2 февруари – световен ден на влажните зони



Дата05.02.2018
Размер15.79 Kb.
#55331
2 ФЕВРУАРИ – СВЕТОВЕН ДЕН НА ВЛАЖНИТЕ ЗОНИ

Световният ден на влажните зони се чества от 1997 година. В град Рамсар, Иран на 2 февруари 1971 година е подписана Конвенция за опазване на влажните зони с международно значение и по специално като местообитание на водолюбиви птици, наречена Рамсарска Конвенция.

Първоначално конвенцията регламентира опазването и разумното ползване на влажните зони като местообитание на водолюбиви птици, но в последствие разширява своя обхват. В сегашния си вид тя определя необходимите мерки за опазване на този тип природни екосистеми и разумно използване на техните територии и ресурси.

Според последни данни, представени на официалната страница на Рамсарската конвенция www.ramsar.org към 1 септември 2007 година 155 държави са подписали текста на документа. Република България е 8-мата страна- членка на конвенцията.

До този момент влажните зони с международно значение, включени в Рамсарската Конвенция, са с площ 1,502,000 кв. км. Тази площ е по-голяма от територията на Франция, Германия, Испания и Швейцария взети заедно.

Национални приоритети за всяка страна, подписала конвенцията, са опазване и популяризиране на влажните зони, които предоставят уникални условия за живот на множество растителни и животински видове.


На територията на БД Варна по-значими влажни зони са:
Шабленско и Дуранкулашко езера, Варненско-Белославският езерен комплекс, Шабленската и Балчишката тузла и езерото Тауклиман, Поморийско езеро, Атанасовско езеро,  Езеро „Вая”,     Местността „Пода”   Комплекс „Ропотамо”,
По отношение качеството на водите , от началото на 2008 година БДЧР Варна, започна изпълнението на мониторингови програми, разработени съгласно изискванията на РДВ 2000/60, за водните обекти: Шабленско езеро, Дуранкулашко езеро, Бургаско езеро (Вая), Атанасовско езеро.

За наблюдаване е предвидено, да се пробонабира всеки месец за приоритетни вещества, а за показатели като: кислороден режим, биогенни елементи, органично натоварване и специфични вещества - 4 пъти през годината. Предвижда се изпълнението на хидробиологичен мониторинг: фитопланктон 2 пъти годишно, макрозообентос – 1 път годишно, рибна фауна – 1 път годишно, макрофити – 1 път годишно.
Каталог: UserFiles -> File
File -> Седмичен информационен бюлетин
File -> Седмичен информационен бюлетин
File -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
File -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
File -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
File -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
File -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
File -> Конкурс за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница