Катедра “Международни отношения”1 правила за провеждане на държавен изпит окс “бакалавър”



Дата20.08.2018
Размер39.2 Kb.
#81213
Катедра “Международни отношения”1
ПРАВИЛА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ - ОКС “БАКАЛАВЪР”
1. Студентите подават по две молби за допускане за явяване - в Катедрата и в Дирекция “Бакалавърска степен” при инспекторката (за да бъдат включени в Протокола за Държавен изпит). Срокът за подаване на молбите е в рамките от 1 месец до 2 седмици преди датата, обявена за провеждане на Държавния изпит.

2. Конспектът за ДИ се одобрява на Катедрено заседание и е на разположение на студентите целогодишно; промени се извършват шест месеца преди предстояща дата за изпит.

3. Съставът на Държавната изпитна комисия за всяка сесия се определя по предложение на Ръководител Катедра със Заповед на Зам.Ректора по УР – 3-5 хабилитирани лица на ОТД; присъстват всички асистенти – със или без научна степен.

4. Държавният изпит започва в 09.00 часа в предварително обявената зала. Председателят на комисията открива изпитната процедура при легитимен състав на Комисията.

5. Индивидуалната процедура за изпита на всеки студент включва:

- сверяване на данните от личните документи с тези в Протокола;

- изтегляне на 2 изпитни билета, като всеки билет съдържа по един въпрос (въпросите от Конспекта за ДИ са предварително разделени в две тематични области);

- писмено разработване на изтеглените въпроси в рамките на 40-45 мин. за всеки студент;

- устно представяне и защита на позициите по изтеглените въпроси пред Държавната изпитна комисия в рамките на 15-25 мин. за всеки студент, като в това време се включват и допълнителни въпроси от Комисията по изпитните теми.

6. След съгласуване и обсъждане Комисията с консенсус определя оценките след приключване на изпита.

7. Нанасянето на оценките от Протокола в Главна книга се осъществява в рамките на една седмица от провеждането на Държавния изпит.

ПРАВИЛА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ЗАЩИТА НА МАГИСТЪРСКА ТЕЗА

- ОКС “МАГИСТЪР”
1. Студентите подават молба в Катедрата, в която е посочена темата на предстояща магистърска теза (като предложение на тема или избор от зададени теми); Ръководителят на Катедрата разпределя молбите по преподаватели съобразно тяхната специализация – за приемане на научното ръководство (вкл. уточняване на темата), или възлага научното ръководство; възможно е пожелание за научен ръководител, съгласието/поемането на ръководство се удостоверява с подпис от съответен колега. Срокът за подаване на молбите - до края на първия месец от последния семестър (допуска се и се случва при вече ориентираност/приложност това да става и по-рано).

2. Научните ръководители като правило са хабилитирани или с научна степен на ОТД, в т.ч. от други катедри в УНСС. Като изключение, съобразно спецификата и реализацията научни ръководители може да са лица извън УНСС – друго ВУ или научен институт, както и лица (с или без научна степен) с призната висока професионална квалификация – от практиката.

3. Смяна на темата: по предложение на научния ръководител, но не по-късно от един месец преди датата на защитата; при неуспешна защита.

4. Студентите подават по две молби – в Катедрата и в Дирекция “Магистърска степен”, в които са посочени темите на магистърските им тези, одобрени (с подпис) от съответен научен ръководител – за допускане до защита. Срокът за подаване на молбите - от 1 месец от до 10 дни преди датата, обявена за провеждане на защитата на магистърските тези.

5. Съставът на Държавната изпитна комисия за всяка сесия се определя по предложение на Ръководител Катедра със Заповед на Зам.Ректора по УР– 3-5 хабилитирани лица на ОТД; присъстват всички асистенти – със или без научна степен.

6. Дипломантите предават разработките си в писмен и електронен вид от 2 седмици до 10 дни преди датата, определена за защита; условие за допускане е титулната страница да бъде подписана от научния ръководител.

7. На заседание на Катедрата се определят рецензентите, в зависимост от посочените теми; рецензентите могат да бъдт лица със степен и/или звание, както и, при особени случаи, специалисти от практиката.

8. Рецензентите имат задължението да предоставят рецензиите в писмен и електронен вид в Катедрата поне един ден преди обявената дата за Защита на магистърските тези.

9. Студентите-дипломанти получават рецензиите си от Катедрата най-късно един ден преди денят, обявен за защита.

10. Защитата на магистърските тези започва в 09.00 часа в предварително обявената зала. Председателят на комисията открива изпитната процедура при легитимен състав на Комисията.

11. При отрицателна рецензия, ако дипломантът сам не се откаже, решение за допускане/недопускане взима Държавната изпитна комисия.

121. Индивидуалната процедура за изпита на всеки студент включва:

- кратко експозе на магистърската теза в рамките на 5-7-10 мин. от всеки дипломант, вкл. с РРТ;

- рецензентът запознава Комисията и аудиторията с рецензията по представената в експозето магистърска теза. Когато рецензентът е външен и няма възможност да присъства на защитата, рецензията се изчита от член на Комисията;

- дипломантът отговаря на въпросите и критичните бележки от рецензията;

- дипломантът отговаря на допълнителни въпроси към магистърската теза, зададени от членовете на Комисията или от аудиторията.

- изпитната процедура за всеки дипломант е с времетраене 20-30 минути;

13. След съгласуване и обсъждане Комисията определя оценките след приключване на защитите с консенсус.

14. Нанасянето на оценките от Протокола в Главна книга за защити на магистърски тези се осъществява в рамките на една седмица от провеждането на защитите по установения ред.

Ръководител на Катедра “Международни отношения”


29.02.2012 г. проф.д-р Георги Генов




1 Представените по-долу Правила са обобщение или формално записване на многовековна университет-ска традиция. Първият труд на тези тема - Как да напиша и защитя дипломната си работа - от проф. Здравко Златанов, издание на ВИИ “Карл Маркс” е от преди близо 30 години..



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница