А. обяснителна записка общи положения



Дата09.04.2018
Размер197.8 Kb.
#65541



А. ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Настоящият план за безопосност и здраве /ПБЗ/ е съставен въз основа на ЗЗБУТ и Наредба №2 на МТСП и МРРБ за Минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР /МИЗБУТИСМР/ от 22.03.2004 год в сила от 5.11.2004 год , която отменя ПБТ при СМР /Д – 02 – 001 / от 1982 г. Съгласно $2 от допълнителните разпоредби на Наредба №2. Предмет на настоящата разработка е: “Лъчелечебен център”гр.Враца към КОЦ Враца по плана на гр.Враца ж.к.”Толбухин-юг”

I.ОРГАНИЗАЦИОНЕН ПЛАН

Организационния план има задача да осигури безопасното провеждане на строителния производствен процес на площадката от деня на съставянето на протокол обр. 2 за откриване и до деня на съставянето и подписването на акт обр.15 С него се информира Възложителя за :

Правата и задълженията на участниците в строителния процес.

Видовете и етапи за изпълнение на СМР на строежа , съобразно изискванията по ЗБУТ.Класифициране на възможните опасности на строежа / оценка на риска /

Неразделна част от него са:обяснителната записка по част конструктивна; плана на изкопа и комплексния план – график , който при започване на строителството има отношение за ресурса на работна ръка , механизация , материали и технологии .

Разработката на организационният план е съобразена с план – графика .

Всяка промяна в план – графика за изпълнение на видовете работи по времетраене или технологии налага промяна на организационните решения и обратно .




    1. Ограничителни условия по ПБЗ

Категорията на строежа, и характерните особености на площадката налагат за координатор по безопасност и здраве за етапа на изпълнение да се определи правоспособно лице с достатъчен професионален опит и техническа компетентност или Консултант-надзорник в качеството си на юридическо лице , което ще има правата и задълженията на Координатора.

Всяка наложила се промяна в ПБЗ се отразява писмено в протокол и специална за целта тетрадка – заповедна книга.

Възложителят отговаря за осигуряване на безопасни и здравословни условия

на труд / ЗБУТ / за цялата площадка при строителството .

Преди започване на строителството Възложителят да представи на Строителя екзекутиви с нанесени всички съществуващи съоръжения ,инсталации , проводи , които попадат в зоните на работа , на тези които подлежат на подмяна и които са в съседство с тях .

Преди започване на работа на строителната площадка и до завършването на строежа строителят е длъжен да извършва оценка на риска .

Оценката на риска обхваща всички етапи на договореното строителство , избора на работно оборудване и всички параметри на работната среда .


    1. Етапи за изпълнение на СМР

Първи етап : подготовка на площадката

Втори етап : изкопни работи и груб строеж .

Трети етап : изолации – покривни работи

Четвърти етап : монтаж дограми .

Пети етап : изпълнение на инсталации .

Шести етап : довършителни работи

Тези етапи в известна степен се застъпват , тъй като е възможно да се изпълняват без да има пречене между отделните изпълнители , както и технологично такова .

Важно е да се спазва комплексния план – график . Съблюдаването на тези етапи на строителство осигурява удобен достъп до работните места и транспортирането на материали за строителството и монтажа .




    1. Класифициране на възможните опасности на строежа / оценка на риска

Съгласно чл. От Наредба № 2 за МИЗБУТИСМР преди започване на работа и до завършване на строежа Строителят , съвместно с Ръководителя на работещото предприятие и подизпълнителите е длъжен да извършва оценка на риска и да я актуализира при настъпили промени в обстоятелствата .

Уврежданията , които биха могли да настъпят при изпълнение на СМР в съответствие с оценката на риска , произхождат от :

а/ падане от височина

б/ удар от падащи предмети

в/ неправилно стъпване , подхлъзване и удряне

г/ пробивни пистолети

д/ работа с бои и химикали в затворени помещения

е/ поражения от ел. Ток

ж/ пресилване

з/ изгаряния

и/ наднормен шум

к/ други опасности

За това ръководителят на фирмата изпълнител на СМР трябва да предвиди и организира описаните в следващата точка технологични мероприятия , а Координатора по безопасност и здраве да ги контролира .


    1. Инструкции за безопасна работа

За изпълнение на всеки вид работа , свързан с опасностите , установени с оценката на риска , Възложителя ще изисква от Изпълнителят писмени инструкции по безопасност и здраве .

Копие от всяка инструкция ще се поставя на видно място в обсега на площадката .




    1. Организационни указания за преодоляване на опасностите по етапи

Първи

Площадката е почистена. Площадката се огражда с временна ограда . В оградата има една врата – за пешеходци и автомобили.

Битови помещения за работниците се организират на площадката, така както е показано на строителния план в съществуваща сграда използана за складове. Пред строежа на входната врата се поставя табела с изпълнителя ,техническия р-л, координатор и номерата на спешния център и пожарната.

Материали ще се доставят в малки количества ,предвид нуждите на строителството.



Втори етап

Техническият ръководител следи за правилата за изпълнение на безопасност и здраве, земните работи,оформянето на необходимите откоси и укрепване и обезопасяване на изкопа с предпазни парапети.Копае се и се вози пръст само в светлата част на деня. Да се съобразява копането с плана на изкопа даден от конструктора.Подкопаването на съществуващата сграда да се извърши под ръководството на техническия ръководител, шахматно, като се спазва чертежа и указанията на конструктора.

В този етап се следи изпълнението на информационен лист. Следи се за спазване на представения план на изкопа от конструктора на обекта.

I.ИЗВЪРШВАНЕ НА ЗЕМНИ РАБОТИ/прил.№1 към чл..2,ал.2/

1. Общи изисквания

1.1 Преди започването на изкопните работи се извършва:

1.1.1Почистване и временно повърхностно отводняване на стр.площадка

1.1.2 Монтиране на ограждащи и предпазни съоръжения

1.1.3 Отсраняване на хумосния пласт

1.1.4 Геодезическо трасиране на контурите на сградата по оси

1.1.5 Подготовка и доставка на необходимите уреди за извършване на изкопните работи

1.2 Не се допуска извършване на земни работи със строителни машини на разтояние по- малко от 0,20 м от подземни мрежи и съоръжения.

1.3 За влизане и излизане в изкопа се поставят стълби с широчина най- малко 0,70 м така че горния им край да е на височина 1,00 от терена

1,4 Преди започване на работа в изкопи с дълбочина по – голяма от 1,50 м техническият ръководител или бригадирът проверяват устойчивостта на откосите и укрепването.

1.5 Разтоянието от въртящите се части на платформата на багера до афтосамосфала не трябва да е по-малко от 1,00м.

1.6 При извършване на изкопните работи с багер с права лопата

1.6.1 Предварително се отстраняват едри камъни,буци,пънове и образувалите се козирки от горния ръб на откоса с оглед предотвратяване на падането им в забоя.

1.6.2 Височината на откоса се определя така,че в процеса на работа да не се образуват козирки от почвата.

1.7 Не се допуска завъртане на стрелата на багера,преди да е завършено напълването на коша и отделянето му от забоя.

1.8 При прекъсване на работа кошът на багера се застопорява,а при движение по пътища стрелата се поставя по надлъжната ос на машината и кошът се спуска на разтояние 1,00 м от земята.

1,9 Изкопните работи се преустановяват при:

1.9.1 Поява на условия,различни от предвидените, до изпълнение на съответните предписания на проектанта.

1.10 Разполагането на земната маса,както и движението на строителните машини се допускат извън зоната на естесвено срутване на откосите на изкопите на разтояние не по-малко от 1,00 м от горния им ръб.В случай на укрепени изкопи тези дейности могат да се извършат и в зоната на срутването им, когато при оразмеряване на укрепването им са взети предвид съответните натоварвания.

1.11 Не се допускат:

1.11.1 Извършване на изкопни работи чрез подкопаване

1.11.2 Преминаването и престоя на хора,както и изпълнението на други видове СМР в обсега на действие на строителната машина,изпълняваща изкопни работи

1.11.3 Повдигането и преместването на обемисти предмети като скални късове,дънери,части от основи на стени на сгради или съоръжения,строителни елементи и др.С работните органи на земекопните строителни машини.

1.12 При почивка или престои земекопните машини се изтеглят на разтояние,по-голямо от 2,00 от края на зоната на естественото срутване на откосите,като работния орган на машината се поставя опрян вълху терена.

1.13 При работа с товарачни земекопни машини не се допуска:

1.13.1 Да не се стои под вдигнат кош

1.13.2 Да се прави завой със забит в почвата нож

1.13.3 Движение по терен с напречен наклон,по-голям от 10 градуса при изкачване или голям от 25 градуса при спускане.

1.14 Преди започване на земните работи техническият ръководител осигурява означаването върху терена или на подходящо място със знаци или табели на съществуващи подземни мрежи и съоръжения в план и дълбочина.

2. Изпълнение на неукрепени изкопи – над 2 м за скални почви

2.1 СМР в изкопи с вертикални стени и без укрепване се извършват,след като техническият ръководител установи изправното и безопасно състояние на стените на изкопите.

2.2 При изпълнението на изкопните работи техническият ръководител или бригадирът са длъжни да следят за устойчивостта на откосите и при поява на пукнатини,успоредни на ръба на изкопа,на надвиснали камъни или козирки

или при опасност от свличания или обрушвания да разпореждат на работниците

незабавно излизане от изкопа и извеждане на строителните машини от застрашените участъци.Техническият ръководител може да разпореди намаляване на наклона на откосите в съответните участъци или укрепването им само след съгласуване с проектанта.



II .ИЗГРАЖДАНЕ НА СТОМАНОБЕТОНОВИ КОНСТРУКЦИИ / прил.№2 към чл.2,ал.2 /

  1. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

    1. Преди започване на кофражни , арматурни и бетонови работи техническият ръководител осигурява безопасното им изпълнение,като взема подходящи мерки за предпазване на работещите от възможни рискове .

    2. Извършване на СМР,следващи кофражните работи,от работните площадки на кофража се допуска от техническия ръководител след укрепване на кофража в проектно положение .

    3. Армировъчните работи,полагането и уплътняването на бетоновите смеси на височина се извършват от устойчиви и обезопасени платформи и скелета .

    4. Преминаването със или без ръчни колички върху кофраж,монтирана арматура или прясно излят бетон става по стабилно поставени върху подложки пътеки .




  1. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА КОФРАЖНИ РАБОТИ

2.1 Не се допуска изкачване по кофражите по време на монтажа им,както и стъпването и движението върху монтираните части без специални приспособления .

    1. Подготовката ,оразмеряването ,сглобяването,разглобяването,ремонтирането и почистването на кофража се извършва по възможност извън строежа,в границата на строителната площадка .

2.3Материалите за изготвени на площадката кофражи се проверяват преди използването им от техническия ръководител за установяване на тяхната годност.

2.4.Впредвид дебелината на бетоновите стени и плочи в участъка на линейния ускорител преди изливане на бетона, кофража да бъде приет от техническия ръководител и проектанта.

2.4Не се допуска :


      1. Придвижване на хора и поставяне на други елементи и товари по недовършени и недостатъчно укрепен кофраж

      2. Оставяне във вертикално или наклонено положение на кофража преди укрепването му

      3. Оставяне на стърчащи свързващи елементи при изработка и монтиране на дървен кофраж

      4. Хвърляне от височина на кофражни платна и елементи

2.5.По крайщата на кофража се монтира работна площадка с предпазен парапет

2.6. Стойките и подпорите на кофража за хоризонтални конструктивни елементи се отстраняват след снемане на страничния кофраж .

2.7. Декофрирането на елементи от сградата се извършва поетапно и внимателно по нареждане и съобразно указанията на техническия ръководител .

2.8. При декофрирането се използват предпазни каски и очила .


3. ИЗВЪРШВАНЕ НА АРМИРОВЪЧНИ РАБОТИ

3.1.Приготвената армировка се пакетира съобразно изискванията за транспортиране и складиране и последователност на монтажа .

3.2.Армировъчните скелети,поставени преди монтиране на кофражните форми,се осигуряват срещу преобръщане или падане .

3.3.При изпълнение на армировка по подове придвижването на работещите по нея се допуска само върху специално разполажени пътеки от дървен или друг подходящ материал с широчина не по-малка от 0,30 м .

3.4.Не се допуска оставяне на стърчащи крайща на армировка,които могат да наранят преминаващи работещи .
4.ПОЛАГАНЕ НА БЕТОН

4.1.Бетонирането започва,след като техническия ръководител е установил изправноста на използваните скелета,платформи,осветлението на работните места и на други временни съоръжения .

4.2.Бетонната смес се изсипва от кюбела след установяването му в покой,а след приключване на бетонирането се почиства от бетоновата смес .

4.3.Не се допуска

4.3.1.Използуването на кюбели за подаване на бетонова смес,чиито капаци не се затварят плътно или нямат сигурно устройство за окачване .

4.3.2.Механизирано преместване на празен кюбел с незатворен капак .

4.3.3.Изпускане на бетоновата смес от кюбела с височина,по – голяма от 1 м, от мястото на полагането й без иползуване на улей или ръкав .

4.3.4.Насочване и нагласяване на празен кюбел,преди той да е опрял с долната си част на терена .

4.3.5.Почукване на кюбела за придвижване и изсипване на втвърдена бетонова смес,когато той не е положен върху терена .

4.3.6.Работещите да почистват коша на самосвала в изправено състояние,стъпили върху отворения заден борд .



    1. По време на бетонирането се следи за състоянието на кофража и при установяване на нередности процесът се спира до привеждане на носимоспособността на кофража към проектната .

    2. При полагане на бетон с бетонпомпа преместването на стрелата от един участък на друг се извършва само при спряно действие на нагнетателната помпа .

    3. При прекъсване на подаването на сместа за повече от 30 мин. Бетонопроводът се изпразва и почиства .

    4. Тъй като стените на линейния ускорител са с голяма дебелина изливането на бетона ще става с прекъсване и изчакване ръководено от техническия ръководител.

II.ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗИДАНИ СТЕНИ



  1. Изпълнение на зидани стени и конструкции

    1. Призидане на височина :

      1. Външните и вътрешни стени се изпълняват от обезопасени устойчиви скелети и платформи . Зидариите не се започват преди да е завършено декофрирането и преди да е почистено цялото пространство,където ще се извършват .

Трети етап

Състои се от изпълнение на покривна конструкция,хидроизолация,обшивки,топлоизолация и водоотвеждане



1.Изпълнение на покривни конструкции

1.1Извършването на покривни работи се разрешава от техническия ръководител с цел осигуряване на ЗБУТ след проверка на здравината на носещите елементи / ферми,ребра,обшивки и др. / и на местата за закачване на предпазните колани на работещите .

1.2 Подаването на тежки стр. Продукти на покрива се извършва механизирано,като за приемане и временно складиране се подготвят площадки на местата,посочени в плана за безопасност и здраве. В случая стоманобетонова таванска плоча.

1.3Обшиване на корнизи,монтиране на водосточни тръби,казанчета,улуцу и др. Се извършват от скелета или платформи .

1.4Не се допуска :

1.4.1Изготвяне на подлежащи на монтиране покривни елементи / ламаринени обшивки,водосточни тръби и казанчета,улуци и др. / върху покривната конструкция .

1.5След края на работната смяна или при прекъсване на работата неизползваните стр. Продукти,отпадъци,инструменти и др. Се свалят от покрива или се укрепват по подходящ начин.

2.Изпълнение на строителни изолации

2.1Изолационни работи се изпълняват след като техническият ръководител е

осигурил необходимите мерки за безопасност срещу въздействие на отровни,

летливи вещества и прах,отделени от използваните продукти,както и срещу термични или химични обгаряния.

2.2 При извършване на изолационни работи на тръбопроводи и технологично оборудване не се допуска отваряне на крановете им,както и подпиране и стъпване върху тях.

2.3 Не се допуска извършване на изолационни работи на обекта по време на тяхното хидравлично и пневматично изпитване,както и изолиране на повърхности,по които има стърчащи проводници.

2.4 При работа с изолационни или уплътнителни продукти /напр.Минерална или друга вата/,Маркирани като опасни,се вземат съответните мерки за безопасното им съхранение и използването.



ЧЕТВЪРТИ ЕТАП

Дограмите се доставят и монтират по спесификации . Техн. Ръководител следи за тяхното укрепване и уплътняване .



ПЕТИ ЕТАП - Изпълнение на инсталации

І. МОНТАЖ НА ИНСТАЛАЦИИ

1. Монтаж на електро,ОВ и В и К инсталации

1.1. Електрическата инсталация се монтира от лица с необходимата правоспособност по електробезопасност .

1.2 Не се допуска използване на части от постоянните електрически инсталации за временни захранвания преди пълното им завършване и въвеждане в експлоатация .

1.3. При извършване на изпитване на готови електрически инсталации се вземат предпазни мерки за защита на работещите,както и на други лица,намиращи се на строежа,от попадане под напрежение и поражения от ел. Ток .

1.4 При работа в канализационни шахти се извършва проверка за наличие на газ в шахтата и се предприемат мерки за отстраняването му .

1.5. Свързването или огъване на пластмасови канализационни тръби чрез загряване се извършва на определени за целта места и на безопасно разстояние от горими материали .

1.6. Водопроводните и канализационните инсталации се монтират върху здрави носещи конструкции посредством закрепващи елементи с достатъчна носимоспособност .

1.7. При монтаж на вентилационни и климатични инсталации техническият ръководител не допуска влагане на продукти и части,предназначени за студена вада в инсталации за топла вода .

1.8. Инсталации,в частност връзки в електроинсталации,заварки и укрепвания на тръби,фасонни части и др., които се изпълняват едновременно с други видове СМР,се монтират с повишено внимание и под непосредствено наблюдение на техническия ръководител или упълномощен от него бригадир .
ШЕСТИ ЕТАП - Довършителни работи

Съществува опасност от струпването на повече работници по скелета и работни площадки . Техн. Ръководители и КБЗ да регулират този процес . Скелетата по фасадите да се монтират от обучени за целта работници .

І. БОЯДЖИЙСКИ И НАСТИЛЪЧНИ РАБОТИ

1. Извършване на бояджийски и настилъчни работи

1.1. Подготовката и изпълнението на гипсови,бояджийски и настилъчни работи по повърхности,където е изпълнена електрическата инсталация,се извършват при изключено напрежение .

1.2. Приготвянето и използуването на бои,лакове и разтворители на строителната площадка се осъществяват съгласно указанията на производителя .

1.3. Не се допуска работещите,изпълняващи бояджийски работи,да стъпват по монтирани прозоречни каси,подпрозоречни корнизи,парапети и др.

ІІ. ИЗВЪРШВАНЕ НА ТОВАРО – РАЗТОВАРНИ РАБОТИ И СКЛАДИРАНЕ ПРИ смр ОТ ОБХВАТА НА ЧЛ.2,АЛ.1 / прил. № 7 към чл.2,ал.2 /



  1. Общи изисквания

    1. Продуктите,изделията и оборудването се доставят на строителната площадка,след като е подготвена за съхранението им .

    2. Товаро-разтоварните работи и временно приобектно складиране и съхранение на строителните материали се извършват така,че да са осигурени срещу евентуално изместване,преобръщане или падане .

    3. Строителните продукти и оборудването се транспортират и складират на строителната площадка в съответствие с указанията на производителя и инструкциите за експлоатация .

    4. Изолационните продукти се съхраняват в оргиналните им опаковки,така че да не замърсяват околната среда и в съответствие с указанията на производителя .

    5. Използваният дървен материал се подрежда и съхранява,след като се почисти от скобите и гвоздеите .

  2. Изисквания към товаро-разтоварната площадка

    1. Товаро-разтоварната площадка трябва да има наклон от 1 до 3 градуса,както и дренажи и канавки за бързото оттичане на водите .

    2. Проходите за преминаване на хора между разтоварените и подредени материали на складовите площи са с широчина не по-малко от 1 м

  3. Складиране

    1. Не се допуска :

      1. Поставяне и складиране на кофражни платна и елементи,на армировка и др.на места за преминаване,както и до външните контури на сгради и съоръжения,или в непосредствена близост до непокрити отвори 2.СТРОИТЕЛЕН СИТУАЦИОНЕН ПЛАН

На чертеж №1 в мащаб 1:500 е представен ситуационен план на обекта със схемата за разположение . Той е основа за всички останали схеми в настоящия ситуационен план .
3.КОМПЛЕКСЕН ПЛАН – ГРАФИК ЗА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТТА НА ИЗВЪРШВАНЕ НА СМР .

Приложен е като Приложение № 2. Комплексният план – график за последователноста на извършване на СМР отразява взаимната връзка , последователността и сроковете за изпълнение на отделните видове работи при изпълнение на строителството.

Съгласно разработения комплексен план-график ,времетраенето на строителството е 18 месеца при следния работен режим:


  1. - работни дни в седмицата

  1. - часов работен ден

едносменен режим на работа

Графикът подлежи на детайлизация и конкретизация от главния изпълнител,съгласувано с ръководството на завода,при контрол от страна на координатора по БЗ при изпълнение на СМР .

Всяко налагащо се изменение на времетраенето и сроковете в този график,трябва да се отразява,съгласно чл.11,т.3 от Наредба №2.

При изпълнението на графика се провеждат мероприятията,предвидени в организационния план,инструкциите по чл. 16,т.1, от Наредба №2 и всички общи и специфични изисквания по нормативни актове,касаещи мероприятията по ЗБУТ .




  1. ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОЖАРИ И/ИЛИ АВАРИИ

Всички запалими или взривоопасни материали,които се доставят на обекта трябва да са придружени от писмени инструкции за работа с тях,да се проведе инструктаж и да се предпишат и изпълнят съответните мероприятия за безопасност и здраве .

Техника следи за :



  • Поставянето и изправността на табели по чл. 65/2/ от Наредба № 2

  • Наличието и обявяването на инструкции по чл. 66/2/ , т.1 от Наредба №2

  • Местата за тютюнопушене,като не е позволено тютюнопушенето по време на изпълнение на работните операции

  • Наличието на заповед по чл. 67/3/ от Наредба №2

  • Състоянието на противопожарното табло

  1. В процес на строителство да се осигурят ръчни противопожарни уреди – прахов пожарогасител 6 кг и кофпомпа,зачислени на лице назначено от техническия ръководител за отговарник по ПАБ,на което се възлага контролът и отговорността за поддържане и привеждане в състояние на годност .

  2. До подръчните уреди и съоръжения за пожарогасене се осигурява непрекъснат достъп .

  3. Уредите и съоръженията се означават със съответните знаци и се поддържат годни в зимни условия .

  4. Не се допуска използването на нестандартни отоплителни уреди и съоръжения .

  5. При подаване на сигнал за аварийно положение техническия ръководител незабавно взема следните мерки :

    1. По най - бърз и безопасен начин евакуира всички работници

    2. В случай на авария или пожар незабавно уведомява органите на ПАБ

    3. Прекратява извършването на всякакви работи на мястото на аварията и предприема действия за напускане на работните места

    4. Организира ликвидиране на аварията чрез използуване на защитни и безопасни инструменти и съоръжения

    5. Не възобновява работа,докато все още е налице сериозна и непосредствена опасност.

  6. Територията на строителната площадка се означава със знаци и сигнали съгласно нормативните изисквания .

  7. На видно място на строителната площадка се поставя табела с телефонния номер на службата за ПАБ,адреса и телефонния номер на местната медицинска служба,местната спасителна служба .




  1. МЕСТА СЪС СПЕЦИФИЧНИ РИСКОВЕ И ИЗИСКВАНИЯ ПО БЗ

Местата със специфични за строежа рискове са :

  1. Работа на височина .

  2. Работа по и около скелета,платформи,люлки,стълби .

  3. Работа със заваръчни средства .

  4. Работа с режещи и пробивни машини и инструменти .

  5. Работа с ел.инсталации и уреди .

  6. Работа при използване на работно оборудване .

  7. Работа с повдигателни и монтажни машини и средства.

  8. Работа с бои,химикали в затворени помещения .

  9. Работа на изкуствено осветление .

  10. Други .

  1. ОТГОВОРНИ ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА

    1. Технически ръководител

    2. Възложителя - собственика

  1. МЕСТА ЗА СКЛАДИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ

Строителните отпадъци се складират в контейнер и се извозват периодично

  1. МЕСТА ЗА САНИТАРНО – БИТОВИ ПОМЕЩЕНИЯ

В дъното на парцела

  1. ОСВЕТЛЕНИЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА

Не се предвижда работа на тъмно .Ако се появи такава нужда ще се направи актуализация на плана по чл. 11,т.3 от Наредба №2

Строителят уведомява съответното поделение на Изпълнителна агенция „ Главна инспекция по труда „ и на Дирекцията за национален строителен контрол преди започване на работата,като изпраща копие от съдържанието на информационната табела .



Информационната табела съдържа :

  1. дата на откриване на строителната площадка

  2. номер и дата на разрешителното за строеж

  3. точен адрес на строителната площадка

  4. възложител/и / име/на и адрес/и /

  5. вид на строежа

  6. строител/и /име/на и адрес/и /

  7. координатор/и по безопасност и здраве за етапа на инвестиционното проектиране / име/на и адрес/и /

  8. координатор/и по безопасност и здраве за етапа на изпълнение на строежа / име/на и адрес/и /

  9. планирана дата за започване на работа на строителната площадка

  10. планирана продължителност на работа на строителната площадка

  11. планиран максимален брой работещи на строителната площадка

  12. планиран брой строители и лица,самостоятелно упражняващи трудова дейност на строителната площадка

  13. данни за вече избрани подизпълнители




  1. НОРМАТИВНА УРЕДБА

По време на строителството да се спазват следните наредби,норми ,стандарти :

  • Кодекс на труда

  • Наредба 02 на МТСП и МРРБ / ДВ бр. 37/04.05.2004 г. / за Минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР / МИЗБУТИСМР / от 22.03.2004 г, в сила от 05.11.2004 г,която отменя ПБТ при СМР / Д-02-001 / от 1982 г.

  • Закон за здравословни и безопасни условия на труд / ДВ бр. 124/1997 г,изм. ДВ бр. 18 / 2003 г.

  • Наредба № 4 за знаците и сигналите за БТ и ППО / ДВ бр. 77/1995 г /

  • Наредба №3 за контрол и приемане на стоманобетонови конструкции / ДВ бр.97/1994 г. Изм. И доп. ДВ бр. 53 / 99 г.

  • Наредба №7 / 1999 г. За МИЗБУТ на работните места и при използване на работно оборудване / ДВ бр.88/1999 г. Изм. И доп. ДВ бр. 48/2000 г и бр.52/01 г. Попр. Бр. 54/01 г. Изм. И доп. ДВ бр. 43/03 г. Изм. И доп. ДВ бр. 88/08.10.04 г.

  • Наредба №3 за съставяне на актове и протоколи по време на строителството / ДВ бр. 72/2003 г. Изм. И доп. Бр. 37/04 г.

  • Наредба № 5 от 11.05.1999 г. За реда,начина и периодичността на извършване на оценката на риска / ДВ бр. 47 от 1999 г. /

  • Наредба № 14 от 07.08.1998 г. За службите по трудова медицина / ДВ бр. 95 от 1998 г. /

  • Наредба № 16 от 31.05.1999 г. За физиологичните норми и правила за ръчна работа с тежести / ДВ бр. 54 от 1999 г. /

  • Наредба №15 от 31.05.1999 г. За условията,реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологичен труд и почивка по време на работа / ДВ бр. 54 от 1999 г. /

  • Действащи закони и наредби за оценяване на съответствието на строителните продукти

  • Действащи наредби за околната среда и отпадъци

  • Правилник за извършване и приемане на СМР

  • Правилник Д – 02-008 / БТ при ЕЕУ /

  • Правилник за устройство на електрическите уредби от 1999 г.

  • Правилник Д-05-001 / БТ при товаро – разтоварни работи /

  • Правилник Д -08-002 / БТ при заваряване и рязане на метали /

  • Правилник за безопасност на труда при производството,транспортирането,съхранението и употреба на кислород

  • Правилник Д-05-003 / БТ при експлоатация,обслужване и ремонт на МПС /

  • Наредба №11 на МНП и КК за придобиване правоспособност за машинист-кранисти / ДВ бр. 68/87 г. /

  • Наредба №2 за противопожарни строително-технически норми / изм. И доп. ДВ бр. 33/94 г. /

  • Наредба №3 от 1987 г. За Пожарна безопасност на обектите в експлоатация

  • Наредба № 15 от 1981 г. За Пожарна безопасност при извършване на огневи работи

  • Наредба № І-61 за сертификация на обектите за съответствието им с нормативните изисквания за пожарна безопасност / ДВ 46/91 г. /

  • Наредба № 3 от 19.04.2001 г. За минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използуване на лични предпазни средства на работното място

  • Наредба №8 за проучване на авариите в строителството

  • Наредба за установяване,разследване,регистриране и отчитане на трудови

Злополуки от 2000 г.

И други в зависимост от видовете работи .

Съставил :........................................

/инж.Н.Калеева/




Каталог: Profil na kupuvacha -> Onko Centar SMR -> Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център
Profil na kupuvacha -> Техническа спецификация
Profil na kupuvacha -> Документация за обществена поръчка чрез публична покана с предмет
Profil na kupuvacha -> Ценово предложение
Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център -> Обяснителна записка обект: ”лъчелечебен център” гр. Враца инвеститор
Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център -> Съдържание обект: „ лъчелечебен център”, гр. Враца част
Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център -> Обект: Част: в и к фаза
Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център -> Лъчелечебен център
Технически%20проект%20Лъчелечебен%20център -> Количествена сметка на строително-монтажни работи обект: Част


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница