Иван Галинов Добрев Факултетен номер : 2040160020 задание за семинарни упражнения за лекции



страница1/4
Дата11.12.2023
Размер20.16 Kb.
#119587
ТипЛекции
  1   2   3   4
Методика на обучението по технологични и технически дейности в основното образование1

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”
Педагогически факултет
Специалност: „Педагогика на обучението по техника и технологии”
Изготвил : Проверил : доц. д-р Керанка Велчева
Иван Галинов Добрев
Факултетен номер : 2040160020

ЗАДАНИЕ ЗА СЕМИНАРНИ УПРАЖНЕНИЯ ЗА ЛЕКЦИИ №7, 8, 9.

1. Лекция №7 - Посочете видовете извънкласни форми на технологичното обучение.


2. Лекция №8 - Посочете условията на които, трябва да отговаря материално-техническата база на технологичното обучение.
3. Лекция №9 
Посочете с кои учебни предмети е в междупредметни връзки уч. предмет "Технологии и предприемачество" в направлението "природни науки":
- начален етап - факултетни номера, завършващи на четен номер - 3. Клас
- прогимназиален етап - факултетни номера, завършващи на четен номер 5. клас;

1. Лекция №7 - Посочете видовете извънкласни форми на технологичното обучение.
Извънурочната и извънучилищна общественополезна и кръжочна дейност е доброволна и чрез нея не може да се осигури за всеки ученик основна и всестранна технологична подготовка. Тя обаче съдейства за разширяване и задълбочаване на знанията и за затвърдяване и усъвършенстване на уменията и навиците, придобити от учениците чрез урочната работа и за укрепване на любовта и навика към извършване на общественополезен благотворителен и хуманитарен /милосърден/ труд. Правилното организиране на знанията по ТО изисква освен урочните да се използват и много други разнообразни учебни форми, като кръжочни занятия и различни форми на общественополезен труд; занимания с опитно-практически характер, екскурзии, игри, състезания, прегледи, изложби, празници и развлечения, трудови дни, конкурси, тържества и др. Всички форми на организация на обучението по ТО са взаимосвързани и взаимозависими. Една практическа работа за изработване на дадено изделие, започната в часовете по време на урока, може да бъде продължена и доразвита в извънурочната и извънучилищна общественополезна дейност и производителен труд.
Към извънурочните трудови дейности причисляваме конструктивно-техническата и природо-любителската дейност и общественополезния труд. В повечето случаи екологичната и природолюбителска дейност допълва и обогатява урочния селскостопански труд и общественополезната трудова дейност. Всяка извънурочна дейност съдейства не само за засилване на самостоятелността и творческата инициатива на личността на ученика, а и усъвършенства различните трудови умения, навици и качества, изградени по време на урочната дейност. Чрез нея се създават допълнителни възможности за задълбочаване и разширяване на знанията за труда, за приложение на придобитите умения и навици в извършване на различни полени трудови дела, за богат избор, свобода и участие в любими и предпочитани дейности, за самоконтрол и самоорганизация.
Днес са разпространени най-различни видове секции /кръжоци/: „Направи си сам", „Сръчни ръце", „Млади природолюбители", „Улично движение", „Секция по компютри" и много други, които имат богато и разнообразно съдържание — изработване на модели, отпечатани в детски списания и по собствен замисъл, моделиране с различни по вид и форма строителни материали — хартия, плат, дърво, метал, пластмаса, дърволит и др., изработване на пособия за училището, подаръци за близки, работа с природни материали, с компютри и др.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница