Кодекс в частта „Организационно-техническа подготовка /отп/ на избори и избирателни списъци



Дата13.10.2018
Размер141.8 Kb.
#84617

С Т А Н О В И Щ Е

на Националната асоциация на секретарите на общини

в Република България /НАСО РБ/
Относно: Изменение и допълнение на Изборния кодекс в частта „Организационно-техническа подготовка /ОТП/ на избори и избирателни списъци”.

Уважаеми госпожи и господа,

Уважаеми колеги,
Във връзка с процеса за изменение и допълнение на Изборния кодекс и участието на НАСО РБ в него, по-долу, в систематизиран вид, представяме нашите предложения. Същите са в резултат от предложенията и мненията, депозирани в офиса на асоциацията от колеги-секретари на общини и райони от страната и отчитат „тесни места” в изборния процес, доказани от практиката.

Надяваме се и разчитаме те да бъдат отразени в максимална степен в новия формат на Изборния кодекс, с оглед създаване на оптимални условия за работа на всички страни и заинтересовани лица / в т.ч. и местни власти/, директно или индиректно участващи в изборния процес.
Забележка: Текстовете на предложенията, маркирани в жълто са отразени в последния вариант на ИК !!!
В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. Ал. 1 се изменя така: „Образците на изборни книжа за всички видове избори /се утвърждават от Централната избирателна комисия???/ са в приложения към настоящия кодекс.”.

2. Ал. 2 се изменя така: „Всички изборни книжа се изработват фабрично съгласно утвърдените с настоящия кодекс образци не по-късно от 30 дни преди деня за произвеждане на изборите.”

Мотиви:

- С оглед на унификация, образците на изборни книжа за всички видове избори да бъдат част от Изборния кодекс, като се даде възможност на ЦИК да прави корекции, при необходимост;

- Всички изборни книжа да бъдат изработвани фабрично. При последните избори, с писмо на Гл. секретар на Министерски съвет, на общините беше вменено задължение по изготвяне на 14 вида изборни книжа, които трябваше да бъдат предоставени на СИК/ПСИК и още 12 вида книжа, необходими за работата на общинска администрация. В последния момент се оказа, че трябва да изготвим и списък с пълните кандидатски листи. Отделно за всяка СИК се разпечатват поне по 10 различни табелки – със знака за гласуване; номера на секциите; стрелки, указващи посоката; правила за пожарна безопасност; знаци за инвалиди (в различни формати); удостоверения за шофьорите и т. н. Има 29 вида хартии + 6 надписани пликове с различна големина, подготвени в общината, срещу 9 вида готови формуляри! Поне списъците за придружители, застъпници, наблюдатели и получилите копие от протокола на СИК могат да се произведат фабрично. Така ще се избегне различието във форматирането на документите.
Второ, процедурно предложение по чл. 12:

В чл.12, ал.1, процедурно, не е коректен текстът: „в приложение към настоящия кодекс”.



Мотиви: Кодексът е акт, приет от законодателя и, по принцип, каквито и приложения да има към него, те трябва също да са приети/утвърдени пак от него. Не е коректно един орган (НС) да приема основния акт, а друг (ЦИК) - приложенията към него!!!
В чл. 13 се създава нова ал. 3 „Средствата необходими за организационно-техническа подготовка на общинските администрации  се превеждат не по-късно от 30 дни преди деня за произвеждане на изборите”.

Досегашната ал. 3 става ал. 4.

Досегашната ал. 4 става ал. 5.

Мотиви:  Повечето общини не разполагат със свободни средства, които да отделят за организационно-техническа подготовка. План-сметките се изготвят почти два месеца предварително, а общините получават средства, които често са недостатъчни. Няма обратна връзка за това каква част от исканите суми са одобрени. Разпределението на средствата в различните области е различно. Би било уместно да има разписана методика за финансиране на ОТП според броя, големината и разпределението на секциите на територията на общината. Например: секции до 500 и над 500 избиратели, секции в общинския център, отдалечени до 10 км, отдалечени до 20 км, отдалечени над 20 км.
В чл. 40, ал. 1 се променя и придобива следното съдържание:

Чл. 40. (1) Избирателните списъци се съставят от ГД ГРАО въз основа на данните, съдържащите се в НБД „Население” след отразяване на актуалната информация, предоставена от компетентните органи както следва:



  1. от кметовете на общини, кметовете на кметства и кметските наместници, относно гражданската регистрация на физическите лица съгласно Закона за гражданската регистрация и административните адреси, включени в обхвата на избирателните секции, образувани по реда на Глава пета, Раздел І във всяко населено място на територията на Република България;

  2. от Министерство на правосъдието, относно лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода;

  3. от Министерство на вътрешните работи, относно лицата, намиращи се извън територията на Република България;

  4. от Министерство на външните работи, относно избирателите, заявили желание да гласуват в друга държавата по реда на чл. 74, ал. 4.


В чл. 40 се създава и нова ал. 3 със следното съдържание:

(3) Избирателните списъци за произвеждане на съответния вид избор на територията на Република България, отпечатани по реда на чл. 52, се подписват от кмета на общината, съответно, от кмета на кметството или от кметския наместник и от секретаря на общината. В градовете с районно деление избирателните списъци се подписват от кмета и секретаря на района.
Навсякъде в ИК да не се прави разграничение между „допълнителна страница на избирателния списък“ и „допълнителен избирателен списък“

Мотиви: Няма разлика, по същество. С цел опростяване на процедурата, нека всички дописвания да се правят „под чертата“ и избирателният списък с допълненията /дописванията/ да се подпише от всички членове или ръководството на СИК. Голяма част от членовете на СИК, дори и тези, които години наред участват, объркват кои категории избиратели се вписват в допълнителната страница (под чертата) и в допълнителния избирателен списък.
Чл. 48 б, Да се конкретизира текстът, в съответствие с Решение № 2584-НС от 10. 05. 2013 г.!
В чл. 54, ал. 1 преди думите „се обявяват от органите” се добавя „могат да”.

В ал. 2 думите „се обявява” се заменят с „може да се обяви”.

В ал. 3 думата „определя” се заменя с „може да определи”.

Забележка: Думите „могат да” и „може да се” да се използват в случай, че е допустимо използването им в акт от такъв ранг, за да се избегне алтернативното изпълнение на съответното действие!

В ал. 4 изр. 3 накрая се поставя запетая и се добавя „включително по телефон, на безплатен телефонен номер”.

Мотиви: Задължението на общините да обявяват избирателните списъци „на видно място в района на избирателната секция” през последните години става все по-трудно с промяната на собствеността и предназначението на обществените сгради с витрини. Почти невъзможно е намирането на подходящи места за обявяването на списъците, които да са общодостъпни за всички хора, да са защитени от атмосферни влияния и посегателства с цел физическото им запазване /често срещан проблем са вандалски прояви при поставянето на табла с избирателни списъци, които често се унищожават и повреждат/. Има достатъчно начини избирателите да проверят къде ще гласуват - обявяване на избирателните списъци в интернет-страницата на общината, в центровете за информация и услуги, в различни обществени сгради със свободен достъп, както и чрез алтернативните начини за проверка в избирателния списък – чрез Интернет, SMS или на безплатен телефонен номер.
Чл. 71, ал. 3 – да се добави „Решението на Областния управител може да се обжалва пред Административен съд.”

Мотиви: Кметът на общината, в кръга на своите правомощия, образува избирателните секции на територията на общината и утвърждава адреса на същите. Много често отмяната /пълна или частична/ на заповедта на кмета за образуване на секции поставя под опасност нормалната организационно-техническа подготовка на изборите и провеждане на консултации за сформиране на секционни избирателни комисии в законовите срокове. Решението може да стане и предпоставка за това, определени граждани да бъдат лишени по административен ред от правото си да упражнят своя вот. Освен това, би следвало всеки един административен акт да може да се обжалва по реда на АПК, т.е. в правния мир не е възможно решение на орган на изпълнителна власт да е окончателно и да не подлежи на обжалване.

Не е ясен и трябва да бъде точно определен и кръга на лицата, които имат правен интерес и възможност да обжалват заповедта на кмета на общината.
Чл. 73 се отменя. В тази връзка в чл. 203, ал. 1 думите „в секцията по чл. 73, ал. 1” се заличават.

Мотиви: Чл. 203 дава възможност на избиратели с увреждане на опорно-двигателния апарат или на зрението да гласуват в избрана от тях подходяща секция. Освен това общинските администрации организират безплатен транспорт за избиратели с увреждания. Предвидена е и възможността за гласуване с подвижна избирателна урна.
В чл. 162, ал. 4 - накрая се поставя запетая и се добавя „като резерв, който остава в съответната районна или общинска избирателна комисия.”

Мотиви: За обезпечаване на изборите до момента на общините се предоставят винаги с приблизително 10% повече бюлетини от броя на избирателите за съответната община и е наложително да се регламентира къде ще се съхраняват резервните бюлетини. Те са необходими при случаи на погиване на бюлетини и при недостиг на такива в избирателни секции. Това се налага, тъй като практиката показва, че секции в които гласуват повече студенти, ученици и хора с увреждания, същите гласуват без да са включени в основния избирателен списък и поради това техния брой не е възможно да бъде предвиден и следователно често се получава недостиг на бюлетини в тези секции.
В чл. 176, ал. 1 се правят следните изменения:

Чл. 176. (1) Избирателите с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, които желаят да гласуват с подвижна избирателна урна, заявяват желанието си не по-късно от 35 дни преди изборния ден в писмена форма чрез заявление по образец, подписано саморъчно и подадено чрез писмо, факс или електронна форма до органите по чл. 40, ал. 1 по постоянния адрес или настоящия адрес, когато е направено искане по чл. 53, ал. 1. В заявлението се посочват имената на избирателя, единният му граждански номер (личен номер), постоянният адрес (адрес на пребиваване) или настоящият адрес, когато е направено искане по чл. 53, ал. 1, и се прилага копие от документ на ТЕЛК (НЕЛК).

Мотиви: Трябва да се преодолеят неяснотите и противоречията, свързани с представяне в РИК/ОИК на предложения от кмета на общината за назначаване на СИК, включително и ПСИК не по-късно от 30 дни преди изборите и приемане на заявления за гласуване с подвижна урна по чл. 176 , ал. 3 в същия срок. Става практика на консултациите да се създават „в резерв” СИК за избирателни секции по чл. 70, ал. 6 и ал. 7 (те поне са включени в заповедта на кмета по чл. 71, ал. 2), както и ПСИК, за които няма към този момент решение на РИК/ОИК, които от своя страна трябва да определят броя им. Всъщност РИК/ОИК не само искат в предложението на кмета на общината да са включени ПСИК, а даже и в заповедта на кмета по чл. 71, ал. 2 да фигурира избирателна секция за гласуване с подвижна урна.
Чл. 184 се изменя така:

Чл. 184. (1) Избирателите гласуват от 7.00 часа до 19.00 часа. Извън страната изборният ден започва в 7.00 часа местно време и приключва в 19.00 часа местно време. Когато в 19.00 часа пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност.

(2) Негласувалите избиратели предават документите си за самоличност на комисията, а избирателите - граждани на друга държава-членка на Европейския съюз, и удостоверението си за пребиваване. Само тези избиратели се допускат до гласуване след 19.00 часа, но не по-късно от 20.00 часа.

Мотиви: Изборен ден в рамките на 12 часа е достатъчен от 7.00 до 19.00 ч. Така ще остане повече време в светлата част на денонощието за обработване на изборните резултати от СИК
Чл. 190, ал. 2 се изменя така:

(2) В изборното помещение се поставят кабини за гласуване по унифициран модел, утвърден от ЦИК, които осигуряват тайната на гласуването. Кабините трябва да осигуряват и гласуването на избиратели с увреждане на опорно-двигателния апарат или на зрението.
Да отпадне изискването за използване на копирните машини!

Мотиви: Пренасянето и обслужването на копирните машини е трудоемка работа, особено за малките общини и тези с планински релеф. При възникване на технически проблеми общините не са в състояние в рамките на краткото време да реагират за отстраняването им, а и разходите за тази дейност като консумативи и съхранение са много големи! Тези средства могат да се използват за други цели, свързани с избори!
Във връзка с това, навсякъде в Изборния кодекс думата „ксерокопие” да се замени с „препис-извлечение” /от стария вариант на ИК!/, както следва:
- Чл. 212, ал. 7 се изменя така:

(7) Членовете на секционната избирателна комисия, кандидатите, застъпниците, представителите на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети и наблюдателите при поискване получават препис-извлечение от подписания протокол за съответния вид избор, подпечатано на всяка страница с печата на комисията и подписано от всички присъстващи членове на СИК, преди предаването му в районната, съответно общинската избирателна комисия. Имената и единният граждански номер на лицето, получило препис-извлечението, се вписват от секционната избирателна комисия в списъка на лицата, получили препис-извлечение от подписания протокол за съответния вид избор, след което лицето се подписва. Списъкът се подписва и от председателя и секретаря.
- Чл. 239, ал. 2 се изменя така:

(2) Членовете на районната избирателна комисия, кандидатите, застъпниците, представителите на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети и наблюдателите при поискване получават препис-извлечение от подписания протокол по чл. 235, ал. 1, подпечатано на всяка страница с печата на комисията и подписано от всички присъстващи членове на СИК, преди предаването му в Централната избирателна комисия. Имената и единният граждански номер на лицето, получило препис-извлечението, се вписват от районната избирателна комисия в списък на лицата, получили препис-извлечение от подписания протокол, по образец, утвърден от Централната избирателна комисия, след което лицето се подписва. Списъкът се подписва и от председателя и секретаря.
- Чл. 248, ал. 2 се изменя така:

(2) Членовете на общинската избирателна комисия, кандидатите, застъпниците, представителите на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети и наблюдателите при поискване получават препис-извлечение от подписаните протоколи по чл. 243, ал. 1, подпечатано на всяка страница с печата на комисията и подписано от всички присъстващи членове на СИК, преди предаването му в Централната избирателна комисия. Имената и единният граждански номер на лицето, получило препис-извлечението, се вписват от общинската избирателна комисия в списък на лицата, получили препис-извлечение от подписания протокол за съответния вид избор, по образец, утвърден от Централната избирателна комисия, след което лицето се подписва. Списъкът се подписва и от председателя и секретаря.
Чл. 233, ал. 7 се изменя така:

(7) След приемане на протокола от районната избирателна комисия бюлетините, екземплярът от протокола, предназначен за областната администрация, и останалите книжа и материали се предават от членовете на секционната избирателна комисия по чл. 230, ал. 1 в областната администрация на длъжностни лица от областната администрация, определени със заповед на съответния областен управител.
Чл. 233, ал. 8 се изменя така:

(8) Бюлетините, екземплярът от протокола, предназначен за областната администрация, и останалите книжа и материали се съхраняват за срок от две години. Помещенията, в които се съхраняват, се определят от областния управител и се запечатват с хартиени ленти, подпечатани с восъчен печат, върху който е поставен уникален знак, и подписани от членовете на комисията. Образецът на печата, съхраняването на бюлетините, екземплярът от протокола, предназначен за областната администрация, и останалите книжа и материали и достъпът до помещенията се определят с решение на Централната избирателна комисия.

Мотиви: В по-голямата част от общините липсват свободни помещения. Целесъобразно е бюлетините и останалите книжа, без протоколите и избирателните списъци, да се унищожат, съгласно Закона за националния архивен фонд, шест месеца след изтичане на всички срокове за обжалване на изборите или приключване на делата. Срокът може изрично да се определи с решение на ЦИК. 

Чл. 242, ал. 7 се изменя така:

(7) След приемане на протоколите от общинската избирателна комисия, бюлетините, екземплярите от протоколите, предназначени за общинската администрация и останалите книжа и материали се предават от членовете на секционната избирателна комисия по чл. 231, ал. 1 в общинската администрация на длъжностни лица от общинската администрация, определени със заповед на Кмета на общината.

Мотиви: Работата на тази комисия /СИК/ може да се свърши и от работната група от общинска администрация, в сътрудничесство с ОИК, по служебен ред, точно и ясно описан в ИК. Така ще се съкрати една процедурна стъпка и ще се икономисат и средства, и време.
В края на Глава четвърта „Списъци”, абзацът повдигнат с болд-шрифт /стр. 24/!

Да отпадне или да се предложат по-приеливи условия за съставяне на избирателните списъци!

... В преходните и заключителните разпоредби да се създаде следната преходна норма:



§ ...(1) След произвеждането на първите/първите два след влизането в сила на кодекса избори и извършването на проверка за гласуване в нарушение на кодекса, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие чрез териториалните си звена предава избирателните списъци от произведените избори на областните администрации за изпращане на Централната избирателна комисия, а списъците от гласуването извън страната предава на Централната избирателна комисия.

....”

Мотиви:

Избирателите в нашата община на последните избори за народни представители са били 62 301. Гласували от тях - 32 004 или 51.37% .

Ако в Изборния кодекс се включи горепосочения текст, една голяма част от негласувалите избиратели, които на последните избори за народни представители са били 48.63 %, т.е. 30 297 /а в предстоящите избори за избиране на членове на Европейския парламент от РБ избирателната активност се очаква да бъде още по-ниска!!!/ ще се наложи да бъдат дописвани от общинската администрация или, съответно, в деня на изборите, от секционните избирателни комисии!!!

Нашето становище е, че в този случай съществува висок риск от струпване на много избиратели, които следва да бъдат вписани в избирателните списъци за ограничено време и е предпоставка за силно затруднение в работа на общинската администрация и секционните комисии, както е възможно да доведе и до опорочаване на изборите.
Да отпадне приложението на § 114 от действащия Изборен кодекс относно преброителните комисии и всички произтичащи от това действия и последици!

§ 114. (1) При произвеждане на частични избори за кметове на общини, когато общината е с население до 30 000 избиратели, се създава преброителна комисия, която да извърши преброяването на гласовете.



.......”

Мотиви:

Колеги, произвели частични избори за кмет /в общините Гърмен, Белене и др./, споделиха своето неудовлетворение от предвидената в Изборния кодекс процедура за преброяване на гласовете в края на изборния ден от преброителни комисии! В изказванията те посочиха следните аргументи:

  • Процесът за обявяване на резултатите силно се забавя /това е станало едва на следващата сутрин!/,

  • неефективна работа и занижена отговорност на СИК /след като те не броят бюлетините!/,

  • създаване на условия за работа и финансиране на още една комисия, с численост както тази на ОИК /работеща само през нощта след избора!/


В отделни изказвания бяха представени и други мнения и предложения, относно:

  • Намаляване на числеността на ОИК /особено за малките общини с под 50 избирателни секции!/ и СИК;

  • Изискване към членовете на СИК да имат поне средно образование;

  • Преразглеждане на статута и възнагражденията на СИК в затвори и други специализирани заведения, където, поради естеството на избирателите, изборния ден приключва за час-два,

  • Проблемите по формиране на ПСИК и условията за гласуване чрез ПСИК – право да гласуват чрез ПСИК да имат само хората с 100% инвалидност с придружител.



Съставил:

Експертен екип на НАСО РБ
Нова редакция, с допълнения:

Васил Панчаров

Изпълнителен директор на НАСО РБ

Декември 2013 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница