Тема на урока: Великден
Тип на урока: За нови знания
Цели:
Образователни:
запознаване с празника Великден и отбелязването му;
предлага идеи, участва в подготовката на празника в училище, моделира от картон кошничка за великденски яйца;
затвърждаване уменията за работа с хартия (картон), прегъване, изрязване, залепяне.
Възпитателни:
формира умения за работа по схема, за проследяване процеса на изработване на изделието;
определя и следва основните етапи при приготвянето на великденската кошничка;
Развиващи:
развива уменията за работа в екип и сътрудничество;
развиване на качествата наблюдателност, сръчност, точност, прецизност, изпълнителност, толерантност, услужливост;
развиване на волевото внимание – има задача и трябва да я изпълни;
развиване на творческото въображението и творческото мислене;
развиване на положително отношение към: учебния предмет, техниката, ученето, социалното поведение в обществото;
Компетентности като очаквани резултати:
Оценява своята работа и работата на другите по зададените критерии
Изработва модели на технически или архитектурни обекти чрез ператни разгъвки на отворени кутии.
Методи: беседа, обяснение, разяснение
Средства:
Книга за учителя по „Технологии и предприемачество“ за 3ти клас на издателство „Просвета плюс“ – Любен Витанов, Елисавета Васова
Учебник по „Технологии и предприемачество“ за 3ти клас на издателство „Просвета плюс“ - Любен Витанов, Елисавета Васова
Тетрадка за работа в клас
Ход на урока
Часът започва с двама дежурни ученици, които са пред останалите и рапортуват с „Клас, стани! Клас, мирно!“ „Г-жо, учениците от 3 клас са готови за часа по Технологии и предприемачество.“ След рапорта сядат по местата си. Всички са отворили тетрадките за работа в клас, в които на нова страница е написано „Работа в клас“ и датата в горния ляв ъгъл.
Актуализиране на старо знание:
У: Здравейте ученици!
Ученик: Здравейте госпожо!
У: С кой урок се запознахме миналия час?
Ученик: С урока реклама
У: Какво е реклама?
Ученик: Начинът по който се представят на потребителите различни видове продукти
У: Точно така!
Мотивиране и поставяне на темата:
У: Дали ще се сетите кой празник наближава скоро?
Ученик: Да! Великден!
У: Нека помислим за това каква е подготовката за празника и как ние можем да се включим в нея?
Ученик: Прави се трапеза на, която основните елементи са яйца, козунак и агне. Ние можем да се включим с боядисването на яйцата.
У: Чудесно! Сега отворете вашият учебник на стр. 35 и разгледайте картинките. Какво правят учениците?
Ученик: Учениците боядисват яйца.
У: Какви материали се използват за боядисването на великденските яйца?
Ученик: Боя, мъниста, копчета, камъчета, рисунки, дантели, салфетки и др.
У: На снимките пред вас виждате яйца с различни великденски декорации.
У: Как мислите, дали децата се забавляват с това което правят?
Ученик: Да, даже много!
У: Сега си представете, че вие трябва да направите подготовка за Великден.
Основна част:
У: Нека всеки да отвори албума си с материали на ето тази страница (показвам я високо) и да изреже „Приложение 28” внимателно по непрекъсната линия. (През това време следя внимателно процеса на изрязване).
У: Чудесно. Сега всеки един от вас има по една отворена кутия, както аз наричам тази разгъвка. Задачата ни е да затворим кутията, за да получим красива поставка за великденски яйца.
У: От какъв материал е направена поставката?
Ученик: От картон
У: Чудесно. А какъв свят е картона?
Ученик: Цветен на цветя.
У: Точно така. Картонът е разноцветен с красиви разноцветни фигури приличащи на цветя.
У: Плътен ли е или по-мек картон?
Ученик: Мек.
У: От колко части се състои поставката?
Ученик: От три.
У: Правилно. Кошничката, която ще изработим се състои от кръгла основна част (тялото на пиленцето), от една продълговата правоъгълна (дръжката) и една по-малка (главата на пиленцето).
У: Първото нещо,което трябва да направим е да отделим внимателните трите части на кошничката с помощта на ножица. След това ще прегънем по прекъснатите линии и накрая ще съединим трите части с помощта на лепило.
У: Бъдете внимателни при изрязването и използването на ножица. Работете бавно и прецизно. Внимателно изрежете всички непрекъснати линии и незабравяйте, че трябва да прегънете по непрекъснатите линии.
У: Нека си припомним как се наричаше прегъването на прекъсната линии с помощта на ножица?
Ученик: Биговане.
У: Виждам, че вече нямате търпение да започнете изработването на вашите великденски кошнички. Следете инструкциите и докато изработването си помислите къде бихте поставили кошничките към вашата великденски украса вкъщи. Помислете и още какво можете сами да изработите като украса.
Обобщаване и преценка на работата по време на часа:
У: Деца, справихте се чудесно. Дадохте чудесно идеи за украса, от които и аз ще направя нещо вкъщи.
Сподели с приятели: |