В света на информационните технологии



Дата22.02.2024
Размер368.44 Kb.
#120406
ТипУрок
Технологии и предприемачество 1- Фатиме Кардаш
Свързани:
великден

Югозападен университет „Неофит Рилски”
Благоевград



Факултет по педагогика
ПЛАН – КОНСПЕКТ
по:
Технологии и предприемачество за 4 клас
на тема: В света на информационните технологии
Изготвил: Проверил:
Фатиме Кардаш -20200321069 Доц. д-р Емилия Божкова
Специалност: ПНУП

Благоевград
2023г.
Тема: В света на информационните технологии
Времетраене: 40мин
Урок за нови знания
Цел:


Очаквани резултати :

  • Познава устройства и начини за предаване, приемане и съхраняване на информация;

  • Познава основни информационни дейности, като създаване, обработване и запазване на информация;

Методи в ситуацията:

  • беседа;

  • обяснение;

  • демонстрация;

Нагледни средства: готов изработен модел;
Необходими средства: ножица, гланцово блокче или бял лист, флумастери, цветни моливи, лепило;

Ход на урока:
Учител: Добър ден, ученици! Готови ли сте за урок по Технологии и предприемачество? Учебникът да е в средата на чина, затворен, инструментите да са вдясно , а материалите вляво.
Ученици: Добър ден, госпожо! Готови сме за урок по Технологии и предприемачество!
Учител: Миналия час вие сте се запознали с урока Полезните и опасни битови електроуреди. Нека си припомним кои са тези електроуреди?
Ученици: Готварска печка, ютия, тостер, микровълнова печка.
Учител: Точно така, ученици! Какви рискове при работата с тях съществуват?
Ученици: Изгаряне, пожар, наводнение, токов удар и нараняване.
Учител: Правилно! Трябва много да внимаваме за правилното използване на домакинските електроуреди. Спомняте ли си, че миналата седмица изпратихме напомнящи имейли на вашите родители за това какво ще ви бъде необходимо за днешния час?
Ученици: Да спомняме си!
Учител: Според вас как първобитните хора са съхранявали и предавали информация на другите?
Ученици: Според мен са използвали рисунки по стените на пещерите.
Учител: Точно така! Отначало са използвали рисунки, а с появата на писмеността започнали да записват информацията на различни материали като, камък, кожа и хартия. Днес ние използваме електронни (дигитални) устройства. Какви информационни технологии познавате вие?
Ученици: Компютър.
Учител: Точно така, вижте как бързо се сетихте. Компютърът е една от най – бързо навлезлите технологии в съвременния свят – превърнали се в символ на информационна епоха. А вие имате ли компютри?
Ученици: Да, компютър, таблет и лаптоп.
Учител: Така е, в днешно време това е нещо напълно нормално. А знаете ли всъщност какво представлява компютърът?
Ученици: Чрез него можем да влизаме в интернет, фейсбук и гугъл.
Учител: Да , така е. Компютърът е машина , в която може да се въвежда , съхранява, и обработва информация, данни, представени в цифров вид.
Учител: В кои дейности , компютрите могат да помогнат на хората?
Ученици: Можем да пресмятаме, да гледаме филми, да четем новини и различна информация, да слушаме музика.
Учител: Знаете ли на какво можем да съхраняваме информацията?
Ученици: На дискове, флашки, карта с памет.
Учител: Правилно! Донесла съм ви да видите CD, карта памет и флашка.



Учител: Днес с вас ще изработим лаптоп от кутия за бонбони. Виждам, че всички сте подготвени, като сте си донесли кутия от бонбони и кутийка от сапун, както ви бях поръчала миналата седмица. Ето това е готовия лаптоп.



Учител: Харесва ли ви?
Ученици: Да, много!
Учител: С какъв материал ще изработим изделието?
Ученици: Ще изработим изделието от картон и хартия.
Учител: За да си направим лаптопа са ни необходими следните материали: кутия от бонбони, кутийка от сапун, ножица, лепило, картончета, цветни листи, цветни моливи и химикали, както и шнурче.

Учител: Какви операции ще извършим?
Ученици: Изрязване, прегъване, вземане на размери, чертане с линия и молив и лепене.
Учениците изпълняват практическата задача.
Учител: Днес вие работихте отлично! Изработихте едни красиви лаптопи.
Минути за изява: давам възможност на учениците да покажат изделията си.
Въпроси за обратна връзка:
Учител: От колко елемента се състои лаптопът?
Ученици: Състои се от три елемента – клавиатура, мишка и монитор.
Учител: Какъв вид съединение е? Подвижно или не, разглобяемо или не?
Ученици: Съединението е подвижно.
Учител: Получихте ли желания резултат?
Ученици: Да!

Учител: Довиждане, ученици! Бяхте чудесни! Пожелавам ви слънчев и усмихнат ден.

Критични бележки:

  1. Частите на лаптопа да бъдат от повече елементи, така че учениците да имат повече ангажираност за сглобяването им.

  2. Не съм дала точни и ясни указания за изпълнението на задачата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница