Актуални въпроси за стратегическото планиране на територията на община Казанлък



страница1/5
Дата25.01.2023
Размер40.62 Kb.
#116387
ТипЗакон
  1   2   3   4   5
Курсова работа


КУРСОВА РАБОТА

Дисциплина: Стратегическо регионално планиране


Тема: Актуални въпроси за стратегическото планиране на територията на община Казанлък


Съдържание:


  1. Въведение. Основни понятия, нормативна уредба и законова база…..3

  2. Синтезиран, проблемно ориентиран профил на територията– конкурентни предимства, слабости и дефицити, потенциал за развитие и др………………………………………………..……………6

  3. Планът за стратегическо развитие на община Казанлък (2021-2027)- перспективи и насоки за бъдещото развитие ………………………...10

  4. Постигнати до момента резултати……………………………….……13

  5. Заключение…………………………………………………..…………13

  6. Използвана литература………………………………….……………..15


  1. Въведение.

Стратегическото планиране и неговите компоненти – интелигентна специализация, интегрирано регионално развитие и т.н. е в основата на управлението на регионите.
Стратегиите са специфични проспективни разработки, съчетаващи елементи на вариантния характер на прогнозите и на екзекутивния характер на плана.
Съвременното разбиране за стратегия я определя като обвързване на протичащите процеси със заобикалящата ги среда и условия, с цел създаване на предпоставки за постигане на целите. Целевият характер на стратегиите намира израз във въздействието върху средата и условията с оглед реализацията на целите. В този смисъл стратегическото мислене обвързва външните шансове и рискове с вътрешните ресурси на системата, като определящи са целите на развитието.
Това разбиране за същността на стратегията има приложение в регионалното планиране. Независимо, че стратегията е елемент на проспекцията, предназначена е за утрешния ден, тя не е план, нито директивен, нито индикативен. Тя е предпоставка за съставянето на регионалния план и неин обект са условията и предпоставките за регионално развитие, директно обвързани с целите. Доколкото в регионалната икономика се употребява понятието стратегическо планиране, то под него следва да се разбира планово въздействие върху средата и условията за регионално развитие – политическа среда, геостратегически условия, демографски процеси и други подобни1.
Националният доклад, с който е представена Стратегията, е структуриран във въведение и четири основни части:
І. Фактори тенденции, определящи териториалното развитие
1. Международни фактори
1.1. Мястото на България на Балканите, в Европа и в света
1.2. Трансгранично сътрудничество
2. Национални фактори
2.1. Човешки ресурси
2.2. Природни условия и ресурси
2.3. Икономическо развитие
2.4. Техническа инфраструктура
2.5. Социална инфраструктура
Програмите и проектите, като основни елементи на стратегическото регионалното планиране, са главните инструменти за реализация на регионалната политика. Те винаги следва да се разработват, реализират и изобщо разглеждат взаимосвързано. Независимо от наличието на същностна собствена специфика всеки един от тях би загубил смисъл, ако се игнорира другият. Проектът има статичен характер, докато програмата е динамична – разпределени във времето и пространството действия, целящи реализацията на проекта. регионалното проектиране.
В последно време в практиката на България в процеса на регионалното програмиране намират приложение и два вида системни анализи: SWOT-анализ и PEST-анализ. Тяхната същност е намерила отражение в абревиатурните им наименования:
Един подход за регионално програмиране, който дава много добри резултати в практиката е модификация на системата ПАТТЕРН. Наименованието произлиза от английската дума „pattern”, която означава шаблон, модел, схема, но може да се разшифрова и като Planning through Tehnical Evoluation Relevance Number (помощ на планирането чрез относителни показатели за технически оценки). Сложността на приложението на системата ПАТТЕРН е съпоставима с тази на системата ПЕРТ.
Примерна категоризация на района за целите на стратегическото планиране са: депресивен, слаборазвит, новоусвояван (в България няма такива), високоурбанизирани и т.н.2
Стратегическото регионално и прос­транствено планиране има съществено значение при формирането на политики за социално-икономическо развитие.
Документи като Националната стратегия за регионално развитие и Националната концепция за пространствено развитие, Оперативните програми и др. възприемат устойчивото интегрирано развитие като основен прио­ритет и предлагат стратегически реше­ния и конкретни действия в тази посока.
Прилагането на интегриран подход за устойчиво развитие на всички териториал­ни нива изисква съответствие на страте­гическите планови документи за регионално и пространствено развитие. Основна труд­ност в съвременното планиране на местно ниво в страната е да бъдат синхронизира­ни въвежданите нови общински планове за развитие с общите устройствени планове, които до момента са единствен законово регламентиран документ на пространстве­ното планиране на местно ниво в страната.
Стратегическото планиране на регионал­ното развитие в България обхваща разработ­ването на система от документи в съответ­ствие със Закона за регионалното развитие (ДВ, бр. 21 от 13.03.2020 г.) за постигане на устойчиво интегрирано регионално и местно развитие. Със закона се уреждат общест­вените отношения, свързани с планирането, програмирането, управлението, ресурсното осигуряване, наблюдението, контрола и оцен­ката на регионалното развитие3.
Стратегическите насоки за изготвяне на общите устройствени планове се дават от Концепция за пространствено развитие на общината, регламентирана в Закона за регионалното развитие, която осигурява и териториална основа и ориентири за раз­работване на общинския план за развитие
Определяйки предизвикателствата пред стратегическото пространствено плани­ране за развитие в България, трябва несъм­нено да отчетем факта, че на местно ниво се наблюдава кампанийно и изпреварващо изработване на общинските планове за раз­витие в сравнение с изработването на об­щия устройствен план за територията на общината. Една от съществените причини за бързото изготвяне на общинските пла­нове за развитие е, че общините ги възла­гат по задължение и едновременно с това използват възможностите за финансиране от европейските фондове на тяхна основа.
В съответствие с член 22 от проекта на Регламент за общоприложими разпоредби (РОР), Оперативна програма „Развитие на регионите“ (2021-2027) ще се изпълнява чрез прилагането на инструменти за интегрирано териториално развитие, включително интегрирани териториални инвестиции, с цел постигане на по-добър инвестиционен фокус, по-ефективни и ефикасни интервенции, засилен междусекторен диалог между различни заинтересовани страни и подхода за интегрирано териториално развитие. Програмата включва 2 специфични приоритети - един за интегрирано градско развитие и друг за интегрирано териториално развитие на регионите на ниво NUTS 2.
Общото развитие на устройствените планове на общините показва, че техният стратегически характер и комплексното му въздействие върху развитието в иконо­мически, обществен и екологичен план са все още силно подценявани.4
Интегрираният териториален подход в стратегическото регионално планиране. се свързва с прилагането на подход, който обвързва няколко компонента:
стратегическо планиране, ориентирано към изпълнението на ограничен брой ключови дългосрочни и средносрочни цели и приоритети на развитието;
ясно фиксиран териториален адрес с фокус върху райони с дефицити в развитието (нуждаещи се от социално-икономическо преструктуриране, райони в индустриален преход, изостанали селски територии, планински и гранични райони и т.н.);
интервенции, ориентирани към резултатите, с ясна логика и качество на изпълнението на поставените цели чрез използване на система от критерии и индикатори за конкретни продукти, резултати и въздействие;
идентификация на взаимосвързани проблеми и цели, формулиране на комплексни решения и действия за решаване на проблемите в развитието, съответно и постигане на целите5.

  1. Синтезиран, проблемно ориентиран профил на територията – конкурентни предимства, слабости и дефицити, потенциал за развитие и др.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница