Бизнес компас за франция през 2012 Обща информация



Дата03.11.2017
Размер337.25 Kb.
#33772
БИЗНЕС КОМПАС

ЗА ФРАНЦИЯ ПРЕЗ 2012
1. Обща информация
Територия

Общата територия на Франция – 674 843 кв.км е разделена на метрополия /европейска/-543965 кв.км и отвъдморска /територии от времето на колониалната експанзия на страната/. На база територията в Европа, Франция е третата по големина на континента след Русия и Украйна.


Население

Общото население на страната е 65.447 млн.души, от които в европейската част 61.87 млн. или 93.6 души на кв.км. В страната живеят 2.2 млн.чужденци. Столица на страната и най-голям град /2 млн.души/ е Париж.

Франция е с официално разделение на дължавата и църквата като основно практикуваната религия е католицизма 62% от населението, 32% се обявяват за атеисти и 8-9% за мюсюлмани.

Национален празник – 14 юли.

Национална валута – евро

Основен официален език – френски

В географско отношение, Франция е европейска страна заемаща голяма територия в западната /югозападната/ част на континента. Граничи сухоземно с Испания, Италия, Швейцария, Монако, Германия и Белгия, а на запад с Атлантическия океан и на юг със Средиземно море.

Името Francia като обобщение за територията намираща се под властта на френския крал и съответстваща на съвременна Франция започва да се използва през 13-ти век, което прави страната една от най-старите големи европейски държави. Франция е страната, където се извършва първото сваляне на наследствената монархическа власт или по-точно буржоазната Френска революция – годината е 1789 като най-известната дата е 14 юли, когато народа в Париж превзема прочутата Бастилия. Опитите след това да се възстанови предишната форма на власт и управление /империите на Наполеон I и Наполеон III, кралство при Луи XVIII, Шарл X и Луи-Филип/ са нетрайни.

Първа френска република – 1792-1799

Втора република – 1848-1852

Трета република – 1871-1944

Четвърта република – 1947-1959 и

Пета република от 1959 до сега.

Фактът, че Франция е стара република не е било пречка през 19-20 век тя да стане една от най-големите колониални страни в света, факт който и след “деколонизацията” оказва силно влияние в някои направления на френската външна политика и външна търговия.

От векове като голяма европейска страна, Франция е активен участник във всички основни политико-военни процеси на континета, в голямата си част със съвместни действия и операции със съседите си – Англия и Германия.

В съвременният исторически период, Франция е страна основател на Европейската общност и е един от най-активните участници в световните политически процеси.

Франция е 6-та световна икономическа сила, част е от Г8, и е на 3-то място в света по чужди инвестиции в националната й икономика. Най голям дял в икономиката на Франция се пада на отрасъла на услугите – 71,5 %, на промишлеността – 24 % и на земеделието – 4,5 %. Силно развитите икономически отрасли са: строителство, транспорт, енергетика, хранително-вкусова, химическа, фармацевтична, модна промишленост и луксозни стоки, автомобилостроене, финансов и банков сектори, застрахователно дело, телекомуникации и високи технологии, космическа и въздухоплавателна индустрия, туризъм. Франция осъществява 70 % от търговския си обмен с държави от Европейския съюз.

Франция е най-голямата по територия страна член на Европейския съюз, но бедна на минерални природни ресурси. По значими резерви /в световен мащаб/ са: калий /14/, уран /18/, боксити /20/ , въглища /21/. Добри водни ресурси – 2800 куб.м на човек на година, но неравномерно разпределени.

В исторически аспект Франция е една от първите страни, в която започва “индустриалната революция”, където се поставят условията на съвременното образование, осъществяват се редица от базовите открития в областта на природните и технически науки.


2. Форма на управление
Франция е президентска република – неделима, светска, демократична и социална /официалното название на страната е Френска република – République française/.

Законодателната власт се осъществява според Конституцията от Сенат /331 сенатори/ и Народно събрание /народни представители/.

Функционалността на държавната власт се осъществява от Президент и Правителство. Президентът се избира за пет години /до два последователни мандата/ на общи избори и той назначава премиера, а по негово предложение се номинират министрите. Правителството е съставено от министри и държавни секретари /в определен смисъл зам.министри/.

СЪСТАВ НА ФРЕНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО

На 16 май 2012 год., новоизбраният френски Президент на Френската република, Франсоа Оланд, назначи ново правителство в следния състав:



Жан-Марк Айро – Министър-председател

  1. Г-н Лоран Фабиюс – Министър на външните работи

  2. Г-н Вансен Пейлон – Министър на националното образование

  3. Г-жа Кристиан Тобира – пазител на държавния печат и Министър на правосъдието

  4. Г-н Пиер Московиси – Министър на икономиката, на финансите и на външната търговия

  5. Г-жа Марисол Тюрен – Министър на социалната политика и на здравеопазването

  6. Г-жа Сесил Дюфло – Министър на равенството на териториите и на жилищната политика

  7. Г-н Манюел Валс – Министър на вътрешните работи

  8. Г-жа Никол Брик – Министър на екологията, устойчивото развитие и на енергетиката

  9. Г-н Арно Монтбур – Министър на производственото възстановяване

  10. Г-н Мишел Сапен – Министър на труда, заетостта, професионалното обучение и на социалния диалог

  11. Г-н Жан-Ив Льо Дриан – Министър на отбраната

  12. Г-жа Орели Филипети – Министър на културата и комуникацията

  13. Г-жа Женевиев Фиоразо – Министър на висшето образование

  14. Г-жа Ная Вало-Белкасем – Министър на правата на жените и говорител на правителството

  15. Г-н Стефан Льо Фол – Министър на земеделието и храните

  16. Г-жа Марилиз Льбраншу – Министър на държавната реформа, на децентрализацията и на държавната служба

  17. Г-н Викторен Люрен – Министър на отвъдморските територии

  18. Г-жа Валери Фурнейрон – Министър на спорта, младежта и народната просвета

  19. Г-жа Жорж По-Ланжвен - Делегиран министър към министъра на националното образование, отговарящ за успешното образование

  20. Г-н Ален Видали -Делегиран министър към Министър-председателя, отговарящ за връзките с Парламента

  21. Г-н Франсоа Лами - Делегиран министър към министъра на равенството на териториите и на жилищната политика, отговарящ за градоустройството

  22. Г-н Бернар Казньов - Делегиран министър към министъра на външните работи, отговарящ за европейските въпроси

  23. Г-жа Мишел Дълоне - Делегиран министър към министъра социалната политика и здравеопазването, отговарящ за възрастните хора и зависимостта

  24. Г-жа Силви Пинел - Делегиран министър към министъра на производственото възстановяване, отговарящ за занаятчийството, търговията и туризма

  25. Г-н Бъноа Амон - Делегиран министър към министъра на икономиката, финансите и външната търговия, отговарящ за социалната и солидарна икономика

  26. Г-жа Доминик Бертиноти - Делегиран министър към министъра на социалната политика и здравеопазването, отговарящ за семейството

  27. Г-жа Мари-Арлет Карлоти - Делегиран министър към министъра на социалната политика и здравеопазването, отговарящ за инвалидите

  28. Г-н Паскал Канфен - Делегиран министър към министъра на външните работи, отговарящ за развитието

  29. Г-жа Ямина Бенгиги - Делегиран министър към министъра на външните работи, отговарящ за французите в чужбина и за франкофонията

  30. Г-н Фредерик Кювилие - Делегиран министър към министъра на екологията, устойчивото развитие и енергетиката, отговарящ за транспорта и морската икономика

  31. Г-жа Флор Пелрен - Делегиран министър към министъра на производственото възстановяване, отговарящ за малките и средни предприятия, иновациите и цифровата икономика

  32. Г-н Кадер Ариф - Делегиран министър към министъра на отбраната, отговарящ за ветераните.


3. Икономика и основни макроикономически показатели на Франция през 2012 година
През 2012 годината световната търговия се забавя като цяло поради намаления икономически растеж в страните от Евро-зоната и влизането й в рецесия. Прави впечатление, че и вносът от Европейския съюз в Китай претърпява спад, което е отбелязано в световната икономическа статистика. Цената на барел петрол се задържа на 112 щатски долара.

Брутният вътрешен продукт на Франция през 2012 г. е 2 032, 3 милиарда евро, но няма растеж в сравнение с 2011, когато е имало ръст от 2%. Брутният национален приход е в размер на 2 067, 2 млрд. евро.

През м. юли 2012 г. минималната работна заплата във Франция е актуализирана и става от 9,22 евро на 9,40 евро на час при 35 часова работна седмица /приблизително между 1316 и 1447 евро на месец според това дали са 20 или 22 работни дни/.

Потреблението на френските домакинства се свива с 0,4 % заради намалената покупателна способност, вследствие на по-малкото приходи и нови бюджетни ограничения и въведения. Домакинствата са увеличили разходите си за плащане на наеми с 2,8%, за разлика от предходната 2011, когато този показател е бил 1,8%.

Интересен е фактът, че през 2012 г. е налице спад от 10% в покупката на нови и на „втора ръка“ автомобили, което не е случвало он 1997 г. насам. В сектора на информационните технологии има известно раздвижване като населението е инвестирало в покупката на мобилни телефони, предимно от типа ‘smartphones’.



Инфлацията през януари 2012 г. е 3,5%, като през декември тя спада до 2,3 %.

През 2011 г. Франция се нарежда на 11-о място сред страните от Европейския съюз по стандарт на живот със 108 евро на глава от населението /за сведение – най-високият стандарт в ЕС е в Люксембург с 271 евро, а най-ниският е в България с 46 евро/.



Бюджетният дефицит на Франция, според критериите от Маастрихт, през 2012 г. стига до 4,8% от БВП и е в размер на 98, 2 милиарда евро, поради факта, че събраните държавни приходи са били повече с 4,4%, а разходите 1,8 %.

Бюджетните разходи са били в размер на 1, 151 милиарда евро или 56,6% от БВП /ръст от 2,9% в сравн. с предходната 2011 г./, като целево са разпределени, както следва:

  • Социално осигуряване 42,6 %

  • Общи публични услуги 11,5 %

  • Здравеопазване 14,7 %

  • Образование 10,8 %

  • Икономически въпроси 6,2 %

  • Отбрана 3,2 %

  • Жилищна политика 3,4 %

  • Опазване на околната среда 1,9%

  • Култура и развлечения 2,5 %.


Приходите в бюджета са били в размер на 1,052,3 млрд. евро или 51,8% от БВП като основно са формирани от данъци, приходи от собствености, производствени продажби и др.

Външният дълг, според критериите от Маастрихт, достига през 2012 год. 1 833,8 милиарда евро, което е 90,2% от БВП като в сравнение с предходната година той се е увеличил с 4,4 % /85,8 % от БВП/.

Следва да се отбележи, че за период от 35 години до момента, външният дълг на Франция като процентно изражение от БВП е нараснал над 4 пъти /през 1978 г. той е бил около 20% /.

През м. януари 2012 г., международната рейтингова агенция Standard& Poors” намали оценката на Франция от ААА на АА+, което предизвика отрицателни коментари на френското общество.

Френският износ през 2012 г., следвайки тенденцията на световната търговия, на стоки и услуги бележи ръст от 2,4% и е в размер на 435 636 милиарда евро; вносът във Франция намалява с 1,1% /поради намаленото вътрешно потребление/ и е в размер на 499 175 милиарда евро като салдото е отрицателно -63,53 млд.евро.

По сектори, износът и вносът се разпределят по обем, както следва:



  • земеделие и рибни продукти;

  • добивна индустрия, енергетика и отпадъци;

  • хранително-вкусова промишленост;

  • рафиниран петрол;

  • техническо оборудване;

  • траспортни средства и материали;

  • др.индустриални продукти.

Заестост /континентална Франция без отвъдморските й територии и департаменти/– през 2012 г. 25,5 млн. души са заемали работно място във френската икономика на цял или половин работен ден. Заетостта претърпява известно забавяне в частните фирми и предприятия, които представляват 72% от цялата заетост в страната, е била 18,3 млн. души, докато в публичните администрации /държавна, местна, болници и др./ са работили 5,4 млн.

Най-много работни места са регистрирани в следните сектори:



  • Търговия /3,5 млн./;

  • Строителство /1,8 млн./;

  • Транспорт /1,3млн./;

  • Хотелиерство и ресторантьорство /1,075 млн./;

  • Земеделие /837 хиляди/;

  • Хранително-вкусова промишленост /584,3 хил./;

  • Финансови услуги /811 хиляди/;

  • ИТК /757 хиляди/;

  • Енергетика и битово-комунални услуги /298 хил./;

  • Недвижими имоти /250 хил./.


Безработица – от третото тримесечие на 2011 г. във Франция се наблюдава ръст на този показател като в края на 2012 г., той достига 10,6%, което се равнява на 2,9 млн. безработни души /без отвъдморските територии и департаменти/. По полово разделение, броят на безработните мъже е по-голям от този на жените.

Възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/– Франция е много под прага, определен от Европейската комисия /10%/, за производство на енергия от ВЕИ, но страната се е ангажирала да раздели на четири газовите си емисии до окончателното им спиране през 2050г.

Материалът е подготвен на бази данни в издание на Националния френски статистически институт за 2012 г.
Основни сектори на френската икономика
Селско стопанство и хранителна промишленост

Разнообразният географски релеф на страната, както и разнообразните климатични зони правят Франция един от най-големите световни производители на селскостопанска продукция и по редица от тях най-голям в Европейския съюз. В световен мащаб, Франция е производител на: захарно цвекло, ябълки, ечемик, пшеница, праскови, царевица, картофи, мляко, мед, свине, говеда и овце. Франция обаче е не само производител на суровини, но и един от най-големите преработватели и производители на крайни храни за потребление. Като цяло секторът е един от малкото, в които външнотърговския обмен на Франция е с положително салдо. Страната е най-големият износител на вино, вкл. и на шампанско.

Производството на земеделски продукти и храни се поддържа не само от наличието на географски предпоставки, но и на много добре развитата научно-изследователска дейност в сектора, включително и с факта, че световни лидери в сектора са разкрили свои изследователски центрови във Франция. В последните години провежданата политиката на хранителната промишленост води до извода, че тук вече започват да уеднаквяват границата между разбирането за хранене като такова и здравето и “доброто състояние” /bien-être/ и козметиката тоест започват да определят сектора като “хранене- здраве”. Страната се явява и водеща в производството на биогорива, на вторични химически “биопродукти” – биополимери, биоразтворители, биомасла, на биоматериали за съвременното екологично строителство, за текстилната и автомобилна промишленост.

По отношение държавната политика за развитие на сектора, Франция е пример за много силната ангажираност на държавата особено за защита на интересите на земеделците /пред ЕК и СТО/ като в някои случаи може да се каже, че действат протекционистки или егоистично за опазване на националните интереси.

Обработвайки 2 755 910 000 дка, земеделците във Франция са едни от най-големите производители на: зърнени култури /пшеница, царевица, ечемик/- първи и трети в производство на пресни зеленчуци и плодове в рамките на Европейския съюз. Това е един от малкото сектори където Франция има положителен търговски баланс.

Енергетика

Франция е един от примерите за осигуряване на максимална енергийна независимост в условия на практическа липса на фосилни горивни суровини. Консумацията на горива в транспорта я прави зависима от вноса на петрол, а консумацията на газ за бита и за химическата промишленост - от вноса на природен газ. Енергетиката е област, в която държавното /и национално/ присъствие е преобладаващо, и всички опити за промяна включително и с присъствие на чужди държавни фирми срещат много сериозен отпор от правителството. Показателен


пример е реализираното сливане на двете големи френски енергийни компании – частната “SUEZ” и държавната “GDF” (Gaz de France) осъществено на практика под диктовка на държавата, а новото дружество стана световен енергиен производител. Други значими енергийни фирми в страната са държавният електропроизводител “ЕDF” и петролногазовата “Тоtаl”. Провежданата особено след Втората световна война държавна политика за икономическа /вкл. енергийна/ независимост прави от Франция един от най-големите и сериозни производители на електричество в АЕЦ. По брой на реактори Франция е втора в света и производството в АЕЦ дава 78% от цялото производство в страната. Други 13% идват от ВЕЦ. Производството на енергия се осигурява от много добре развит сектор на производство на техническо оборудване за енергетиката. Компанията “Аreva” е световен лидер в производството на комплексно ядрено оборудване, включително и на реактори за АЕЦ, като компанията строи две централи с реактори “трето” поколение – ERP.
Авио и космическа промишленост

Много силно развит сектор, в който отново се отразява политиката на самостоятелност. Чрез концорсиума “ЕАDS”, в който Франция е най-голям акционер, страната конкурира първото място в света в производството на самолети /Airbus/, а с филиала “Еurocopter” в производството на хеликоптери /Kugar, Tiger, Puma/. Компаниите “Safran” и “Тurbomeca” са водещи производители на авиодвигатели, а “Thalès” и “Аlcatel Alenia” - в общо и електронно оборудване на всички видове летателни средства. “Аrianspace” е световен доставчик на ракети за извеждане на сателити и космически модули. В дейността си, големите компании са подпомагани от много добре развита структура от специализирани МСП /поддоставчици/.


Транспортни средства

Франция е първи производител на високоскоростни влакови композиции /TGV/ и много голям производител на други видове железопътни транспортни средства- влакове за кратки разстояния и метрокомпозиции.

Страната е много по-известна с производството на автомобили и е втори производител в Европа със 17.1% от общо европейското или 3.5 млн. автомобили годишно. Двата основни национални производителя “Renault” /държавна/ и PSA /Пежо-Ситроен /частна/ заемат съответно 10 и 8 място в света. Автомобилната промишленост ангажира общо 700 000 души включително при поддоставчиците и консесионерите.

Световната финансова криза, която се отрази и икономически, доведе до намаляване на потреблението и до временни спирания на производството във фабрики в страната особено при “Рено”.

Франция също е сериозен корабостроител в пълната гама и типове кораби. Един от последните големи круизни кораби “Куин Елизабет 2” бе построен в Сен Лазар.
Химия, материали, фармация, биотехнологии

Химическата, фармацевтичната и биотехнологичната промишленост са много добре са развити.

В световен мащаб, френската химическата промишленост заема 5-то място като производител и 3-то като износител. Франция е втора в Европа /след Германия/ с общ оборот от 60 млрд.евро и ангажираност на 194 000 души /вкл. производство на каучук, но без фармацията и преработката на пластмаси/. Основни производители: “ТоталАтофина” – петрохимия, “Мишлен”.

В приложната химия /парахимия/ или фармахимията за производство на “активни субстанции” са ангажирани 57 000 души и като обем на производство Франция е втора в Европа.

Страната е и втори пазар на медикаменти в Европа, но най-голям производител на континета /над 150 000 души работят в сектора/ в световно известни фирми като “Sanofi-Aventis” /трето място в света/, Институт Pasteur, “Servier”, “Меrial” и други.
Франция е световен производител и на: стъкло /”Saint Gobain”/, строителни материали /”Lafarge”/ и индустриални чисти газове /”AirLiquide”/.

Франция е трети стоманопроизводител в Европа и първи на алуминий.

Високото ниво на оборудване и производство, както и на квалифицирана работна ръка в горепосочените сфери са привлекли много световноизвестни големи производители във Франция. Някои от тях: Шел, ЕксонМобил, Дюпон, БАЕСФ, Джонсон и Джонсон, Мерк, Новартис, Рош, Ели Лили, Арселор-Митал и други.


Военна промишленост

Разбирането за независимост и демократичност, защитавани с постоянство е довело до развитие на собствена военна индустрия, която задоволява, както собствените нужди, така осигурява и продукти за износ. Страната е между първите пет световни износители на военно производство.


Информационни технологии и комуникации /ИТК/

ИТК е много добре и постоянно развиващ се сектор. В производството и изследванията са ангажирани 320 000 души и обема на производство достига над 30 млрд.евро като 72% от тях се реализират от чужди фирми, работещи в страната. Между тях са: Motorola, IBM, LG, NXP, Microsoft, Hitachi, Atmel и други. По-сериозни са производствата на електронни компоненти и комуникационно оборудване /“Thales”, “Аlcatel”, “France Télécom”, ST Microelectronics”, “Sagem”, “Thomson”/, както и на софтуер /Cad/Cam, E-търговия, Бизнесуправление и други/.


Логистика и услуги

Стратегическото георгафско положение на страната, много добрата инфраструктура /пътна, железопътна и водна/ и квалифицирана работна ръка правят сектора логистика много важен за Франция. Той е един от най-големите работодатели, ангажиращ около 5 млн. души. В радиус от 2000 км около Париж има около 500 млн. консуматори, като достъпа е в рамките на макс. 48 часа, което свидетелства за това, че втората европейска икономика дава на страната естествена роля на платформа за обмяна. Франция има 11 000 км магистрали, 190 летища /6 международни, през Париж минава 20% от европейския пътникопоток/, първото средиземноморско пристанище /Марсилия/, където оперира втория световен контейнерен превозвач /СМА-СGM/ и петото световно контейнерно пристанище /Хавър/.

Всички големи световни компании в сектора са представени в страната: Fedex, DHL, UPS, Gefco, FM Logostics, CAT и други и създавайки средно по 2500 работни места през всяка от последните 10 години.
Туризъм

Франция е страна на туризма. Богатото историческо наследство, макар и не много старо /преди всичко през последните 10 века/, но много добре насочен интерес към периода от 12-13 век насам, както и много добрите природни дадености за летен и зимен туризъм, правят страната първа световна туристическа дестинация.

Франция е посещавана годишно от над 79 млн. туристи, които обаче харчат по-малко и по приходи от туризъм страната заема трето място в света след САЩ и Испания.

За посрещане на всичките туристи, страната разполага с 627 800 стаи в категоризирани хотели и още около 2 млн. легла в къмпинги и други обекти за настаняване. В секторът са ангажирани над 876 000 души.


Данъчна система

Като цяло данъчната система във Франция се възприема като тежка и сложна, което в ерата на глобализация и все по-засилена борба за чужди инвестиции принуждава държавата да предприема съответните реформи. През последните 5 години и особено от 2007 година насам след проведените президентски и парламентарни реформи, правителството провежда амбициозана програма за реформа на системата. Основната цел е създаване на облекчения за бизнеса /въвеждане на таван за прекия общински данък, облекчения при реинвестиране в иновации, намаления на данъците върху приходи от патенти и други/, намаляване на горната граница за общ данък доход и редуциране на редица “данъчни ниши”. Фискалните приходи във Франция формират 45.6% от БВП при средно за ЕС-25. 41%.

Икономическото развитие на Франция следва законите на пазарната икономика, но винаги със силно държавно участие, което се изразява с факта, че едни от най-големите компании в страната са изцяло държавни или с преобладаващо държано участие, както и чрез политика на планиране на икономическо развитие. Създаването и развитието на МСП се насърчава с данъчни отстъпки и директна финансова помощ. Иновационната дейност се насърчава не само с горепосочените финансови инструменти, но и с пряко участие на държавата. Най-видима форма на тоза участие са създадените през последните години технологични центрове /клъстери/ в най-развитите отрасли в страната. Държавната помощ /участие/ в тези центрове подлежи на съответния финансов контрол.

Интересните и значителни проекти във Франция са свързани с енергетиката и инфраструктурата.

Амбициозни са намеренията за свързване на Централна /Северна/ с Южна Европа със свръхбързи влакове. Франция работи по проектите /Европейски коридор 5/ за свързване на южните си линии с Барселона/Испания и Торино/Италия. В проект е и изграждане на нова линия високо напрежение с Испания през Перинеите.

В страната все още инфраструктурата за високообемен и скоростен пренос на данни не е достатъчна за амбициите и нивото на развитие на икономическите субекти. В тази част френските фирми имат да наваксват известна “изостаналост”, което дава отражение върху икономическата им активност. Например при приблизително равно население и неголяма разлика в броя на фирмите в Германия и Франция, броят на фирмите със собствен интернет сайт във Франция е около 10 пъти по-малък отколкото в Германия /1.2 млн към 12 млн. сайта/.


Най-голям инвеститор във Франция е САЩ следвана от Германия. Със общи инвестиции за над 40 млрд. евро и създадени над 300 000 работни места. Трябва да се посочи, че в повечето статистики експертите предпочитат да отчитат инвестициите не толкова в преки суми, колкото в брой създадени работни места. Статистиката започва да отчита и инвестициите от Индия и Китай, които са създали общо над 3500 работни места.

Турските инвестиции във Франция през годините вече наближават 20 млрд.евро срещу 3 млрд. френски в Турция, но това е силно повлияно от политическите позиции на Франция по въпроси засягащи турската история /Франция със закон е признала “арменския” геноцид/.


По статистически данни не могат да се отчетат български инвестиции във Франция, но вече има макар и малко на брой български фирми/основно строителни/, които разкриха свои филиали, както и „Биомет“-транспортна фирма и “Рефан„ /козметика/, който отвори свой магазин в северна Франция през 2011 год.

България като място за френски инвестиции също не е от най-познатите и оттук факта, че с един милиард и 197 млн.евро инвестиции у нас, Франция е инвеститор номер 13 /в периода 1996-2012/.

По-значими френски инвестиции у нас има в банковия сектор –БНП ПариБа, Сосиете женерал и Сетелем, като и в производството и търговията- Монтюпе, Шнайдер Електрик, СенГобен, Карефур, Мосю Бриколаж.

Потокът на френски туристи у нас се движи между 130 000 и 150 000 души годишно като през 2012 г. те са били 138 хиляди.

Насърчаването на френските потенциални инвеститори трябва да се насочи в посока на идеята, че инвестират не само за/или на българския пазар, но и на балканския полуостров. Също така трябва да се утвърждава идеята, че както в производството, така и в услугите по линия на европейските фондове трябва да се усвоят до 2013 година около 13 млрд. евро /включително за земеделието/.
Външна търговия

Франция като една от най-старите индустриални страни е член на всички международни икономически структори и организации – Европейски съюз, ОСДЕ, СТО и други. В повечето случаи на разговори и преговори в рамките на тези организации, Франция защитава с последователност интересите на местния бизнес, включително и когато като страна се явява ЕС.

Външната търговия на Франция през последните 5-6 години се характеризира с нарастващ дефицит, дължащ се основно на факта, че Франция е силен производител на основни потребителски стоки и слаб на инвестиционни продукти. Това обстоятелство е свързано с либерализиращата се световна търговия /глобализация/ след 2001-2002 година, откогато “консумативните” френски стоки се конкурират с евтините такива особено с тези от Китай. Също така за слабите резултати на световния пазар причините са не само в структура на производство в страната но и в “характера” на френския мениджмент. Френската политика също и в областта на икономикат е доста “националистка” и “протекционистка”, което заедно с наличието на голям “протекциониран” вътрешен пазар прави страната “ инертна” във външната търговия в най-общия смисъл на думата.
Първите клиенти на Франция /за износ/ са: Германия, Испания, Италия, Англия, Белгия, САЩ, Холандия, Швейцария, Китай, Япония, Русия, Швеция, Турция, Португалия, Алжир, Гърция и други.

Основните вносители във Франция: Германия, Италия, Белгия, САЩ, Испания, Китай, Англия, Холандия, Русия, Япония, Швейцария, Ирландия, Норвегия, Швеция, Полша, Турция, Чехия и други.


Развитие на търговско-икономическите отношения с България
Между България и Франция има установени дългогодишни, добри търговско-икономически отношения. Те се вписват в традицията на богатите, културни и исторически връзки между двете страни, като през 2009 г. бяха отбелязани 130 г. от установяване на дипломатическите отношения.

Двустранните търговско-икономически отношения следват една положителна динамика, като отчитат предизвикателствата на етапите на развитие, през които преминават двете страни. През последните години България трябваше да извърви път на комплексни промени: да преструктурира икономиката си, да въведе европейските стандарти и норми в редица области, и да усъвършенства работата на институциите в подкрепа на инвестициите и бизнеса, в условията на глобализиращата се световна икономика.

Получаването на признание за “действаща пазарна икономика” от страна на Европейската комисия, подкрепата за икономическите реформи у нас от страна на международните финансови институции и многократното подобряване на оценката на рейтинговите агенции, са сериозен атестат за променената бизнес среда в България и дават нова икономическа легитимация на страната ни пред света. Тези промени се оценяват положително от деловите среди във Франция.

Днес България и Франция споделят общите принципи на пазарната икономика и свободното предприемачество. Освен традиционния търговски обмен, успешно двустранно сътрудничество има и в областта на: финансите, промишлеността, енергетиката, земеделието, транспорта и комуникациите, услугите и др.

Франция е един от важните външноикономически партньори на България и заема през 2012 г. 6-то място с 1 милиард 571 млн. стокообмен /след Германия, Италия, Гърция и Румъния/.

Водещи групи стоки в българския износ за Франция през последните години основно са: дамски и мъжки облекла, меса и субпродукти, машинни части, кухненски мивки и санитарен фаянс, трикотажни изделия, спортни облекла, минерали и химически азотни торове, изделия от благородни метали и други.

Профилът на българския внос от Франция формират: пътнически автомобили и др. моторни превозни средства, окомплектовани индустриални инсталации, превозни средства за транспорт на стоки, медикаменти, тъкани от синтетични влакна, предавателни апарати, тъкани от прежди, пневматични гуми от каучук, електронни интегрални схеми, инсектициди и др.

Независимо от слабото увеличение на българския износ за Франция движещо се от 7-8% до 18-20% през последните десет години, основните трудности пред него са свързани с равнището на качеството на продукцията и недостатъчните средства за реклама на българските стоки на френския пазар. За по-бързото нарастване на френският износ през годината, допринася и неговата висока степен на диверсификация, включваща стоки за широко потребление, автомобили /групата Пежо е сред първите по продажба на нови автомобили в България/, машини и съоръжения, професионална електроника, химически, фармацевтични и хранителни продукти и др.

По-слабото позициониране на българските продукти на френския пазар се дължи на силната конкуренция, строгата регламентация и комплексния характер на този пазар, който е част от общия европейски пазар. На него са широко представени продукти на фирми и компании от цял свят. Голямата конкуренция не следва да възпира българските фирми, които желаят да стъпят и да утвърждават позиции на този пазар, а напротив трябва да стимулира тяхната мотивация за постигане на високо качество и услуги, гарантиращи продукцията им.


Правно-нормативна база и полезни бизнес контакти
Като членове на Европейския съюз, търговско-икономическите отношенията между България и Франция са подчинени и облекчени от Директивите и Регламентите на ЕК.

Усилията на френската държава и професионалнни браншови структури към отваряне на френския бизнес се реализарат във факта за много добре организирана система за получаване както на обща, така и на практическа информация за местния бизнес и икономика.

Местните търговско-промишлени палати са реално подпомагат бизнеса в страната от създаването на фирма до придружаването им на чуждите пазари.

Френското правителство има сайт с връзки към всички министерства и агенции – www.gouv.fr

Министерство на икономиката, индустрията и заетостта – сайт със съответни връзки – www.minefi.fr

Д ействат държавни структури за подпомагане на бизнеса в чужбина /UBIFRANCE/ www.ubifrance.fr

Икономическата мисия към френското посолство в България - www.missioneco.org/bulgarie

Агенция на чуждите инвестиции във Франция- AFII- www.invest-in-france.org

Конфедерация на работодателите / MEDEF/ - www.medef.fr

Асоциация на търговско-промишлените палати – www.cci.fr

В правно отношение, двустранните връзки се подпомагат от редица юридически кантори имащи бюра в България и/или във Франция и списък с адресите, на които може да се получи от СТИВ-Париж.
Българското посолство във Франция е на адрес:

1, avenue Rapp, 75007 Paris

Тел. 0033 1 45 51 78 90

e-mail : contact@amb-bulgarie.fr



www.amb-bularie.fr
Служба по търговско-икономически въпроси, тел. +33 1 45 51 75 60

e-mail : commercial@amb-bulgarie.fr




Забележка: следва информация за чуждестранните инвеститори във Франция. Източник: Френска агенция за инвестиции.


Общ гид за чуждестранните инвеститори във Франция /вкл. обща данъчна система, правни и адм. формалности/.
Над 60% от инвестиционните проекти са били локаризирани в следните пет региона във Франция: Ил дьо Франс /столица Париж/, Рон Алп /столица Лион/, Алзас /столица Страсбург/, Миди Пирине и Прованс-Алп-Кот д’Азюр /столица Марсилия/.

Основните предимства, които привличат чуждите инвеститори във Франция са комуникационната и транспортна инфраструктури, обема на вътрешния й пазар и обучението и квалифицирането на чужденците.
Ако един чужд инвеститор иска предварително да проучи френския пазар, той може на първо време да назначи служител на хонорар/заплата или да отвори така нар. „офис-представителство за връзка“ (bureau de liaison), без извършване на търговска дейност. Основните дейности на този офис могат да бъдат само с нестопанска цел: проучвания, реклама, наемане на склад и др., които се явяват подготвителни и помощни действия. Офисът няма юридическа самостоятелност и всички фактури се подписват от предприятието „майка“. Според френското данъчно законодателство, офисът за връзка не подлежи на данъчно облагане, нито на регистрация по ДДС, но в замяна плаща някои местни данъци.
За извършване на търговска и индустриална дейност във Франция е необходимо създаването на филиал/клон на основното предприятие от съответната страна, съгласно действащото законодателство. Филиалът няма юридическа самостоятелност и ангажира изцяло основното предприятие за всички свои актове, както и при срещане на финансови затруднения. Той заплаща данък печалба и е регистриран по ДДС. За създаването на подобна юридическа структура се препоръчва ползването на адвокатски услуги.
В последните години, административните формалности за създаване на предприятие във Франция са били значително опростени и цялата процедура понастоящем може да се направи по електронен път (www.cfenet.cci.fr).

Процедурата по регистрация се извършва на „едно гише“ от Центъра по формалности на предприятията (Centre des formalites des entreprises), който вместо предприемача изпраща цялото досие за създаване/регистр., промяна в статута или цесии на съответните административни структури: съд, търговски регистър, национ.статист.институт /издава съотв. търговски идентификатори/, данъчни и социални служби и др. Някои от тези дейности изискват контакти и с административните структури на държавата на инвеститора, и в този смисъл целия процес може да отнеме повече от няколко седмици.


Най-разпространената форма във Франция на регистрация на дружество е това със статут на Акционерно дружество, което позволява да се ограничи финансовия риск до размера на апортните вноски и имуществото на дружеството. Този вид дружество има по-голяма свобода да си променя юридическия статус, и не се налага вече внасянето на минимален капитал, както е било преди.

Чуждестранните дружества имат възможност да придобият възмездно терени или други търговски/индустриални сгради от частни или публични собственици. Юридическата сигурност на трансакциите е гарантирана от правни норми, които се прилагат при закупуване на недвижима собственост чрез посредници, които се явяват и нотариусите.

Друга възможност, която има чуждестранния инвеститор е да построи търговска или индустриална сграда в определени зони, които са изброени в местните градоустройствени планове. Кметът на дадена община/район е компетентен да издаде разрешителни за строителна дейност, включително градоустройствен сертификат и разрешително за строеж. Кметската администрация се явява „едно гише“, към което се обръща собственика на терена или лицето, имащо право да строи, и където се депозира искането за строеж, чието получаване отнема от един до три месеца.

За някои търговски дейности се изисква и разрешение за „нанасяне“ върху площи по-големи от 1000м2 /строителство на магазини, търг.вериги/, за което са компетентни комисии на съответните департаменти /адм.териториални структури във Франция, които са свързващата единица между града и региона/ с ресор „търговско устройство“. От 01.01.2009г. не подлежат на такъв разрешителен режим хотелските комплекси, бензиностанциите и магазините за продажби на автомобили.
Според видът на индустриална дейност и евентуалното ниво на замърсяване на околната среда /вкл.повишено ниво на шум/, за дружествата са въведени режими на деклариране, на регистриране или с разрешение.

  • Декларативен режим – за дейности, които най-малко замърсяват и са най-малко опасни за населението. Досието се депозира в съответната префектура /държ.административна структура/, която се произнася до два месеца.

  • Регистрационен режим – за сектори или технологии, за които се знае, че застрашават околната среда, като в този случай досието се обработва и проучва отново от префектурата на съответния департамент, но срока е до пет месеца /с възможност за удължаване до два месеца/.

  • Разрешителен режим – за дейности, които са визирани в европейските директиви “Seveso” и „IPPC“ /срок за произнасяне от осем до дванадесет месеца/.


За наемане на персонал и работна ръка, чуждестранният инвеститор може да бъде подпомогнат от Агенцията по заетостта, която предоставя информация за свободните работни места /обявени от инвеститора/, идентифицира профилите, извършва предварителен подбор на кандидатите и организира при необходимост обучения на персонала преди наемането им.

В някои териториални зони /напр. с по-слабо икономическо развитие/, при наемането на персонал, могат да бъдат въвеждани някои фискални и социални облекчения под формата на намаляване на социалните осигуровки /от 17 до 21% при база минимална заплата, която във Франция е 1420 евро, на база 35 часова работна седмица и заплащане 9 евро на час/.
Държавна подкрепа за инвеститорите.

В сферата на иновациите и дейностите по проучване и развитие (R&D), френската страна подпомага предприемачите под различна форма като основната институция е Агенция „ОЗЕО“, в чиято компетентност попада управлението на политиката за насърчаване на иновативни МСП, подпомага и насърчава проекти за проучване и развитие (R&D projects) на иновативните компании. Наименованието на агенцията е иновативно по свой начин и е формирано от думите на френски език “oser” и “haut”, което съответно означават „осмелявам се“ и „нависоко“. Агенция „ОЗЕО“ се явява публична финансова институция, обслужваща МСП, и се координира от Министерството на икономиката, финансите и индустрията. Трите й основни дейности са: подпомагане на иновациите, даване на гаранции при банково финансиране и осигуряване на пряко финансиране /в партньорство с търговски банки/. През 2011 година, „ОЗЕО“ е осигурила финансиране /в това ч. подмогане получаване на субсидии и заеми/ на обща стойност 31 милиарда евро, като са били подпомогнати повече от 84 000 компании и 3100 иновативни проекта.

От иновативните компании се иска да подобрят опазването на околната среда, да наблегнат на така нар. „innovation ecosystem”, за което се предвижда специфично финансиране.



Следва да се отбележи, че развитието на иновативната политика е национален приоритет на Франция, с цел ускоряване на конкурентоспособността и затова се насърчава създаването и развитието на иновативните компании. Въведен е така нар. “introductory bonus” за новосъздадените предприятия, което се състои в даване на кредит от 40% от годишния данък, а през втората година 35% т.е. по този начин, компаниите плащат по-малък данък.

Франция подпомага инвеститорите и според целта на съответния инвестиционен проект – продуктивна инвестиция, проучване и развитие, иновации, създаване на работни места, защита на околната среда, обучения; според местонахождението на инвестицията /дали се касае за приоритетни зони за развиване с по-малък икономически просперитет/ и според вида предприятие, което управлява проекта /голямо, средно или малко/.

Публичните помощи се предоставят /с уведомяване на Европейската комисия/ от държавата и регионалните административни структури под формата на субсидии, възвръщаем аванс и данъчни облекчения.
Френска агенция за инвестиции (Invest in France agency).

Тази агенция е публична институция с финансова автономност и годишен бюджет от 21 милиона евро /отпуснат от Министерство на финансите и икономиката/, като има 23 свои представители в света. Агенцията има три основни функции: привличане на чуждестранни инвестиции във Франция /и с цел създаване на работни места/; насърчаване положителния имидж на Франция в страни, които я познават по-слабо; и съвещателен орган към правителството, с цел реформиране на системата при необходимост, така че да бъдат улеснени чуждите инвеститори /вкл. по въпроси на визовия режим/.



Мрежата на Френската агенция за инвестиции е контактът на чуждестранния инвеститор, който добива представа и за възможностите за получаване на финансови облекчения. Агенцията свързва инвеститора със съответните френски административни структури /министерства, местни власти и др./, които са натоварени да му съдействат в тази сфера. Тя го подпомага административно и когато се касае също за създаване на само 10 раб. места.

Агенцията за инвестиции има споразумения за сътрудничество с отделните региони във Франция /общо 22/ и функционира така нар. съвместен „Комитет за избор на проекти“, който се събира регулярно няколко пъти в месеца, с цел обсъждане на инвестиционни проекти, насочени към Франция. По време на тези заседания, всеки регион предоставя информация на агенцията за това какво може да предложи като действаща инфраструктура и условия, след което цялото досие се изпраща на потенциалния инвеститор. В случай на интерес от негова страна, агенцията му организира посещение и срещи в съответния регион.

За сведение – Френската агенция за инвестиции е подготвила подробен Правен гид за инвеститорите, който е над 100 страници и може да бъде свален на pdf. формат.
Индустриалните зони във Франция.

Към всеки регион съществува индустриална зона, което представлява публичен терен в първоначалния си вид, възмездно придобиван най-вече от Търговските палати, в които членуват фирми от съответния регион /всяка регистрирана фирма във Франция задължително членува в съотв. Търговска палата/.

Като скорошен пример може да бъде даден /източник: Търг.палата на гр. Сен Кентен, р.Пикарди/: Търговската палата на гр. Амиен /основен град на регион Пикарди, северна Франция/, която е закупила 112 хектара терен /цената на 1 хектар е 50 хиляди евро/, направила е съответните инвестиции така че да бъдат построени сгради с офиси, със съответна изградена инфраструктура /целия процес отнема от 6 до 12 месеца/ и предстои да започне да отдава под наем помещения на предприятия като цената за около 500м2 ще бъде между две и три хиляди евро на месец.

Самите региони и Търговски палати имат интерес и държат да развиват и облагородяват съответните терени, с цел създаване на нови работни места. Местните и чужди инвеститори максимално се улесняват така че да започнат своята дейност, да създадат работни места и да започнат да плащат данъци.

Някои департаменти като Сом (Somme) и Ен (Aisnes) в регион Пикарди започват да строят индустриални зони преди да са имали такова искане от предприятията, с цел намаляване на административните процедури.


Наемни цени на офиси и помещения за индустриални нужди.

Цените на наемите във Франция зависят от конкретния регион, индустриалното му развитие, като най-високи са в столицата Париж. За сведение: кв.м. за закупуване на имот в Париж варира от 4000 до 12 000 евро според това в кой район се намира, като най-високите цени са в централните 7и, 16и, 8и, 6и, 5и, в които съответно и наемите са много високи /за площ от 200 до 500-700 квадрата цената може да бъде от 5000 до 20 000 евро и повече.

Тенденцията, според представители на френски икономически институции и експерти, е повечето бизнес дейности и проекти в близко бъдеще да се концентрират основно около Париж и в регион Ил дьо Франс като най-предпочитани от инвеститорите.
Кратък анализ на данъчната система във Франция

Във Франция съществуват 214 вида данъци и такси, които формират 45% от БВП като според индекс на списание „Форбс“, страната е най-малко привлекателна от гледна точка на данъчно облагане. Според Европейската комисия, Франция заедно с Италия е на 6о място в Европа с най-високи данъци след Дания, Швеция, Белгия, Финландия и Австрия.


От 1993 г., корпоративният данък върху печалбата е 33,33% /преди това е бил по-висок, но с цел частична европейска данъчна хармонизация е бил намален/.

Годишният данък върху доходите на физическите лица се формира, както следва:

  • До 5963 евро на година – 0%

  • От 5963 до 11 896 евро – 5,5%

  • От 11 896 до 26 420 евро – 14%

  • От 26 420 до 70 830 евро – 30%

  • Над 70 830 евро – 41%


Данъкът върху добавена стойност /в континентална Франция/ е четири вида:

  • 19,6% - за всички дейности по продажби на стоки, услуги и търговия, комунални услуги, луксозни стоки и др.

  • 7% /от 01.01.2012г./ - за туризъм /хотели, агенции/, култура /кино, театър, концерти, изложби, посещения на културни обекти/, храни, ресторантьорство, предмети на изкуството /ако автора е жив/, ремонтни дейности на недвижими имоти, медицински продукти /непоети от здравната каса/, продукти от земеделски произход /фуражи/, дърва за огрев /за лични нужди/ и продажби на цветя.

  • 5,5% - за продукти от първа необходимост като вода, храни, абонамент за комунални услуги /самото потребление е с ДДС 19,6%/.

  • 2,1% - за лекарства /поети от здравната каса/, преса, телевизия, билети за 140 театрални премиери.


Такса върху битови отпадъци – на регионално ниво се решава дали се заплаща такава и въпросът се счита за факултативен.
Такса върху моторни превозни средства – сумата варира според това дали автомобилът е новозакупен от предприятие и индекса му на замърсяване /заплаща се еднократка такста от 500 до 2500 евро/. Годишната такса се изчислява според мощността на автомобила.
Данък върху сградите – всеки собственик или ползвател на имот заплаща този данък, който е формиран според площта му и региона /областта/, в който се намира, като най-висок е в Париж.

Собственикът плаща освен данък върху сградата, също и така нар. данък „ползване на имота“, който се дължи на 1 януари за предходната година. Не се дължи такъв данък, ако сградата/имота е изцяло празен /без мебели/ и не се ползва по какъвто и да било начин като няма сключени договори за доставка на ток, вода, парно /доказва се със съдия-изпълнител и прекратени договори за комунални услуги/. Другото условие за неплащане на данъка е ако собственика е инвалид първа група, над 60 години или вдовец, или когато фискалния доход е по-малък от 10 024 евро на година /тогава не се дължи и данък за телевизия/.


Визови изисквания за чужденци от страни извън ЕС.

За повече от 90 дни се изисква виза за дълго пребиваване като кандидата за работа или престой трябва предварително да представи съответни документи в консулската служба на френското посолство в страната си. След получаване на виза, пристигайки във Франция трябва да се яви в Префектурата, където представя трудов договор, удостоверение за местожителство, и др. изискуеми документи, след което след определен период и в случай на изправност пред френските власти получава така нар. „carte de séjour“.



Когато се налага даден работник да дойде за по-малко от 90 дни във Франция, с цел извършване на сезонна работа, строит.дейности или др., се налага да получи „разрешително за работа“, за което работодателя му подава документ в съответната институция.

М. юли 2013 г.
Каталог: content -> file
file -> 1Уводни разпоредби 1Цел
file -> Уважаеми иноватори
file -> Наредба №20 от 27 октомври 2015 Г. За прилагане на подмярка "инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти" от мярка "инвестиции в материални активи" от програмата за развитие на селските райони за периода 2014 2020 Г
file -> Бизнес делегация до Сингапур, 30 септември 4 октомври 2012
file -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
file -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
file -> First name: Peyo Last name: Ralinsky Company
file -> Да заминем на професионален стаж с аиесек!!!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница