Децата и телевизията



Дата27.10.2023
Размер41 Kb.
#119091
ТипРеферат
Реферат-на-Диана-П.-Младенова-2205012132
Свързани:
ДИ-И-1-част 16626263003 5, ТЕМИ-ДЪРЖАВЕН 16634476727 4, План конспект. ЧП. Хранителни вериги. 3 клас, План-конспект на урок по Човекът и природата за 3-ти клас на тема "Зъбите и грижите за тях"

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“

Факултет: Педагогически



РЕФЕРАТ

по: Информационни и комуникационни технологии в обучението и работа в дигитална среда


на тема: Децата и телевизията

Разработил: Диана Петранова Младенова Възложил: доц. д-р Стоянка Г. - Лазарова


Специалност: ПНУП
Факултетен номер: 2205012132
Дата: 18.12.2022г..


* Велико Търново - 2022г. *
ВЪВЕДЕНИЕ
Телевизията в последните десетилетия е неделим спътник на семейството. Машиналното включване на теливизора всяка сутрин, за да се осведомим за последните новини и неволното му оставяне да работи цял ден, с оправдание "нещо просто да шуми", докато се справяме с ежедневните домакински задачи е показност, че неусетната зависимост на телевизята е завладяла голяма част от обществото.
Доктор Райан Дохърти от "Джон Хопкинс Блумбърг Скул оф Пъблик Хелт" в Балтимор доказва, цитирам: "Колкото повече човек гледа телевизия, толкова по-малко сиво вещество му остава". От 1990г. до 2011г. той изследва 599 американски граждани и установява, че с течение на времето, те (изследваните хора) прекарвайки много време пред телевизора, "изгубвали" сивото вещество. Така доктор Р. Дохърти научно доказва твърдението, че наистина прекаленото гледане на телевизията води образно казано до "затъпяване". Целта на неговото проучване е дали продължителното гледане на телевизия, което за съжаление е често срещано заседнало поведение, в ранна и в последствие и средна възраст е свързано с обема на сивото мозъчно вещество. И дали това е зависимо от физическата активност. Неговото проучване "Развитие на риска от коронарни артерии при млади възрасти" доказва, че след многовариантна корекция по-голямото гледане на телевизия е отрицателно свързано с обема на сивото вещество във фронтанелата и енториналната кора, както и с общото сиво вещество, но не и с хипокампа. Тези резултати остават непроменени след допълнителна корекция за физическата активност. За всяко увеличение на гледането на телевизия с едно стандартно отклонение, разликата в z-скор на обема на сивото вещество е приблизително с 0,06 по-малко за всеки от трите региона. По-голямото гледане на телевизия в ранна до средна възраст е свързано с по-малък обем на сивото вещество. Той доказва, че това не се дължи само на пропиляното време пред телевизионния екран, вместо да е пред учебниците, а че е на физиологическата вреда, нанесена на мозъка от самата телевизия.

ИЗЛОЖЕНИЕ


Глава Първа
1. Становище на д-р Р. Дохърти.
Доктор Р. Дохърти е на мнение, че да поддържаме в добра форма мозъка на дедето, то трябва да чете книги, да играе настолни и подвижни игри, а не да прекарва времето си пред телевизионния екран гледайки със захлас анимация, дори в повечето случаи да съзерцава неразбираеми от него предавания, филми и забавни предавания.


Глава Втора
1. Съветите на д-р Т. Бери Брайзелтън - професор по педиатрия в Харвардското медицинско училище, един от най-известните експерти по развитието на детето.
Американският лекар Т. Бери Брайзелтън, професор по педиатрия в Харвардското медицинско училище съветва:

  • да се ограничава времето на децата пред телевизионния екран - около час през седмицата и два часа през уикенда са напълно достатъчни за детето ;

  • да сме добър пример за подражание и да им помогнем да си правят подбор, като ги попитаме кои телевизионни предавания ги привличат и защо. И едва тогава, за период от един или два часа да ги оставим да погледат телевизия

Неоспорим факт е, че времето прекарано пред телевизионния приемник е изгубено време за творчески, изобретателни и щури игри. Както и взаимоотношенията и социалните срещи с други деца, лица и движение. Сякаш е "активиран" стоп-бутонът на детето, както и неговото развитието, но в същото време годините "отлитат".
Прекаленото гледане на телевизия вреди на физическото здраве - в частност зрението. Защото окото е създадено да приема отразяващата се светлина, а не излъчената. Неусетно детето напряга очния нерв, за да види образа по-ясен. Самото движение в телевизионния екран го кара внимателно да гледа детайлите и така още повече напряга очите си. И релутата е явен - натоварено зрение. И ако не се обърне внимание навреме, след време детето ще има влошено зрение. Друг е проблема, че родителите, за да имат спокоен и уж краткосрочен миг на спокойствие, позволяват детето им да стои пред телевизора с часове. Тоест родителя е пасивния виновник в случая. Доказано е, че деца под две годишна възраст проговарят по-късно и отново главният "виновник" за това е телевизията. Факт е, че прекомерната злоупотреба с гледането на телевизия при децата, води да застоял и уседнал живот, което е пагубно за едно дете.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Аз като родител, твърдо заставам зад проведените проучвания и изследвания, относно все по-засилващия се проблем с прекомерната злоупотреба с телевизионния екран. На мнения съм, че прекаляването винаги е пагубно и носи вреди на детския организъм и на личността като цяло. Играта е и трябва да остане, един от най-важните дейности за развитието на физическото и психомоторното развитие на едно дете. Както казва д-р Дохърти: "Загасете TV приемника и извадете доминото!"


Използвана литература



  1. Ryan J Dougherty et al. Brain Imaging Behav. 2022 Apr.

  2. Интернет източник - Вреди ли телевизията на децата­? Rozali.com


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница