Информация за преценяване на необходимостта



Дата24.10.2018
Размер299.56 Kb.
#96050
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС
съгласно Приложение №2 към чл.6 от НУРИВОС

(Изм.ДВ,бр.3 от 2006г.,изм. и доп.-ДВ,бр.3 от 2011 г.)


Изграждане на сгради за отдих и почивка” в ПИ с идентификатор № 12961.418.136,местност „Дойчово крайще” в землището на гр.Вършец,общ.Вършец,обл.Монтана



І.Информация за контакт с възложителя:

1.Румен Цветков Борисов, гражданство-Българско

2.

3.Телефон; e-mail:



4.Лице за контакти : Румен Цветков Борисов

ІІ.Характеристики на инвестиционното предложение:

1.Резюме на предложението

Необходимостта от настоящата информация за преценяване необходимостта от ОВОС е преценена от компетентния орган РИОСВ- гр.Монтана с изх.№ 373/24.02.2014г.



Предложението е свързано с промяна предназначението на земеделска земя,представляваща неурегулиран поземлен имот с идентификатор № 12961.418.136,начин на трайно ползване – Пасище,категория – осма,находящ се в местността „Дойчово крайще”,гр.Вършец,общ.Вършец,обл.Монтана.

За инвестиционното предложение „ Изграждане на сгради за отдих и почивка” в поземлен имот с идентификатор № 12961.418.136 в местността „Дойчово крайще”,гр.Вършец,общ.Вършец,обл.Монтана е уведомен Кмета на Община Вършец с

Писмо вх.№ 9400-371/20.02.2014г.,като същевременно е предоставена и обява за поставяне на таблото на Община Вършец за сведение на обществото,съгласно чл.4,ал.2 от НУРИВОС.До момента в Общината не са постъпили запитвания и становища от заинтересовани лица относно инвестиционното предложение.

Същността на това инвестиционно предложение е изграждането на вилно селище за отдих и почивка,което ще се състои от 4(четири) броя къщи за семейна почивка,басейн обслужващ почиващите,една преместваема сграда за рецепция и охрана,парко места за 5 автомобила,беседка(навес)- барбекю за общо ползване.Басейна ще бъде захранен с минерална вода ,след получаване на съответните разрешителни, от съществуващ тръбопровод минаващ в съседство до имота.

Капацитета на вилното селище ще бъде 4-5 семейства,като легловата база ще бъде 16-18 легла.Ще се използва цялата площ на имота,а именно 1790 кв.м.

Основните строителни процеси,които ще се извършат за осъществяване на инвестиционното предложение са:

А/Заграждане на имота с лека ограда- мрежа бърху бетонен пояс.

Б/Изграждане на 4 броя едноетажни къщи- масивно строителство.За целта се предвиждат изкопни работи с не-голяма дълбочина – до 100 см,стоманобетонни основи,зидария и др.

В/Направа на бетонова площадка за поставяне на преместваема къща за охраната.Изкопни работи на малка дълбочина-50-60 см.

Г/Изграждане на не голям басейн ,като изкопните работи ще бъдат до 200см.

Д/Направа на бетонова площадка за изграждане на навес-барбекю.Плитки изкопни работи – до 50 см.

Е/Вертикална планировка на имота със съответното озеленяване.

Инвестиционното предложение е ново и не касае разширение или изменение на съществуваща дейност.

1.1.Водоснабдяване

Захранването на вилното селище с вода за битово-питейни нужди ще бъде решено,като бъде изградено ново отклонение от съществуващ главен водопровод разположен в общински път в землището на с.Спанчевци с идентификатор № 000015 минаващ в близост до имота ,захранващ курортен комплекс „Минкови бани”от село Спанчевци.Пътя е асфалтиран.Отклонението ще бъде изградено в общински пътища в землището на с.Спанчевци с идентификатори №№ 204.073,031006,000071 и общински път в землището на гр.Вършец с идентификатор № 12961.418.138.Всички те представляват един общ път,разделен на няколко имота.Общата дължина на трасето е 180 метра.

Водопотреблението на обекта ще се съгласува с „ВиК”- гр. Монтана и осъществи след сключен договор за предоставена водна услуга.При оразмеряването ще се вземе предвид и необходимото противопожарно водно количество,съгласно Наредба №2 от ПСТН.

1.2.Отпадни води

Очакваното максимално отпадно водно количество от обекта при пълна заетост т.е. от 16-18 човека ще бъде 3,6 куб.м./ден ( изчислено съгласно приложение № 3 от Наредба №4 за проектиране,изграждане и експлоатация на сградни водопроводи и канализационни инсталации).Дъждовната вода от покривите не се предвижда да се зауства в канализационната система.

Отвеждането на отпадните води от сградите ще става с ПВЦ ф 110 мм.След извеждането си извън сградите СКО,ще се заустят в площадкова канализация от ПВЦ тръби ф 160 мм.От там отпадните води ще се заустят в локална пречиствателна станция,проектирана и изчислена съобразно максималното отпадно количество.След преработката и пречистването водата ще се излива в коритото на един от притоците на р.Ботуня,веднага след източното съоражение на граничещия с имота микроязовир, след получаване на съответните разрешителни за това.Пречиствателната станция ще бъде изградена в самия имот и не се предполага замърсяване на подземните и повърхностните води в района.Не съществуват условия за заливане на територията.

1.3.Електрозахранване

Захранването на обекта с ток ще стане след съгласуване с „ЧЕЗ България”ЕАД.

Захранването на имота ще бъде с подземен захранващ кабел от ел.трасе захранващо курортен комплекс „Минкови бани”,което минава надземно по общински път в землището на с.Спанчевци с идентификатор № 000015 минаващ в близост до имота.Отклонението от главното надземно трасе ,ще бъде изградено според предписанията и становището на „ЧЕЗ България”ЕАД,описани в предварителен договор,който ще бъде сключен на определен етап от работата по инвестиционното предложение.Трасето на подземния захранващ кабел ще бъде в общински пътища в землището на с.Спанчевци с идентификатори №№ 204.073,031006,000071 и общински път в землището на гр.Вършец с идентификатор № 12961.418.138.Всички те представляват един общ път,разделен на няколко имота.Общата дължина на трасето е 180 метра.

Кабела ще стига до електромерно табло на границата на имота.От електромерното табло с кабели НН ще се захранят всички сгради в имота.Захранването на обекта с ел.енергия не изисква дълбоки изкопни работи- максимална дълбочина 100 см.



1.4.Захранване с минерална вода

Захранването на вилното селище с минерална вода за напълване и поддържане на басейн ще бъде осъществено,като бъде изградено отклонение от съществуващ главен тръбопровод разположен в общински път в землището на с.Спанчевци с идентификатор № 000015 минаващ в близост до имота ,захранващ обект в село Спанчевци от курортен комплекс „Минкови бани”. Трасето на подземния тръбопровод ще бъде в общински пътища в землището на с.Спанчевци с идентификатори №№ 204073,031006,000071 и общински път в землището на гр.Вършец с идентификатор № 12961.418.138.Всички те представляват един общ път,разделен на няколко имота.Общата дължина на трасето е 180 метра.

Захранването ще се осъществи след съответните съгласувания,разрешителни и договори.

2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Необходимостта от предложението е продиктувана от:

-наличието на свободен имот в близост до околни обекти с многогодишна курортна дейност – комплекс”Минкови бани”

- използване на отличните природни дадености на района – минерална вода,планински климат

- утвърден район за лятна и частично зимна почивка и отдих,продиктувана от наличието на минерална лечебна вода и хубав климат

- за територията се разрешава промяна на предназначението й в територия с режим на застрояване ,извън границите на населени места,видно от съществуващите преотредени имоти

- до имота има път,граничещ с главния асфалтиран път,свързващ с.Спанчевци и курорта „Минкови бани”

3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Поземлен имот с идентификатор № 12961.418.136,предмет на това предложение няма пряка връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.В съседство до него (но не граничещи с него) са разположени няколко имота с устроиствени планове за развиване на курортна дейност.В тях има изградени различни по големина и капацитет сгради за отдих и почивка,тенис кортове,футболно игрище,басейни,заведения за хранене и др.Района е с изградена инфраструктура- електрозахранване,водопровод,асфалтиран път.Има два извора с лековита минерална вода,ползвана в момента от всички имоти с курортна дейност.Цялата местност е обособена като курорт”Минкови бани”.



4.Подробна информация за разгледани алтернативи.

Не се предлагат алтернативни варианти за реализиране на инвестиционното предложение.



5.Местоположение на площадката,включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Площадката представлява поземлен имот с идентификатор № 12961.418.136, находяща се в местността „Дойчово крайще” в землището на гр.Вършец,общ.Вършец,обл.Монтана.Географските координати на началната точка от имота в система WGS 1984 са : X-4783236.655;Y-682051.402.

Имота е собствен на Румен Цветков Борисов,съгласно Нотариален акт № 426,том ІІІ,рег.№ 2918,дело№ 427 от 2007г.

Имота се намира в близост до защитена зона,попадаща в териториите на „Западен Балкан”.Не се намира в близост до територии за опазване на обектите на културното наследство.Не се очаква трансгранично въздействие от предстоящите стройтелни работи.

Площа на имота е напълно достатъчна за осъществяване на спомагателните дейности по време на строителството-депо за отделения хумус и площадка за стройтелни материали,което изключва засягане на територии извън площа на разглеждания имот.Освен това се предвижда и допълнително озеленяване до 50% от площа на имота.

6.Описание на основните процеси(по проспектни данни),капацитет

Същността на това инвестиционно предложение е изграждането на вилно селище за отдих и почивка,което ще се състой от 4(четири) броя къщи за семейна почивка,басейн обслужващ почиващите,една преместавема сграда за рецепция и охрана, беседка(навес)- барбекю за общо ползване. Предвижда се обособяване в имота на паркинг за 5 МПС.Капацитета на вилното селище ще бъде 4-5 семейства,като легловата база ще бъде 16-18 легла.Ще се използва цялата площ на имота,а именно 1790 кв.м.

Основните строителни процеси,които ще се извършат за осъществяване на инвестиционното предложение са:

А/Заграждане на имота с лека ограда- мрежа бърху бетонен пояс.

Б/Изграждане на 4 броя едноетажни къщи- масивно строителство.

В/Направа на бетонова площадка за поставяне на преместваема къща за охраната.

Г/Изграждане на басейн .

Д/Направа на бетонова площадка за изграждане на навес-барбекю.

Е/Озеленяване.

7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктора

Съществуващата пътна инфраструктора за достигане до площадката – имота няма да се променя.Тя се състой от следните пътища имоти:

- второстепенен път Берковица-Спанчевци–Вършец

- асфалтиран път в землището на с.Спанчевци с идентификатор № 000015 ,свързващ село Спанчевци с курортен комплекс „Минкови бани”.

- Общински земни пътища в землището на с.Спанчевци с идентификатори №№ 204073,031006,000071 и общински земен път в землището на гр.Вършец с идентификатор № 12961.418.138.Всички те представляват един общ път,разделен на няколко имота.

8.Програма за дейностите,включително за строителство,експлоатация и фазите на закриване,възстановяване и последващо използване

Програмата за дейностите включва:

А/Промяна предназначението на ПИ с идентфикатор № 12961.418.136 от земеделска земя – пасище на земя за изграждане на вилно селище

Б/Проектиране

В/Строителство

Г/Експлоатация



9.Предлагани методи за строителство.

Предвижда се монолитно строителство на 4 броя сгради в ПИ с с идентфикатор № 12961.418.136.Показателите на застрояване ще бъдат уточнени с ПУП на имота предмет на инвестиционното предложение.

Изграждане на площадки от стоманобетон за временни сгради – беседка-барбкю и рецепция.

Изграждане на стоманобетонен пояс по границите на имота за поставяне на лека ограда-мрежа.



10.Природни ресурси,предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Използваните природни ресурси по време на стрителството ще са инертни материали – трошен камък за пътните настилки и дренаж около сградите и земни маси за насипни работи.

При експлоатацията на сградите за отдих и курорт ще се използват- питейна вода,минерална вода и електроенергия,след сключване на договори със съответните дружества и инстанции.

11.Отпадъци,които се очаква да се генерират-видове,количества и начин на третиране.

Отпадъците,които ще се генерират са строителни отпадъци - от строителството на обекта и битови отпадъци – от почиващите по време на експлоатацията.

СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ:

При осъществяването на изкопни и строителни дейности за обособяването на територията и строителството на сградите се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използваните строителни материали:17 01 01-бетон;17-01-02-тухли;17 01 03 – керемиди,плочки фаянсови и керамични изделия;17 02 01-дървесен материал;17 02 02 –стъкло;17 02 03 – пласмаса;17 04 05 –стомана и желязо;17 04 07 – смеси от метали.

Очакваното количество строителни отпадъци,които ще се генерират при строителството на обекта е около 30 куб.м.

При изкопните работи и строителните дейности ще се отделят почва,камъни и изкопани земни маси с код и наименование: 17 05 04 – почва и камъни,различни от код 17 05 03 и 17 05 06 – изкопани земни маси,различни от код 17 05 05. Количеството на тези отпадъци ще е около 20 куб.м.Генерираните от обекта строителни отпадъци ще се събират и временно съхраняват на специално отредена площадка в рамките на имота до натрупване на подходящото за извозване количество.Извозването им ще се осъществява по маршрут и на място отредено от кмета на Общината.

Строителните отпадъци,които ще се формират,изискват специален контрол по тяхното събиране и извозване.Съгласно изискванията на чл.11,ал.1 от ЗУО ще бъде изготвен План за управление на строителните отпадъци,който ще бъде включен в обхвата на инвестиционния проект по глава осма от Закона за устройство на територията.Планът ще бъде изготвен в съответствие с изискванията на Наредбата за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни отпадъци.

При новото строителство, отделеният хумусен пласт, ще се складира в обособена от имота част и ще се използва за оформяне на зелените площи в съответствие с Раздел ІІІ от ЗООС.При наличие на излишък на земни маси извозването им ще става след съгласуване с Община Вършец.

БИТОВИ ОТПАДЪЦИ:

При експлоатацията на сградите ще се генерират смесени битови отпадъци с код 20 03 01.Генерираните отпадъци по време на експлоатацията няма да надхвърлят нормалните количества от аналогични обекти.Основен показател при дефиниране на количеството на БО е нормата на натрупване,показваща количеството отпадъци,образуващи се от установена разчетна единица за определен период от време(година,денонощие).По данни за управление на отпадъците от Община Вършец,нормата на натрупване е 0,003 куб.м./ж.ден.Като се има предвид броя на обитателите около 18 човека и общ престои за годината максимум 180 дни се очаква да се генерират годишно около 9,72 куб.м/год.Морфологичния състав на отпадъка ще бъде подобен,като от населените места.

Съдовете за събиране на смесените БО ще са в зависимост от вида на сметоизвозващите коли-поцинковани кофи от 0,11 куб.м.По време на експлоатацията на обекта,ще бъде организирано събирането и извозването на БО,съгласно утвърдената за района на инвестиционното предложение,схема за сметосъбиране и сметоизвозване.Отпадъците ще се извозват на регионално депо.

При експлоатацията на сградите за отдих и курорт са възможни и отпадъци от паркове и градини:биоразградими отпадъци с код 20 02 01;почва и камъни с код 20 02 02,от поддържане на зелените площи.Поради неопасния им характер те се третират съвместно с ТБО.



12.Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

- С цел да не се допускат замърсявания на прилежащия терен,ще се предприемат следните мерки,съгласно изискванията начл.70 от Наредба №1/2005г за ограничаване на праховите емисии при товарене/разтоварване,транспортиране и складиране на земни маси и строителни материали.

- Съхраняване на повърхностния хумусен почвен слой при изкопните работи

- Организирано събиране и извозване на БО по съществуващата до сега схема в Община Вършец.

- Използване на образуваните при строителството камъни и изкопани земни маси за обратна засипка.

- Направление от Община Вършец за извозване на строителни отпадъци и излишни земни маси на отреденото за целта депо.

- Организирано третиране на отпадъчните води по време строителството

-Пречистване на отпадъчните води по време на експлоатация на обекта през локална пречиствателна станция



13.Други дейности,свързани с инвестиционното предложение ( например добив на строителни материали,нов водопровод,добив или пренасяне на енергия,жилищно строителство,третиране на отпадните води)

- добив на строителни материали – НЕ

- нов водопровод – ДА

- добив или пренасяне на енергия – НЕ

- жилищно строителство – НЕ; други – ДА – сгради за отдих и туризъм

-отпадните води – ще се пречистват в локална пречиствателна станция



14.Необходимост от други разрешителни,свързани с инвестиционното предложение

При проектирането на обекта и реализирането на инвестиционното предложение са необходими и следните разрешителни:



  • „В и К „ – гр.Монтана

  • „ЧЕЗ България” ЕАД

  • РЗИ – гр.Монтана

  • РСПБЗН- гр.Монтана

15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда

С инвестиционното предложение за изграждане на сгради за отдих и курорт се цели интегриране на предвижданията по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло и опазване на околната среда,основавайки се на следните принципи:

- предимство на предотвратяването на замърсяване,пред последващо отстраняване на вредите,причинени от него

- съхраняване и опазване на екосистемите

- предотвратяване замърсяването и увреждането на този район

- устойчиво развитие

По такъв начин ще се гарантира в максимална степен защитата на околнта среда и здравето на хората,решавайки проблемите по уреголиране на територията в областа на околната среда.

Предлаганото инвестиционно предложение няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда,тъй като:



  • не се предвиждат дейности,при които се отделят значителни емисии на замърсители в околната среда

  • не се засягат чувствителни,уязвими,защитени,санитарно-охранителни зони

  • предвиждат се съответните решения за екологосъобразно преработване на отпадните води и генерираните отпадъци

  • предвижда се богато озеленяване на терена

16.Риск от инциденти

Предлаганото инвестиционно намерение за изграждане на сгради за отдих и курорт не съдържа дейности и съоражения,които могът да доведат до инциденти,застршаващи околната среда.



ІІІ.Местоположение на инвестиционното предложение

1.План,карти и снимки,показващи границите на инвестиционното предложение,даващи информация за физическите,природните и антропогенните характеристики,както и на разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти,подлежащи на здравна защита и отстоянията от тях.

Тъй като имота е разположен в землището на гр.Вършец,но в същото време е на граница между две землища - Вършец и Спанчевци,ще бъдат представени,карти,скици и извадки от двете землища,за да бъде видно,точното разположение на имота,достъпа до него,имотите и пътищата с които граничи.Представени са:



  • Скица с № 15-22901-12.02.2014 на поземлен имот с идентификатор № 12961.418.136,находящ се в землището на гр.Вършец,общ.Вършец,местност „Дойчово крайще”.

  • Извадка от КВС за част от землища с.Спанчевци и гр.Вършец,общ.Вършец,обл.Монтана.

  • Копие от кадастрална карта за имот № 12961.418.136

Прилагам и снимков материал даващ информация за физическите,природните и антропогенните характеристики на имота:

Прилагам и снимков материал даващ информация за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа:





2.Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земя.

В момента има съществуващи ползватели на земи в съседство,които са изградили и стопанисват обекти за отдих и курорт - бунгала,къщи,почивни станции,басейни и др.,като съвкупността от земите в района обуславя –Комплекс за отдих и курорт „Минкови бани”.Не се налага приспособяването на тези ползватели към този обект на инвестиционното предложение,защото те отдавна развиват такъв род дейност.

-Възложителя е собственик на земята,върху която се предвижда,новото строителство.

-Върху разглеждания имот предмет на това инвестиционното предложение,няма ограничения

-Предлаганото строителство на сгради за отдих и курорт е добре приспособимо към околните терени

-По време на строителството няма да се използват терени извън площадката на инвестиционното предложение

-Използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали

3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

За имота ще бъде изготвен Подробен устройствен план за преотреждане и изграждане на сгради за отдих и курорт ,съобразен с разрешените параметри на строителство за територията и курорта „Минкови бани”.



4.Чувствителни територии,в т.ч. чувствителни зони,уязвими зони,защитени зони,санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съораженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците за минерални води,използвани за лечебни,профилактични,питейни и хигиенни нужди и др.Национална екологична мрежа.

С реализиране на инвестиционното намерение не се засягат чувствителни зони,уязвими зони,санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съораженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците за минерални води,използвани за лечебни,профилактични,питейни и хигиенни нужди.

Терена не попада в Защитета територия по смисъла на Закона за защитените територии.

Теренът предвиден за реализация на инвестиционното намерение попада в границите на Защитена зона от мрежата” Натура 2000”- Категория: 33 по Директивата на местообитанията,която припокрива защитена зона по Директивата за птиците.

Съгласно изискванията на чл.31 от Закона за биологичното разнообразие ,настоящето инвестиционно намерение подлежи на преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони,макар планираната територия да не е район с консервационно значими обитания.Няма местобитания на видове растения и животни включени в Приложение №1 и Приложение №2 от Закона за биологичното разнообразие .

4а.Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

При реализирането на настоящето инвестиционно намерение няма да се засягат природни ресурси.Качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района няма да се промени.



5.Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Предвид местоположението на имота,с проекта не се предлагат алтернативни варианти за реализиране по отношение на местоположението.



ІV.Характеристики на потенциалното въздействие(кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение

1.Въздействие върху хората и тяхното здраве,земеползването,материалните активи,атмосферния въздух,атмосферата,водите,почвата,земните недра,ландшафта,природните обекти,минералното разнообразие,биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности,както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси,различните видове отпадъци и техните местонахождения,рисковите енергийни източници-шумове,вибрации,радиации,както и някои генетично модифицирани организми.

1.1.Въдействие върху хората и тяхното здраве,земеползването и материалните активи

Процесът на реализация на инвестиционното предложение ще бъде съобразен с всички законови и нормативни изисквания и няма да води до значими негативни последици по отношение на компонентите на околната среда.Не се очаква вредно въздействие върху хората живеещи в близкото населено място-с.Спанчевци.

Върху земеползването не се очаква никакво вредно въздействие.Имота не влиза в окрупнени или кавито и да са земеделски блокове и с преотреждането му да се доведе до някакви негативни последствия.

1.2.Влияние върху атмосферния въздух и атмосферата


  • От строителни работи

По време на стоителството на сградите за отдих и курорт и вертикалната планировка на терена ще се ползват 2 дизелови строителни машини,2 средно тежки товарни автомобила.При едновременната им работа очакваните вредни емисии в атмосферата според модула за изчисляване на емисиите Emissions от програмния продукт „Трафик оракул”,очкваните емисии при строителните работи са:

Замърсител

г/с

ФПЧ10

0.00006

Азотни окиси

0.0080

СО

0.00210

При използване на модула Diffusion от програмния продукт „Трафик оракул”,метереологичните данни за района и резултатите за очакваните емисии от горната таблица ,са изчислени очакваните концентрации на замърсителите в приземния слой на атмосферата при строителни дейности и те са:



Концентрация

`NOx

CO

ФПЧ10




Мг/м3

Мг/м3

Мг/м3

очаквана

14

0.2

4

НОЧЗ

200

10

50

НОЧЗ – норма за опазване на човешкото здраве

Видно е, че очакваните замърсявания на атмосферата по време на строителния процес ще бъдат минимални и далеч от опасните граници.

- От движение на МПС

По време на експлоатация на обекта на инвестиционното предложение източник на емисии във въздуха ще бъдат автомобилите на посетителите.Във вилното селище е предвиден паркинг за 5 автомобила.Този брой и факта,че това е курортно селище в което МПС не са в постоянно и непрекъснато движение,обуславя минимално очаквано замърсяване на атмосферата.



1.3.Въздействие върху качеството на водите

Очакваното максимално отпадно водно количество от обекта при пълна заетост т.е. 16-18 човека ще бъде 3,6 куб.м./ден ( изчислено съгласно приложение № 3 от Наредба №4 за проектиране,изграждане и експлоатация на сградни водопроводи и канализационни инсталации). Отпадните води ще се заустят в локална пречиствателна станция,проектирана и изчислена съобразно максималното отпадно количество. От там пречистената вода ще се излива в дере,където минава коритото на излизащата от съседния микроязовир рекичка.Пречиствателната станция ще бъде изградена в самия имот и не се предполага замърсяване на подземните и повърхностните води в района.Не съществуват условия за заливане на територията.



1.4.Въздействие върху почвата и земните недра

При реализация на инвестиционното предложение ще се отнеме част от почвената покривка.При наличие на излишък от земни маси извозването им ще става след съгласуване и по направление на Община Вършец.Излишната почва ще се използва при оформянето на зелените площи в имота. Реализацията на инвестиционното предложение няма да доведе до промяна на геоложката основа с произтичащи от това последици.



1.5.Въздействие върху ландшафта

Предвидените изкопно-насипни земни работи и строителството на сградите за отдих и курорт ще доведе до преобразуване на ландшафтните компоненти и изменение в облика на пейзажа.Измененията обаче няма да имат регресивен характер и ландшафтите ще запазят способността си да изпълняват ресурсовъзпроизвеждащите си и средовъзпроизвеждащите си функции.След приключване на строителството и завършване на предвижданите дейности по озеленяване на територията,ще бъде постигнато благоприятно естетическо вписване на имота в околния ландшафт.



1.6.Въздействие върху природните обекти и минералното разнообразие

В разглежданата територия има два извора с минерална вода,които са разположени в имоти далеч над имота предмет на това инвестиционно предложение.Водата се ползва,както за питейни нужди, така и за пълнене на съществуващите в курорта басейни за къпане и развлечение.Водата от единия извор захранва трите басейна в курорта ,находящи се над обекта предмет на това инв.предложение и по тръбопровод разположен в общински път – имот с идентификатор № 000015 се отвежда до с.Спанчевци.Именно от този тръбопровод ще се търси вариант,след получаване на съответните разрешителни да се захрани имота предмет на това инвестиционно предложение.Вторият извор не се ползва и се излива в коритото на една от съществуващите рекички.

С реализацията на това инвестиционно предложение не се очаква да се получи вредно въздействие върху съществуващите минерални извори.Други находища на природни богатства не са регистрирани в района.

1.7.Въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи и защитени територии.

При реализацията на инвестиционното предложение не се очаква въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи и защитени територии.Територията предвидена за осъществяване на горецитираното инвестиционно предложение ,не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии.

Начина на трайно ползване на земята – земеделска земя и урбанизирана територия и близостта до рекреационни обекти и транспортна територия,не създават предпоставки за обитаване от редки и защитени животински видове.Няма данни в района на инвестиционно предложение, да се срещат редки и застрашени от изчезване бозайници.

Негативното въздействие на инвестиционно предложение върху биологичното разнообразие се свежда до отнемането на подходящи местобитания за повсеместно разпространени видове растения и животни.



1.8.Въздействие върху единични и групови недвижими културни ценности

В района на инвестиционното предложение няма регистрирани паметници на културно – историческото наследство и строителството не засяга такива паметници.

1.9. Очаквано въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси,различните видове отпадъци и техните местонахождения,рисковите енергийни източници-шумове,вибрации,радиации,както и някои генетично модифицирани организми.

С реализация на инвестиционното предложение не се очаква въздействие от

естествени и антропогенни вещества и процеси.Различните видове отпадъци и техните местонахождения са подробно разгледани в раздел ІІ,т.11 от настоящата информация по Приложение 2 към чл.6 от НУРИОВОС.

При реализацията на това инвестиционно предложение,както по време на строителството,както и по време на експлоатацията на обекта няма да се ползват рискови енергийни източници,които да създават шумове,радиация,вибрации.

Източници на шум и вибрации с периодично действие ще бъдат строителните и транспортни машини по време на строителството на обекта.Това влияние ще е краткосрочно и само за светлата част на деня.

С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени,тъй като предлаганата дейност не е източник на значими шумови излъчвания.Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива,определени съгласно Наредба № 6/26.06.2006г за показателите за шум в околната среда,отчитащи степента на дискомфорт в различните части на денонощието,а именно:



Зони за обществен и индивидуален отдих : ден- 45 dB;вечер - 40 dB;нощ – 35 dB.

За ограничаване на шумовото натоварване в рамките на пределно допустимите нива за района за обществен и индивидуален отдих,макар да не се очакват такива, се предвиждат съответните решения – озеленяване – 50%.



2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа,включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Терена не попада в Защитета територия по смисъла на Закона за защитените територии.

Теренът предвиден за реализация на инвестиционното намерение попада в границите на Защитена зона от мрежата” Натура 2000”- Категория: 33 по Директивата на местообитанията,която припокрива защитена зона по Директивата за птиците.

Сегашното предназначение на имота предмет на инвестиционното предложение е земеделска земя с начин на трайно ползване - пасище.Районът в който попада предложения проект е в непосредствена близост до урбанизирана територия курорт „Минкови бани”.Местоположението в близост до урбанизирана територия не създава благоприятни условия за наличието на консервационно значими видове.



Реализацията на цялостното инвестиционно предложение ,както и отделните негови елементи,не е свързана с генерирането на емисии и отпадъци във вид и количества,които да окажат отрицателно въздействие върху посочената Защитена зона.Не се очакват негативни въздействия, като дългосрочно безпокойство и прогонване на видове предмет на опазване в защитената зона.Не се очаква реализацията на инвестиционно предложение да окаже въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа.

3.Вид на въздействието ( пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно,средно- и дълготрайно,постоянно и временно,положително и отрицателно) – Представено в Таблица 1.

4.Обхват на въздействието –географски район,засегнато население,населени места(наименование,вид-град,село,курортно селище,брой жители и др.) - Представено в Таблица 1

5.Вероятност на поява на въздействието - Представено в Таблица 1.

6.Продължителност,честота и обратимост на въздействието - Представено в Таблица 1.

7.Мерки,които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение,свързани с предотвратяване,намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве - Представено в Таблица 1 .

ТАБЛИЦА 1

Въздействие

Вероятност на поява на въздей-ствието

Терито-риален обхват на въздей-

ствието

Вид-положително/ отрицателно

Вид-пряко /непряко

Степен на въздедей-ствието


Честота на въздей-

ствието

Продължи-

телност на въздей-

ствието

Комула-тивност на въздей-

ствието

Мерки за предотвратяване,намаляване или компенсиране на отрицателно въздействие

По време на строителството

1.1.Върху въдуха

Очаква се

На площадката

отрицателно

пряко

ниска

временно

краткотрайно

не

Съгласно Наредба №1 от 2005г

1.2.Върху водата

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.3.Върху земните недра

не

не

-

-

-

-

-

-

Инженерно-геоложко проучване

1.4.Върху почвата

не

не

-

-

-

-

-

-

Изземване и оползотворяване на хумуса

1.5.Върху флората,фауната и ЗПТ

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.6.Върху ландшафта

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.7.Върху паметници на културата

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.8.От генериране на отпадъци

Очаква се

На площадката

отрицателно

пряко

ниска

временно

краткотрайно

не

Плошадки за временни стоителни отпадъци и земя

1.9.От вредни физични фактори

Очаква се

На площадката

отрицателно

пряко

ниска

временно

краткотрайно

не

-

1.10Върху населението

не

не

-

-

-

-

-

-

-

По време на експлоатация

1.1.Върху въдуха

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.2.Върху водата

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.3.Върху земните недра

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.4.Върху почвата

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.5.Върху флората,фауната и ЗПТ

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.6.Върху ландшафта

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.7.Върху паметници на културата

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.8.От генериране на отпадъци

не

не

-

-

-

-

-

-

Отпадъците ще се третират по реда на ЗУО

1.9.От вредни физични фактори

не

не

-

-

-

-

-

-

-

1.10Върху населението

не

не

-

-

-

-

-

-

-


8.Трансграничен характер на въздействията.

Въздействията от реализирането на инвестиционното предложение нямат трансграничен характер.


ПРИЛОЖЕНИЯ

1. Писмо с изх.№ 373/24.02.2014г. на РИОСВ – гр.Монтана

2.Писмо с вх.№ 9400-371/20.02.2014г. на Община Вършец

3. Писмо с изх.№ 1115/19.05.2015г. на РИОСВ – гр.Монтана

4.Скица на ПИ с идентификатор № 12961.418.136

5.Копие от Нотариален акт № 426,том3,рег.№ 2918 от 2007г за ПИ с идентификатор № 12961.418.136



6.Копие от кадастрална карта за ПИ с идентификатор № 12961.418.136

7.Извадка от КВС за част от землищата на с.Спанчевци и гр.Вършец
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница