„илиада" от Омир Сюжетът на "Илиада" се основава на



страница1/3
Дата29.11.2022
Размер20.19 Kb.
#115709
  1   2   3
ИЛИАДА
Свързани:
ЛЮБОВ от Сафо, БЪЛГАРСКИ ЕЗИК 8КЛАС

„ИЛИАДА“ от Омир

Сюжетът на "Илиада" се основава на гнева на Ахил и погребението на троянския герой Хектор. Те са заложени в центъра на творбата и допринасят за развитието на целия текст.


Боговете играят основна роля в сюжета на действието. Те определят развръзката на започнатото от смъртните дело. С този сюжет авторът постига по-различно внушение от това на мита, разкривайки общочовешки ценности.
Композиция - симетричност-специфична за геометричната епоха, симетрията е признак на божествената хармония и на световния космичен порядък.
Завръзка - 1 песен- гневът на Ахил - решението му да се отегли от войната.
Преломен момент- смъртта на Патрокъл, предизвикала у Ахил чувство за мъст, мотивираща го да се върне на бойното поле.
Кулминация- двубоят между Ахил и Хектор
Развръзка- смъртта на Хектор
Епилог- последната сцена на мирна беседа между Ахил и бащата на Хектор
I-ва песен – представя гнева на Ахил.
I-ва песен започва с призоваването на музата Калиопа, която задава централната тема на епопеята - темата за гнева, логически свързана с темата за възмездието. Гневът е представен като справедлива реакция и на героите, и на боговете: Ахил се гневи на поведението на Агамемнон. Чрез личната съдба на героите, Омир говори за обобщения образ на войната. Представени като племенни военни вождове, героите символизират най-същественото, най-доброто от идеала за воинска чест и достойнство, но в същото време са носители на обикновени човешки слабости. Агамемнон трябва да бъде наказан за грозната си разрушителна страст към власт и богатства, срещу него се изправя Ахил - получовек, полубог. Той е художествена връзка между света на хората и боговете, той проявява и човешка слабост, и божествен разум при решаване на спора с Агамемнон. Ахил е бързоног и божествен. Гневът му е страшен и разрушителен, а обидата - неизмерима. Посегнато е на достойнството и честта му на герой с безсмъртна слава. Героичната смърт е основната цел в живота на древния воин. Той се стреми към смъртта. Избрал я е в името на вечната слава. Конфликтът между Ахил и Агамемнон предизвиква спор и между божествените представители на Олимп. Налице е разделението както в човешкия, така и в божествения свят.
В Първа песен на "Илиада" Омир не само въвежда темата за гнева и отмъщението, но поставя проблема за войната и мира, който носи противоречиво виждане за смисъла и целите на човешкия живот.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница