Човешки ресурси в туризма



страница1/3
Дата01.05.2023
Размер42.92 Kb.
#117507
  1   2   3
04 076 11R
Свързани:
03 169 03, 31 001 01

. А. Д. А. Ценов Свищов


Курсова работа

Човешки ресурси в туризма




Специалност: Туризъм
Предмет: Туризъм


2009


Съдържание



Човешки ресурси в туризма 1
Увод 4
1. Управление на човешките ресурси в туризма. 4
2. Основни изисквания, свързани с подбора на персонала в хотелиерския сектор. 5
3. Обучение на човешките ресурси в туристическите организации. 6
ИЗПОЛЗВАНИ ЛИТЕРАТУРНИ ИЗТОЧНИЦИ 6


Увод


Създаването на микро компании в туристическия сектор подпомага, развитието на местните икономики, особено ако те работят в синергия с локалната околна среда. Добрите практики в сферата на управление на човешките ресурси, подпомагат МСП в туризма да развият способност да свързват икономическия си растеж с фирмените стратегии за обучение, квалификация и развитие на персонала съобразни с текущата икономическа ситуация. Развитието на практики и методики за обучение, самообучение и дистанционно обучение са заложени в Европейските директиви. Практическото ръководство предлага професионални критерии за дефиниране на квалификацията и уменията на работещите в туристическия сектор, признати от различни страни в европейския съюз.


.........................................

1. Управление на човешките ресурси в туризма.


Кадрите в туризма са всички работници и служители, заети в туристическото обслужване. В литературата с понятието „кадри" често пъти се характеризират лицата, които заемат само определени длъжности в туристическото предприятие, а дори още по-тясно - само ръководния и управленски персонал. В повечето случаи се приема по-широкото съдържание на това понятие и то се отъждествява с понятието „персонал" в туризма, който се разделя на управленски (среден и ръководен) и изпълнителски.


....................................................
Трудът на заетите в туризма е изключително разностранен и многообразен. Туризмът не обхваща един-единствен специфичен отрасъл, той има връзка с най-различни отрасли и подотрасли на материалното производство - промишленост и селско стопанство, и на обслужващата сфера - транспорт, здравеопазване, култура и т.н.
Голямото разнообразие от дейности и услуги прави труда в туризма изключително нееднороден. В един туристически комплекс например, туристическото обслужване се осъществява приблизително от 20 професии, разпределени между около 60 длъжности.
............................................
В системата на туризма е целесъобразно производителността на труда да се измерва диференцирано по отделните дейности: хотелиерство, търговия на дребно, хранене, транспорт и др., а така също и общо за цялото туристическо предприятие.
В туризма равнището на производителността на труда изразява количеството работа, извършвана от един работник за единица време или времето, необходимо той да реализира единица работа (например, почистване и подреждане на стая с две легла, обслужване на един хранещ се и т.н.).
По-подходящо е измерването на производителността на труда в натурални (физически) единици, защото е по-точно. Например, в хотелиерството това може да бъдат брой почистени и подредени стаи или легла за един работен ден, в храненето - брой условни порции ястия, произведени за един работен ден и т.н.
......................................................


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница