Дипломна работа регулативни и лицензирани режими за развитието на частния бизнес



страница1/19
Дата01.05.2023
Размер377 Kb.
#117510
ТипДиплом
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
03 169 03
Свързани:
04 076 11R, 31 001 01


ДИПЛОМНА РАБОТА
Регулативни и лицензирани режими за развитието на частния бизнес
2007 г.
СЪДЪРЖАНИЕ

УВОД 3
ГЛАВА ПЪРВА. 4
НОРМАТИВНО РЕГУЛИРАНЕ НА БИЗНЕСА В БЪЛГАРИЯ 4
1. Нормативна база за развитие на частния бизнес в България 4
2. Регулиращи режими на стопанската дейност 16
3. Създаване на благоприятна бизнес среда 25
Работодатели 28
ГЛАВА ВТОРА. 38
ФИСКАЛНО РЕГУЛИРАНЕ НА ЧАСТНИЯ БИЗНЕС В СТРАНАТА 38
1. Данъчно облагане на частния бизнес 38
Данъчни субекти 38
Обекти на облагане 40
2. Митнически режим 46
3. Ефективност на държавната регулация 64
ЗАКЛЮЧЕНИЕ 68
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА 70

УВОД


Значението на регулиращата функция на държавата, относно частния бизнес е съществено за неговото цялостно развитие. Това до голяма степен е свързано и с факта, че след преминаването към пазарна икономика, в България все повече нараства ролята на частния сектор, а оттам и необходимостта от неговото правно регулиране.


В настоящата дипломна работа ще се спрем на подробното изясняване на влиянието на въведените лицензионни и разрешителни режими върху частния бизнес. По този начин ще се разкрият и основните предимства и недостатъци от намесата на държавата в икономиката. За целта ще се определи и степента, до която държавната намеса може да се счита за ефективна и в кой момент тя създава повече пречки, от колкото да подпомага частните фирми при осъществяването на тяхната дейност.
Специално внимание ще се обърне на нормативните актове, които на практика постановяват начина, по който следва да се организират и функционират частните предприятия в страната.
С оглед на факта, че за да изпълнява своите функции държавата се нуждае от допълнително средства следва да се проследи начина, по който тя ги набавя. Това основно става чрез данъчното облагане, както на частните организации, така и на всички граждани. В този смисъл подробно следва да се разясни, както техниката на начисляване и събиране на данъчните вземания, определена в съответните материални данъчни закони, така и влиянието на данъците върху доходите на фирмите и населението.
Държавата има задължението да осигури и материално техническата база, на основата на която частните компании могат да развиват своята дейност. В тази насока се наблюдава известно изоставане, което може да се определи и като основната причина състоянието на частния сектор в момента. Все още съществуват възможности, които държавното управление тепърва трябва да използва.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница