Компютърно моделиране – 4 клас Здравейте, мили четвъртокласници!



страница1/2
Дата05.09.2023
Размер15.35 Kb.
#118576
  1   2
audioUrokKMIT4
Свързани:
Десетични дроби, Задачи от формулите на Виет, 8 klas класна работа 1, Десетични дроби четене и записване

Компютърно моделиране – 4 клас
Здравейте, мили четвъртокласници!
В 3 клас изучавахте устройства, чрез които ние даваме информацията и устройства, от които получаваме информация и помните ,че те се наричаха входни и изходни. Чрез входните устройства информацията ние даваме информацията. Чрез изходните устройства получаваме информацията.
Например имаме Мишка, микрофон, клавиатура, проектор, тонколони, скенер, принтер и слушалки.
Нека да си припомним точно кои са входните и изходните устройства като ми помислите към коя група спада всяко едно от устройствата. Клавиатурата е входно устройство! Мишката също е входно устройство! А принтера е изходно устройство. Скенера пък е Входно устройство.
Проектора спада към групата на изходните устройства.
Слушалките са към групата на изходните устройства.
Микрофонът спада към групата на входните устройства.
Към групата на изходните устройства са тонколоните.
Убедена съм, че всеки от вас е виждал компютър и на живо, вероятно всички вие имате компютър или лаптоп вкъщи. Използваме компютрите, за да получаваме информацията, която ни е необходима.
Всъщност, като едно дигитално устройство, компютърът прави още много неща! Нека да разберем точно какво прави той и какво е неговото предназначение!
Предназначението на дигиталните устройства е да изчисляват, съхраняват, намират и анализират информация и да ни забавляват.
Думата дигитален произлиза от английската дума „digit“ и означава цифра. Като знаете това, опитайте се да предположите и ми кажете, защо се наричат дигитални тези устройства? Вие ще кажете , че вероятно се наричат дигитални, защото извличат информацията в цифри.
Всъщност компютрите извличат информацията в цифров вид, затова са и дигитални устройства!
„Чрез компютрите за секунди се изчисляват дълги и сложни числови изрази“. Добре, а какво ни показва картинката всъщност? Момиченце и момче, което се чуди на нещо написано в неговата тетрадка.
Да си представим ,че момченцето Ива си е записало в тетрадката и на което се чуди. Какво е то?
На дъската е написан числов израз. Вероятно момченцето не може да го реши.
Момиченцето нещо го съветва, какъв съвет му дава според вас?
Момиченцето вероятно му казва да опита да си помогне с дигитално устройство. Чрез него момченцето бързо ще намери отговора на числовия израз.
Винаги първо трябва да опитаме сами да се справим с дадена задача, но когато наистина много се затрудняваме, едно дигитално устройство би ни помогнало бързо да се справим и да видим решението, така ще научим и къде грешим и защо ни е трудно да решим дадената задача. Като се учим от грешките си, другия път ще бъдем още по-добри!..
„ Дигиталното устройство съхранява огромно количество информация.“
„Книгите в една библиотека могат да се съхранят в цифров вид в паметта на един компютър.“
Картинката нагледно показва колко много книги всъщност могат да бъдат събрани като информация в компютъра.
Информация, съхранена в компютъра, може да бъде намерена за секунди.Представете си ситуация,която ни показва, че едно момиченце трудно намира сред толкова много листи точно това, което му трябва. В компютърът тази необходима информация може да намери за секунди.
Представяме си момченце с майка му. Момченцето показва времето навън, че е слънчево и затова се е облякло с къси панталонки и тениска. Майка му, обаче, му дава дъждобран, защото е видяла на компютъра прогнозата за времето, която показва, че по-късно ще завали дъжд.
Компютърът всъщност е помогнал в тази ситуация като е дал необходима за майката на момченцето и за самото момченце информация.
В друга ситуация две момчета се забавляват. Едното играе компютърна игра.
Освен, че ни дава информация, компютърът може да ни и забавлява!
Нека обобщим:
Информацията в дигиталните устройства се събира, съхранява, обработва и разпространява.
В компютъра информацията се обработва в числов вид.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница