Деп.”Медикобиологични науки”, 1618, София



Дата05.10.2017
Размер68.48 Kb.
#31688

Деп.”Медикобиологични науки”, 1618 , София


ул. Монтевидео 21, тел. 81 10 280 и 81 10 380

тел.: 955 54 51, B. 2239


е-mail: jvinarova@nbu.bg

Базови Програми “Естествени науки ”, “Приложна биология” и “Обща и приложна биология”

Курс “Биомедицинска култура”


Социална културология в биомедицината


Взаимоотношения лекар-пациент и създаване моделите им
1.Създаване на междуличностен контакт - “болен - вид професионалист” по време на преглед, интервю, консултация и т.н., но и като среща на два индивида за вземане на решение.

Контактът е неизбежен като общуване на “четири очи”; независимо от времето на осъществяване - преди или след различни професионални обсъждания по повод състоянието на болния. Конкретно решение за третиране, за въздействие може да се вземе само след такава среща. Тя е фокусът на моралното (освен професионално) вземане на решение, при цялата налична историческа и моментна медицинска информация.

Основни моменти от тази консултация са: умението да се слуша, вежливостта, информираното съгласие, качеството на грижата, която се предлага, взаимното доверие – като път за постигане, привилегията на здравния работник да бъде част от живота на болния, която изисква от него съчувствие, мястото на парамедицинския специалист - информатик, новото електронно досие като част от създаваната база от данни – приоритети на достъп до него.

ЛЕЧЕНИЕТО КАТО ВИД УПРАВЛЕНИЕ Е УПРАВЛЕНИЕ НА НЕСИГУРНОСТТА.

Повечето биологични явления имат средни стойности, около които се разполагат индивидуалните събития в хода на лечението. ( Теория на вероятностите, теория на игрите, математическо и статистическо очакване и т.н)/ Анализът е за възможни вариации около тази очакваност от настъпване на лечебно събитие чрез дирижирано управление на това събитие.

Защо прогнозирането в клиничната медицина е много трудно?

Поради несигурността, относителността, субективността на наличната информация, но особено поради различния “телесно-психичен терен” за развитие на заболяванията.


  • казването на “истината” дали е път към информирано съгласие, като елемент от управление на лечението. Какво да се казва: винаги ли истината, дали цялата истина, дали спестяването е отговор на незнание и несигурност или на характеровата особеност на пациента, има ли “добър” повод за предлагане на “неистини”? Много въпроси, индивидуални отговори. Ето един опит за категоризация на въпросите:

А/ лесни (като че ли) са отговорите, предизвикани от всички въпроси за фактически знания - данни за измеряемите показатели; ако са много – кои да се изберат като отговори?

Б/ практически знания – резултати от всякакви процедури и въздействия

В/ въпроси с морално отношение – “казвате ли истини (неистини) за добро?”

Избор на стратегии на поведение с болния и близките му “Горчива е истината неподправена с милост”.



2. Видове отношения “болен - експерт”

А/ Патернализъм (Матернализъм) - еднолично вземане на решение, в името на “доброто”, както го разбира лекарят - той избира - той третира, въздейства. Всички методи на лечение и поведение при такива отношения са добри. Проявите на този вид общуване са явни в речта, в поведението, при избора на лечение - загубата на автономността на болния е основен проблем в този случай.

Б/ Конфиденциалност – опазване на пациента физически, психически, социално и емоционално, на база на изграденото взаимно доверие; ”Доверен лекар”- какво е това понятие? Конфиденциалност в рамките на клиничния екип и извън него – медицинската информация като стока, като инструмент, като труд и пари, като тайна, като част от договорени отношения на сътрудничество в някакъв голям екип .

Следва опит да се представят нивата на събирана медицинска информация:



  • идентификацията на болния – особени нива на защита

  • медицинска и лекарствена

  • социална и трудова

  • психологическа - стрес, психо и секс-проблеми, личностни взаимоотношения на различни социални и битови нива – като абсолютно конфиденциална

  • финансово-здравна (цената на здравето, видове осигуряване и къде)

  • начини и техники за съхраняване на тази информация и видовете нейни носители – като част от решенията за МИС.

Въвеждането на автоматизиран документооборот поставя сложния въпрос какъв да е достъпът на самия пациент до неговите записи. С настоящите здравни и рецептурни книжки или други нови документи и финансови – също. Тук има твърде много въпроси, които предстоят да намерят и публичен отговор.

НОВИТЕ МНОГОРОЛЕВИ ФУНКЦИИ НА ПАРАМЕДИЦИНСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ, особено по медицинска информатика и електронно здравеопазване произлизат и от тези информационни нужди на неспециалистите по здравни грижи.



3. Модели на взаимоотношения “ болен-специалист” (основен вариант е “болен-лекар”).

Да не се забравя, че лекар и болен могат да се намират в следните видове отношения:



  • класическо терапевтично взаимодействие - когато лекарят е отговорен пред болния за действията си, или пред близките му

  • лекарят е един безпристрастен изследовател, който докладва резултатите си пред други лица (и е отговорен пред тях)

  • лекарят прави свое собствено изследване в свой интерес, или в интерес на групи, фирми, институти, целящи напредък и прогрес в медицината.

В двата последни случая събираната информация може да се ползува не само в личен терапевтичен интерес на болния, защото има много случаи на “информирано съгласие”, когато той сътрудничи за някаква цел, която не е в негов личен здравен интерес, при спазване на строги етични принципи, свързани с експерименти върху човешки същества (здрави и болни).

А/ Патерналистичен модел – според класическата медицинска етика - вид отношения при гласувано право на избор за болния от друг, професионално и морално отговорен, при това поставяме моралния принцип за благодеяние над моралния принцип за автономност. Този модел, макар и много атакуван, има своето неоспоримо място при някои ситуации – при спешни случаи, възрастни и малки, при психично неадекватни, при опасни инфекциозно болни и т.н. При него всяко право за предоставяне на информация е загубено,”пълномощията“ на лекаря са подразбиращи се. Има място и за този вид акредитиране на права, защото винаги има варианти, при които той е единствен. Основната слабост е в нарушеното право на човек сам да решава и да носи отговорност за себе си. Счита се за демодиран, следва да се запази само за изключенията.


Б/ Автономен модел – свързан с понятието “автономна личност” и нейната характеристика да управлява собственото си поведение (т.е.да се самоопределя), да подчини емоциите и спонтанните си желания на разума, да защитава своите права и интереси, да взема решения и да носи отговорностите, свързани с тях. Срещата “болен-лекар” е среща на две автономни личности и всички отношения са свързани с този предварително ясен факт. Ролята на информираното съгласие. Има ли компетентен и некомпетентен пациент? При некомпетентен пациент има място само патерналистичният метод.

В/ Модел на партноьорство - обединени от общата цел – лечение-управление. Правата на пациента в тази комбинация: са права на пълна информация, автономия при изборите, вярност на лекаря и точност при работата му, хуманност – да бъде лекуван със съчувствие и да се съхрани като уникална личност.

Качество на живота е от най-трудните дефиниции. Доказателството е индиректно – няма универсално приемлива дефиниция, защото то зависи от качествата на индивида – от неговата личност, а и се променя с времето.
Това е максималното приближаване чрез труд, други усилия, качества или наследствености до максималните потенциални възможности на човека, без да му се пречи активно от околната природна и социална среда.
То зависи и се определя много мощно от процеса на адаптация – като резултат и скорост на протичане. А качествата на адаптационния синдром зависят от количеството притежавана и/или произведена информация. Свойството на информацията да регулира пряко адаптацията на човешкото тяло е едно от най-важните й значения в преживяването на индивида в относителен или намален комфорт – в здраве и/или болест.

Тук е участието на моделите за ново общуване при болести и инвалидизация – да не се позволи голяма и трайна промяна на качеството на живот.

Важната за нас негова характеристика е ДА НЯМА СКЪСЯВАНЕ И СТЕСНЯВАНЕ НА ИЗМЕРЕНИЯТА МУ ПОРАДИ ЗДРАВНИ ПРОБЛЕМИ И ЗДРАВНА НЕИНФОРМИРАНОСТ.

4.Работа в екипи за медицински и здравни цели

А.Основни принципи при работа в екип


  • наличие на цел и задачи

  • всеки член на екипа има принципна и конкретна яснота за мястото си в него и тя е разграничена и важна (за него, за всички)

  • кой да е лидерът е предварително решение, което се възприема нормално.

И дали следва да е основно ефективен, за всеки поотделно от екипа и за цялото, кои са неговите функции – кои са спорни, кои са временни? Като определящи са възприети способността му да мотивира и обединява, да е експерт, да определя задачите в групата, да помага и да се грижи за всички, да намери условия за работа, да гарантира среда за общуване и коректност в организацията. Много е важно екипите да имат приет начин за измерване на дейността - какъв да е той, може ли да е универсален, колко и кога да се направят промени в него.

Б.Морални проблеми при работа в екип – възникват като резултат от ценностни различия между членовете и са индивидуални (личностни), а не професионални .

В.Проблеми в общуването, утвърждаване стандарти на работа-съгласие или не, конфиденциалност (отношение към общата информация), пациентът може да е част от екипа.



Г.Преподаване и учене в екип - всеки вид проблем в този случай следва да се използува за обучение - когато той е етичен, всеки член на екипа е равнопоставен и неговото мнение тежи, при практически или научен проблем - водач е старшият . Целта на всеки коментар следва да е принос към решението. Екипът следва да е готов да се учи от всеки и от всички, винаги и на всяко място.

Д.Морални аспекти на изследователската дейност – те произлизат при работа с животни, експерименти с нови лекарствени средства, при клинични опити, но и при ползване на софтуерни продукти - авторски права, собственост, нормативни и профидоговорки вътре в екипа. Задължително е да се преодолеят чрез обсъждане и регламенти всички предвидими възможности, при това още в началото на работата.
-Тази лекция е част от курса “Биомедицинска култура” в НБУ, департамент Медикобиологични науки

Лектор – проф. д-р Ж. Винарова, д.м.н. -©®

Creator J.Vinarova





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница