по която е и Република България:

а) Документ № 9732 на ИКАО – Ръководство за надзор на авиационната безопасност;

б) Документ № 8335 на ИКАО – Ръководство за сертифициране на авиационни оператори;

в) Документ № 9760 на ИКАО – Ръководство за надзор върху летателната годност.

В момента администрацията разполага с числен състав от 98 служители, докато например авиационният персонал, подлежащ на контрол в гражданското въздухоплаване е около 2 500 човека, а останалите авиационни субекти са над 300. В случая следва да се отчита и нарастващият пътникопоток, преминаващ през летищата ни, което е в пряка и непосредствена връзка с въпросите на сигурността и който за изминалата 2007 г. е вече над 6 млн. пътници.

Това беше и една от причините на Република България да бъде наложена предпазна клауза към датата на присъединяването ни към ЕС – Регламент № 1962/2006, в който е указано, че сертификатите, издавани от националния ни контролен орган няма да бъдат обект на взаимно признаване от останалите държави – членове на ЕС (Регламент № 1592/2002, Член 8, параграф 1 „Признаване на сертификати 1. Държавите-членки, без по-нататъшни технически изисквания или оценка, признават сертификати, издадени в съответствие с настоящия регламент.”), вследствие на което българските въздушни превозвачи към настоящия момент биват третирани като превозвачи на трета (външна) страна на Европейския съюз.


IІ. С изменението на чл. 148, ал. 1 текстът се прецизира с оглед съществуването на редица текстове от закона (чл. 16б, ал. 2, § 3, т. 10).

Имайки предвид предоставената чрез законовите текстове оперативна самостоятелност от министъра на транспорта на главния директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” да определя категориите служители, които са инспектори по въздухоплаването, се прецизира и текстът на чл. 148, ал. 1, като се предоставя правото на главния директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” да определя кои инспектори имат право да издават административни актове.


ІХ. Промените в Закона за туризма, § 21 от законопроекта, целят определяне на мерките, които следва да се приемат в изпълнение на Регламент № 1107/2006 по отношение на туроператорите и туристическите агенти, като в § 21, т. 1 относно чл. 43а, ал. 1 се определят задълженията на туроператорите и туристическите агенти да предприемат или осигуряват предприемането на необходимите мерки, в съответствие с Регламент № 1107/2006, по отношение на лица с увреждания или с ограничена подвижност, с цел пътуване с въздушен транспорт.

В т. 3 на § 21 са предвидени административно-наказателни разпоредби за налагане на имуществени санкции на лицата, неизпълнили свое задължение по регламента.







Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница