Коментар на откъс от литературен текст



страница1/6
Дата17.10.2022
Размер70 Kb.
#115287
  1   2   3   4   5   6
Komentar na otkus


Коментар на откъс от литературен текст

Интерпретацията е писмен аргументативен текст, в който пишещият има възможност да изложи своето мнение по зададен проблем, свързан с неговия житейски опит или заложен в художествено произведение. Както показва наименованието на жанра, в него на преден план са разсъжденията. Но това не означава, че в текста не трябва да бъдат включени описания или повествования, но тези типове текст играят второстепенна роля - те само подкрепят разсъжденията.


Съчинението дава възможност тези два аспекта да се съчетаят и вие,, изхождайки от своя жизнен и читателски опит, да разкриете своите виждания за някои от основните послания на изучаваните литературни произведения. Така младите хора усвояват по естествен път културния опит на своя народ и изработват своя задълбочена гледна точка към съвременните проблеми.
Разсъжденията в този тип съчинение трябва да бъдат строго обмислени. Способността да се разсъждава в писмена или устна форма означава да се създаде ясен, точен и свързан текст, който може да бъде разбран еднозначно. И най-оригиналните и задълбочени разсъждения, ако са изложени хаотично, не могат да достигнат до слушателя или читателя. Този проблем е в основата на обучението по литература, което цели не само усвояването на научни знания, но и тяхното използване в житейската практика, а също и развитие на мисленето на ученика, на неговата способност да излага мнението си в текст, който да звучи логично и убедително.
Такъв тип съчинение може да бъде успешно създадено вследствие на натрупани читателски впечатления от литературната творба, чрез наблюдение и разсъждение върху нейните елементи. Умението за написване на интерпретацията се изгражда с помощта на системни упражнения за изразяване на мислите в логичен, ясен и верен текст.


ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ НА АНАЛИЗА НА ХУДОЖЕСТВЕНАТА ТВОРБА


1. ТЕМА И КОНФЛИКТИ:
Отговор на въпросите:

  • За какво се говори в творбата?

  • Какви противоречия/конфликти/ съществуват между героите.

  • Какви противоречия между ценностните системи се наблюдават в постъпките/чувствата/ на героите?

2. ОСНОВНА ИЗКАЗНА ФОРМА:
Какво е основното речево действие, залегнало в основата на творбата? /Възможни отговори: разказване, описание, повествование, спор, изповед, молитва, разговор, въображаем разговор, размишление и др/
3. МОДЕЛ НА ОБЩУВАНЕ:
Кой говори?
На кого говори?
Извънтекстови структури /заглавие, епиграф, посвещение/
Анализ на изразните средства / композиционни особености, тропи и фигури на речта/
4. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИЗОБРАЗЕНИЯ СВЯТ:
Време
Място
Характеристика на героите – мотивация, пътища за изграждане на образ на литературен герой
5. МОДЕЛИ ЗА ИДЕНТИФИКАЦИЯ:
Отношение на автора към героя
Отношение на читателя към героя /Възможни отговори: подражава му, поставя се на негово място, симпатизира му, иронизира го, разсъждава над постъпките му, проверява себе си в ситуацията на героя/
6. МЯСТО НА ТВОРБАТА В ЦЯЛОСТНОТО ТВОРЧЕСТВО НА АВТОРА И В КУЛТУРНАТА ИСТОРИЯ
Въздействието, което оказва на отделния читател и на обществото като цяло.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница