Бридж в училище ако искаш да научиш



Дата23.07.2016
Размер178.65 Kb.
#1499
Бридж в училище

АКО ИСКАШ ДА НАУЧИШ


Защо бриджът е най-фантастичната игра с карти в света и защо се играе от милиони хора от всички възрасти?
Играта се нарича Bridge - в превод от английски мост. Играе се от четирима човека - две двойки една срещу друга. Минималното оборудване е неголяма правоъгълна маса (ако имате възможност, покрийте я със зелено сукно), четири стола (за да не стоите прави), колода от 52 карти (по-добре е да са две) и бележник, в който да записвате резултатите. След като седнете удобно на масата, един от вас да разбърка картите, а противникът от дясната му страна да ги "цепи". Картите се раздават с лицето надолу по една, по посока на часовниковата стрелка, като първата карта давате на противника отляво. Ако не сбъркате, накрая всеки ще има по 13 карти. Не забравяйте: преди да погледнете картите, пребройте дали са 13.
Когато започнете да играете, ще ви се налага да съобщавате имената на цветовете и да използвате термини. Официалният език в бриджа е английски и е добре да ги знаете на български и на английски.
Прието е масата, на която се играе, да се ориентира по посоките на света.
North (Север)
I-----------I Пики - Spades (най-високия по ранг цвят)
I N I Купи - Hearts
West (Запад)

I W E I East (Изток)

Кари - Diamonds
I S I Трефи - Clubs (най-ниския по ранг цвят)
I ---------- I
South (Юг)
Във всеки цвят картите имат ранг. Най-силната карта в цвета е асото, а най-слабата - двойката.

ИНТЕРЕСНИ НЕЩА


1979 г. - годината на официалното признаване на Бриджа като спорт в България. На 29.10. 1979 към ЦС на БСФС се създава Републиканска комисия по спортен бридж (РКСБ), която после прераства в Българска бридж федерация (ББФ). Първи председател на РКСБ е професорът по икономика Иван Николов, а членове на ръководството са Христо Миленков - икономист; Стефан Шивачев - многократен републикански шампион по тенис на маса; Анастас Павлов Тасев - популярен детски писател и инж. Миролюб Марков - известен бриджор.
РКСБ организира квалификация за излъчване на национален отбор, който да участва в първенството на страните от Източна Европа - купа "Дружба". Селекционер на отбора е инж. Цанко Райнов. Отборът е в състав: Никола Чолаков и Георги Граматиков, Миролюб Марков и Цоло Цолов, Дончо Петканов и Иван Танев. Всички играят система АПАТА. Авторът на системата е Анастас Павлов Тасев.

Мира Славова, Цанко Райнов

Училище по бридж

№2


Играта бридж се състои от две части, които следват една след друга. Започва се с анонсиране (bidding) и когато то приключи, започва разиграването (play). За да имате успехи, вие трябва да умеете да играете с картите. Затова започваме с основните правила при играта с картите.
Всеки от играещите има по 13 карти и ги изиграва една по една за 13 взятки (triks).
Взятката съдържа 4 карти, по една от всеки играещ. Основна цел в играта е да спечелите колкото може повече взятки. Първата изиграна карта, за всяка взятка се нарича атака (lead). Играчите изиграват своята карта последователно по посока на часовниковата стрелка. Всеки е задължен да играе карта от цвета на атаката, но не е задължен да дава по-висока по ранг карта. Взятката печели този, който е дал най-високата по ранг карта. Ако имате карта от играния цвят, но вместо нея дадете от друг цвят, вие правите нарушение - ривок (revok). Ако нямате карта от искания цвят, вие можете да постъпите по два начина. Единият е да дадете карта от цвета, избран за коз. Това се нарича цакане (ruff). Ако друг не цака с по-висок по ранг коз, вие печелите взятката. Запомнете: не сте длъжен да цакате. Вторият начин е да дадете карта от цвят, който не е коз. Такава карта се нарича изчистена карта (discard). Запомнете: независимо от ранга на изчистената карта с нея не можете да спечелите взятка. След като са изиграни четирите карти за една взятка, се играе за следващата. Първи за нея играе този, който е спечелил предишната взятка. Когато играете, поставяйте картата пред себе си, а не в средата на масата. Тя трябва да се вижда добре от всички играчи. След като приключи играта за взятката, в зависимост от това дали сте я спечелили или загубили, поставете вашата карта пред вас по следния начин: ако сте спечелили, поставете картата с тясната страна към вас. Ако сте загубили, поставете я с широката страна към вас. И в двата случая картата се поставя с гърба нагоре.
Текстове под снимки: :
1 - стр.12/фиг.1 - взятката се печели от S.
2 - стр. 12/фиг. 3 - при коз ¦ взятката се печели от S.
3 - стр.19/ фиг. 2 - 1, 3, 5, 7 и 9-та взятки са спечелени от вашата двойка, а 2, 4, 6 и 8-ма от противника.

Училище по бридж N3

Когато играете спортен бридж, няма да раздавате картите за всяка отделна игра. Те ще идват при вас вече раздадени и поставени в контейнер. Контейнерът има четири джобчета, а във всяко има карти поставени с гърба нагоре. Той, както и масата, е ориентиран по посоките на света.
Преди да започнете игра, трябва да проверите броя карти в джобчето съответстващо на вашата посока. Трябва да ги извадите и докато са с гърба нагоре да проверите дали са 13. Ако броят им не е точен, винаги викайте съдията.
На контейнера е отбелязано кой е първи в играта. Поредния номер е написан до знака на посоката, от която тя започва. Буквите, означаващи посоките, са оцветени в червен и жълт или зелен цвят. Ако вашата посока е оцветена в червено, вие сте в зона (Vulnerable) - записва се с две вертикални черти (II). Ако е оцветена в друг цвят, вие не сте в зона (Non Vulnerable) - записва се с една вертикална черта (I). Когато сте в зона, наградите и наказанията които получавате са по-големи, отколкото ако не сте в зона.
Когато анонсирането приключи, играчът който първи е обявил цвета, на който двойката ще играе се нарича декларатор (Declarer), неговият партньор - мор (Dummy), противникът от дясната му страна - защитник (Defender), а от лявата - атакуващ защитник, (Defender and opening leader).

мор (Dummy)


-------------
I N I
атакуващ защитник I W E I защитник (Defender),
(Defender and opening leader). I S I
I ---------- I
декларатор (Declarer)

След като картата за атака е избрана, тя първо се поставя на масата с гърба нагоре, а после се обръща и играта започва. Тогава морът сваля картите си с лицето нагоре. Те са подреждат по цветове и по ранг във всеки цвят, като козът винаги се поставя от дясната страна. За по-голямо удобство на всички, морът подрежда един до друг противоположни по цвят карти. Правата му по време на игра са ограничени. С неговите карти се разпорежда декларатора (разиграващия). Морът трябва само да изиграва избраната от разиграващия карта и да маркира спечелените и загубени взятки.

1 - игра № 15, раздава юг; север - юг са в II , изток-запад са в I;
2 - стр.13/фиг.7 - козът е ¦

Училище по бридж №4

Резултатът от всяка игра се отчита в точки, а те се записват в специални бланки. Бланките са различни в зависимост от вида на състезанието - на двойки или отборно.
При двойкови състезания в едно от джобчетата на контейнера се поставя бланката, сгъната така, че да не се вижда написаното на нея. В бланките за състезанията на двойки се описват картите. В десния горен ъгъл се записва: поредният номер на играта (Deal №), кой започва играта (Dealer) и в какви зони са двете двойки. Винаги първо се изписва зоната на посоката Север-Юг. След изиграването на играта се попълва таблицата в бланката. Най-вляво се записват номерата на двойките, играли една срещу друга на съответните посоки. После договорът и декларантът, атаката и броят направени от декларанта взятки. Накрая се записват точките на двойката, спечелилата играта. Най-дясната колона се попълва от човека, който изчислява резултата от състезанието. Спечелените от играта точки се превръщат в победни точки (топточки) по начин, с който ще ви запознаем по-късно. Състезанието се печели от двойката, спечелила най-много топточки от всички игри.
На бланката са записани резултатите от показаната игра. Тя е изиграна на 7 маси, затова има седем записа. Редът, по който се движат игрите и двойките на посока
И-З, е определен от регламента на състезанието.

При отборни състезания единият отбор се нарича домакин (home team), а другият гост (visiting team). Отборите са от две или три двойки. Състезанието се играе в две помещения - открита зала (open room) - там може да има публика - и закрита зала (closed room), в която може да влиза само съдията. Всяка от игрите се играе в двете зали. В откритата зала на посока С-Ю седи двойка на отбора домакин, а в закритата зала на С-Ю седи двойка на отбора гост. В бланката се записват един под друг резултатите от всяка игра, получени на двете маси. В колонката с надпис Diff (difference - разлика) се записва разликата от спечелените точки, а тя се превръща в IMP (International Mach Point) по скалата горе вдясно на бланката. Спечелените IMP'S се записват в графата на спечелилия разиграването отбор (HT) или (VT). Разликата от IMP'S спечелени от двата отбора се превръща в победни точки (VP - Victory Points), с което се определя победителят в срещата. Таблицата за превръщане на IMP'S в VP е най-долу вдясно на бланката


Училище по бридж №5

През първата част на играта - анонсирането, играчът който е наред, прави анонс (bid). Един от възможните анонси включва число (от 1 до 7) и един от цветовете, а ако няма предпочитан цвят, думичките без коз (БК) (not trump - NT). Например 1пика или 2 кари, или 3БК. Числото се нарича ниво. В процеса на анонсирането партньорите сключват договор (Contract) на кой цвят (или БК) и на кое ниво ще играят. Избраното ниво определя броя на задължителните взятки, които разиграващият трябва да направи. Има правило: към числото 6 прибавяте нивото и получавате броя на нужните взятки. Ако играете на ниво 2 трябва да спечелите 8 взятки, а ако нивото е 5 - ви трябват 11 взятки. Лесно може да пресметнете, че най-високото ниво е 7 - нарича се Голям шлем, а нивото 6 се нарича Малък шлем.


Ако декларантът направи необходимия брой взятки, това се нарича точно (just), ако направи повече, допълнителните взятки се наричат добри (overtricks), а ако не успее, недостигащите взятки се наричат вътрешни (undertricks). Винаги резултатът се отчита в точки.
1. Точки за точно направен договор: ако играете на трефа или кари (наричат се минорни цветове), за всяко ниво печелите по 20 т. За договор 1 каро печелите 20 т.; за договор 3 трефи печелите 60 т.; а за 7 трефи - 140 т. Ако играете на купа или пика (наричат се мажорни цветове), за всяко ниво печелите по 30 т. За договор 2 пики печелите 60 т., за 3 пики - 90 т., а за 6 купи - 180 т. При договор на БК, за ниво 1 печелите 40 т., а за всички следващи - по 30 т. Например за 2БК получавате 70 т., а за 3БК - 100 т. Когато направите точно, получавате и награда. Тя не зависи от цвета, на който играете. Ако спечелените точки са по-малко от 100, наградата е от 50 точки. Договори, които дават по-малко от 100 т., се наричат частичен запис (part score). Например договорът 4 кари ви дава 80 т. и наградата е 50 т. Затова записвате общо 130 т. За 2 купи записвате 110 т. (2х30 + 50) а за 2БК - 120 т. (40 + 30 + 50). Запомнете: наградата за part score не зависи от зоните. Договори, които дават мин. 100 т., се наричат манш. Наградите за манш зависят от зоната. Ако сте в I, наградата е 300 т., а ако сте във II, наградата е 500 т. Например: ако сте в I и договорът е 5 кари, записвате 400 т. ( (5х20 + 300), а ако сте във II - 600 т.; ако договора е 4 купи, в I записвате 420 т. , а в II - 620 т. Ако играете 3БК, в I записа е 400 (40 + 30 + 30 + 300), а във II - 600. Ако играете нивото 6 или 7, освен наградата за манш получавате и допълнителна награда за шлем, която зависи от зоните. За нивото 6 в I - получавате допълнителна награда от 500 т., а във I I - 1000 т. За нивото 7 в I наградата е 750 т., а във I I - 1500 т. Най -много точки ще запишете, когато играете 7БК в зона - 2220 т.
При анонсирането се спазва правилото на "стълбата" (The bidding Ladder). За удобство се използват картончета с написани на тях анонси, подредени в специална кутия (bidding box). В нея има и допълнителни картончета:
Пас (Pass), Контра (Double), Реконтра (Redouble).
Всеки играч подрежда картончетата с анонсите на масата пред себе си от ляво на дясно, обърнати към партньора. Подреждайте ги, както е показано на фигурата. След като анонсирането приключи, картончетата се прибират в кутията.

Училище по бридж N6



Силата е 18 т. - 15 НСР и 3 дистрибутивни

За да играете бридж, трябва да можете да оценявате картата, която ви е дошла. Това се прави чрез оньорни и дистрибутивни точки.
Картите от висок ранг във всеки цвят А - асо (Ace), К - поп (King), D - дама (Queen), и J - вале (Jake), се наричат оньори и носят точки, наречени оньорни (high card points - HCP). А = 4 т.; К = 3 т.; D = 2 т.; J = 1 т. Картите, които не са оньори, не носят точки. Общият брой оньорни точки в колодата карти е 40 - по 10 от всеки цвят. За да определите оньорната сила на вашата ръка, трябва да съберете точките от всичките оньори, които имате.
Двойката ви може да играе договор на цвят само ако имате фит в него. Да имате фит, означава да притежавате общо поне 8 карти от цвета. Те могат да са разпределени в двама ви по няколко начина: 4 на 4; 5 на 3 или 6 на 2. Много рядко се играе при разпределение 7 на 1 или 8 на 0. Ако имате 5 или повече карти в цвят, това ви дава допълнителна сила. Тя се нарича разпределителна (дистрибутивна) и се отчита в точки, наречени дистрибутивни. За всяка карта над 4-ата, преброявате по 1 дистрибутивна точка. Например: ако в цвят имате AQJ7, точките от него са 7. А ако имате AQJ743, точките от него са 9 (7 оньорни + 2 дистрибутивни). Когато сте установили фит, освен от дълги цветове силата на ръката ви нараства и ако имате по-малко от три карти в страничен цвят. Такъв цвят се наричат къс цвят. Само 2 карти в цвят се нарича дъбъл (Dubleton); 1 карта - сек (Singleton), а ако нямате нито една карта от даден цвят, вие сте шикан (Void) в него. Дъбълът дава допълнително 1 точка, секът - 3, а шиканът - 5. Общата сила на ръката се определя от сбора на оньорните и дистрибутивните точки.
От общия брой точки, които има двойката, зависи нивото на договора, който може да се играе. С обща сила от 22-24 т. може да се играе от ниво 1 до ниво 3 (но не и 3БК). Това са така наречените парт-скорови нива. За силата, която трябва да имате, за да играете маншови договори можеше да се ориентирате от следната скала:
3 БК - 25 т. Внимавайте! Когато играете договор на БК, не трябва да отчитате дистрибутивни точки от къси цветове.
4 купи/пики - 26 т.
5 трефи/кари - 28 т.
6 трефи/кари/купи/пики/БК - 33 т.
7 трефи/кари/купи/пики/БК - 37+ т.

Силата е само 15 оньорни точки (НСР)



Силата е 12 т. (само НСР), ако цветът на партньора е трефа, и 13 т. (12 НСР + 1 дистрибутивна), ако цветът на партньора е купа/пика или каро, ако той има 5+ карти в него.



Силата е 16 т. (11 НСР + 5 дистрибутивни, ако намерите фит поне в единия от двата си петорни цвята.)



Силата е 17 т. (13 НСР + 4 дистрибутивни, ако намерите фит в купа или пика)



Училище по бридж № 7

Кога и какъв анонс имате право да направите? Това е един от основните проблеми на начинаещите бриджьори. Отговорът на въпроса "кога" е лесен - когато е вашият ред. Отговорът на втория въпрос е по-труден и не става с две думи.


Първоначално трябва да се договорите с партньора си колко най-малко карти трябва да имате в цвета, с който ще започвате анонсирането. Днес ще ви покажем как да започнете анонсирането с 5+ карти в цвета.
Ако сте първи в играта и имате 5+ карти в някой от цветовете и най-малко 12 т, имате право да обявите цвета си на най-ниското ниво - ниво 1. Анонсът, който правите, се нарича откриване. Ако картата ви не отговаря на тези условия, казвате ПАС. "ПАС" е анонс, който показва, че нямате нужния брой точки. Когато оценявате ръката си при откриване, добре е да броите само оньорните точки. Когато намерите фит с партньора, добавете и дистрибутивните точки (ако ги имате). Ако имате два петорни цвята, открийте с по-високия по ранг цвят. Ако имате един шесторен и един петорен цвят, открийте с по-дългия цвят независимо от ранга му.
Когато партньорът ви е открил, вие сте отговарящ. Как да покажете картата, която имате? Ако кажете ПАС, показвате, че имате много слаба ръка - най-много 5т. все едно дали имате или не фит . Ако покачите с едно ниво цвета на партньора показвате сила 6 - 9т и фит (най-малко 3 карти). Когато изброявате силата на ръката, не пропускайте да броите дистрибутивните точки. Ако имате същата сила (6 - 9 т), но нямате фит, кажете 1БК.

Текстове под снимките:


1. ПАС. Имате петорни цветове, но нямате 12 т.
2. Открийте с 1купа. Имате 14 НСР. Не трябва да откривате с 1пика, нищо че цветът с повече оньори, защото имате само 4 карти в цвета.
3. Открийте с пика. Имате 13 НСР и два петорни цвята. Започвате с по-високия по ранг.
4. Имате 7 НСР. Ако партньорът открие с 1купа, кажете 2 купи. Ако открие с 1пика, кажете 2 пики. И в двата случая силата нараства с 2 дистрибутивни точки (1 от 4-тата карта и 1 от дъбъла.)
5. Имате 6 НСР. На 1купа - кажете 2 купи. Силата ви е нараснала с 2 дистрибутивни точки заради сека.
6. Имате 7НСР. На 1купа - кажете 1пика. Обърнете внимание - обявяването на нов цвят на ниво 1 означава 4+ карти в него.
7. Имате 7 НСР. На 1 купа-кажете 1 БК. Малкото точки не позволяват да обявите цвета си (каро) на ниво 2. Ако партньорът открие с 1пика, кажете 2 пики





Комент: Това с откриването или подкрепа на откриващия партньор не е толкова проста работа. Трябва да има система - ACOL, STANDARD, прецизна трефа или нещо по-модерно. Но във всички случаи има повече условия за откриването с 5+ цвят. Например, 12 точки, но 9-лузерна ръка, или под 1+ покриващи карти.


Училище по бридж №8

Когато достигнете крайния договор, противникът прави атака и морът сваля картите си. Сега трябва да направите план за разиграването. Преди всичко трябва да преброите взятките, които можете да направите. Най-лесно се вземат взятки от високи карти (А, К, D и J), когато са в един цвят. Ако те са достатъчно, проблеми няма да имате. Трябва само да ги вземете в най-добрата последователност - първо да изтеглите козовете на противника и след това да вземете останалите си взятки. Ако нямате достатъчно взятки от високи карти, има начини за спечелване на взятки и по други начини. Такива са: взятки от добре разположени оньори (импас - finesse), цакане от късия коз, кръстосано цакане (cross-ruff) и освобождаване на дълъг цвят.


А. Импас. Разгледайте внимателно таблицата.
В (i) ако А е преди К, ще можете да направите една взятка. Трябва да изиграете от мора 3 - ката. Ако противникът сложи А, когато пак сте на ход ще спечелите взятката с К. Ако противникът не сложи А, вие ще изиграете К и ще спечелите взятката.
В (ii) ако К е пред АD, ще направите 2 взятки, но пак трябва да играете цвета от мора.
В (iii) пак ще направите 2 взятки, ако А е пред К и D. Трябва да играете малка карта от мора. Ако спечелите взятката с D, трябва да слезете на мора в някой от другите цветове и пак да играете малка карта към К.
В (iv), ако К е пред А няма да дадете взятка в цвета. Изиграйте D, и ако противникът не даде К, от ръка дайте малка карта. После продължете с J по същия начин.
В (v) може да направите взятка с D, ако К е след А. Цветът може да играете по два начина: или да изиграете първо А (ще спечелите ако К е сек), или да изиграете малка карта от ръка и ако противникът от лявата ви страна не сложи К от мора да сложите D.
Примерът (vi) е по особен. Как ще играете цвета зависи от това колко взятки ви трябват. Ако ви трябват и трите, трябва да заложите на шанса К и J да са в противника от дясната ви страна. От мора играете малка карта и ако противникът също даде малка, от ръка слагате 10. Такъв импас се нарича дълбок. После пак трябва да играете от мора и ако не сложат К, да спечелите взятката с D .
В (vii) можете да спечелите две взятки при условие, че липсващите оньори не са зад гърба ви, а са разделени или са в противника от дясната ви страна. Задължително е да започнете с малка карта от мора. Ако противникът сложи оньор, спечелете с А. Сега е все едно откъде ще продължите да играете цвета. Ако не сложи оньор от ръка, трябва да сложите 10. Вероятно противникът зад вас ще спечели взятката с един от липсващите оньори. В този случай повторната игра в цвета пак трябва да бъде от мора.
В пример (viii) ще сгрешите, ако изиграете малка карта от мора, а от ръка сложите К. Ако постъпите по този начин, излишно ще загубите взятка, ако дамата е в противника след мора. Изиграйте от мора малка карта и ако не сложат D, вие изиграйте 10. Така ще направите импас на D. Ако зад гърба ви спечелят с А, ще слезете на мора и ще повторите импаса. Ако спечелят с D, за вас ще остане само една взятка в този цвят, но няма да сте пропуснали шанса за спечелване на допълнителна взятка.

Фиг. 1 За да направите 13 взятки на БК, К¦ и К¦ трябва да са на "удобните" за вас места. Вероятно атаката ще е в ¦ или ¦. Печелите взятката от ръка и веднага играете към мора ¦, а от мора ¦ и правите импаси на липсващите К колкото пъти е необходимо.



Училище по бридж № 9



Бридж - Фиг. 3

Продължаваме с начините, по които може да увеличите броя на спечелените взятки.

Фиг. 3:
Б. Хол-дап и цакане от късия коз.


В играта договорът е 4¦. Необходимо е да направите 10 взятки. Как да постъпите. Първо пребройте взятките от високи карти. Ще направите 5 взятки в купа, 2 в пика, А трефа и А каро - общо 9 взятки. Как може да увеличим броя на спечелените взятки? Ако успеем да цакаме с късия коз една от малките карти в трефа. Как да постъпим - спечелете атаката (ако е ¦ малко по-добре е да спечелите от мора), изиграите малка ¦ и оставете противника да спечели взятката. Ако атаката е ¦, оставете противника да спечели. Такъв ход се нарича дъкинг - да се откажете от взятката, когато можете да спечелите. Когато отново ст на ход, веднага играйте А¦ а после и последната трефа от ръка и я цакайте от мора - от късия коз. После изтеглете козовете на противника и останалите си взятки. Нека да ги преброим - 6 взятки в купа (5 от ръка и една от цакане), две пики, А каро и А трефа - общо 10 взятки. Честито!

Фиг. 4:
В. Крос-ръф /кръстосано цакане/.


В играта договора е 6¦. Взятките от високи карти са пет в купа, две в кари, А пика и А трефа - общо 9. Как може да вземете нужните 12 взятки. Каквото и да ви атакуват спечелете и веднага изиграйте А и К кари, А трефа и А пика т.е. изиграйте всичките печеливши карти. Ако сте останали от ръка играйте малка пика и цакайте от мора, а ако сте останали на мора играйте малка трефа и цакайте от ръка. Продължете по същия начин - цакайте последователно пики от мора и трефи от ръка, докато се свършат. Ако не са ви атакували коз накрая ще имате на мора К¦ и две малки карти в ¦, на ръка А D ¦ и малко ¦ и 10 спечелени взятки - две в каро, А трефа, А пика, три цакания от мора и три от ръка . На края изтеглете двата печеливши коза и дайте на противника последната взятка в каро.
Когато планирате да направите кръстосано цакане трябва да спазите едно задължително правило. Преди да започнете цакането, трябва да изиграете всичките си печеливши високи карти. Ако ги изиграете в по-късен етеп, противника може да ви цака. Трябва да внимавате и с кои карти цакате. В показаната игра вие имате всички високи карти в ¦ и няма опасност да ви надцакат. Но ако ви липсват някои от високите карти - трябва да внимавате всеки противник какви по ранг карит дава във всеки от цветовете.

2 Бридж - Фиг. 4

Училище по бридж

№10
Продължаваме с начините, по които може да увеличите броя на спечелените взятки.


Г. Освобождаване на дълъг цвят.
Разгледайте таблицата. Във всеки един от примерите, освен от високите карти, можете да направите и допълнителни взятки с ниските по ранг карти. Това е възможно ако в противникът цвета е разпределен по благоприятен за вас начин.
В (I) имате общо 8 карти в цвета, разпределени 5-3. Ако единият от противниците има три, а другият две карти в цвета, вие ще направите две допълнителни взятки освен с А и К. Изтеглете А и К и ако и двамата отговарят в цвета, изиграйте още една карта. Ще загубите третата взятка, но останалите две ще са ваши.
В (II) също имате общо 8 карти, но този път те са разпределени 4-4. Ако цветът в противника е разпределен отново 3-2 вие ще направите само една допълнителна взятка. Може да играете по същия начин - изтегляте А и К и ако и двамата отговорят изиграйте цвета още един път. Това ще ви донесе трета взятка в него.
В (III) общия брои карти които имате е само седем. И сега може да направите допълнителна взятка но при условие, че и двамата противници имат по три карти. Не губете надежда в такива случаи. Ако това е единствената възможност да направите необходимия брой взятки, заложете на този шанс.
Когато разчитате, че цвета е разпределен по удобен за вас начин, трябва да се предпазите от голяма загуба на взятки при лошо разпределение на картите.
За да намалите загубата на взятки, ако цвета не е разпределен по добрия за вас начин, не трябва веднага да изтеглите високите карти. Може да загубите контрол в цвета и много взятки. По безопасно е първо да направите дъкинг. Така отдавате губещата взятка без да губите контрол в цвета.
В примерите (IV), (V) и (VI) трябва да играете по същия начин. Няма значение, че високите карти са разделени в двете ръце. Дайте първо на противника да спечели взятка в цвета. Ако разпределението е добро за вас, останалите взятки ще са ваши.
(1- стр18 фиг 3)
Ето една игра, в която ако противниците имат по три карти в трефа ще извадите договорът 3БК. Атаката е J купа. След като спечелите взятката, трябва веднага да направите дъкинг в трефа. От ръка изиграйте 4 трефа . Която и карта да даде Запад (най-вероятно това ще е двойката), от мора сложете петицата. Изток ще спечели с 10 трефа. Най-силния ход на Изток е да продължи с 10 каро. Каквато и карта да изиграе, трябва веднага да вземете взятката и да изиграете А и К трефи и да продължите в цвета. След това изтеглете всички останали високи карти. Така ще направите 4 взятки в трефа, А каро, 3 взятки в купа и А пика - общо 9 взятки.

Договорът е 4 пики, а атаката - трефа. Ако купите са 3-3 , успехът ви е гарантиран. Вземете с А трефа и изиграйте А и К купи и цакайте на мора третата купа. Ако и двамата противници отговорят, изтеглете козовете. Пребройте спечелените взятки: 6 пики (5 от ръка и една от цакане), четири купи и А трефа - общо 11 взятки. Ако купите са 4-2 също ще успеете. Цакайте третата купа и ако единия противник не отговори се качете на ръка, като цакате малка трефа. Изиграйте още една купа и пак цакайте от мора. Сега изтеглете козовете. Да преброим взятките: 7 взятки в пика, три взятки в купа и А трефа - отново 11 взятки.

Бридж

Бридж


Source filename: I:\OTHER\INETFOTO\bridge\06033002.txt

Бридж

Source filename: I:\OTHER\INETFOTO\bridge\06033001.txt

Бридж

Как играете договор 6 кари?



Двойков турнир. Всички са първа зона. Отваря S със 1 пика (5 + мажор,12 + т.), Запад контрира информативно (12 + т.), от Север - 1 NT (разпределение в минорните цветове ?), Юг отговаря с 2 купи (4+трефи,2 кари), Север запитва за контроли в минорните цветове с 2 пики, а Юг отговаря с 4 кари (2 смесени AQ с трефи и мажор!). Следва - 4 пики (запитване за мажори) и след отговор 5 кари-
сек пика), Север назначава 6 кари!

¦ A8
¦ J5


¦ AKQ964
¦ 642










N

W E
S

¦ 6
¦ AQ983
¦ J7
¦ AQ1073

W атакува 2 коз. Каква Ви е концепцията за този контракт?

Павлин Стоев


Бридж

Задача № 3.

Двойков турнир. Във II зона са само N - S. S Отваря с 1 трефа (5-и минор,12 + т.), от N - 3 пики (5 кари,3 трефи, втора група контроли), S запитва за контроли в минорните цветове с 3 NT, а N отговаря с 4 купи (A каро, AKпики). Следват 4 пики и отговор 5 трефи (сек купа). S назначава 5 кари, а N прави Level correction до 6 кари и това е контрактът.







AK98

8
AQJ76


642







N

W E








S









76

A95
K10942


AJ10

Запад атакува Q купа. На А каро опонентите отговарят. Как възнамерявате да процедирате?


Павлин Стоев




Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.




Дай мнение по статията





Мненията по темата [3] - СЕГА Форум

Top of Form

Bottom of Form


Видими









редник

08.4.2006 г. 01:59:52



Втори коз, елиминация на мажорите и трефа от мора:
ако Изток стъпи - Асо и се дава 1 трефа
ако не стъпи - импас и Запад няма полезен ход...
---------------------------
Задачата не е трудна, това е често срещана ситуация...
---------------------------
Защо авторът ни разказва наддаването, като от противниците няма анонси, а и то протича по доста странен начин?...

Anthony
[Напреднал][185]
08.4.2006 г. 15:17:27

Това е съботно училище и задачата е на съответното ниво. Елиминране на цветове и поставяне в ръка за импас/цакане-чистене ми беше любимият подход в началото на обучението...... А системата на анонсиране е наистина странна!

Бридж


Изчисляване на шансовете











7










K85










Q10965










AQ75












N

W E











S






















K862










A9










AK43










K63

Отборен турнир.Всички са II зона. Юг отваря с 1 купа (четвърти мажор) - от Север - 1 без коз (разпределение в минорните цветове ?). Юг отговаря с 3 кари (3 + кари, 2 - 3 трефи, втора група контроли). Север продължава с 3 купи (контрол в минорните цветове?), а Юг отговаря с четири без коз - четвърта контрола с включен суперконтрол - АК. Север покачва до 5 кари, а Юг прави Level correction до 6 кари (вероятно 4-то каро със суперконтрол ) и това е контрактът. Запад атакува Q купа. Какви са шансовете Ви за спечелване на контракта и как възнамерявате да продължите ?


Павлин Стоев
Каталог: 200000168-f1546f250b


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница