Лабораторно упражнение №7



страница1/2
Дата14.03.2024
Размер0.56 Mb.
#120650
  1   2
smesupr

Лабораторно упражнение № 7

Определяне на качеството на смес от насипни продукти




I. Теоретична част


1. Насипни хранителни продукти. Основни физико-механични свойства.
Под насипен материал, насипна среда или насипно тяло се разбира съвкупност от голямо количество твърди частици. Принципната разлика между насипен и твърд материал е способността на насипния материал да тече, при което възниква вътрешно триене между частиците, изграждащи наспината система. За разлика от течните материали, насипните могат да понасят тангенциални напрежения и в покой, което означава че статичния коефициент на триене е различен от нула.
Към основните физико-механични свойства на насипните материали спадат ъгъла на естествен откос и сриване, сипкавост, конгломерация, адехезия, кохезия и др.
Под ъгъл на естествен откос се разбира ъгъла, заключен между равнината образувана от свободната повърхнина на насипния материал и хоризонталната равнина, От него зависи подвижността (сипкавостта) на материала, като колкото този ъгъл е по-малък, толкова подвижността на материала е по-голяма.
На фиг. 1 е показана схема на прибор за едновременно измерване на ъгъл на естествен откос и ъгъл на сриване. Бункерът се запълва с прахообразен материал на височина h, а след това шибъра бавно се издърпва и материала се изсипва през отвора на дъното. Свободната повърхнина на останалия материал в бункера се разпределя под ъгъл на сриване φС, а свободната повърхнина на изтеклия материал спрямо долната равнина определя ъгъла на естествен откос φ. В болшинството случаи φС > φ и само за идеални насипни материали φс φ.
При лоша сипкавост насипния материал прилепва към стените на бункера и постъпва неравномерно, на порции, което се обяснява с това, че при движение на частиците в бункера между тях възникват контактни взаимодействия, съпроводени с триене и това затруднява плъзгането на частиците една спрямо друга. Сипкавостта зависи от дисперсността и формата на частиците, влажността, силите на триене. Всички заедно предизвикват прилепване на частиците към бункера (адхезия) и една спрямо друга (кохезия).



Фиг.1 Схема на прибор за определяне на ъгли на естествен откос и сриване.
1. Бункер. 2. Шибър. 3. Хоризонтална маса.


2. Определяне на качеството на готовата смес
Смесите могат да бъдат двукомпонентни или многокомпонентни. За удобство, при оценяване на качеството условно се приема, че сместта е двукомпонентна, като един от компонентите се избира за ключов, а всички останали се обединяват като втори условен компонент. За качеството на готовата смес се съди по степента на разпределяне на ключовия компонент в условния.
Коефициентът на еднородност на сместа КС се определя като:
, (1),
където: S е средното квадратично отклонение на съдържанието на ключовия компонент в пробите, взети от сместта и е равно на:
, (2),
където: xi – съдържание на ключовия компонент в i-тата проба, %.
- средно аритметично съдържание на основния компонент на всички проби, %.
n – общ брой на взетите проби.
Освен чрез коефициента на еднородност КС качеството на сместа може да се определи чрез степента на еднородност на сместа θ по уравнението:
(3),
където:
, ако ; или , ако .
Тук xo e съдържание на ключовия компонент в сместа %.
Идеална ефективност на смесването има тогава, когато КС→0 и θ→1. Приема се, че качеството на сместа е добро, когато КС 10 % и θ 0,9, и задоволително, ако 10 % < КС 20 % и 0,8 θ <0,9.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница