Бъдеще на компютърните системи



Дата26.08.2022
Размер16.71 Kb.
#114992
drafts KA

Бъдеще на компютърните системи:
Kвантов компютър е компютър, който работи на базата на квантовомеханични явления, като квантова суперпозиция и квантово заплитане, за да обработва данни. За разлика от обикновените компютри, които складират информацията като битове (0 и 1), квантовите компютри използват квантови битове или кюбити – те могат да бъдат 0, 1 или тяхна суперпозиция, т.е. и двете едновременно. Това позволява на квантовата машина да извършва няколко изчисления успоредно, което я прави много по-бърза и по-мощна от обикновената, която работи с едно-единствено изчисление.
Оптически компютри – в тях вместо електрически сигнали на обработка се подлагат потоци от светлина. Целта е към слой от течнокристални решетки да се насочва на маломощен лазер. Получената променлива интензивност се трансформира от компютъра в машинен език.
Молекулярен компютър е тънък компютър с дебелина само две молекули, може да решава сложни задачи, и донякъде, подобно на човешкия мозък, може да се развива, за да извършва много операции едновременно. Този молекулярен процесор може също така да се самолекува, ако има дефект. Съвременните компютри работят при непостоянни скорости и са в състояние да осъществява повече от 10 трилиона инструкции в секунда. Въпреки това, те обикновено изпълняват по едно нещо в даден момент. Мозъчните клетки или неврони, могат да се задействат „само” по 1 000 пъти в секунда, но фактът, че милиони от тях работят паралелно едновременно означава, че може да изпълнят задачите си по-ефективно, отколкото дори най-бързият суперкомпютър.
Бариерата от 1 PFLOPS (petaFLOPS) е премината за първи път от суперкомпютъра Jaguar през 2008 г.

Summit или OLCF-4 е суперкомпютър, разработен от IBM за употреба в Националната лаборатория Оук Ридж, Тенеси. Уникалната машина е в състояние да извършва 200 трилиона изчисления в секунда, или е милион пъти по-бърз от стандартния съвременен домашен РС. Taзи стойност представлява еквивалента на 200 петафлопа.  В него работят 37000 процесора, като заема внушителната площ от два тенис корта. Summit е насочен към приложенията от типа изкуствен интелект. Изчислителната мощ е подкрепена от 28000 графични процесора, оптимизирани за алгоритмите на машинното самообучение. Възможностите на Summit позволяват да се използва в машинно самообучение по проблемите на астрономията, химията и биологията. Например, Summit може да анализира изображения от телескопи за търсене на обекти, или да анализира сложни ДНК за разпознаване на структурата на белтъчините.



През ноември 2014 г. Министерството на енергетиката на САЩ отпуска 325 милиона долара на IBM, Nvidia и Mellanox по договор за изграждане на суперкомпютрите Summit и Sierra. Summit е предназначен за граждански научни изследвания, а Sierra е предназначена за симулации на ядрени оръжия.

Sierra или ATS-2 е суперкомпютър, построен за използване от Националната администрация по ядрена сигурност като втората модерна технологична система. Той се използва предимно за предсказуеми приложения в управлението на запасите, като помага да се гарантира безопасността, надеждността и ефективността на ядрените оръжия на САЩ. Sierra много прилича по архитектура на Summit. Системата Sierra използва процесори IBM POWER9 заедно с графичните процесори Nvidia Tesla V100. Възлите в Sierra са сървърите на Witherspoon IBM S922LC OpenPOWER с по два графични процесора на процесор и четири графични процесора на възел. Тези възли са свързани с EDR InfiniBand. През 2019 г. Sierra има надстройка с възли на IBM Power System A922.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница