Каран върбовка,община две могили, област русе възложител: манастир „света марина”



Дата24.10.2018
Размер329.27 Kb.
#95777

И Н Ф О Р М А Ц И Я



ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА НА “ПОДРОБЕН УСТРОЙСТВЕН ПЛАН –ПЛАН ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ (ПУП-ПЗ) НА ПОЗЕМЛЕН ИМОТ С НОМЕР 007012 В ЗЕМЛИЩЕТО НА СЕЛО

КАРАН ВЪРБОВКА,ОБЩИНА ДВЕ МОГИЛИ, ОБЛАСТ РУСЕ




ВЪЗЛОЖИТЕЛ: МАНАСТИР „СВЕТА МАРИНА”

с. Каран Върбовка

Изготвил:

/Е. Няголова


1.АРХИМАНДРИТ ЕМИЛИАН-АНТОН ДИМИТРОВ

ИГУМЕН НА МАНАСТИР „СВЕТА МАРИНА”

с. Каран Върбовка

2.Пълен пощенски адрес:


Архимандрит Емилиан-Антон Димитров

Игумен на манастир „Света Марина”

Гр. Русе, пл. „Света Троица4 №9

3.Телефон 0887197293


4.Лице за контакти: Eлка Кирилова Няголова

гр. Русе ;GSM 0899808678


Въведение:

Настоящата информация е направена по искане на Възложителя,съобразена с писмо на РИОСВ-Русе с изх. номер:№ АО 1586/15.05.2012г.

Информацията е изготвена в съответствие с чл.2, ал.2 т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми,приета с ПМС №139(ДВ бр.57/2004.изм. и доп. ДВ бр.3/2006г,изм. и доп. ДВ бр.29/2010г,доп 3/2011г) и чл. 8,ал. 1 и 2 от Наредбата за Екологична оценка

При изготвяне на информацията са използвани следните изходни материали:

- устно задание на Възложителя

- ПУП-ПЗ предварителен (предложение) проект за обекта

-оглед на място

-заповед №280/24.04.2012г. на кмета на Община Две могили

-скица на имота

Съгласно бъдещите намерения на инвеститора е предвидено да се извърши основен ремонт на съществуващите сгради и обособяване на терен чрез ограда с височина 2,2m с площ 9476m² от имот 107012 в местност „Лагера”.


ІІ.ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПЛАН:

а/.Основание за изготвяне на плана:

Предмет на ПУП-План за застрояване e поземлен имот 107012,ЕСКАТТЕ 36364,в землището на с. Каран Върбовка,община Две могили,местност»Лагера».Той се намира в непосредствена близост до манастир «Света Марина».

ПУП-план за застрояване ще се разработи съгласно чл.124 и и чл.135 (г) от ЗУТ и съгласно Наредба №8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.Представен е предварителен проект ПУП-ПЗ за имота.

Съгласно бъдещите намерения на инвеститора е предвидено да се извърши основен ремонт на съществуващи 6 жилищни сгради и обособяването им в терен чрез ограда с височина 2,2m с площ 9476m².Сградите са едноетажни.

Каранвърбовският манастир ''Св. Марина'' е основан през Второто българско царство и съществува до падането на България под османско владичество, когато бил напълно разрушен.

В днешно време Каранвърбовският манастир е постоянно действащ. Манастирската църква е построена през 1890г., и тогава аязмото било оформен като кладенец. Смята се, че водата от него помага за излекуването на слепи, неми хора, за бъбречни проблеми и др. Храмовият празник е на 17 юли.

До Каранвърбовския манастир се стига от с. Каран Върбовка по асфалтиран път, следващ течението на река Черни Лом.

През 1969/1970 г. се слага началото на един обект, който за времето си изиграва значителна роля за оживление на редица дейности в с. Каран Върбовка – Военизирания средношколски лагер в местността “Аязмото”. С тази цел са били построени постройките в имот 107012, които са служили за спални помещения. След 1989 година става разграбването на сградите, като са разрушени вътрешните стени, подовете, част от покривите, изтръгнати са вътрешните инсталации.

При връщането на собствеността на манастира „Света Марина” при с. Каран Върбовка възникна необходимостта от ремонтиране на тези сгради, за да има възможност за ползването им.

Определената площадка е собственост на близкия манастир „Света Марина”. При разработване на ПУП-ПЗ е търсена възможност за запазване на съществуващите сгради.Ремонтът им цели създаване на действителен живот на манастира, като се създадат съвременни условия за живот на монаси и гостите им. Той се намира до асфалтиран път и преминаването на допълнителна техника за извършване на ремонта няма да влоши параметрите на околната среда.

В района няма канализационна мрежа. За сградите е осигурено съществуващо водоползване, като водопроводната мрежа трябва да се преустрои,а също да се осигури канализация с пречистване на отпадни води и изгребна яма.

Съществуващата разгъната застроената площ е 1618,79m², плътност на застрояване 0,17% ;интензивност на застрояване 0,1, озеленителна площ 92%.Тези параметри ще се запазят при извършване на основния ремонт на сградите.

Инвестиционното предложение не обуславя появата на значителни въздействия върху околната среда и нарушаване на естественото й състояние на околната среда. В случай, че не се реализира инвестицията, ще се наблюдава негативно отражение в социален и икономически план.


б/ Период на действие и етапи на изпълнение на плана

Срокът за реализирането на инвестиционното предложение зависи от осигуряването на средства в целия инвестиционен процес и продължителността от съгласувателните процедури съгласно ЗООС и ЗУТ. Не се предвижда прекъсване на дейността на лагера след изпълнение на инвестиционното предложение.



  • Първият етап е изготвяне задание за ПУП, Уведомяване на РИОСВ и общината, в която се намира ИП.

  • Втори етап започва след приключване на процедурата за съгласуване с РИОСВ – това е етапът на същинско проектиране;

  • Трети етап – вземане на разрешение от Община Две могили, възстановяване на присъединяване към ВиК и ел. захранване и свързаните с комуникациите институции;

  • Четвърти етап – вътрешен ремонт на сградите и поправка на покривите , след даване на строително разрешени;

  • Пети етап оборудване и внедряване в експлоатацията.

Реалната продължителност на инвестиционно предложение от такова естество е около година.
в/ Териториален обхват:

Местоположението на площадката е разположена в землището на село Каран Върбовка, община Две могили в местност „Лагера”,част от местност „Аязмо” и граничи :



  • на изток – второстепенен асфалтиран път и дол

  • на север-манастир «Света Марина»

  • на юг и изток – залесена територия

Манастир „Света Марина” е собственик на поземлен имот № 107012, намиращ се в землището на с. Каран Върбовка, община Две могили, област Русе, , описан в нотариален акт № 141, том 17, рег.№ 8920, дело № 1232/2010г. ;начин на трайно ползване – лагер.,с предназначение „Дворно място”.В случая ще се отдели терен от имота приблизително около 10 дка, оградена с висока ограда с височина 2,2m . имота.

Принадлежащият терен е собственост на Възложителя.Той е разположен в близост до пътя минаващ покрай река Черни лом. Достъпът се осъществява откъм този път. НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНЯ ВИДА НА ТРАЙНО ПОЛЗВАНЕ НА ПЛОЩАДКАТА.

На терена има 6 монолитни сгради, които ще се ремонтират и канализират.

Временни дейности по време на строителство ще се извършват на собствената площадка.

В сградите ще се предвидят спални , санитарни възли и бани. Отопление и топла вода ще се осигурява чрез ел. ток (манастирът има собствен трафопост).Сградите са захранени с ел. ток и вода, но ако се наложи да се увеличи сечението на захранващите тръби и проводници, то трасето ще преминава по съществуващите тръбопроводи Не се предвижда проектиране на помещения за обществено хранене.

При  проектирането ще се спазят техническите изисквания, а именно:

-пожарна безопасност на строежа –ще се осигурят евакуационни изходи, ще се използват не горими материали и такива с висока устойчивост на горене, защитни лакове и бои и др.
-безопасно ползване на обекта – ще са осигурени са необходимите предпазни парапети, използвани са подходящи за съответния вид помещение подови настилки, няма да се използват материали с вредно действие върху здравето на хората
-достъп до сградите на хора с увреждания

Геоложкият строеж на местността е изграден от два вида строителни плочи – отски варовици и льосовидни отложения. Варовиците изграждат основата на района и се намират на дълбочина повече от 25м.

Геоложкият профил на терена, проследен в дълбочина е :

-Първи пласт-културен слой от насипни материали и растителна почва със средна мощност от 1,50 до 2метра;

-Втори пласт-първи льосов хоризонт, изграден от белезникаво кафяв микропорест глинест льос с мощност от 2,50 метра.

Местността „Лагера” попада в областта на умерено континентален климат. Тук климатът се формира под влиянието на въздушните маси, които постъпват от умерени географски ширини – океански и континентални. Средната годишна температура е 12 градуса. Наблюдаващото се през последните десетилетия общо затопляне на климата се отразява и на климатичните условия на територията на общината.

Валежите са разположени неравномерно. Най-големи количества падат през летните месеци, а най-малко през зимните. През есента, зимата и началото на пролетта валежите имат обложен характер и са по продължителни, а през лятото са краткотрайни и имат проливен характер. Първите снеговалежи започват през месец ноември, а последните през месец април.

Преобладаващи ветрове, с почти еднакъв дял, са североизточните и югозападните. С най малка повторяемост са северните, североизточните и южните ветрове. Тихо време има приблизително ¼ от общия брой на дните през годината.

По отношение на атмосферното замърсяване районът не се причислява към районите, определени като замърсени.

Няма промишлени производства, които оказват негативно влияние върху атмосферния въздух.



г/ Засегнати мрежи на Националната екологична мрежа (НЕМ)

В границите на площадката и в близост до нея няма обявени елементи на националната екологична мрежа по ЗБР - защитени природни територии /национални паркове, резервати, защитени местности и природни забележителности по Закона за защитените територии/. Най-близката ЗЗ „Ломовете” отстои на около 1350m от обекта.

Не се засягат планински и гористи местности (ще се извърши ремонт на съществуващи сгради), влажни зони, съществуващи паметници на културата и територии със специфичен санитарен статут. Няма да бъдат увредени местообитания

Местоположението на имота не е в противоречие с основните цели на Националната екологична мрежа.

В резултата от реализиране на инвестиционното намерение, не се очаква въздействие върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района.

Най –близко разположените защитена зона „Ломовете”, идентификационен номер BG 0002025,обявена със Заповед № РД-562/05.09.2008г. на министъра на околната среда и водите и разширена с Решение на МС №335/26.05.2011г


Тя обхваща каньоните и основната част от поречията и прилежащи територии на реките Русенски Лом, Черни Лом, Бели Лом, Малки Лом и притоците им и деретата, свързани с тях. В нея попадат земеделски и горски земи с доказано високо биологично и ландшафтно разнообразие.
д/ Основни цели на плана:

Общите цели на плана са насочени към по-добро обвързване на плана към опазването на околната среда, увеличаване на участието в процеса на вземане на решение на представители на различни заинтересовани групи и институции.

Главната цел на плана е да анализира и оцени потенциалните въздействия на предвижданията на плана и да посочи мерките за предотвратяване на неблагоприятните последствия върху околната среда и здравето на хората. По този начин се постига редуциране на рисковете за околната среда и човешкото здраве от реализацията на плана и се подпомагат проектантите за разработването на окончателния проект.

Целите и мероприятията за постигането им, които поставя ПУП-ПЗ на обекта са

дефинирани на база концепцията на Възложителя при отчитане екологичните особености на района :

1. Реализиране на инвестиции, свързани с повишаване качеството на живот и

привлекателна околна среда

1.1. Обособяване на помещения с висока степен на „комфорт на обитаване”

1.2. Изграждане на вътрешни инсталации

1.3. Изграждане на пречиствателно съоръжение за отпадъчни води;

1.4. Управление на генерираните на територията на обекта отпадъци, съгласно изискванията на българското законодателство;

1.5. Изпълнение на противоерозионни мероприятия.

1.6.Запазване на естествената високостъблена растителност и останалите природни дадености;

1.7. Опазване на съседните терени и река Черни Лом предвид високата им екологична ценност

1.8. Поддържане на съседните площи в сегашния им вид, забрана за паркиране на автомобили в тях, периодично почистване на отпадъци при изхвърляне на такива от посетители и т.н.

1.9. Спазване на заложените занижени параметри на застрояване

2.0. Ландшафтно оформяне на комплекса с цел приобщаването му към околната среда

2.2. Ограничаване до минимум на емисиите на вредни вещества в атмосферата,като

се използва за отопление ел. ток от ел. мрежата.
е/ финансиране на плана:

Финансирането на плана ще стане с европейски средства


ж/ срокове и етапи на изготвяне на плана и наличие за изискване за обществено обсъждане или други процедурни форми за участие на обществеността:

Срокът за реализирането на инвестиционното предложение зависи от осигуряването на средства в целия инвестиционен процес и продължителността от съгласувателните процедури съгласно ЗООС и ЗУТ. Планът ще се изработи едноетапно.

За инвестиционните намерения на Възложителя е съобщено на обществеността чрез вестник, чрез съобщение в Община Две могили и кметство Каран Върбовка

3. Орган ,отговорен за прилагане на плана:

Проектът се изготвя въз основа на скица и заповед №280/24.04.2012г. на Община Две могили за проектиране за ПУП в ПИ 107013,намиращ се в местността „Лагера” в землището на с.Каран Върбовка,Община Две могили ,област Русе.

Възложителят Манастир „Света Марина” отговарят за прилагането на плана.

4. Орган за приемане /одобряване/ утвърждаване на плана:

Община Две могили приема, утвърждава плана.



ПРИЛОЖЕНИЯ (към ал.1) :
1.Характеристика на плана относно:

а/ инвестиционното предложение или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околна среда, спрямо които предлаганият план определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещето им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, мащабност, характер и експлоатационни условия:

На този етап няма други инвестиционни предложения в процес на разработване с предполагаемо значително въздействие върху околната среда в непосредствена близост до посочената територия (имот 107012) в землището на село Каран Върбовка,местност „Аязмо”



б/ мястото на предлагания план в цялостния процес на йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

За местността „Лагера” в землището на село Каран Върбовка, община Две могили има :

-план за земеразделяне

-кадастрална карта и кадастрални регистри



Проектът ще се изготви въз основа на скица за проектиране и заповед на кмета на Община Две могили за ПУП-ПЗ в ПИ 107012,намиращ се в местността „Лагера” в землището на с. Каран Върбовка, Община Две могили

Пътно транспортна инфраструктура:

Достъпът до терена се осъществява чрез съществуваща пътна мрежа.Всички съществуващи сгради са достъпни от един обслужващ път с ширина 6м,преминаваща през цялата територия на обекта. Автомобилното движение е само за преминаващи автомобили по съществуващия път.Максималните надлъжни наклони за отделните участъци на пътно- уличната мрежа са 8.80%, а минималните 0.5%.

Местата за паркиране на лични автомобили са общи с местата определени за манастира- на съществуващо разширение на пътя.

Инсталации:

На територията на лагера няма съществуваща канализация,а само водопроводна.

Необходимото водно количество се определя на база водоснабдителна норма. Средно денонощно потребление на вода - 300 л на човек за денонощие.Очаква се общо около 100 души да пребивават в съществуващите сгради.

Q ср.ден. = 100х300=30 м3=0,347 л/сек.

Коефициент на денонощна неравномерност = 1.8

Технически загуби на вода - 10% от Qср.ден.

Разходът на вода за пожарогасене е 5 л/сек.

Сградите са едноетажни и ще се използва съществуващите начини за отвеждане на дъждовна вода.Средното количество на валежите за България е 650мм за година.Има възможност условно чистите води от покрива на сградата (площ 1620м²) да се отделят за поливане и измиване на помещения и тогава необходимият допълнителен обем за съхранение на дъждовната вода ще се бъде по 3м³/ден .

Канализационната мрежа ще е предвидена за битови води. В североизточната част е предвидено изграждане на локално пречиствателно съоръжение за отпадъчни води (ЛПСОВ). ЛПСОВ ще е снабдено с биологично стъпало, а условно чистите отпадъчни води ще се заустват във водоизгребна яма.

Електрозахранване - Обектът се е захранвал от трафопост тип „селски” за монтаж на 1 бр. трансформатор до 400 кVА,собственост на Възложителят и въздушна мрежа НН на стоманобетонни стълбове.Предпочитана схема на електрозахранване на консуматорите е радиалната с аварийна връзка между крайните точки.Няма да се променя начина ел. захранване.



Образуване на отпадъците

Възложителят ще изготви програма за управление на дейностите по отпадъците, утвърдена от Директора на РИОСВ – Русе.

Източниците на отпадъци могат да бъдат групирани по следния начин:


  • строително-ремонтни дейности за привеждане на сградите, съоръженията и В и К инфраструктурата в годно за експлоатация състояние;

  • от битова дейност

  • транспорт

По време на строителни дейности

При реализиране на предложението няма да е необходимо усвояването на допълнителни площи или промяна предназначението на земята.

По време на строителството не се предвижда използването на нова площадка, на която да се складират необходимите количества строителни материали, части за технологичното оборудване, както и да се разполага строителната механизация.

Това обстоятелство определя вида на образуваните при реализацията на инвестиционното предложение отпадъци.

По време на строително-ремонтните дейности се очаква генерирането на следните видове отпадъци:

Таблица1


Наименование на отпадъка

Код на отпадъка

Дейност,

при която се образува

Прогнозно количество

Начин на обработка

Смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06*

17 01 07

Строително-монтажни дейности по строежа на

Обекта

2 т


Регионално депо



Смеси от метали

17 04 07

Строително-монтажни дейности по строежа на

Обекта


0,5 т

Предаване за оползотворяване, преработване и рециклиране на лица притежаващи разрешение по чл. 37 от ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

биоразградими отпадъци

20 02 01

отстраняване на саморасла храстова растителност при реконструкцията

0,5 т

Регионално депо , от фирмите, извършващи услугата

смесени битови отпадъци

20 03 01

От ежедневната дейност на 10 души извършващи строително-ремонтните работи

0,5 т

Регионално депо ,

от фирмата, извършваща сметосъбирането на площадката



Таблица 1-. Вид и количество на генерираните отпадъци по време на строителството

Строителните отпадъци ще се събират в подходящи за целта съдове (контейнери тип „Бургаски” или „Гондола”) и ще се извозват до Регионалното депо от фирми притежаващи съответния документ по ЗУО.



По време на експлоатацията

По време на експлоатацията се очаква да се генерират следните видове отпадъци: битови и опасни отпадъци.



Битови отпадъци

Битовите отпадъци ще се събират и съхраняват временно по схема за разделно събиране и в съответствие с нормативната уредба по околната среда. Ще се предават за последващо третиране на лица, притежаващи разрешителен документ по ЗУО или комплексно разрешително.



Таблица 2

Наименование на отпадъка

Код на отпадъка

Дейност, при която се образува

Прогнозно количество

Начин на обработка

Площадка за временно съхранение или депониране

хартиени и картонени опаковки

15 01 01



От доставка на материали

0,02 т/г

Събиране и временно съхранение до предаване за оползотворяване, преработване и рециклиране на лица, притежаващи разрешение по ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на

Обекта


Пластмасо-ви опаковки

15 01 02


доставка на материали за обезпечаване на дейността

0,1 т/г


Събиране и временно съхранение до предаване за оползотворяване, преработване и рециклиране на лица, притежаващи разрешение по ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на

Обекта


Метални опаковки

15 01 04

доставка на материали

0,05т/г

Събиране и временно съхранение до предаване за оползотворяване, преработване и рециклиране на лица притежаващи разрешение по ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на

обекта.


Отпадъци от желязо и стомана

19 10 01

от реконструкция, рехабилитация и поддръжка на оборудване, отстраняване на възникнали аварии във водоснабдителната система и др.

0,05 т/г

Събиране и временно съхранение до предаване за оползотворяване, преработване и рециклиране на лица, притежаващи разрешение по ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на

Обекта


Таблица2-. Вид и количество на генерираните отпадъци при експлоатация.

Опасни отпадъци

Опасните отпадъци се генерират се при осъществяване на следните дейности:



  • провеждане на мероприятия по почистване и дезинфекция,

  • подмяна на негодни за употреба луминесцентни лампи

Опасните отпадъци ще се събират разделно и съхраняват на обособена площадка за временно съхранение с поставени обозначения/табели, съгласно изискванията на Приложение 2 на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци, приета с ПМС № 53/19.03.1999 г. и Наредба № 3/01.04.2004 г. за класификация на отпадъците.

Таблица 3

Наименование на отпадъка

Код на отпадъка

Дейност, при която се образува

Прогнозно количество

Начин на обработка

Площадка за временно съхранение или депониране

Опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества


15 01 10*

опаковки от

дезифектанти,

Лекарствени средства


0,03 т/г

Събиране и временно съхранение до предаване за обезвреждане на лица притежаващи разрешение по чл. 37 от ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на обекта

флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак

20 01 21*

поддръжка на осветителната система, негодни за употреба лиминесцентни лампи

0.01 т/г

Събиране и временно съхранение в затворен метален съд и/или в оригинална опаковка до предаване на лица притежаващи разрешение по чл. 37 от ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност

Площадка за временно съхранение на територията на обекта

Таблица3-. Вид и количество на генерираните опасни отпадъци

Автомобилите ще се паркират извън терена на съществуващия паркинг на пътя за обекта;



Забележка: Тъй като помещенията ще бъдат спални не се очаква употреба на голямо количество луминисцентни лампи.

Транспортирането на отпадъците от страна на възложителя ще се извършва единствено на територията на обекта до площадките за временно съхранение.

Транспортирането на всички отпадъци, генерирани в резултат на работата на инсталацията, извън територията на площадката да се извършва от фирми, притежаващи разрешение по чл. 37 от Закона за управление на отпадъците за извършване на такава дейност, регистрационен документ по чл. 12 от ЗУО или комплексно разрешително, въз основа на писмен договор за всеки конкретен вид отпадък.

Извозването на строителните отпадъци трябва да се предостави срещу договор на някоя от строителните фирми, притежаващи регистрационен документ за дейност „транспортиране”, издаден на основание чл. 12, ал. 4 от ЗУО или разрешително по чл. 12, ал. 1, в което е включено като дейност транспортиране на строителни отпадъци. Във всеки случай съгласно чл. 18, ал. 2 на Закона за управление на отпадъците Кметът на Общината трябва да определи маршрута на тяхното извозване и инсталацията/съоръжението за третирането им.

Извозването на битовите отпадъци да се извършва от фирмата, отговаряща за извозването на битовите отпадъци в района.

Опасните и производствените отпадъци да се предават на фирми притежаващи разрешение по чл. 37 на ЗУО или комплексно разрешително за извършването на съответната дейност, като приоритет се дава на лицата, които ще ги възстановяват/рециклират/оползотворяват.



. Площадки за временно съхранение

На територията на обекта ще има обособени площадки за временно съхранение, които ще отговарят на следните изисквания:



  • трайна настилка (бетон, асфалт или друг подходящ материал),

  • повърхностите, върху които се поставят съдовете за съхраняване, са с

    • водонепропускливо покритие,

    • ясни надписи за предназначението на площадките,

    • вида на отпадъците, които се третират в тях



    • съдове за съхраняване или транспортни опаковки, гарантиращи безопасното съхраняване на отпадъците, стелажи, палети и други съоръжения, позволяващи товарно-разтоварни работи;

а флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак с:

    • специализирани съдове за съхраняване на счупени лампи, които са затворени извън времето на извършване на манипулации;

    • сяра в количество най-малко 2 грама на всеки килограм лампи;

    • съдове за съхраняване или с транспортни опаковки, гарантиращи безопасното съхраняване на излезлите от употреба лампи, стелажи, палети и други съоръжения, позволяващи товарно-разтоварни дейности.

  • За опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества с:

Площадките са закрити, оградени и обозначени със съответните табели.

. Оползотворяване

На територията на обекта няма да се извършват дейности по оползотворяване на отпадъците.



3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план, включително и за извършване на ЕО и ОВОС

Отредената площадка е собственост на Възложителя и той е взел решение да не променя предназначението.

По време на строителството ще се генерират в минимални количества строителни и битови отпадъци, които ще бъдат извозвани на място определено от Общината.

Предвид характера на монтажните и строителните работи и предназначението на обекта, няма да се получи замърсяване и увреждане на околната среда. Не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат отрицателно въздействие върху околната среда.



4.Характеристика на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда

Местоположението на имота не е в противоречие с основните цели на Националната екологична мрежа. В резултата от реализиране на инвестиционното намерение, не се очаква въздействие върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района. Ще се извършва САМО РЕМОНТ на съществуващи сгради.

Предвид характера на предвидените дейности за изпълнение на инвестиционно предложение както и обстоятелството, че имотите не попадат в границите на защитена зона от НАТУРА 2000, съгласно разпоредбите на Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху околната среда и съседните имоти.

Инвестиционното намерение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Не засягат планински и гористи местности, влажни зони, съществуващи паметници на културата и територии със специфичен санитарен статут, тъй като ремонта ще се разпространи само в обсега на съществуващите сгради и съществуващите захранващи инсталации. Предвидената канализация ще бъде в рамките на сградите и по съществуващия път. Няма да бъдат увредени местообитания и местообитания на видове предмет на опазване в зоната. Не се очаква да бъдат унищожени или фрагментирани популациите на видовете приоритетни за опазване в зоната, тъй като такива липсват на площадката.

Не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат значително отрицателно въздействие върху предмета на опазване в най-близката защитена зона. По отношение на отпадъците са предвидени мерки за тяхното безопасно съхранение и предаване - на фирмата, обслужваща Община Две могили.



  • Предвижда се организация за контрол на площадките за съхранение на материалите ; противопожарни мерки и защита от мълнии;

  • Ограждането на обекта ще се извърши по начин, който да не възпрепятства преминаването на диви животни.

Териториалният обхват на въздействие в резултат на строителство и експлоатация на инвестиционното предложение ще бъде ограничен в рамките на разглежданите имоти.

Инвестиционното намерение предвижда максимално запазване на съществуващата дървесна и хигрофитна растителност и използване при озеленяване на местни видове, характерни за съответните типове местообитания.

Инвестиционното предложение ще се реализира в имоти разположени извън съществуващите регулационните граници на околните населени места и не се очаква неблагоприятно въздействие върху местното население и тяхното здраве след реализиране на проекта.

Реализацията на инвестиционното предложение не предполага трансгранично въздействие.



По време на строителството е възможно като източници на неорганизирани емисии да се явят товарните автомобили, но това ще е в рамките на периода на извършваните монтажните работи. Освен това конфигурацията на релефа е благоприятна за бързото разсейване на евентуално замърсяване на атмосферния въздух.

  • Въздействието на обекта може да се определи като краткотрайно и непряко. Комулативни и комбинирани въздействия не се очакват, тъй като в района и подобни инвестиционни намерения ще се извършват в различно време, пред вид осигуряване на средства. Няма да се допускат превозни средства до обекта.

-Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  • хората и тяхното здраве - не се очаква отрицателно въздействие;

  • земеползването –не се предвижда да се промяна предназначението;

  • атмосферния въздух, атмосферата - не се очаква превишаване на концентрацията на замърсители в атмосферата;

  • водите - не се очаква внасяне на замърсителни товари в повърхностни или подземни води;

  • почвата, земните недра - не се очаква замърсяване или нарушаване целостта на почвата и терена като цяло в следствие експлоатацията на площадката;

  • ландшафта- не се очаква отрицателно въздействие, същестнвуващите постройки позволяват проектирането да бъде изцяло съобразено със съществуващия ландшафт;

  • природните обекти - няма такива в региона;

  • минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии - терените не попадат в обхвата на Натура 2000, не се очаква отрицателно въздействие;

  • единични и групови паметници на културата - не се очаква отрицателно въздействие;

  • очаквано въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси- не се очаква отрицателно въздействие;

  • рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми - практически не може да има, тъй като ще се използва електрически ток за отопление и осветление.

-Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно,
краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно,
положително и отрицателно).


Положително - без отделяне на вредни емисии, съобразено с ландшафта, без отрицателно въздействие на околната среда, поддържане на екологично чист район.
-Обхват на въздействието - географски район; засегнато население;
населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой
жители и др.).


  • географски район кметство Каран Върбовка,местност „Аязмо” ;

  • засегнато население - няма отрицателно въздействие;

  • населени места – манастир „Света Марина”,с. Каран Върбовка, Община Две могили


-Вероятност на поява на въздействието на Инвестицията.

Предвид очакваното положително въздействие от построяването на системата, се очаква ефектът да се прояви от самото начало на реализация на инвестиционното предложение,с изпълнение на канализация на сградите, с ремонта на помещенията.


5. Приложения към информацията:
1.Скица .

2. Заповед на кмета на Община Две могили

3.Обявление за кметство Каран Върбовка

5.Обявление за община Две могили

6.Сателитна снимка на района

7.Обявление в ежедневник



8.Запис на магнитен носител 2бр.

При разработката са използвани следните по-важни нормативни документи:

Закони

  • Закон за опазване на околната среда (Обн. ДВ. бр. 91 от 25 Септември 2002г., попр. ДВ. бр. 98 от 18 Октомври 2002г., изм. ДВ. бр. 86 от 30 Септември 2003г., изм. ДВ. бр. 70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр. 74 от 13 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.77 от 27 Септември 2005г., изм. ДВ. бр. 88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр. 95 от 29 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр. 105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр. 30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр. 65 от 11 Август 2006г., изм. ДВ. бр.82 от 10 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр. 99 от 8 Декември 2006г., изм. ДВ. бр. 102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр. 105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр. 31 от 13 Април 2007г., изм. ДВ. бр. 41 от 22 Май 2007г., изм. ДВ. бр. 89 от 6 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр. 36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр. 52 от 6 Юни 2008г., изм. ДВ. бр. 105 от 9 Декември 2008г., изм. ДВ. бр. 12 от 13 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр. 19 от 13 Март 2009г., изм. ДВ. бр. 32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.35 от 12 Май 2009г., изм. ДВ. бр. 47 от 23 Юни 2009г., изм. ДВ. бр. 82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр. 93 от 24 Ноември 2009г.);



  • Закон за почвите (Обн. ДВ. бр. 89 от 6 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр. 80 от 9 Октомври 2009г.);




  • Закон за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети (Обн. ДВ. бр. 43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр. 12 от 13 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.35 от 12 Май 2009г.);




  • Закон за подземните богатства (Обн. ДВ. бр.23 от 12 Март 1999г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2000г., изм. ДВ. бр.108 от 14 Декември 2001г., изм. ДВ. бр.47 от 10 Май 2002г., изм. ДВ. бр.86 от 30 Септември 2003г., изм. ДВ. бр.28 от 1 Април 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.36 от 2 Май 2006г., изм. ДВ. бр.37 от 5 Май 2006г., изм. ДВ. бр.55 от 6 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.70 от 8 Август 2008г., изм. ДВ. бр.19 от 13 Март 2009г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 2009г.);




  • Закон за биологичното разнообразие (Обн. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., изм. ДВ. бр.88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.29 от 7 Април 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2006г., изм. ДВ. бр.52 от 29 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.64 от 7 Август 2007г., изм. ДВ. бр.94 от 16 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.19 от 13 Март 2009г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г.);




  • Закон за защитените територии (Обн. ДВ. бр.133 от 11 Ноември 1998г., изм. ДВ. бр.98 от 12 Ноември 1999г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2000г., изм. ДВ. бр.48 от 13 Юни 2000г., доп. ДВ. бр.78 от 26 Септември 2000г., изм. ДВ. бр.23 от 1 Март 2002г., изм. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.28 от 1 Април 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.65 от 11 Август 2006г., изм. ДВ. бр.24 от 20 Март 2007г., изм. ДВ. бр.62 от 31 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.19 от 13 Март 2009г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г.);




  • Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати (Обн. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 2000г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.86 от 30 Септември 2003г., изм. ДВ. бр.114 от 30 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.100 от 13 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.101 от 16 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2006г., изм. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., изм. ДВ. бр.82 от 12 Октомври 2007г., изм. ДВ. бр.110 от 30 Декември 2008г.);




  • Закон за водите (Обн. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.81 от 6 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.34 от 6 Април 2001г., изм. ДВ. бр.41 от 24 Април 2001г., изм. ДВ. бр.108 от 14 Декември 2001г., изм. ДВ. бр.47 от 10 Май 2002г., изм. ДВ. бр.74 от 30 Юли 2002г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.42 от 9 Май 2003г., изм. ДВ. бр.69 от 5 Август 2003г., изм. ДВ. бр.84 от 23 Септември 2003г., доп. ДВ. бр.107 от 9 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2004г., изм. ДВ. бр.70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр.18 от 25 Февруари 2005г., изм. ДВ. бр.77 от 27 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.29 от 7 Април 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.36 от 2 Май 2006г., изм. ДВ. бр.65 от 11 Август 2006г., попр. ДВ. бр.66 от 15 Август 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.108 от 29 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.22 от 13 Март 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.52 от 6 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.70 от 8 Август 2008г., изм. ДВ. бр.12 от 13 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.35 от 12 Май 2009г., изм. ДВ. бр.47 от 23 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г., изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г.);




    • Закон за управление на отпадъците (Обн. ДВ. бр. 86 от 30 Септември 2003г., изм. ДВ. бр. 70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр. 77 от 27 Септември 2005г., изм. ДВ. бр. 87 от 1 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр. 88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр. 95 от 29 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр. 105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр. 30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр. 34 от 25 Април 2006г., изм. ДВ. бр. 63 от 4 Август 2006г., изм. ДВ. бр. 36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр. 70 от 8 Август 2008г., изм. ДВ. Бр. 105 от 9 Декември 2008г., изм. ДВ. бр. 82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр. 95 от 1 Декември 2009г.);




  • Закон за чистотата на атмосферния въздух (Обн. ДВ. бр.45 от 28 Май 1996г., попр. ДВ. бр.49 от 7 Юни 1996г., изм. ДВ. бр.85 от 26 Септември 1997г., изм. ДВ. бр.27 от 31 Март 2000г., изм. ДВ. бр.102 от 27 Ноември 2001г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.112 от 23 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.95 от 29 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.99 от 8 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.86 от 26 Октомври 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.52 от 6 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2009г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г.);




  • Закон за защита от шум в околна среда (Обн. ДВ. бр.74 от 13 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.41 от 2 Юни 2009г.);




  • Закон за здравословни и безопасни условия на труд (Обн. ДВ. бр.124 от 23 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.86 от 1 Октомври 1999г., изм. ДВ. бр.64 от 4 Август 2000г., изм. ДВ. бр.92 от 10 Ноември 2000г., изм. ДВ. бр.25 от 16 Март 2001г., изм. ДВ. бр.111 от 28 Декември 2001г., изм. ДВ. бр.18 от 25 Февруари 2003г., изм. ДВ. бр.114 от 30 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр.76 от 20 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.33 от 21 Април 2006г., изм. ДВ. бр.48 от 13 Юни 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.40 от 18 Май 2007г., изм. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., изм. ДВ. бр.108 от 19 Декември 2008г., изм. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г.).


Наредби

- -Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2006г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г.);

-Наредба за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и за ограничаване на последствията от тях (Обн. ДВ. бр.39 от 12 Май 2006г.);

-Наредба № 7 от 14.11.2000 г. за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места (ДВ, бр. 98 от 1.12.2000 г.);

-Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци (ДВ, бр. 29 от 30 Март 1999г.);

.Наредба за опаковките и отпадъците от опаковки (Обн. ДВ. бр.19 от 9 Март 2004г., попр. ДВ. бр.56 от 29 Юни 2004г., изм. ДВ. бр.104 от 26 Ноември 2004г., изм. ДВ. бр.58 от 15 Юли 2005г., изм. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008г);

-Наредба № 3 за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр. 44 от 25.05.2004 г.);

-Наредба № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (обн., ДВ, бр. 64 от 5.08.2005 г., в сила от 6.08.2006 г.);

-Наредба № 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (обн., ДВ, бр. 31 от 6.04.1999 г., изм., бр. 52 от 27.06.2000 г., бр. 93 от 21.10.2003 г.);

-Наредба №3/1987г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците(/ДВ, бр.16/1987г., бр.65/1991г.,бр.102/1994г.);

-Наредба №14/1998г. за службите по трудова медицина. (ДВ, бр.95/1998г.);

-Наредба № 3/ 2001г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място;

-Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на личните предпазни средства (ДВ, бр. 48/2002г.);

-Наредба №3/1996г. за инструктажа на работниците и служителите по БХТПО;

-Наредба № 7/1999 - за оценка и управление качеството на атмосферния въздух;

-Наредба № 9/1999 - Норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово в атмосферния въздух;

-Наредба № 1/2004 - Норми за бензен и въглероден оксид в атмосферния въздух

-Наредба № 6 от 26.06.2006г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дисконфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението (обн., ДВ, бр. 58 от 18.07.2006 г.).



Планове и програми

Национален план за опазване на биологичната разнообразие за периода 2005-2010, МОСВ, 2005г

Регионално ландшафтно райониране на страната. География на България. Монография БАН. С. 1996 г

Типологично ландшафтно райониране на страната. География на България. Монография БАН. С. 1996 г.

Правилник за прилагане на Закона за народното здраве (ДВ, бр.31/1974г., бр.99/1980г., бр.101/1989г., бр.76, бр.101/1990г., бр.81/1991г., бр.4, бр.93/1992г., бр.65/1994г., бр.66, бр.100/1995г.);

Правилник по безопасността на труда при СМР (актуализирана редакция);

Правилник по безопасността на труда при товаро-разтоварните работи;

Правилник за техническата експлоатация на енергопотребителите;

Правилник по безопасността на труда при експлоатацията на електрическите уредби и съоръжения;

Правилник по безопасността на труда при заваряване и рязане на метали;


Директиви и конвенции

Директива 2000/14/EC за емисии на шум

Директива 2006/32/ЕО/2006 г. относно ефективността при крайното потребление на енергия и осъществяване на енергийни услуги

Директива 85/337/ЕЕС относно оценката на въздействието върху околната среда, изменена с Директива 97/11/ЕС, изменена и допълнена с Директива 2003/35/ЕС относно участието на обществеността при изготвянето на някои планове и програми, касаещи околната среда

Европейска конвенция за ландшафта, изд. МОСВ, обн., ДВ, бр. 22 от 15.03.2005 г.; ратифицирана, ДВ, бр. 94/22.10.2004.; в сила за България - 1.03.2005.

Конвенция за биологичното разнообразие, изд. МОСВ, обн., ДВ, бр. 19 от 02.03.1999 г.; ратифицирана, ДВ, бр. 22/15.03.1996 г.; влязла в сила за България - 16.07.1996 г.

Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания, ратифицирана и влязла в сила за България през 1991 г

Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природни местообитания, изд. МОСВ, обн., ДВ, бр. 23 от 10.03.1995 г.; ратифицирана, ДВ, бр. 13/1991, в сила за България - 01.05.1991.

Конвенция за опазване на световното културно и природно наследство, обн., ДВ, бр. 44 от 27.05.2005 г., Accepted by Order № 13 of the Council of Ministers Bureau, 4 .02.1974; влиза в сила 17 .09.1975.

Конвенция по влажните зони с международно значение, по-специално като местообитания за водолюбиви птици - изд. МОСВ, обн., ДВ, бр. 56 от 10.07.1992 г.,




.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница