Emdr (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Десенситизация и Повторна Преработка на Информация посредством Движение на Очите



страница1/2
Дата26.01.2024
Размер12 Kb.
#120097
  1   2
EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
Десенситизация и Повторна Преработка на Информация посредством Движение на Очите


1 слайд: Какво е EMDR?

EMDR е структурирана терапия, която насърчава клиентът да се съсредоточи за кратко върху спомените за травматично събитие (преживяване), докато едновременно с това изпитва двустранна стимулация (най-често: движения на очите, също: тактилна или звукова стимулация). Най-често се използва се в практика за лечение на хора преминали смущаващи или травматични преживявания или хора с ПТСД и целта на терапията е да се помогне адекватно да обработят тези спомени. Тази терапия не променя миналото, но има потенциала да промени реакцията към миналото. Когато след приключване на терапията клиентът се връща към травматичното събитие – тогава емоциите, мислите и чувствата, свързани с този спомен, вече няма да бъдат толкова разстройващи. Последните ще бъдат по-скоро неутрални и вероятно клиентът ще е намерил нови позитивни цели.


2 слайд: Франсис Шапиро: създателя на EMDR

Създател и разработчик на метода EMDR е д-р Франсин Шапиро – психолог и водещ изследовател в Института за психологически изследвания в Пало Алто (Калифорния) и изпълнителен директор на EMDR институт в Уотсънвил (Калифорния). Тя забелязва, че някои специални движения на очите намаляват интензивността на тревожните мисли при редица клиенти.


„Забелязах, че когато смущаващи мисли се появяваха в ума ми, очите ми спонтанно започнаха да се движат много бързо напред-назад. Мислите изчезнаха и когато ги върнах в ума, отрицателният им влияния беше значително намалено.“


Д-р Шапиро изгради метода си, базиран на движение на очите един по един човек, като експериментира първо върху себе си, а след това върху приятели и колеги. Техниката, на която тя се спря, след като работи с около 70 души, беше: хората си спомняха разстройващ спомен и в същото време проследяваха пръстите й, докато ги движи напред-назад за 20 до 30 секунди. Много други терапевти бяха заинтригувани и д-р Шапиро започна да провежда семинари и демонстрации из цялата страна, а след време и по целия свят. От тогава разбира се, много други психолози за изграждали върху този метод и сега не включва само движения на очите, но и потапване на ръка, движещ се звук от едното ухо към другото и т.н.




3 слайд: Описание на лечението: 8 фази

EMDR терапията обръща внимание към трите времеви периода: миналото, настоящето и бъдещето. Фокусът е поставен върху минали разстройващи спомени и свързани с тях събития. Също така, на текущи ситуации, които причиняват дистрес, и за развиване на умения, необходими за положителни бъдещи действия. С EMDR тези елементи се адресират с помощта на осем-фазов подход на лечение:


1 фаза:
Във първата фаза се взима историята на пациента. Терапевтът оценява готовността на клиента и разработва план за лечение и заедно с клиента идентифицират спомени, върху които да работят в сесиите.Това може да включват тревожни спомени или текущи ситуации, които причиняват емоционален стрес. Обсъжда се също и развитието на специфични умения и поведение, които ще са необходими на клиента в бъдещи ситуации.


Продължителността на лечението зависи от броя на травмите и възрастта на началото на ПТСР. Като цяло, тези с еднократна травма в зряла възраст могат да бъдат успешно лекувани за по-малко от 2-3 сесии. Клиенти с множество травма може да изискват по-дълго време за лечение.


2 фаза:
Това подготвителната фаза. По време на тази фаза, терапевта научава клиента на няколко успокоителни техники, за да може бързо да се справи с всяко емоционално състояние което да възникне. Ако се справи с това, обикновено се продължава към следващата фаза. Една от основните цели на подготвителната фаза е да се установи връзка на доверие между клиента и терапевта. Въпреки че човекът не трябва да навлиза в подробности за травмата си, ако клиентът няма доверие на своя терапевт, той може да не докладва точно какво чувства и какви промени изпитва (или не) по време на сесиите.






Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница