Диана Иванова – учител дг „Славейче“ гр. Криводол



Дата09.02.2023
Размер20.38 Kb.
#116556
доклад за 10 конкурс

Използването на новите технологии в различни форми на занимания при децата от предучилищна група


Диана Иванова – учител
ДГ „Славейче“ гр. Криводол

Организирането и провеждането на образователния процес в съвременните условия изисква прилагането на иновационни подходи, които се основават на използването на информационните и комуникационни технологии. В новите образователни подходи употребата на ИКТ дава разнообразни възможности, подпомага създаването на нова, стимулираща образователна среда. В съвременния свят ИКТ е иновацията в обучението, която предлага ситуации, в които обучаемите усвояват нови начини за комуникация.


Новата организация на обучение изисква системно анализиране и ръководене на образователния процес и тази роля се пада на учителя. Той трябва да извърви трудния и дълъг процес от позицията на дългогодишната му традиционна роля на водещ на знаещ и експерт към тази на умел водещ на група и консултант. Учителят трябва да отстъпи от познатата водеща, активна позиция към тази на пасивен и подпомагащ консултант, чиято цел е да направлява обучаемия сам да достигне до желаните резултати на дадения етап. Учителят трябва да притежава знанията и уменията на водещ, да е подготвен да наблюдава и анализира на няколко нива и да умее да направлява както процеса на обучение в групи, така и да отчита индивидуалните различия и собствен темп на развитие на всяко едно дете.
Образованието търпи промяна и за нея са необходими учители търсещи новото и интересното, да имат компетентността да работят свободно с видовете информационна среда, за да могат да го предават на своите ученици. Новите тенденции в образованието изискват и учителя да има нова роля отличаваща се от традиционната. Той може да бъде експерт предлагащ информация, модератор управляващ процесите на изпълнение, консултант при изпълнението на задачите, да стимулира интересите и организира средата на работа на децата. Учителят в иновативното обучение трябва да умее да създава атмосфера на партньорство и взаимно уважение. Особено важно е той да има технологическа компетентност, да умее адекватно и оптимално да използва информационните технологии в преподаването и в самостоятелната работа на децата.
Ролята на учителя като фактор за промяна, благоприятстващ формирането на умения за взаимно разбирателство, толерантност, чувство за отговорност и самодисциплина в днешно време е много необходима. Тази роля несъмнено ще нараства все повече с развитието на информационното общество. От учителите се очаква не само да се изправят пред проблемите, но и да образоват. От тях се очаква да намерят равновесие между поведението и разбиранията, на децата за необходимото учебното съдържание. Учителят трябва не само да преподава знания, а и да умее да ги представя като проблеми в определен контекст или перспектива, така че детето да може да свърже решенията с по-широк диапазон от житейски ситуации.
Във века на информационните технологии, свързан с трансформации във всички сфери, с промени в необходимата квалификация и професионална динамика, с промяна на интересите на новото поколение, обаче се налага учителят да бъде много по-гъвкав, да бъде добър психолог, да може да действа адекватно в новосъздадената среда, да стимулира критическото мислене.
Педагогическото общуване на учителя с децата е основен механизъм за оптимизиране на процес на обучение и възпитание. Чрез него се създава благоприятна атмосфера за взаимодействие и взаимно разбиране. Учителите се стремят да обърнат еднакво внимание на всички деца и общува както с цялата група, така и с всяко дете поотделно. Така се отчита индивидуалния опит и потребностите на всяко дете, да стимулира неговата активност и да създава условия за реализирането му като равнопоставен партньор в общуването.
Съвременната дигитална образователна среда влияе върху педагогическите взаимоотношения в процеса на обучение, стимулира познавателната активност на децата и професионалната удовлетвореност на учителите. Децата още от ранна възраст използват дигитални технологии в ежедневието и изискват нови умения, които да отговарят на нуждите на новата епоха.
За да има добро общуване учителят трябва да умее вярно да се ориентира, да изучава и оценява тези с които общува. Доверието към учителя, добрите взаимоотношения и работен климат в групата са много важни за постигане на успех при възпитанието и социалната изява на децата. Изграждането на индивидуален и демократичен стил на общуване на учителя с децата следва да включва овладяване основите на професионалното педагогическо общуване, усвояване на технологията му, формиране на комуникативни и интегративни умения и способности.
Пред всеки учител стои важна задача да работи системно за формиране и утвърждаване на свой оптимален стил на педагогическо взаимодействие с децата за постигане на целите и задачите в процеса на обучение. В днешното динамично общество владеенето и ползването на информационните и комуникационните технологии задължава учителите да подготвят децата не само като активни, но и пълноценни граждани. Въвеждането на информационните технологии в образователната система прави процеса на обучение по-гъвкав и по-ефективен. Чрез компютъра и интернет учителят търси и намира многобройна и различна информация. Ситуация с мултимедийно презентиране с елементи на анимация, видео и аудио материали, интерактивни упражнения, съпътстващи обучението по различни предмети. Подходящи са за директно използване в групата, както и за самостоятелна работа в къщи чрез различните портали за обучение на програмните системи.
Ефектът от използването на образователната платформа е поразителен. Всеки учебен предмет става интересен дори на тези деца, които преди това не са му обръщали особено внимание. Учителите могат да качват и да използват всякакъв тип ресурси. Чрез технологиите се насърчава и самостоятелно ориентираното обучение, при което детето заема централно място. В процеса на обучение учителят трябва да научи децата да мислят аналогично и самостоятелно да се справят с всяка задача.
Общуването между учители и деца се осъществява чрез реализиране на обратната връзка. Учителят трябва да предостави на децата адекватна обратна връзка, с която ги превръща в участници в процеса, както и да ги насърчава да бъдат активни участници в комуникативния процес като участват в дискусии и беседи по образователния процес. Насърчавайки ги да задават въпроси, да дават коментари и мнения, учителят им дава възможност да се включат активно в процеса на обучение, да не бъдат пасивни слушатели, които дори не се знае какво и доколко чуват. Скъсяването на дистанцията между учител и децата води до установяване на цялостно по-добро взаимоотношение на доверие.
Учителят трябва да бъде информатор, събеседник, съветник, помощник, приятел, модел, експерт и координатор на децата за да бъде образователния процес пълен и адекватен.
Общуването между учениците и децата и скъсяването на дистанцията между тях, както и преминаването към все по-интерактивни методи на обучение е водещо в днешно време. Учителят има за цел да стимулира интереса към получаване на повече знания и умения, ситуацията да протичат с темп, адекватна на възможностите на децата, да бъде забавна и увлекателна. Да създава атмосфера на работа в която е допустимо детето да сбърка и това да не буди страх или други негативни емоции, а да знае, че въпреки че е сгрешил може да му се помогне и да бъде решен проблема без негативни резултати.
Добрата обратна връзка може да се предостави, когато съществува атмосфера на доверие, когато детето и учителят възприемат себе си като съюзници, работещи за общи цели. Ако тази атмосфера липсва, обратната връзка няма да бъде максимално ефективна.
Новото поколение деца мисли, общува и се учи по различен начин. То притежава нови умения и нови очаквания, то възприема технологиите като допълнителна възможност за избор на начина си на общуване. При получаването на нови знания се създават нов тип взаимоотношения с учителя, основани на сътрудничество и партньорство. Интернет поколението се характеризира с едновременното вършене на различни дейности, свързани с използването на съвременните технологии.
За децата от определящо значение има отношението на учителя към тях и неговото преподаване, за да бъде ситуацията на преподаване интересна и завладяваща вниманието им. За учителят пък е много важно да може да грабне вниманието на своите деца, чрез използването на новите технологии, за да премине ситуацията и различните видове занимания завладяващи вниманието на децата и да ги предизвика да се интересуват от новите знания и тяхното разширяване, дори това да бъде с използването на Интернет и различните сайтове за информация.
Когато между учителя и децата има взаимно разбиране нещата стават по-интересни и протичат по-лесно. Използването на информационните технологии помагат за развиването на новото поколение и подпомагат учителя за по-разнообразни и по-интересни ситуации и занимания.
Следователно учителят е необходимо да се адаптира към децата, да смени ролята си на водещ с тази на помощник и организатор. Той трябва да стимулира и помага на децата в стремежа им да търсят, да откриват, да организират и управляват знанията си. Учителят е необходимо не просто да моделира умовете на своите деца, а по скоро да ги води и да им вдъхва увереност в основните ценности.
В своята практика в детската градина често използвам различните видове технологии като презентации, работа с интерактивна бяла дъска чрез програмата Open-Sankore и StartBoart, портала на програмната система „Вики и Ники“ чрез стреч карти и различните видове сайтове за занимателни и образователни игри за деца като „Умните дечица“, „Аз детето“ и др.
Най-често използвам презентациите по образователните направления БЕЛ, Математика и Околен свят.
Образователните игри в сайтовете използвам по Изобразително изкуство и Музика, а различните песни и танци спомагат за по лесното им усвояване и така по-лесно се изявяват в различни мероприятия осъществени от детската градина и нас учителите по време на празници и различни други събития пред обществеността. Със своите изяви децата придобиват самочувствие, сплотяват се като екип и група, създават приятелства и отстояват на своите позиции и създават характер.
По образователно направление БЕЛ най-често използвам презентациите или интерактивната бяла дъска по образователно ядро „Звукова култура“. Чрез тях децата по-лесно и по-забавно възприемат и усвояват получените знания, а като участват в игрите на интерактивната дъска затвърдяват своите знания като се забавляват и изпълняват с удоволствие поставените им задачи. Такива игри са: „Играя със звук и буква“, „Свържи картинките започващи /завършващи/ с един и същи звук“, „Намери пътя до определена буква“ /лабиринт/ и др.
По образователно направление Математика децата обичат да играят игри от образователно ядро „Количествени представи“ и „Равнинни фигури“ . Едни от най-предпочитаните игри по математика са свързани с цифрите и геометричните фигури. Най-обичат да групират и да броят и определят броя в дадена група или множество. Такива игри са: „Преброи и свържи“, „Открий еднаквите предмети“, „Намери и свържи еднаквите геометрични фигури“, „Направи групи и ги свържи с цифрата на числото…“
Затрудняват се при ориентирането в квадратни мрежи, но чрез различните онлайн игри децата визуално по лесно усвояват техниката на работа в квадратни мрежи и ориентирането в пространството.
Чрез образователно направление Околен свят децата разбират за света около себе си и какви нужди и грижи трябва да полагат за себе си и за природата около себе си. Най-интересни са им игрите в които се играе за обличане, хранене, поддържане на външен вид и запознаване с природата и природните бедствия. Игрите които най-често играем е като децата приемат определени роли за да могат да възприемат качествата и вида на работа при всяка една професия. Запознаването с гражданското, здравното и екологичното образование спомагат за развитието на децата като здрави и добри граждани на България, които се стремят за опазването на родината. При запознаването с националните и традиционните празници децата участват активно като разказват какво знаят за всеки празник и как те го празнуват. Чрез националните празници се запознават с герб, знаме и химн на Република България, също така и обичайте на всички празници.
С новите технологии, учителят има възможност на момента да им покаже интересни картини и допълнителна информация за дадено събитие или празник. Всяка една показана картина или изображение на мултимедията или на интерактивната дъска в децата се провокира интереса и желанието да научат повече и да видят нещо ново и по-интересно, но в същото време и да участват при изработването на даден материал.
Малките деца са любознателни и нетърпеливи. Всяко едно будно дете желае да докосне и пипне, да види и да чуе нещо ново и непознато за тях. Затова с навлизането на технологиите им се предоставят тези възможности. Помощта и подкрепата на учителя, неговите познания помагат много за натрупването на повече знания и умения у младото поколение.
Чрез празниците и други подобни публични изяви у децата се развива желанието за участие и интереса им към националните и традиционни празници, техните традиции и обичай. Децата се запознават с древността на родината ни, традициите на България и нейната история.
Играта е вид творчество, подготовка за социалната практика, за съвместна дейност, активизиране на процеса на опознаване на света. Ние учителите сме тези които можем да помогнем на децата да се подготвят и да бъдат радостни и чрез самата игра да могат да възприемат новите знания и да ги затвърдяват.
Новата роля на учителя в съвременните технологии е да притежава уменията да включва и изключва участието на учениците с цел да осигури и обезпечи получаването на необходимото ниво познания. Учителите трябва да са майстори, творци в своята педагогическа дейност за създаване на интерес и желание.
Чрез използването на различните сайтове и допълнителната информация в Интернет се дава възможност на учителите да преподават, а на децата да усвояват по-лесно новите знания и да изпитват желание и радост за участие в дадено занимание или мероприятие.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница