Заседание на Министерския съвет 9 ноември 2011 г



Дата21.01.2018
Размер369.84 Kb.
#49742
ТипЗаседание



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

Стенографски запис!

ЗАСЕДАНИЕ
на

Министерския съвет

9 ноември 2011 г.


Заседанието започна в 10,30 часа и беше ръководено от министър-председателя Бойко Борисов.
Точка 1

Доклад относно информация за изпълнението на Републиканския бюджет за деветмесечието на 2011 г. и за предприемане на мерки от първостепенни разпоредители с бюджетни кредити
СИМЕОН ДЯНКОВ: Този доклад се изпраща от Министерския съвет към Парламента и към Европейската комисия и затова решихме да го представим по-подробно на вашето внимание.

От септември вече имаме окончателните данни за всички страни от Европейския съюз за 2010 г. Нашият консолидиран дефицит за миналата година е 3,1%, с 0,1% по-малко, отколкото бяхме преди съобщили. По този начин делим пето-шесто място в Европейския съюз с най-нисък дефицит, на седмо място е Германия.

Относно държавния дълг, България е на второ място с най-нисък държавен дълг в Европейския съюз след Естония. Това са вече окончателните данни за 2010 г. от ЕВРОСТАТ. За деветмесечието на 2011 г. на консолидирана основа имаме дефицит от 826 млн. лева или 1,1% от прогнозирания брутния вътрешен продукт. Имаме и първи данни за октомври, където имаме сравнително нисък дефицит, около 30-35 млн. лева, така че реално за десетмесечието сме на 1,1% дефицит, което в сравнение с останалите европейски държави е сравнително добър показател. Фискалният резерв на деветмесечието възлиза на 5 милиарда 160 милиона лева.

БОЙКО БОРИСОВ: Ангелов!

АНЮ АНГЕЛОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, аз изцяло приемам и протоколното решение към този отчет, който е важен и за Министерство на отбраната конкретно.

Аз имам една молба. Аз предлагам вместо до края на първото тримесечие просрочените задължения на Военномедицинска академия да бъдат отложени до края на 2012 г. Защото могат да бъдат намалени до минимум със съкращаване на някои дейности, които в момента Министерство на здравеопазването плаща на всички останали болници с изключение на Военномедицинска академия. Това са средствата за реанимация, анестезиология, трансплантации, спешна помощ, психиатрична помощ, инфекциозна помощ, които не се плащат от Националната здравноосигурителна каса, ще ограничим и приема на гражданите. Само по такъв начин… Военномедицинска академия вече е предоговорила 30% от договорите си да бъдат изплатени до края на следващата година. Така че моля това да се направи като промяна в протоколното решение.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Приемаме тази промяна.

ХРИСТО АНГЕЛОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми министри, аз също моля от името на Министерство на правосъдието и министър Попова за подобна отсрочка. Защото с така орязания бюджет на Министерство на правосъдието за 2010 и 2011 г. ние също не можем да покрием тези задължения. Само за информация ви съобщавам, че по отношение на управление на имуществото на съдебната власт задълженията са в размер на 9 383 хил. лева, а по отношение на бюджетните средства, които са предоставени за равен достъп до правосъдие, а именно Националното бюро за правна помощ, там задълженията са към 5 млн. лева. По отношение на местата за лишаване от свобода дефицитът е бил към 28 млн. лв. ,отпуснати са от Министерството на финансите 7 млн. лева, с което дефицитът е станал 21млн. лева.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Можем да направим и тази промяна, но е крайно време Министерство на правосъдието да разбере, че и за следващите бюджети ще ни е тежко, така че просто направете реформите, които са необходими. Защото много говорене има за реформи във вашето министерство, а реални реформи аз досега не съм виждал. И в тези структури, които Вие говорите, и в Търговския регистър. Крайно време е, както всички останали министерства, и вие да разберете, че по-добри времена, ако има, а надявам се, че ще има в Европа, те няма да са през 2012 г. определено. Така че повече пари няма откъде да вземем.

ХРИСТО АНГЕЛОВ: Аз проведох съответните реформи, съкратихме сто човека от местата за лишаване от свобода, персонал, преструктурирахме ги, но общоизвестен е фактът, че в крайна сметка лишените от свобода се увеличават. В момента на пълна държавна издръжка са и те варират между 10 и 11 хиляди лишени от свобода. Отделно от това, за тези лишени от свобода трябва персонал, който да се грижи за тях и да ги охранява. Това е 24 часа в денонощието. И за тази дейност само от Министерство на правосъдието реално трябва да отиват 105 милиона, а фактически ние като второстепенен разпоредител да им предоставяме 85 до 92 милиона лева с оглед бюджета, който ни е предоставен. И това е постоянен финансов недостиг. Аз възможност не виждам, освен да се декриминализират престъпления и да се пускат.

БОЙКО БОРИСОВ: А тези 15 милиона, които се дават повече на правосъдието, за къде отиват? С тях пак има недостиг?

ХРИСТО АНГЕЛОВ: Да.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Всички трябва да сме в хипотезата, че сега, а за съжаление и следващата година изглежда, че ще е по-лошо от тази година в Европейския съюз, не толкова в България, но ние сме в хипотеза, която е различна от преди. В смисъл, идеята, че преди министерството е имало еди колко си пари и следователно толкова пари ни трябват, просто трябва да отпадне в мисленето на всички министри. Сега сме в хипотеза, в която ето само от тази сутрин от 8 часа досега Румъния първо обяви, че й трябва още 1 милиард и 600 милиона евро и ще ги иска пак от Международния валутен фонд плюс тези 5 милиарда, които вече е взела, и че ръстът й за следващата година вместо 3,5% ще е 1,8% и следователно замразяват пенсии, заплати и т. н., които точно преди седмица бяха казали, че ще ги увеличават. Латвия също тази сутрин обяви, че не може да си изпълни задълженията към Международния валутен фонд и следователно и на нея й трябват допълнителни пари, които ще струват на данъкоплатците. Така че, ние сме в много по-различна ситуация в Европа от преди пет години или четири години и тъкмо като излизаше Европа, благодарение на някои доста лоши решения в една от нашите съседки, Европа отново влиза в рецесия и то влизат големите държави в рецесия. Те като влязат, ние каквото и да правим, колкото и да сме консервативни, колкото и добре да си смятаме средствата, и те ни повличат и нас. И следователно мислете в друга хипотеза, не колкото смятате, че трябва, понеже преди е било така, а какво можете да направите с наличния ресурс, така че да ви стига. И ние смятаме така. Аз в моето министерство съм съкратил 200 души, така че ти като ми кажеш 100 души, аз просто не се впечатлявам, защото от моите по-малко хора аз съм съкратил 28%. И виждате, че бюджетът си върви.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 1 с направените от Ангелов допълнения.


Точка 2

Проект на Постановление за допълнение на Постановление №258 на Министерски съвет от 2007 г. за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по Оперативна програма „Транспорт”, съфинансирана от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие, за финансовата рамка 2007-2013 г.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, с предложението за допълнение на акта ще се въведе нова категория разходи, допустими за финансиране в рамките на приоритетна ос „Техническа помощ” на Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. С промяната ще могат да бъдат допустими разходите на бенефициенти по приоритетна ос „Техническа помощ” за подготовка, изпълнение на монтажни работи, за обновяване, преустройство, реконструкция на всички видове помещения и сгради, които служителите на управляващия орган работят.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 2.


Точка 3

Проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление №59 на Министерския съвет от 2011 г. за условията и реда за отпускане на безлихвени заеми за общините от централния бюджет за финансиране на разходи за окончателни плащания по одобрени проекти по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. и тяхното възстановяване
МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, през март ние приехме постановление, с което, за да облекчим усвояването на европейските средства от българските общини, им разрешихме да ползват безлихвени кредити по така наречените общински мерки за инфраструктура. В момента разширяваме с промяната на това постановление списъка и с две допълнителни горски мерки, които отворихме, така че надяваме се това също да доведе до по-успешно усвояване на тези средства от общините. Благодаря.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 3.


Точка 4

Проект на Решение за сключване на приятелски споразумения по жалбите „Каравасилева срещу България” (жалба №10450/05), „Андонов срещу Република България” (жалба №2500/06), „Миланова срещу Република България” (жалба №13487/06), „Златарев срещу Република България” (жалба №17926/06), „Нинова срещу Република България” (жалба №25624/06), „Иванова и Моллова срещу Република България” (жалба №746/07), „Ботева срещу Република България” (жалба №1757/07), „Узунов срещу Република България” (жалба №4667/07) и „Янакиев срещу Република България” (жалба №6506/07) пред Европейския съд по правата на човека
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 4.
Точка 5

Проект на Решение за отчуждаване на части от имоти – частна собственост, за държавна нужда за изграждане на обект „Реконструкция и електрификация жп линията Пловдив-Свиленград и оптимизиране на трасето за скорост 160 км/ч”, Фаза 1: Крумово-Първомай – реконструкция на съществуващи въздушни линии (ВЛ) 20 КV и ВЛ 200 КV
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 5.
Точка 6

Проект на Решение за обявяване на имоти – публична държавна собственост, за имоти - частна държавна собственост, и за безвъзмездното им прехвърляне в собственост на Русенската митрополия
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 6.
Точка 7

Проект на Решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Конвенция №161 на Международната организация на труда относно службите по трудова медицина, 1985 г., приета на 26 юни 1985 г. в Женева
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 7.
Точка 8

Проект на Решение за утвърждаване на Споразумението между държавите – членки на Европейския съюз, заседаващи в рамките на Съвета, относно защитата на класифицирана информация, която се обменя в интерес на Европейския съюз, подписано на 25 май 2011 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 8.
Точка 9

Проект на Решение за одобряване проект на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Сирийската арабска република за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ: Уважаеми господин министър-председател, по тази точка ние считаме, че това е един добър пробив на нашата дипломация, защото сирийците, които оказват миграционен натиск към България, са се увеличили с около пет пъти, като представляват 8% от такива, които са задържани като нелегални емигранти. Предвид разговора, който проведох с министър Младенов, бих искал и той да изрази свое становище.

БОЙКО БОРИСОВ: Младенов!

НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ: Господин министър председател, колеги, във връзка със ситуацията в Сирия и налагането на санкции от Европейския съюз, с продължаващите сблъсъци между режима и протестиращи граждани, в които са загинали над три хиляди души до момента по предварителни данни, с Министерство на вътрешните работи се разбрахме тази точка да я свалим от дневния ред, за да може да направим някои допълнителни уточнения по нея, за да не се окаже, че с възможността за връщане на нелегални емигранти от страната ни може да се злоупотреби в момента. Затова искаме да направим допълнителни уточнения.

БОЙКО БОРИСОВ: Отлагаме точка 9.


Точка 10

Проект на Решение за одобряване проект на Меморандум за разбирателство между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Република България, и Националната корпорация за малките предприятия на Република Индия
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 10.
Точка 11

Проект на Решение за одобряване проект на Протокол между правителството на Република България и правителството на Ислямска република Пакистан за прилагане на Споразумението между Европейската общност и Ислямската република Пакистан за обратно приемане на пребиваващи без разрешение лица
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 11.
Точка 12

Проект на Решение за одобряване проект на Протокол между Министерството на вътрешните работи на Република България и Министерството на администрацията и вътрешните работи на Румъния за прилагане на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Румъния за обратно приемане на собствени граждани и чужденци
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 12.
Точка 13

Проект на Решение за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 5 от Закона за подземните богатства – строителни материали – мергели, от находище „Севлиево”, гр. Севлиево, община Севлиево, област Габрово, на „Напредък” АД – София
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 13.
Точка 14

Доклад относно одобряване проект на Разрешение за проучване на скалнооблицовъчни материали - подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 6 от Закона за подземните богатства, в площта „Венетина пътека”, разположена в землищата на с. Драшан, община Бяла Слатина, с. Камено поле, община Роман, област Враца, и с. Бресте, община Червен бряг, област Плевен
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 14.
Точка 15

Доклад относно одобряване проект на Разрешение за проучване на строителни материали – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 5 от Закона за подземните богатства, в площта „Карапелит-3”, разположена в землището на с Карапелит, община Добрич, област Добрич
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 15.
Точка 16

Доклад относно одобряване проект на Разрешение за търсене и проучване на неметални полезни изкопаем – индустриални минерали – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства, в площта „Глория”, разположена в землищата на с. Мало Пещене и с. Голямо Пещене, община Враца, област Враца
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 16.
Точка 17

Доклад относно одобряване проект на Разрешение за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства, в площта „Карталовата нива”, разположена в землищата на с. Слатина и с. Христо Даново, община Карлово, област Пловдив
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 17.
Точка 18

Проект на Решение за разрешаване на пребиваването на научноизследователския специализиран геофизичен кораб „Мезен”, плаващ под руски флаг, в изключителната икономическа зона на Република България за времето от 10 ноември до 10 декември 2011 г. включително за завършването на комплексните научни изследвания във връзка с реализацията на проекта „Изследване на дълбоката структура и геодинамика на Черноморския басейн”
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 18.
Точка 19

Проект на Постановление за определяне размера на линията на бедност за страната за 2012 г.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, знаете, че всяка година се определя линията на бедност по избрана методика, която действа. Това, което се предлага за следващата година, е линия на бедност в размер на 236 лева. Удовлетворено е изискването за калорийния прием на еквивалент на единица 2700 калории, осигурена е структура на потребление за стоки и услуги. Наблюдава се ръст спрямо 2011 г. с 11,85%. При този размер на линия на бедност очакваният брой на бедните през 2012 г. ще е около 18,6 на сто. На тази база този вариант се явява като сравнително балансиран и може да бъде представен. Обсъден е в НСТС и е взето мнението това нещо да го предложим от 1 януари 2012 г.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Обсъди се в Националния съвет за тристранно сътрудничество и всъщност беше единодушно подкрепено и от работодатели, и от синдикати.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 19.

Точка 20

Проект на Решение за обявяване на имоти – публична държавна собственост, за имоти – частна държавна собственост, в областите Бургас и Сливен
АНЮ АНГЕЛОВ:: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, става въпрос за пет имота в област Бургас и един имот в област Сливен, да бъдат прехвърлени от публична в частна държавна собственост с цел разпореждане и приходи за държавния бюджет.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 20.


Точка 21

Проект на Решение за безвъзмездно прехвърляне на имоти – държавна собственост, в собственост на община Асеновград, област Пловдив
АНЮ АНГЕЛОВ: На практика се освобождаваме от един имот с отпаднала необходимост и е по искане на община Асеновград. Като процедура всичко е преминало и предлагам да се вземе това решение за безвъзмездно прехвърляне на общината.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 21.


Точка 22

Доклад относно одобряване на резултатите от участието на Република България в неформалната среща на министрите на образованието на държавите – членки на Европейския съюз, проведена на 10 и 11 октомври 2011 г. в Гданск, Република Полша
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 22.
Точка 23

Проекти на решения за предложение до Президента на Република България за издаване на укази за освобождаване от длъжност, назначаване на длъжност и за удостояване с висше офицерско звание на офицери от висшия команден състав, за освобождаване от длъжност и за назначаване на длъжност на офицер с висше офицерско звание, за назначаване на длъжност и удостояване с висше офицерско звание на офицер от Българската армия и за удостояване с висше офицерско звание на военнослужещ от Министерство на отбраната
АНЮ АНГЕЛОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, става въпрос за назначаване на: контраадмирал Пламен Манушев на освободената длъжност заместник-началник на отбраната и удостояване с висше офицерско звание „вицеадмирал”; комодор Румен Георгиев Николов – за назначаване като командир на Военноморските сили и удостояване с висше офицерско звание „контраадмирал”; комодор Георги Цветанов Мотев – освобождаване от длъжност командир на Военноморска база - Бургас, и назначаване на длъжността заместник-командир на Военноморските сили; капитан І ранг Митко Петев за назначаване командир Военноморска база – Бургас, и удостояване с висше офицерско звание; полковник Данчо Димитров Дяков с висше офицерско звание „бригаден генерал”.

Всичко това е съгласувано както с действащия президент, така и с избрания президент господин Плевнелиев и с Вас, господин министър-председател.

БОЙКО БОРИСОВ: Когато им връчвате пагоните, след това искам да ги видя и аз, защото това са едни изключителни офицери и мисля, че с издигането им и с даването не само на генералските звезди, но и като длъжност, военният ни флот придобива още по-силно командване и са ни гордост.

Приемаме точка 23.


Точка 24

Проект на Решение за одобряване на проект на Меморандум за сътрудничество между Министерството на труда и социалната политика на Република България и Министерството на труда и социалната защита на населението на Република Азербайджан
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 24.
Точка 25

Проект на Постановление за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната
БОЙКО БОРИСОВ: Дянков!

СИМЕОН ДЯНКОВ: Заедно с министър Тотю Младенов проведохме заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество и се реши от 1 май 2012 г. от 270 лева на 290 лева да се увеличи минималната работна заплата. Това е второ увеличение в рамките на няколко месеца. Общо с двете увеличения от 240 на 270 от септември, което вече е факт, 50 лева е увеличението или 21% увеличение, което е три пъти на инфлацията през съответния период.

БОЙКО БОРИСОВ: Младенов!

ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Аз искам да кажа, че действително както тази година от 1 септември, така и от 1 май догодина се увеличава минималната работна заплата с над 20%, както каза господин Дянков. Аз мисля, че това е един добър знак за най-ниските доходи, които бяха изостанали, и по този начин смятам, че ще дадем възможност според производителността на труда и в останалите сектор и за останалите заети на базата на колективното трудово договаряне през следващата година да имат един репер за определянето на техните работни заплати.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Една добавка, това касае, в смисъл ще се вдигнат по този начин доходите на около 220 хиляди души, около 38 хиляди души в държавната администрация. Това ще помогне на няколко администрации, Агенцията за социално подпомагане примерно има доста хора, които са на минимална работна заплата, така че там рязко ще се вдигне и бюджетът, който сега ще заложим след приемането на това постановление. В системата на здравеопазването, в системата на спешната помощ между другото и в някои други части също има такива, както и в общините. Това всичко ще бъде заложено сега в рамките на дискусиите ни за бюджет 2012, така че бюджетът да се допълни. Така че 220 хиляди души ще увеличат доходите си от тази мярка.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 25.


Точка 26

Проект на решение за одобряване изменението на решението на Съвета и на представителите на правителствата на държавите – членки на Европейския съюз, заседаващи в Съвета относно подписването и временното прилагане под формата на размяна на писма между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Руската федерация от друга страна, на Споразумението относно „Договорените принципи за модернизация на съществуващата система за използване на транссибирските маршрути” и относно създаването на приравнителен механизъм от държавите членки
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Споразумението решава въпроса за таксите за полети при използване на транссибирските маршрути от превозвачите на Европейския съюз, за полети над руска територия, което в момента продължава да бъде съществен проблем в отношенията между Европейския съюз и Русия. Тези плащания създават затруднения за търговията между Европейския съюз и Руската федерация, които трябва да бъдат отстранени преди приемането на Русия в Световната търговска организация. Това споразумение значително ще подобри конкурентната позиция на европейските въздушни превозвачи по маршрутите и дестинациите между Европейския съюз и Азия, като целта е постепенно намаляване на таксите през преходния период и пълното им отпадане от 1 януари 2014 г. Благодаря.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 26.

Не знам дали снощи гледахте по новините какво весело тържество имаше с участието на канцлера Меркел, президента Медведев, бившия канцлер Шрьодер – с въртенето на кранчето на „Северен поток” и пускането му в експлоатация. Беше много весело, много жизнено тържество, с приповдигнато настроение. Даже е хубаво да го имаме този запис, защото някой път за нас чуваме какви ли не неща и е хубаво тогава да се пуска този запис. Той отговаря на всички защо ние сме подписали „Южен поток”, защото той е изгоден, да минава газта през България и да взимаме такси. И когато става въпрос за икономическа изгода и дори да заобикаля реално държави от Европейския съюз, най-голямата държава в Европа го прави, защото е в интерес на нейните граждани. Но който не го е гледал, вижте го и ще видите какво изключително тържество е – огромно студио, публика, голям кран, въртят го, и всички са щастливи, усмихнати. Направи ми впечатление, затова го коментирам.

Приемаме точка 26.


Точка 27

Проект на Постановление за изменение на Наредбата за отговорността и координацията на държавните органи, осъществяващи действия по прилагането на Регламент (ЕО) №343/2003 на Съвета от 18 февруари 2003 г. за установяване на критерии и механизми за определяне на държава членка, компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в една от държавите членки, от гражданин на трета страна, Регламент (ЕО) №1560/2003 на Комисията от 2 септември 2003 г. за определяне на условията за прилагане на Регламент (ЕО) 343/2003 на Съвета за установяване на критерии и механизми за определяне на държава членка, която е компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в една от държавите членки, от гражданин на трета страна, Регламент (ЕО) №2725/2000 на Съвета от 11 декември 2000 г. за създаване на система „Евродак” за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Дъблинската конвенция и регламент (ЕО) №407/2002 на Съвета от 28 февруари 2002 г. за определяне на някои условия за прилагането на Регламент (ЕО) №2725/2000 относно създаването на системата „Евродак” за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Дъблинската конвенция, приета с Постановление №332 на Министерски съвет от 2007 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 27.
Точка 28

Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда
НОНА КАРАДЖОВА: Уважаеми колеги, проектозаконът има четири цели.

Първата цел е изпълнение на мерките за оптимизация на държавната администрация и по-конкретно три неща:

Първо, децентрализация на процедурите по оценка на въздействието на околната среда към регионалните инспекции по околната среда, като с това услугите се доближават по-близо до нашите клиенти;

Второ, отмяна на съществуващ разрешителен режим, за който не се изисква такъв по европейско законодателство, но по някакви причини е въведен преди години;

Трето, оптимизация на броя на съгласувателните и контролни органи по разрешителни във връзка с аварии с химични вещества, като в процедурите отпадат три институции и вместо тях правомощия получава Изпълнителна агенцията „Главна инспекция по труда” заедно с Министерство на околната среда и водите.

Втора цел на проектозакона - въвеждане на изискванията на директива от 2010 г. относно емисиите от промишлеността. Като, първо, се разширява обхватът на дейностите, за които е необходимо издаване на комплексно разрешително. Тоест разширява се обхватът на инсталациите с цел по-активна защита на околната среда и човешкото здраве. Второ, въвежда се изискване за окончателно закриване на дейността, когато операторът трябва да извърши всички необходими дейности, за да възстанови почвата на площадката до ниво на замърсяване преди започване на работа на инсталация. Тоест, да не остават такива, както сме свидетели и сега и в миналото, приключили инсталации и за тях няма отговорност никой да приведе в съответствие тези замърсени площадки.

Трета цел е приемане на някои изисквания на регламента относно екомаркировката.

Четвърта цел е въвеждане на изискванията на чл. 31 на директива от 2009 г. относно съхранение на въглероден диоксид в геоложките формации, съгласно който на задължителна оценка за въздействие върху околната среда подлежат всички места за съхраняване на въглероден диоксид в геоложки формации, големи тръбопроводи за пренос на въглероден диоксид към места за съхранение, както и големи инсталации за улавяне на въглероден диоксид. Всички останали тръбопроводи на преносни инсталации за улавяне на въглероден диоксид са предмет на преценяване на необходимостта от извършване оценка на въздействието върху околната среда.

В допълнение към темата във връзка с процедурите по оценка на въздействие върху околната среда искам да добавя, че направихме запитване към Европейската комисия преди месец и нещо относно възможността за разширително тълкуване на директивата за оценката за въздействие върху околната среда с оглед на това към изброените видове сондажи, които задължително подлежат на оценка за въздействие върху околната среда, да имаме възможност да добавим и тази, отнасяща се до проучвателни дейности, дълбоки сондажи на шистов газ, и се надяваме до десетина дни да получим утвърдителен отговор. Ако е така, в хода на процедурата в приемането от Парламента на закона за околната среда, ще бъде добавена и такава точка. Това е в допълнение към съществуващите процедури за които непрекъснато говоря пред медиите, пред хората, че имаме и в момента достатъчно контролни механизми за такава екологична оценка по реда на Закона за биологичното разнообразие и по реда на разрешителните за водоползване и изпускане на отпадъчни води по Закона за водите. Независимо от това, искаме и едно разширително тълкувание да въведем и още един механизъм.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 28.


Точка 29

Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта
СВИЛЕН НЕЙКОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, основните цели на предложения проект са оптимизиране и прецизиране на правната регламентация на обществените отношения, свързани с физическо възпитание и спорта в Република България и нейното актуализиране. Очакваните резултати от прилагането на законопроекта са създаването на благоприятни условия за насърчаване и развитие на системата на физическото възпитание и спорта като отрасъл с все по-нарастваща роля в сферата на икономиката, което изисква разработване и прилагане на нова и актуална концепция от страна на държавата, относно бъдещото му развитие и създаването на благоприятни условия за неговото ефективно функциониране. В съвременните икономически условия и множеството ангажименти на държавните и общински институции към населението, се затруднява осигуряването на достатъчно публични средства за привеждането на голяма част от спортните бази в съответствие със съвременните нужди и условия за ползване от желаещите да практикуват и развиват спорта. Предлага се правото на ползване да бъде учредено срещу финансово обезпечена инвестиционна програма за поддръжка¸ развитие, модернизация на съответния спортен обект или съоръжение от страна на ползвателя. Измененията, касаещи спортните обекти и съоръжения общинска собственост, са съобразени с характера на собствеността, законното право общините да решават сами въпросите, предоставени в тяхната компетентност и останалата нормативна база, уреждаща обществените отношения в тази сфера.

Предлага се и разширяване обхвата на субектите, развиващи физическо възпитание и спорта, като се предоставя възможност по същия ред и условия право на ползване да може да се учредява и в полза на туристически дружества по смисъла на чл. 33, алинея 2 от закона.

Предвижда се като допълнение още едно изискване към планирането, проектирането, изграждането на спортни обекти и съоръжения, свързано със спазването на технически препоръки и изисквания на международната спортна организация по съответния вид спорт.

С предлагания ЗИД на Закона за физическото възпитание и спорта се прецизира и допълва законовата уредба, свързана с дейността на Антидопинговия център, като се регламентира неговия статут и основни функции, прецизират се основни понятия и термини, свързани с контрола и борбата срещу използването на допинг в спорта. Промяната е съобразена с програмата на правителството на европейско развитие на България 2009-2013 г. и по-специално с приоритет 2.3, цел 86, 11 мярка.

БОЙКО БОРИСОВ: Игнатов!

СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Министерство на образованието, младежта и науката не съгласува закона, тъй като той засяга и подготовката на спортните училища.

Първо, има проблеми от правно-техническо естество, вероятно така се казва. В §36 на преходни и заключителни разпоредби, това е законов акт, се казва, че се изменя Правилникът за приложение на Закона за народната просвета, който е акт на Министерски съвет. Не е възможно, поне аз не познавам такъв случай, с акт на Народно събрание да се отмени акт на Министерски съвет. Има разделение на властите. Така че от правно-техническо естество имаме тези проблеми, ние не го съгласуваме закона, защото системата на образованието се регулира от административни законови и подзаконови актове и те трябва да се спазват. Има спорове, които са ниво експерти, примерно за 60-минутния учебен час. Часът в България е 45 минути, имаме и изискване на Министерство на здравеопазването за междучасие и т. н. Тоест експертите не са се разбрали, по-специално в никакъв случай не е възможно акт на Народно събрание закон, да отмени акт на Министерски съвет. Това е Правилникът за приложение на Закона за народната просвета, така че, аз мисля, че трябва да се оттегли и да се постигне консенсус по тези въпроси.

СИМЕОН ДЯНКОВ: И какво точно предлагаш?

СВИЛЕН НЕЙКОВ: В първата част ние ще се съобразим със забележките на Министерство на образованието, младежта и науката, но във втората сме направили достатъчно срещи. Министерство на здравеопазването са съгласували без бележки съответния законопроект. А това, което се отнася до спортните училища, провели сме множество работни срещи, наистина не можем да стигнем до консенсус, вече втора година спортните училища не могат да преминат на подчинение към Министерството на физическото възпитание и спорта.

БОЙКО БОРИСОВ: Точка 29 остава на вносител, до следващата седмица да сте се разбрали.


Точка 30

Проект на Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет
СИМЕОН ДЯНКОВ: С това решение се прилага напълно Законът за държавната инспекция, който вече е приет в Парламента. Няколко технически промени - увеличава се щатът с 5 бройки, за да могат да се правят планирани финансови инспекции и това става за сметка на намаляване на щата с 5 бройки в самото Министерство на финансите. От следващата година финансовата инспекция и ще може вече да прави планирани инспекции и те главно ще са в сферата на общините, защото тази година сме направили около 20 проверки, остават още 10, и с изключение на община Бургас, където нямаше нито едно нарушение, във всички останали общини, които сме проверили, излизат огромен брой нарушения, като за сега водещ е община Смолян с бившата кметица Дора Янкова. Така че ще засилим с много контрола върху общините и върху обществените им поръчки. Благодаря.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 30.


Точка 31

Проект на Решение за одобряване позицията на Република България и на мандата за представяне на позицията за участие в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 14 ноември 2011 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 31.
Точка 32

Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда
БОЙКО БОРИСОВ: Младенов!

ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Благодаря. С промените в Кодекса на труда регламентираме изключително важната материя, която касае агенциите за временна работа. Много дълги месеци се дискутираше това и със синдикатите, и с работодателите. Накрая стигнахме до консенсус по този въпрос. Смятам, че по този начин, с регламентиране на агенциите за временна работа, както преди няколко месеца регламентирахме и дистанционната работа, и надомната работа, смятам, че действително пазарът на труда ще стане по-гъвкав и ще помогне на дълготрайно безработните лица, от една страна. От друга страна, ще облекчи бизнеса при наемането на работна сила.

Има и други промени в Кодекса на труда, които касаят спазването на трудовото законодателство на базата на проверки, които прави ГИТ, и работниците да поемат отговорност, когато се назначават без трудов договор, а не само работодателят.

Не на последно място и това, което обсъждахме преди два дни в Националния съвет за тристранно сътрудничество по отношение на представителността на работодателите и на работниците и служителите. В тази връзка искам да кажа, че бих желал, господин премиер, да се приеме тази точка на вносител, защото остана една част, която не е ясна. Именно, предлагат се сто хиляди членовете на работниците и на служителите. Мисля, че по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество синдикатите се бяха разбрали да бъде 75 хиляди. От тази гледна точка нека да се помисли още малко, защото в момента представителността на работниците и на служителите изискването е 30 хиляди, а на работодателите 50 хиляди. Ние го правим и за работодателите, и за синдикатите 100 хиляди. Преди години имаше пет милиона заети, в момента са под три милиона заетите. По този начин смятам, че ограничаваме правата на синдикалните организации. В тази връзка бих предложил да се приеме точката на вносител, за да се доизясни този критерий за синдикатите.

БОЙКО БОРИСОВ: Дянков!

СИМЕОН ДЯНКОВ: Имахме вече две заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество, освен това на три пъти им искахме писмените мнения, аз като председател на НСТС настоявах на съпоставимост, защото досега за едните се искаха едни критерии, за другите - други. Досега в действащото законодателство всъщност е обратното, за бизнеса се изискваше по-ниски критерии 30 хиляди да докажат, а за синдикатите е 50 хиляди. Един вид беше много по-лесно като бизнес асоциация да влезеш в НСТС и затова в момента има шест представени в тристранката, а за синдикатите беше по-висок този критерий. Имаше и редица други критерии, които бяха по-високи за синдикатите, примерно представителност в общините, в секторите и т. н. Изравнили сме всички тези критерии, в една четвърт от всички общини трябва да са представени и синдикатите, и работодателите, в една четвърт от секторите и синдикатите и работодателите и т. н., просто да има съпоставимост и от двете страни на масата да стоят членове организации, които са представени по един и същи начин. Наистина, всичко това се прие консенсусно. Точката, която имаше дебати и писмени дебати, беше за броя на членовете, които да се представят. Някои организации представяха много по-висок, примерно КРИБ предлагаше 250 хиляди представителност, а други предлагаха да остане на 30 хиляди или въобще да няма. Аз смятам, че с промените на чл. 34 и 35 в Кодекса на труда сме предложили съпоставимост в почти всички критерии за общинско представяне, за представянето на сектори, за брой години, които трябва да има представяне. В първата точка предлагаме 100 хиляди на трудов договор за работодателските организации, 75 хиляди членове за синдикатите. Главната причина е, че, разбира се, това са два различни типа организации, членската им маса, разбира се се различава по доста критерии, затова в голяма степен сме съпоставили критериите. Но по този критерий предлагаме да има диференциации. И в двата случая се увеличава със значителен процент представителността – от 50 хиляди на 75 хиляди за синдикатите, от 30 хиляди на 100 хиляди за бизнесорганизациите.

Това предлагаме да бъде записано в промените на закона.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точката с цифрите, които каза министър Дянков.


Точка 33

Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение на Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти
СИМЕОН ДЯНКОВ: Това е една промяна, която се работи от известно време в Министерския съвет, в Съвета за административна реформа. Съгласувано е в продължение на няколко месеца със съответните министерства, но понеже е трудна промяна и до днес имаше някои допълнителни разяснения, затова преди да обясня какво точно предлагаме, искам да кажа, че бих искал да я приемем на вносител, за да имаме още три-четири дни да работим заедно, особено с Министерство на отбраната и Министерство на вътрешните работи.

Предлагаме да се закрие Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”. На нейно място да се създаде Изпълнителна агенция „Задължителни запаси от нефт и нефтопродукти”, която да поеме изпълнението на директивата от 2006 г. Тази изпълнителна агенция да премине към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Защо? Защото главната функция на сегашната Държавна агенция и на Изпълнителната агенция, която предлагаме, е всъщност именно това – нефтът и нефтените продукти, керосинът, горивото за конвенционалния транспорт.

БОЙКО БОРИСОВ: Изхождаме от това, че по време на кризата, когато се създаваше, керосинът или авиационното гориво, то създаваше огромен проблем, защото запасите там са му малки. Затова именно отива в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията тази агенция.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Да, като самото решение за отпускане на запаси от държавния резерв за нефта остава, както и в момента, в правомощията на министър Трайков, но изпълнителната агенция е към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Предвижда се общата численост на персонала в тази агенция да не надвишава 39 щатни бройки, това сме го смятали на фона на възможностите, които ще се предоставят. В момента са 593 щатни бройки в тази агенция.

Съхраняваните в момента запаси от държавен резерв и военновременни запаси, предназначени за задоволяване потребностите на населението при кризисни ситуации, се предлага да преминат към Министерство на вътрешните работи, а съответните запаси при положение на война, военно положение да преминат към Министерство на отбраната съобразно общия държавен военновременен план, определен от Министерски съвет и който с министър Ангелов допълнително говорихме към края на годината ще бъде обновен и затова ни трябват още два-три дни да поработим по това.

Създава се ликвидационна комисия, тук е аналогичен случаят както ликвидационните комисии, които създадохме към Министерството на финансите, като закрихме Министерство на държавната администрация и административната реформа и към Министерство на вътрешните работи като закрихме Министерство на извънредните ситуации. В смисъл нашето правителство вече има опит в тази дейност.

Тази ликвидационна комисия, в която ще има представители от всички министерства, за които става въпрос, с постановление на Министерски съвет ще определим състава й и тя до два месеца трябва да представи предварителен план къде отиват различните активи, а в едногодишен срок да се изчистят всички дублирания на функции, които в момента съществуват.

Предлагаме след като тази ликвидационна комисия разпредели съответните запаси по министерства, да се образува държавно търговско дружество с ограничена отговорност, което да поеме управлението на всички ненужни имоти и въобще активи на сегашната държавна агенция, така че те да могат да се използват вече по пазарен принцип, а не както досега.

Както казах, това е доста тежка промяна, цели реформа в държавната администрация и по този начин по първоначални изчисления от сегашния щат от 600 души, 39 ще отиват в новата изпълнителна агенция, по 10-15 щата ще отидат в съответните две министерства на МВР и МО, за да могат да управляват там запасите, и по този начин ще има и оптимизация на персонал. Както казах, след допълнителни разговори с двете министерства, предлагам да се приеме на вносител, за да можем до една седмица да уточним кой ще бъде в тази ликвидационна комисия и по какъв начин във времето ще се разпределят сегашните активи. Благодаря.

АНЮ АНГЕЛОВ: По принцип приемам идеята, която е заложена в този законопроект за ликвидиране на тази държавна агенция, но така, както е направено, аз не виждам възможност Министерство на отбраната да поеме всички дейности по военновременните запаси и ще кажа защо. На нас ни се възлагат военновременни запаси с храни, хранителни продукти, жп релси, жп вагони, всякакви други, лекарствени продукти, които на практика са за 7,5 милиона българи. Тези запаси трябва да се опресняват почти всяка година. Става въпрос например за жито. Това означава, че Министерство на отбраната, освободило се като брокер от покупка и продажба на жилища, сега трябва да купува и продава жито на борсата.

Бих искал да посоча, че всички министерства запазват своите функции във военно време и както е известно Министерството на земеделието и храните ще храни населението и във военно време, както храни и сега. Аз не мога да си представя да закупувам жита от производители и това всичко да го правя като Министерство на отбраната. Няма Министерство на отбраната в света, което да се занимава с тази дейност. Затова аз приемам по принцип.

Всъщност, философията на този закон е разпределяне на функциите от агенцията към съответните ресорни министерства. Не разбирам защо само Министерство на отбраната трябва да поеме тази функция. Министерството на земеделието и храните трябва да съхранява, да управлява, да опреснява военновременните запаси за хранителни продукти и храни. Няма как аз да го правя. Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията – съответно жп релси, жп вагони. Министерство на здравеопазването – с лекарствени средства.

При нас дейността и досега е така, ние събираме всички потребности, влагаме в този държавен военновременен план, който ще ви представя в началото на следващата година, до края на годината трябва да е готов. Работим с представители на всички министерства и вече има решение на Министерския съвет, с което се намалиха от 90 на 60 дни разчетните данни за изчисляване на тези военновременни запаси. Но Министерство на отбраната не е в състояние да поеме тази функция. Даже има текст, в който се казва с наличната численост. Но става въпрос, че ние нямаме капацитет да вършим тази дейност – брокерска дейност. Това е ежедневна дейност, която върши сегашната агенция.

Второ, на книга се делят запасите на кризисни, на военновременни и на други държавни резерви. Всичко е в един силоз, или за горива например. Създава се търговско дружество, което ще управлява недвижимостите на тази агенция, а в същото време вътре се съхраняват на всички министерства техните военновременни запаси.

Това са едни принципни неща, които трябва много добре да ги огледаме и аз се съгласявам с това предложение на вносител, но искам да прибавим нещо друго. Нека на вносител отново да се разгледат всички тези въпроси, които са изключително важни.

Пак повтарям, военновременните, дали са кризисни, те се съхраняват на едно и също място. Те се делят само на книга – кои са кризисни, кои са военновременни, кои са други държавни резерви. Ако това се приеме като принцип, който е всъщност принципът, залегнал в този законопроект, да си поемат всички съхраняването, опресняването и поддържането на тези военновременни запаси. Министерство на отбраната, както винаги е правило досега – обобщава тези военни потребности, дава ги съответно за изпълнение от съответните министерства с решение на Министерския съвет. Ако това не стане, аз мога твърдо да кажа, че всичко това, ако се прехвърли на Министерство на отбраната на практика ще ми трябват горе-долу толкова души, колкото сега са в тази държавна агенция.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Първо, ликвидационната комисия има една година да работи по тези разделения, която ние поне на база на опит в други държави смятаме, че ще е достатъчно. Така че, не, че сега като го приемем и на вносител, до месец, примерно, трябва това се реши. Да, това ще е дълъг процес. Но това, което е важно тук, и ние много внимателно гледахме, защото винаги се казва, че запасите се пазят, защото има европейски директиви и в други държави се прави – обикновеният коментар. Проверихме, има само една европейска директива и това е за нефта и нефтените продукти. И затова предлагаме да има такава изпълнителна агенция.

Извън тази директива няма никакво европейско законодателство, което да постановява да държим жито, да държим медицински или каквито и да е други неща. И просто това го няма като практика в другите държави от Европейския съюз. Проверявали сме държава по държава. Големи държави като Германия, примерно, не пазят жито, Франция не пази жито. А това пък за медикаменти да се пазят – това не сме го видели като част от политика на определена агенция, това го няма извън запасите, които така или иначе се пазят за шап и т. н. в съответните министерства.

Така че работата на тази ликвидационна комисия, която ще се съставя не само от нашите министерства, а и другите министерства (това го пише в проектозакона), е да видим какво реално трябва да се пази и какво не трябва да се пази.

Да, това ще е дълъг процес, аз съм съгласен, затова има постановление, което следва приемането на този закон. Трябва доста детайлно да се обясни какво и как. Но съгласен съм и със забележката, че може би освен тези две министерства, които са най-отговорни с този проектозакон, може би може да се включи Министерството на земеделието и храните. Аз лично не съм убеден, че трябва и здравеопазването, но ако това смятате, че е нужно, в следващите няколко дни можем да се разберем и на вносител до няколко дни това да се изчисти.

Явно е, че ще има доста работа, но заради това си пише, че има ликвидационна комисия с представители от различни министерства и ведомства, не само на нашите три-четири. И те имат една година работа това да го направят. Аз съм убеден, че щатът ще се намали многократно. Понеже зададохме този въпрос, в кои други държави има такъв резерв и се оказа, че има много малко държави, които имат такъв резерв, някои които пазят само нефт, някои които пазят нефт и зърно, най-общо казано. Но други неща да се пазят, просто го няма. Може би го е имало преди, вече го няма.

АНЮ АНГЕЛОВ: Изцяло съм съгласен, ако няма да се съхранява жито, ако няма да се съхраняват лекарства, ако няма всичко онова, тоест – онова, което остава на практика за въоръжените сили, аз го приемам да го съхранявам. Но тук става въпрос за населението. Няма държава в света, която да няма резерви за военно време. Това, че няма европейска директива, нищо не означава. По много други проблеми европейски директиви няма. Защо? Защото отбраната на страната, съгласно Договора от Лисабон, е задължение на самата страна. Това не е НАТО, където има колективна отбрана. И няма да ги намерите, защото на практика това е секретна дейност. Съхраняването на запаси за военно време е секретна дейност.

От тази гледна точка аз изцяло възприемам този подход, само ми се струва, че няма да стигне време. Мои експерти не са участвали в работата по този законопроект, категорично никой не е участвал. Склонен съм да привлечем отделни специалисти от сега действащата агенция, които да кажат каква е всъщност дейността на тази агенция. Аз пак повтарям, брокерската дейност е много силна, тя е направо брокерска агенция. В момента се водят над 200 дела както от страна на агенцията към фирми, които не си изпълняват задълженията да съхраняват определени запаси, било то кашкавал, сирене и т. н., така и от фирмите към агенцията за неплащане на съответните неустойки по договорите. Има с над 200 фирми договори. Коя ще е страната, която ще поеме тези договори? Това в този законопроект също не е казано. Трябва ясно да се каже. Какво означава активите, пасивите и архивът да се разпределят между двете министерства съответно? Това е много сложно да се направи. Една организация беше в ликвидация осем години. Тук е записано за два месеца, доколкото знам, а не за една година. Трябва да се удължи този срок, това е друг въпрос.

Пак повтарям, приемам по принцип всичко онова, което се предлага, но трябва да се види кой е реалният изпълнител, кой има най-голям капацитет да работи с отделните военни потребности за военно време на населението, не говоря за въоръжените сили, говоря за населението. Ето например, цялата отбранителна промишленост е към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, как аз да залагам метали в тези предприятия, всичко онова, което сега е заложено – трябва ли да има или не трябва да има. Всичко това в държавния военновременен план ще се изясни, но той ще се приеме в началото на следващата година.

МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Уважаеми господин премиер, колеги, аз искам да взема отношение, тъй като наистина голяма част от военновременните запаси са в храни.

Категорично подкрепям предложението на министър Дянков, тъй като досегашната практика показва, че, първо, до момента най-големите злоупотреби са ставали именно с източването на държавния резерв по отношение на съхранението на зърно, храни и то се цитира преди малко и от министър Ангелов.

Европейският съюз, прав е министър Дянков, като каза, че няма директива. Тоест, Европейският съюз по-скоро има директива във връзка със съхранението на зърнен резерв от така наречените интервенционни запаси на Европейския съюз и той разполага. България, като страна членка, може да се възползва при кризи от този интервенционен запас. В този смисъл с оглед и на ситуацията в момента, в която се намираме, мисля че може да се намери по-практична възможност и това, което е необходимо на държавата, специално като храни и хранителни запаси, да бъде подсигурено по друга линия, а не на базата на съществуващите към момента порядки и структура на държавния резерв, където, забулени в секретност, ние самите не знаем какво има.

БОЙКО БОРИСОВ: Силозите за зърно чии са?

МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Принципът е следният. Те са частни и се наемат от държавния резерв и трябва вътре да има определено количество зърно. Много често при проверките им, всъщност това е била голямата схема, те са ги източвали, продавали са го. Тези, които са ходили да проверяват, разбирайте как са проверявали - със затворени очи. Същото се случва и в складовете, които се наемат за съхранение на сирене, кашкавал, месни произведения, тоест – всичко е частно. С договори държавата плаща за това. Не е нужно това да се случва, да има специална структура, която да го прави…Идеята на министър Дянков е, че в складовете постоянно има и ако се наложи, никога складовете не са празни.

ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ: Подкрепяме да се приеме на вносител, ще дадем необходимия ресурс. Дали сме си нашето съгласувателно становище. Считаме, че там това, което се предлага като промени в ЗМВР, не трябва да бъде в ЗМВР, а в Закона за защита при бедствия, така че ще направим всичко възможно да се включим в срока, който е.

БОЙКО БОРИСОВ: Предлагам да го приемем на вносител много спешно, защото пък, което казва министър Ангелов е също важно. Ако тази дейност специално ще продължи да я има, защото така или иначе даваме огромни дотации на земеделието, да сключим договори с тях. Нека помислят юристите как да се направи, за да избегнем това превъртане през всички тези.

Нищо не ни пречи, ако е необходимо и важно, както сега пращаме на вътрешните, на отбраната и на транспорта, ако храните ги приемем, можем да разкрием още една дирекция в Министерството на земеделието и храните, която пък да освободи Ангелов от несвойствената дейност да се грижи за храните. Така че Министерството на земеделието и храните да поеме с няколко човека, ако трябва да го прави всичко това – да го прави, защото те знаят къде има силози, колко са, къде са. Докато това ще е действително много чужда за Министерство на отбраната дейност.

Така че в края на краищата дали е на три, на четири или дори на пет места, ако толкова са важни вагоните, релсите и всичко това, което казва, да се освободи и да отидат и включително в транспорта. В общи линии това са – дали са три или пет, нашата идея е от 600 да запазим около 80 души от щата. Нищо не пречи с тези 80 бройки, така или иначе при него ще отидат в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията горивата и нефтопродуктите, и примерно вагоните и жп релсите, което примерно го притиска Ангелов. При Ангелов си остават палатки, лопати, кирки и всичко това, което складовете са пълни. Другото е по бедствия и аварии. Храните, ако ги пратим да си отидат в земеделието, мисля че няма да има никакви обструкции.

Министър Константинов да окаже съдействие примерно в тази посока действително какви лекарства, какво има, да се огледа, да се преразгледа и съответно там да се прецени.

Приемаме на вносител с направените корекции накрая.


Точка 34

Проект на Решение за определяне на допълнителни бенефициенти по Оперативна програма „Техническа помощ”
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Господин премиер, уважаеми колеги, става въпрос за нови мерки за подкрепа и нови бенефициенти по Оперативна програма „Техническа помощ”, както следва.

На първо място – Държавна агенция „Архиви”, за да може да поеме ангажиментите си по поддържане, съхранение и ползване на архивната документация на всички проекти с европейско финансиране, включително да се направи ремонт на помещенията, които ще бъдат ползвани.

На второ място – Агенцията по обществени поръчки, за да може да поеме отговорности по предварителен контрол на проекти с европейско финансиране след промяна на закона.

На трето място – Държавна агенция за закрила на детето във връзка с изпълнение на проекта за деинституционализация.

БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 34.
Точка 35

Проект на Решение за освобождаване и назначаване на областни управители
БОЙКО БОРИСОВ: Освобождаваме Владимир Анастасов Янков от длъжността областен управител на област Силистра и назначаваме Николай Димов Димитров за областен управител на област Силистра.

Назначаваме Здравко Димитров Димитров за областен управител на Пловдив и назначаваме Стефко Димитров Бурджиев за областен управител на област Русе.


Закривам заседанието.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница