Защита на строителните конструкции от корозия, норми и правила за проектиране



страница1/4
Дата27.10.2022
Размер1.69 Mb.
#115398
  1   2   3   4
норми антикороз защита
Свързани:
норми антикороз защита, httpsi.actualno.comfilespdf10kl nvo bel 14062022.pdf, АТРИУМ Димитровград

ЗАЩИТА НА СТРОИТЕЛНИТЕ КОНСТРУКЦИИ ОТ КОРОЗИЯ, НОРМИ И ПРАВИЛА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ
(Утвърдени със заповед № 1940 от 27.VI.1980 г. на МССМ и № 335 от 24.VI.1980 г. на КАБ)
1. ОБЩА ЧАСТ
1.1. Настоящите норми и правила трябва да се спазват при проектирането на антикорозионната защита на строителните конструкции на сгради и съоръжения от обикновен бетон, леки бетони с леки добавъчни материали, клетъчни бетони, стоманобетон, азбестоцимент, стомана и алуминий, дървени и зидани конструкции.
Нормите и правилата се прилагат заедно с БДС 9075 "Антикорозионна защита на строителни конструкции и съоръжения, изложени на действието на агресивни среди. Класификация на агресивните среди".
1.2. Нормите и правилата не се отнасят за проектирането на защитата на строителни конструкции от корозия, предизвикана от блуждаещи токове и на антикорозионната защита на резервоари за агресивни течности, стоманени силози, стоманени тръбопроводи, електролизни вани, съдове за киселини и основи, конструкции на съоръжения, подложени на интензивно топлинно въздействие или на въздействието на агресивни среди, некласифицирани в БДС 9075, която трябва да се проектира съгласно други специализирани нормативни документи.
1.3. Нормите и правилата заменят "Указания за антикорозионна защита на строителните конструкции на промишлени сгради, изложени на действието на агресивни среди. Основни положения при проектирането". (Бюлетин за строителство и архитектура, кн. 12, 1973 г.)
2. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ СТРОИТЕЛНИТЕ КОНСТРУКЦИИ И МАТЕРИАЛИ
2.1. Общи изисквания
2.1.1. При проектирането на антикорозионната защита на строителните конструкции на сградите и съоръженията трябва да се вземат предвид климатичните, хидрогеоложките и инженерно-геоложките условия на строителната площадка, условията на експлоатация на конструкциите, свойствата на материалите и типа на конструкциите, свойствата на материалите за защитни покрития и тяхната устойчивост и дълготрайност при експлоатационните условия.
2.1.2. Заданието за проектиране на антикорозионна защита задължително трябва да съдържа следните данни:
Климатични условия на строителната площадка;
Хидрогеоложки условия на строителната площадка:
- ниво и химичен състав на почвените води;
- състав на почвата;
- коефициент на филтрация на почвата;
Експлоатационни условия:
- химичен състав, концентрация и температура на технологичните течности;
- вид на прахообразните материали;
- относителна влажност и температура на въздуха;
- съдържание на газове и прахообразни материали във въздуха;
- характер на въздействието на технологичните течности и на прахообразните материали върху конструкциите (случайно, периодично или постоянно);
- механични въздействия върху подовете (статично или динамично натоварване, триене, удари);
- топлинни въздействия върху подовете.
2.1.3. Въз основа на данните от технологичния проект, данните от инженерно-геоложките изследвания и данните за климатичните условия на строителната площадка, указани в т. 2.1.2., по БДС 9075 се установява степента на агресивното въздействие на експлоатационната среда върху материалите на строителните конструкции.
2.1.4. При проектирането на сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в агресивни среди, изборът на конструктивните решения и защитните мероприятия трябва да бъде обоснован с техникоикономическа сметка, в която да се отчитат осигуряването на проектната трайност на сградите и съоръженията и разходите за ремонт и поддържане на антикорозионната защита.
2.1.5. С цел да се намали въздействието на агресивните среди върху строителните конструкции при проектирането им е необходимо да се предвидят следните мероприятия:
- решение на генералния план, обемно-планировъчни и конструктивни решения в зависимост от вида на агресивните въздействия;
- снижаване на нивото на почвените води чрез дрениране;
- избиране на технологични съоръжения с възможната максимална херметизация;
- уплътняване на съединенията между технологичните съоръжения и тръбопроводите и съединенията на канализационната мрежа;
- поставяне на вентилационни инсталации и местни смукателни устройства за отстраняване на агресивните газове или за намаляване на концентрацията им и за поддържане на нормален температурно-влажностен режим в помещенията;
- събиране и отвеждане на отпадъчните течности с помощта на системи от резервоари, улеи, канали, събирателни шахти, преливни тръби, тротоари и др. п., които са защитени с антикорозионни изолации.
2.1.6. При проектирането на сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в агресивни среди, трябва да се прилагат конструкции от материали, които са устойчиви в съответните експлоатационни среди.
В случаите на принудително прилагане на строителни конструкции от материали, които не са устойчиви в експлоатационната среда, трябва да се предвидят мероприятия за осигуряване на необходимата устойчивост - подобряване на структурата на материалите, допълнително обработване на повърхността на конструкциите, нанасяне на защитни покрития.
2.1.7. При проектирането на сградите трябва да се избират строителни конструкции с най-проста форма, сечение и повърхност на елементите, които не допускат натрупване и застояване на агресивни вещества върху тях и не затрудняват нанасянето на защитни покрития.
2.1.8. Елементите на строителните конструкции, които са подложени на въздействието на агресивни среди, включително незабетонираните стоманени връзки на сглобяемите конструкции, трябва да бъдат достъпни за системен оглед и периодично възстановяване на антикорозионната защита.
В случаите, когато не е възможно да се изпълни това изискване, трябва да се прилага бетон с повишена плътност (в съответствие с БДС 9075) и антикорозионна защита, осигуряващи проектния експлоатационен срок на всички видове конструкции.
2.1.9. При въздействие на течни агресивни среди върху подземните комуникации (тръбопроводи и кабели) те трябва да бъдат поставени в канали, снабдени с ревизионни шахти, достъпни за периодичен оглед и ремонт.
Не се допуска полагане на подземни закрити комуникации под сгради и съоръжения със силноагресивни течни среди и на разстояние 10 m от тях.
2.1.10. В случаите, когато в процеса на експлоатацията на сградите и съоръженията е възможно повишаване на степента на агресивното въздействие на средата върху конструкциите (поради попадане на агресивни вещества в почвата, повишаване на нивото на почвените води, остаряване на технологичните съоръжения и др. п.), антикорозионната защита трябва да се проектира съобразно с бъдещата повишена агресивност на експлоатационната среда, независимо от условията в периода на строителството.
2.1.11. В помещения, в които въздухът съдържа агресивни газове и относителна влажност по-голяма от 75%, не се допуска поставяне на горно осветление и вентилационни отвори, без да се вземат специални мерки против образуване на кондензат.
2.1.12. За антикорозионната защита на строителните конструкции на животновъдни и птицевъдни сгради, сгради в които се произвеждат и преработват хранителни продукти и складове и съоръжения, предназначени за съхранение на хранителни продукти, трябва да се прилагат неотровни и безвредни за хранителните продукти и за животните изолационни материали, разрешени от ХЕИ.
2.1.13. При проектирането на строителните конструкции на сгради и съоръжения, в които през време на експлоатацията ще се отделят радиоактивни вещества или живачни пари, трябва да се предвидят изолации и мероприятия по охрана на труда съобразно със специфичните експлоатационни условия.
2.2. Строителни конструкции от бетон и стоманобетон
2.2.1. За приготвяне на обикновен бетон, предназначен за експлоатация в агресивни среди, трябва да се използуват:
- среден пясък с модул на едрина 2,9-2,3 и едър с модул на едрина 3,5-2,9, съдържащ отмиваеми глинести и праховидни частици не повече от 1% по маса;
- промит и фракциониран едър добавъчен материал от магматични неизветрели скали, съдържащ отмиваеми глинести и праховидни частички не повече от 0,5% по маса.
В случаите, когато конструкциите са предназначени за експлоатация в слабоагресивни среди, допуска се да се използува едър добавъчен материал от плътни и здрави седиментни скали, еднородни и несъдържащи слаби прослойки, с водопоглъщане не по-голямо от 1% и якост на натиск не по-малка от 60 МРа.
За приготвяне на бетони с порести добавъчни материали трябва да се използуват естествени порести добавъчни материали с водопоглъщане не по-голямо от 12% и изкуствени порести добавъчни материали с водопоглъщане не по-голямо от 25%.
Добавъчните материали за бетона трябва да бъдат устойчиви в дадената агресивна среда, да не оказват вредно въздействие на армировката и втвърдения цимент и да отговарят на изискванията на БДС 169, БДС 170, БДС 171 за бетони група IV и БДС 14273.
2.2.2. При избиране на цимент за бетон, който ще бъде подложен на въздействието на агресивна среда, трябва да се вземе предвид състава и степента на агресивното въздействие на средата върху бетона и вида на корозията, която тя причинява, съгласно класификацията, дадена в БДС 9075.
При корозия от първи вид, когато специални изисквания за мразоустойчивост ще се предявяват, трябва да се предвижда пуцоланов портландцимент (БДС 27); при корозия от втори вид да се предвижда портландцимент без добавка ПЦ (БДС 27), а при корозия от трети вид, която се причинява от сулфатни съединения - сулфатоустойчив портландцимент (БДС 7267).
2.2.3. За производство на стоманобетонни конструкции и за замонолитване на стоманените връзки на конструкции, предназначени за експлоатация в агресивна газова и твърда среда, не се допуска приложение на алуминатен портландцимент, сулфатизиран разширяващ се и бързо втвърдяващ портландцимент.
2.2.4. При проектирането на една стоманобетонна конструкция не трябва да се допуска прилагането на цименти от различен вид.
2.2.5. Водата за направа на бетонната смес трябва да отговаря на изискванията на БДС 636 за I група, а водата за поливане на бетона - на т. 2.3. от същия стандарт.
2.2.6. Плътността на бетона на строителните конструкции, подложени на действието на агресивни води, трябва да съответствува на показателите, установени в БДС 9075.
2.2.7. Бетонните и стоманобетонни фундаменти и избени стени на сгради и съоръжения, положени в засолени почви (БДС 767), трябва да се проектират от обикновен бетон, съставен от портландцимент без добавка ПЦ (БДС 27) или сулфатоустойчив портландцимент (БДС 7267) и добавъчни материали от плътни скали и в зависимост от коефициента на филтрация и съдържанието на соли в почвата с повишена плътност съгласно БДС 9075.
2.2.8 Инжектирането на каналите и покриването на напрегнатата армировка трябва да се предвижда с разтвор от портландцимент, който не съдържа добавки, оказващи корозионно въздействие на армировката.
2.2.9. При проектирането на предварително напрегнати конструкции трябва да се прилагат конструкции с напрягане на армировката на опори. Прилагането на сглобяеми предварително напрегнати конструкции, армирани със снопове от високоякостни телове и въжета, поставени в инжектируеми канали или жлебове, се допуска само ако се осигури защита на армировката.
2.2.10. Армировката на стоманобетонните конструкции трябва да се проектира от стомана с максимална устойчивост в дадената агресивна среда.
2.2.11. Стоманобетонните конструкции, предназначени за експлоатация в агресивни среди, трябва да се проектират със защитен бетонен пласт до носещата армировка с увеличена дебелина и с нормирана плътност.
Дебелината на защитния бетонен пласт от повърхността на бетона до повърхността на която и да е армировка, плътността на бетона, категорията на пукнатино-устойчивост и допустимата широчина на отваряне на пукнатини в конструкциите, предназначени за експлоатация в агресивни газови среди, се приемат по таблица 1, а в конструкции, предназначени за експлоатация в течни агресивни среди по табл. 2.
За монолитни конструкции от обикновен бетон, предназначени за експлоатация в газова агресивна среда, дебелината на защитния бетонен пласт до армировката трябва да се увеличава с 5 mm в сравнение със стойностите, дадени в таблица 1.

Таблица 1


Изисквания към стоманобетонни конструкции, предназначени за експлоатация в газова агресивна среда


1) В знаменателя е дадена допустимата широчина на пукнатини от продължително действие на постоянен и продължителен товар, в скобите - допустимата широчина на отваряне на пукнатини от действието на кратковременен товар.
2) При използване на поцинкована армировка категорията на пукнатиноустойчивост и допустимата широчина на отваряне на пукнатини се приема по графа 4.
3) Допуска се намаляване на дебелина на защитни пласт до 20 mm при повишаване плътността на бетона с една степен в сравнение с плътността, указана в графа 10.
4) При използване на поцинкована армировка се допуска бетон с нормална плътност.
Освен указаните видове стомана допуска се напрягаща армировка да се прилагат и други видове армировъчни стомани, които са устойчиви на корозионно напукване

Таблица 2


Изисквания към стоманобетонни конструкции 1), предназначени за експлоатация в течна агресивна среда


1) Конструкция от обикновен бетон и бетон с порести добавъчни материали, съответстващ по плътност на обикновения бетон.
2) В знаменателя е дадена допустимата широчина на отваряне на пукнатини от продължително действие на постоянен и продължителен товар, в скобите - допустимата широчина на отваряне на пукнатини от действието на кратковременен товар.
3) Дебелината на защитния пласт от бетон е дадена за конструкции, на които през време на експлоатацията е възможно възстановяване на защитните покрития (фундаменти, пилоти и др.) дебелината на защитния пласт от бетон се увеличава с 5 mm в сравнение със стойностите, дадени в таблицата.
Дебелината на защитния бетонен пласт на долната армировка на монолитни фундаменти, изпълнени без подложен бетон, трябва да бъде не по-малка от 80 mm. При наличност на подложен бетон дебелината на защитния пласт се увеличава с 15 mm в сравнение със стойностите, дадени в таблицата.
4) При използване на поцинкована армировка в слабоагресивни среди се допускат конструкции от бетон с нормална плътност.
5) При диаметър на армировката по-малък от 4 mm конструкциите трябва да отговарят на изискванията за първа категория на пукнатиноустойчивост или да се прилага поцинкована армировка.
2.2.12. В случаите, когато защитният бетонен пласт не може да осигури защитата на армировката от корозия, трябва да се предвидят защитни покрития на армировката или нанасяне на защитни покрития на повърхността на бетона.
2.2.13. Защитният бетонен пласт до армировката или до стоманените връзки в замонолитваемите възли на конструкциите трябва да отговаря на изискванията в таблица 1 и 2. Плътността на бетона за замонолитване на стоманените връзки трябва да бъде еднаква с плътността на бетона за конструкциите.
В случаите, когато това изискване не може да се изпълни, трябва да се предвиди защита на армировката и на стоманените връзки на местата на съединяването с метално покритие.
2.2.14. За осигуряване на необходимата дебелина на защитния пласт от бетон до армировката, в проекта трябва да се предвиди фиксирането на проектното положение на армировката. Прилагането на метални фиксатори на армировката, излизащи на повърхността на бетона, не се допуска.
2.2.15. Допустимата широчина на отваряне на пукнатини и дебелината на защитния пласт от бетон до армировката за носещи конструкции от бетон с порести добавъчни материали, съответствуващ по плътност на изискванията в БДС 9075, с непоцинкована и поцинкована армировка, при експлоатация в газова агресивна среда се приемат съгласно таблица 1.
2.2.16. За носещи конструкции от бетон с порести добавъчни материали с водопоглъщане по-голямо от стойностите, дадени в БДС 9075, но непревишаващо 10% по маса, дебелината на защитния пласт от бетон над армировката трябва да се увеличава в сравнение със стойностите, указани в таблица 1, както следва:
в слабоагресивна среда с 10 mm (при поцинкована армировка с 5 mm);
в средноагресивна среда с 15 mm (при поцинкована армировка с 10 mm).
Прилагането на носещи конструкции от лек бетон с водопоглъщане по-голямо от 10% по маса в агресивни среди не се допуска.
2.2.17. Конструкции от леки бетони с порести добавъчни материали и клетъчни бетони се прилагат в агресивни газови среди съгласно указанията в таблица 3. Таблица 3 трябва да се използува съвместно с приложение 6 и т. т. 2.2.15 и 2.2.16 и 2.2.18.
2.2.18. В конструкции от бетони с порести добавъчни материали, имащи водопоглъщане по-голямо от указаното в БДС 9075 и в конструкции от клетъчни бетони, не се допуска да се прилага армировка от стомана клас В-II и Вр-II.
2.2.19. За армиране на стоманобетонни конструкции, в които по изчисления се допуска образуване на пукнатини, трябва да се прилага армировка с диаметър не по-малък от 4 mm.
2.2.20. При проектирането на предварително напрегнати стоманобетонни конструкции, предназначени за експлоатация в агресивни среди, не трябва да се прилага обикновена армировка от стомана с диаметър по-малък от 3 mm. В армировъчните въжета не се допуска приложение на високоякостна стомана с диаметър по-малък от 3 mm. Прилагане на термично заякчена стоманена армировка в силноагресивна среда не се допуска.

Таблица 3


Област на приложение и изисквания към защитата на армирани ограждащи конструкции от леки бетони с порести добавъчни материали, порьозирани и клетъчни бетони при експлоатация в агресивна газова среда




Област на приложение и изисквания към

Степен на

защитата на ограждащи конструкции от

агресивното

бетони

въздействие на

С порести

Клетъчни с

средата съгласно

добавъчни

циментово или

БДС 9075 (в

материали, с

смесено свързващо

помещение)

плътна структура и

вещество, с


порьозирани

автоклавно



втвърдяване

Неагресивна

Допускат се

Допускат се при



защитно покритие на



армировката 4)

Слабоагресивна

Допускат се с

Допускат се при


изолиращ пласт от

защитно покритие на


обикновен бетон

армировката и


или бетон с

лаково покритие на


порести

повърхността на


добавъчни

бетона от група II или


материали 1) на

III 3)


страната на



въздействието на



агресивната среда


Средноагресивна

Допускат се с

Не се допускат


изолиращ пласт от



обикновен бетон



или бетон с



порести



добавъчни



материали 1) на



страната на



въздействието на



агресивната среда



и лаково покритие



на повърхността



на бетона от група



III 2),3)


Силноагресивна

Не се допускат

Не се допускат

1) Плътността на изолиращия пласт от обикновен бетон или бетон с порести добавъчни материали трябва да съответствува на изискванията в таблица 1. Зърната на добавъчните материали не трябва да бъдат по-големи от 10 mm.
2) За селскостопански сгради и съоръжения се допуска прилагане на указаните конструкции без лакови покрития.
3) Видовете лакови покрития, разделени на групи, са дадени в приложение 6.
4) Видът на защитните покрития на армировката се определя по специални указания.
2.2.21. При проектиране на предварително напрегнати конструкции в проекта трябва да се предвиди замазване на челата на предварително напрегнатата армировка и анкерните устройства на стоманобетонната конструкция с пласт от плътен циментопясъчен разтвор с дебелина не по-малка от 20 mm.
2.2.22. При проектирането на сглобяеми стоманобетонни конструкции на сгради и съоръжения, изложени на въздействието на агресивни среди в проекта, трябва да се предвиди защита на стоманените връзки между конструктивните елементи с антикорозионно покритие, плътен бетон или разтвор в съответствие с изискванията на действуващите нормативни документи.
Защита на забетонираните стоманени връзки на външните ограждащи конструкции не трябва да се предвижда при условие, че са изпълнени изискванията на т. 2.2.13.
2.2.23. Незабетонираните стоманени връзки на стоманобетонните конструкции трябва да бъдат защитени:
- с лакови покрития - при относителна влажност на въздуха в помещението <60% и слабоагресивна експлоатационна среда; при същите експлоатационни условия стоманените връзки на външните ограждащи конструкции, които са подложени на овлажняване на атмосферна или производствена влага или кондензат, трябва да бъдат защитени с метални покрития;
- с метални покрития (цинкови или алуминиеви) - при относителна влажност на въздуха в помещението >= 60% и слабоагресивна експлоатационна среда;
- с комбинирани покрития (лакови покрития върху метално покритие) - при средно и силноагресивна експлоатационна среда.
2.2.24. За защита на стоманените връзки в конструкции от бетон с автоклавно втвърдяване трябва да се прилагат алуминиеви покрития.
Допуска се защита с алуминиеви покрития на стоманените връзки на стоманобетонни конструкции, които се експлоатират в агресивни газови среди, съдържащи серен двоуокис, въглероден двуокис и сероводород, в които цинковите покрития не са устойчиви. За защитените с алуминий съединителни детайли, които ще бъдат в контакт с бетон, в проекта трябва да се предвижда допълнителна защитна обработка преди бетонирането, съгласно изискванията на съответните нормативни документи.
2.2.25. Дебелината на цинковите метализационни покрития на стоманените връзки трябва да бъде не по-малко от 120 mm, а на алуминиевите - не по-малко от 150 mm. Дебелината на цинковите покрития, нанесени с горещо поцинковане, трябва да бъде не по-малка от 60 mm.
Видът и дебелината на лаковите покрития (самостоятелни или комбинирани с метални покрития) се определят съгласно нормативния документ за антикорозионна защита на стоманените връзки на сглобяемите стоманобетонни конструкции.
2.2.26. За силноагресивни среди, в които комбинираните покрития от метален цинков или алуминиев пласт и лаково покритие не са устойчиви, незабетонираните стоманени връзки на стоманобетонните конструкции трябва да се проектират от легирана стомана с повишена корозионна устойчивост.
2.3. Дървени конструкции
2.3.1. Дървените конструкции, които ще бъдат експлоатирани в агресивни среди, трябва да се проектират от дървен материал от иглолистни дървета (ела, бор, бяла ела, кедър). Ядровата част на стеблото трябва да излиза на повърхността на конструктивните елементи.
Допуска се проектиране на дървени конструкции от предварително защитен дървен материал от широколистни дървета (липа, топола, бреза, бук и др.).
2.3.2. Дървените конструкции, предназначени за експлоатация в средно и силноагресивни среди трябва да се проектират с антикорозионна защита.
Допускат се конструкции от иглолистни дървета без защита за сгради и съоръжения, които ще бъдат експлоатирани в слабоагресивни среди.
2.3.3. Дървеният материал трябва да отговаря на изискванията на нормативните документи за проектиране на дървени конструкции и на действуващите стандарти.
2.3.4. За залепване на елементите на дървените конструкции трябва да се прилагат лепила, устойчиви в експлоатационната среда. Видът на лепилото трябва да бъде указан в проекта.
2.3.5. Дървените конструкции трябва да се проектират от елементи с пълно напречно сечение и с минимално количество стоманени детайли, които трябва да бъдат защитени съгласно указанията в т.т. 2.2.22, 2.2.23, 2.2.25 и 2.2.26.
Елементите на съединенията на дървените конструкции, предназначени за експлоатация в средно- и силноагресивни среди трябва да се проектират от химически устойчиви материали (от дървесина, модифицирана с полимери и от пластмаси).
2.3.6. За сградите и съоръженията с дървени конструкции, предназначени за експлоатация в средно- и силноагресивни среди, трябва да се предвижда ограждане с панели от дървесни плоскости.
2.4. Зидани конструкции
2.4.1. При проектирането на зидани конструкции, предназначени за експлоатация в агресивни среди, изборът на материалите трябва да се извършва съобразно с данните за експлоатационната среда, БДС 9075 и раздел 3 от настоящите норми и правила.
Разтворите за зидане трябва да бъдат устойчиви в дадената експлоатационна среда. При избирането на свързващото вещество на разтворите трябва да се спазват изискванията на раздел 2.2 за бетона на конструкциите.
2.4.2. В проекта трябва да се предвижда изпълнение на зидарията с цялостно запълване на фугите с разтвор и допълнително обработване с фугировач. Изпълнение на зидарии без цялостно запълване на фугите се допуска само когато се предвижда полагане на мазилка.
2.4.3. Стоманените съединителни детайли в зиданите конструкции трябва да бъдат защитени от корозия в съответствие с изискванията в т. 2.2.22, 2.2.23, 2.2.24, 2.2.25 и 2.2.26.
2.5. Строителни конструкции от стомана и алуминий
2.5.1. Прилагането на строителни конструкции от въглеродна стомана за сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в агресивни среди се допуска само при задължително изпълнение на мероприятия за защита от корозия.
2.5.2. В сградите със средно и силноагресивни експлоатационни среди осовото разстояние между колоните и покривните ферми трябва да бъде не по-малко от 12 m. Конструкциите на сгради със силноагресивни среди трябва да се проектират от пълностенни елементи.
2.5.3. При проектирането на стоманени конструкции на сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в агресивни среди, по преценка на проектанта може да се вземе предвид и зависимостта на скоростта на корозията от типа на сеченията на елементите и наклона им към хоризонталата (приложение 1 - таблици 21 и 22).
2.5.4. При проектирането на стоманени и алуминиеви конструкции с елементи от тръбни или затворени правоъгълни профили с незащитена от корозия вътрешна повърхност, трябва да се спазват конструктивните изисквания на нормативните документи за изпълнението на метални конструкции.
2.5.5. Не се допуска проектиране и изпълнение на стоманени и алуминиеви конструкции с Т-образни сечения от два ъглови профила, кръстообразни сечения от четири ъглови профила, незатворени правоъгълни сечения, 2Т-образни сечения от [-образни профили или от огънати профили в сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в средноагресивни и силноагресивни среди.
2.5.6. Разстоянието между най-близкостоящите стоманени профили в конструкциите не трябва да бъде по-малко от 5 mm. При конструкции, състоящи се от допиращи се профили, пространствата между профилите (фугите) трябва да се запълват с химически устойчив кит.
2.5.7. Ръбовете и върховете на стоманените профили трябва да бъдат заоблени с радиус не по-малък от 5 mm.
2.5.8. Устройствата, които се прилагат за закрепване на металните конструкции, трябва да имат такава корозионна устойчивост, каквато имат елементите на конструкциите.
2.5.9. Едноетажни отопляеми сгради с леки метални конструкции трябва да се проектират за експлоатация в слабоагресивни среди. Допуска се проектиране на такива сгради за експлоатация в средноагресивни среди само при изпълнение на защита на носещите конструкции от корозия в съответствие с изискванията в приложение 13, позиция "а". Не се допуска да се проектират сгради с леки метални конструкции за експлоатация в силноагресивни среди.
2.5.10. При проектирането на тънкостенни стоманени конструкции трябва да се прилагат предимно затворени профили (тръби, затворени правоъгълни профили) със задължително затваряне на челата. При проектирането трябва да се вземе предвид възможността за намаляване на дебелината на стените на конструкциите при възстановяване на защитните покрития в процеса на експлоатация (при почистване на повърхността).
2.5.11. При проектирането на леки метални ограждащи конструкции на отопляеми сгради трябва да се предвидят мерки да не се образува кондензат на вътрешната повърхност на стените и покритията и да се осигури системно отстраняване на прахта и замърсяванията от повърхността на конструкциите.
2.5.12. Материалите и изделията за производство на стоманени строителни конструкции трябва да отговарят на изискванията на нормативните документи за проектиране на стоманени конструкции и действуващите стандарти за тези материали.
Материалите и изделията за производство на алуминиеви конструкции трябва да отговарят на изискванията на СНиП II-24-74 на действуващите български или съветски стандарти за тези материали.
2.5.13. Не се допуска проектиране от стомана марка 09Г2 и 14Г2 на конструкции на сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в средноагресивни и силноагресивни среди, и също в слабоагресивни среди, съдържащи серен двуокис или сероводород от група А (вж. БДС 9075).
2.5.14. Проектирането на конструкции на сгради и съоръжения, изложени на въздействието на слабоагресивни среди, съдържащи серен двуокис, сероводород и хлороводород от групи А и Б (вж. БДС 9075), средноагресивни и силноагресивни среди, от стомана марка 12Г 2СМФ и 14 ГСМФР (клас 70/60) и стомани с по-голяма якост, се допуска само след специални изследвания на стоманата за склонност към корозия под напрежение.
2.5.15. Не се допуска приложението на алуминий, поцинкована стомана и метални защитни покрития при проектирането на:
• сгради, в които се произвежда или прилага твърда натриева основа, калцинирана сода и други соли с алкална реакция;
• сгради, в които се разпилява прах, съдържащ мед, живак, калай, никел, олово или техни съединения, графит, въглищен и коксов прах.
Не се допуска приложение на алуминий, поцинкована стомана и метални защитни покрития при проектирането на съоръжения, изложени на въздействието на течни среди с рН < 4,5 или рН > 10.
В проектите на сгради и съоръжения с алуминиеви конструкции, върху които в процеса на строителството и експлоатацията е възможно да попаднат гореизброените прахообразни материали и течни среди, строителни разтвори и невтвърден бетон, трябва да бъдат указани мерки за незабавното отстраняване на тези материали от повърхността на конструкциите.
Не се допуска да се проектират алуминиеви конструкции на сгради и съоръжения, предназначени за експлоатация в средноагресивни и силноагресивни газови среди, съдържащи хлор, хлороводорд и флуороводород от групи Б и В (вж. БДС 9075).
2.5.16. В проектите трябва да бъдат указани марките на електродите за заваряване на конструкциите. В таблица 4 са дадени марките на електроди за ръчно заваряване на конструкции от нисколегирани стомани. Електродите за ръчно заваряване на конструкции от други марки стомана и за механизирано заваряване трябва да се избират съгласно нормативните документи за проектиране на стоманени конструкции.

Таблица 4



Степен на агресивното

Марка на стоманата

Марка на електроди за ръчно заваряване

въздействие на средата


на конструкциите (производство на СССР)

Слабоагресивна

10 ХСНД

Э 138-50Н

Средноагресивна

10 ХСНД

АН-х7-ВСН3

Силноагресивна

15 ХСНД

Э 138-45Н

2.5.17. Не се допуска проектирането на стоманени конструкции със съединения от високоякостни болтове марка 38 ХС (от СССР) и нитови съединения от стомана марка 09Г2 за сгради и съоръжения, намиращи се в средно- и силноагресивни среди и също в слабоагресивни среди, съдържащи серен двуокис или сероводород от група на газовете А (вж. БДС 9075).
2.5.18. Проектирането на конструктивни елементи от стоманени въжета за съоръжения, намиращи се на открито трябва да се извършва съобразно изискванията в таблица 5.
2.5.19. При проектиране на конструкции от различни метали за предотвратяване на контактна корозия трябва да се спазват изискванията в таблица 6.
2.5.20. Минималната дебелина на листовете, прилагани за ограждащи конструкции без защита от корозия, е дадена в таблица 7.

Таблица 5


1) В случаите, когато през време на експлоатацията състоянието на конструкциите не може да се контролира, въжетата трябва да се защитят допълнително с лакови покрития или с полимерна лента.

Таблица 6


Изисквания за предотвратяване на контактна корозия на метални конструкции, технологични


1 При контакт на конструкции от алуминий марка АМп, АМг2, 1915, 1925 с конструкции от алуминий марка АД31 (СССР)
2 При прилагане на пасивирана неръждаема стомана
А - контактна корозия не възниква
Б - необходимо е на местата на контакта да се положат лакови покрития. Защитата на заваръчните съединения и съединенията с високоякостни болтове трябва да се изпълни след заваряването или сглобката на възлите
В - необходимо е на местата на контакта да се поставят неметални подложни от полиизобутилен, полиетилен, поливинилхлорид, текстил или стъклена тъкан, пропити с химически устойчиви лакови материали
Тире - контактна корозия между еднородните материали не възниква.

Таблица 7



Степен на агресивното

Минимална дебелина на листовете на ограждащите конструкции,

въздействие на средата

прилагани без защита от корозия, mm

съгласно БДС 9075


Поцинкована

Стомана марка 10 ХНДП (Русия)


Алуминий

стомана


Неагресивна

не се ограничава

0,5

0,6

Слабоагресивна

не се ограничава

0,8

0,8

Средноагресивна

1*

не се прилага

не се прилага без защита от




корозия

* За алуминий марка А21М, АМЦМ, АМг2М (Русия)
Листове от други марки алуминий не се прилагат без защита от корозия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница