Лекция на тема: "Отношенията между ес и Япония: дипломация, политика и икономика"



страница1/2
Дата02.02.2018
Размер0.67 Mb.
#53302
ТипЛекция
  1   2


БТПП в медийното пространство 27.03.2013

http://www.tvevropa.com/bg/news/bulgaria/view/84576 26.март.2013 / 11:10

Работодателските организации с конкретни мерки за подобряване на бизнес климата

Веднага след изборите и формирането на новия кабинет работодателските организации ще дадат конкретни мерки за подобряване на бизнес средата у нас. Техните очаквания са, че ще има подобряване на бизнес климата към края на годината. Коментарът е по повод информацията, че безработицата у нас се е увеличила до 12,4% през януари, при средно ниво за Европейския съюз от 10,8 на сто.



"Нашите проучвания показват, че повече от половината в бизнес средите не очакват нито подобрение, нито влошаване. Предвижда се във втората половина и в края на годината малко по-голям ръст и повече наети в различните форми. Като цяло за вътрешните продажби не се очаква ръст. Износът е една от сферите, в която се влагат надежди. Надявам се, че няма да се влоши икономическата среда, ще успеем да продължим да привличаме инвестиции и се надяваме да има повече туристи през летния сезон, както и тази година реколтата да е добра, за да даде допълнителен тласък на икономиката ни”, заяви Цветан Симеонов, председател на БТПП.

===============================================



http://www.bcci.bg/news/5277

Отношенията между ЕС и Япония: дипломация, политика и икономика



В БТПП бе представена лекция на тема: "Отношенията между ЕС и Япония: дипломация, политика и икономика".

Събитието бе официално открито от Георги Стоев, заместник-председател на БТПП и съпредседател на Българо – японския икономически съвет.

Н. Пр. Такаши Коидзуми, посланик на Япония в България, представи приоритетите на започващите преговори през април за икономическо сътрудничество между ЕС и Япония тази година. Н. Пр. Коидзуми изтъкна, че от гледна точка на Япония тези преговори ще доведат  до Споразумение за икономическо партньорство. Ефектът от сключване на подобно Споразумение се изразява в: премахване на тарифните ограничения и намаляването на таксите върху определени стоки; гарантиране на прозрачност на регулаторните процедури при инвестициите; общ митнически ефект от опростяване на процедурите. Резултатите от Споразумението за икономическо партньорство  са свързани със стимулиране на заетостта и икономическия растеж, развитие на търговията, повишаване на конкурентоспособността на японските фирми. В момента на европейския пазар оперират 3750 японски компании, които осигуряват заетост на 470 хиляди души. Н.пр. Коидзуми подчерта и резултатите от Споразумението за България: подобряване на  инвестиционната среда, улесняване на достъпа на японски фирми до българския пазар, насърчаване на преките чуждестранни инвестиции между двете страни.

 Лилия Чаушева, докторант в Историческия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" представи лекция на тема "Отношенията между ЕС и Япония: дипломация, политика и икономика". В първата част от лекцията фокусът бе поставен върху история на отношенията между ЕС и Япония. Втората  част обхващаше икономическите, търговски и инвестиционни отношения. Лекторката изтъкна, че въпреки факта, че Япония е третата икономическа сила в света (след САЩ и Китай), страната е в процес на стабилизация – след икомическата криза и голямото земетресение през 2011 година, като изпитва и редица икономически проблеми. Ето защо сключването на подобно споразумение би имало положителен ефект за страната.

 След края на лекцията последва дискусия, в която участие взеха редица представители на бизнес и научните среди.

 26.03.2013 г.
================================
http://www.tvevropa.com/bg/news/economics/view/84537 26.март.2013 / 16:22

Все повече работодатели предпочитат гъвкавите форми на заетост

Увеличава се броят на работодателите, които предпочитат гъвкавите форми на заетост. Това показват данните, оповестени по време на конференция за състоянието на пазара на труда и гъвкавите форми на заетост. Въпреки тенденциите за ръст на хората, които работят от вкъщи, страната ни остава на едно от последните места в ЕС по този вид заетост.

Докато в ЕС заетостта на намалено работно време през 2011 година е била 19,5 %, в България този процент е 2,4, наетите на втори трудов договор средно в ЕС са 3,8%, а в България – 0,4%. Фирмите, които предпочитат този модел на заетост, са предимно в сферата на услугите и комуникациите. Предимството при надомната работа е, че фирмите пестят разходи за наеми на офис помещения и закупуване на допълнителна техника.
„Това е модерна форма на заетост, която им позволява оползотворяване на усилията на работниците и която избягва до голяма степен недостатъците на един постоянен трудов договор. Поначало в тези гъвкави форми на заетост заплащането е след приемането на работа и се изчислява по качество и количество, което е справедливо и за работодателя, и за служителя”, смята председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов.
"Хората, които работят по този начин, са най-вече в сферите на различни видове услуги, като счетоводни, архитектурни, консултантски, IT и софтуерната индустрия, където могат да работят от вкъщи или в центрове, които не са в основния офис на фирмата", обяснява икономистът Георги Прохаски.

========================


http://www.bcci.bg/news/5276

Среща с представител на компания " Мitsui & Co. Deutschland Gmbh " и

Община Дългопол

 В БТПП се проведе среща между Георги Стоев, зам.-председател на БТПП, и Масаки Сугимото, генерален мениджър на “Мitsui&Co.Deutschland Gmbh”-Букурещ, отговарящ и за България. В срещата взеха участие и Маринка Иванова, кмет на Община Дългопол , както и членове на Българо-японския икономически съвет и представители на местния бизнес.

 Дискутирани бяха различни проекти на Общината в областта на селско стопанското производство в които да се включи и японската компания “Мitsui&Co.”.

 Материали за обсъжданите приоритети, проекти и цялостната стратегия за развитие на  Община Дългопол в периода 2012–2020 г. бяха предоставени на представителя на компанията и са на разположение в библиотеката на БТПП.

 26.03.2013 г.
============================
http://www.bcci.bg/news/5278

Как се прави бизнес в облака и как да измерим ползите

Икономическата ситуация в България през 2012г. направи все по-взискателни крайните потребители. Конкуренцията във всички индустрии се изостри, а оптимизацията на бизнес процесите е неибежна за всяка фирма, която иска да вземе преднина пред останалите.



Какви са предимствата на новия икономически модел за използване на компютърни технологии – облакът, как той дава възможност на малки, средни и големи фирми да станат конкурентоспособни, ще разискват представители на Стоун компютърс, ОмегаСофт, Юнимастърс Лоджистикс, Електростарт и Изи Асет Мениджмънт в уебинар на 28 март.

 Дискусията ще премине под формата на два тематични панела, засягащи как новият бизнес модел може да даде конкурентно предимство и да отвори вратата към чужди пазари и какви са ползите от облака, като ще бъдат дадени примери за успешни приложения у нас.

 След всеки от тематичните панели, в които е предвидено да премине срещата, слушателите имат възможност да се включат в обсъждането.

 Подробна информация за дискусията и официалните гости ще откриете на адрес http://discussions.idg.bg./94

 Участието в дискусията е безплатно и за да се включите, е необходимо да се регистрирате на: https://www1.gotomeeting.com/register/612015072

26.03.2013 г.


==================
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0212&n=2139&g=26 Март 2013

Премиерът Марин Райков създава междуведомствени работни групи за енергийна ефективност и за управление на паричните потоци на държавните предприятия

Министър-председателят в служебното правителство и министър на външните работи Марин Райков издаде днес заповеди за създаване на две междуведомствени работни групи.

Целта на първата работна група е подготовка на цялостен подход към програмите за енергийна ефективност за програмния период 2014-2020 г. Председател ще бъде вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева. В състава на работната група ще бъдат включени и министрите Илияна Цанова, Асен Василев и Юлиян Попов, заместник-министрите към четири министерства и главен експерт в Дирекция “Програмиране на средствата от ЕС” към Министерския съвет.

 Втората междуведомствена работна група ще създаде правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества. Целта е да се приемат универсални указания на Мининистерския съвет, които да бъдат спазвани от всички министри и всички държавни предприятия и държавни дружества.

В състава на втората работна група влизат всички министри от служебния кабинет, чиито ресори са свързани с управлението на държавни предприятия, както и министърът на  финансите Калин Христов. Председател на работната група е премиерът Марин Райков.



===================================================
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-03-27&article=445982

7 мерки за пренареждане в енергетиката

Удрят зелени централи

50 млн. по-малко в сметките ни, ако не купуваме скъпия ток от заводите

Министърът на икономиката Асен Василев предлага 7 мерки, чрез които да се стабилизира електроенергийната система. Последните месеци тя е в дисбаланс заради ниското потребление, нищожния износ и голямото производство от ВЕИ. Всичко това доведе до спиране на ТЕЦ-ове, намаление на въгледобива в мините и напрежение заради съкращения сред миньорите. Мерките няма да решат трайно проблемите, но ще поставят началото на процеса, каза Василев.

След консултации с участниците в енергийната система министърът на икономиката Асен Василев предложи 7 спешни мерки, чрез които да се стабилизира секторът ФОТО Михаил Кършовски

Около 40% от зелените електроцентрали, които произвеждат най-скъпия ток, ще бъдат временно спрени. Това е една от мерките за стабилизиране на електроенергийния сектор, които предлага министърът на икономиката и енергетиката Асен Василев. Част от фотоволтаичните и ветроенергийните паркове, които не са отговаряли на изискванията на Закона за енергията от възобновяеми източници през последните 9 месеца, временно ще трябва да спрат производство, докато не приведат дейността си в унисон с нормативната уредба, заяви Василев. Голяма част от тях не подават данни какво количество енергия ще произведат. Това води до дисбаланс в системата и големи проблеми в управлението й, особено в моменти на свръхпроизводство, обясни Василев. Затова тези централи ще бъдат спрени, докато не започнат да подават данни в реално време, каза министърът.


Друга мярка, предложена от Василев, е Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да промени системата за изкупуване  на тока от заводските централи. Сега те произвеждат ток, който им се изкупува на високи цени. В същото време за собствените си нужди купуват по-евтина енергия от НЕК и търговците. НЕК и ЕРП-тата да купуват от тези централи само енергията, която те не могат да използват, предлага Василев. Според изчисленията му тази мярка ще спести 50 млн. лв. на година от сметките ни за ток. Също така ДКЕВР трябва да предложи подобрен механизъм за точно определяне и контрол на количествата ток, които определени централи доставят на НЕК за микса за регулирания пазар. В момента цената не се формира на база на най-евтините доставчици. Темата ще бъде обект на първия обществен съвет по енергетика, каза Василев.
Свиват "студения" резерв
Министърът предлага още Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да редуцира мощностите от т.нар. студен резерв (блокове на различни ТЕЦ, които не работят, но стоят в готовност да бъдат пуснати при нужда). До септември т.г. да се поддържа студен резерв от 840 мегавата вместо сегашните 1040 мегавата. За разликата ЕСО може да проведе търг за изкупуване.
Стимулират износа
Предвид малките количества енергия, които България в момента изнася в чужбина, Василев предлага ДКЕВР да преразгледа възможностите за модифициране на таксата за пренос, така че да се стимулира експортът. От своя страна, ЕСО да предложи технически издържана и правно допустима възможност за премахване на ограниченията за износ към Турция. В момента южната ни съседка не е част от общоевропейската енергийна мрежа и поради технически и административни причини има наложени ограничения. В тази връзка ДКЕВР трябва да преразгледа и таксата за пренос, което също ще стимулира износа, каза Василев. За по-добър баланс по вътрешната ни електроенергийна система пък регулаторът трябва до 15 април да приеме правилата за търговия с ток. Паралелно до същата дата да бъдат приети и Общи условия, които да позволят достъп на производители на еленергия до електропреносната и електроразпределителната мрежа. По този начин самите те ще могат да получат пряк достъп до клиенти, на които да продават ток.
Кристиан КОСТУРКОВ

=============================================


http://www.monitor.bg/article?id=378504

Със седем спешни мерки за стабилизиране на енергетиката

Пестим поне 150 млн. лв. от сметките за ток

Спират 40% от производството на зелени централи

БТА


Министърът на икономиката и енергетиката в служебния кабинет Асен Василев обяви пакет от седем спешни мерки за стабилизиране на енергетиката.

ТЕОДОРА ТОДОРОВА

27.03.2013

Най-малко 150 млн. лв. ще бъдат спестени в сектора на енергетиката само от две от седемте спешни мерки за стабилизиране, които вчера бяха представени от министъра на икономиката и енергетиката. Това изчислиха за „Монитор” енергийни експерти. От гледна точка на крайния потребител това означава около 1,5% по-ниски сметки за ток, обясниха те. Ако към тях се прибави активизиране на износа към Турция и в региона, сумата, с която ще се подобри балансът в система през летните месеци, може да мине половин милиард лева, смятат още специалистите.

Мярката, на която се разчита в най-кратък срок, е временното спиране на

зелените централи, които не са изпълнили законовите изисквания

да предават онлайн на преносния оператор (ЕСО) или на съответното ЕРП данни за производството си. Същото важи и когато мрежата не може да поеме повече. Според министър Асен Василев без онлайн връзка са ВЕИ-та, даващи 40% от зелената енергия. От ЕСО съобщиха, че присъединените към мрежата за високо напрежение зелени централи изпълняват това изискване. Така се оказва, че нарушителите са вързани към мрежата на енергото. Според един от спецовете у нас временното спиране на тези ВЕИ-та ще доведе до 100 млн. лв. икономии в системата.

Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски смята, че тази мярка ще намали с 30% натиска от зеленото производство. При 1000 мегавата зелени централи това е 300 мвт по-малко. С много уговорки той направи прогноза, че това би се отразило в крайната цена с 3,3-4% надолу.

Голяма част от енергийните експерти приветстваха мярката. Според тях след временното спиране на ВЕИ-тата, които не са спазили закона, новото им „връзване” към мрежата ще стане по нови, вероятно по-ниски цени,

Още 50 млн. лв. могат да се „икономисат” в бърз порядък от промяната на начина, по който се изчислява енергията от заводските централи, съобщи още министър Василев. Сега заводските централи произвеждат парно и ток, като еленергията се изкупува от НЕК по преференциални цени. В същото време заводите си купуват от свободния пазар или от НЕК на по-ниски цени. С промяната те ще продават на НЕК само остатъка от енергията, след като първо задоволят собствените си нужди.

Третата мярка е намаляването на студения резерв с 200 мегавата до 840 мегавата – нещо, което беше анонсирано от БЕХ, НЕК и ЕСО още преди да бъде назначен служебният кабинет. Това намаление е планирано до септември, като междувременно ще се въведе тръжна процедура, за да се стигне до намаляване на цените на резерва.

Промяна на таксата пренос и отпадането на ограниченията за износ на ток към Турция са друга част от спешните мерки. Една от най-важните от тях е ДКЕВР да изготви

механизъм на формирането на енергийния микс

така че хем да изпълняваме дългосрочните договори, хем в него да влязат най-евтините централи, стана ясно от думите на Василев.

Приемането на правилата за търговия и влизането в действие на балансиращите групи са също част от мерките. Така всяка централа и потребител, които не спазват графиците си за производство и потребление, ще плащат за това.

Според енергийните експерти тези мерки няма да доведат до директно намаляване на цените, а по-скоро ще оправят баланса в системата, където задлъжнялостта между предприятията вече е много голяма. Министър Асен Василев също ги определя като мерки за балансиране на системата. За каквито и да е други мерки трябва да минем през обществен съвет и да се обсъди нашироко откъде и с колко могат да се намалят цените.

.Дават 50 млн. лв. за най-бедните

Максимум 50 млн. лв. ще отпусне служебното правителство, за да подпомогне най-бедните българи. Това научи “Монитор” след вчерашната среща на работна група към тристранката, на която бяха обсъдени мерките в помощ на най-уязвимите българи. Средства ще бъдат разпределени между социално слабите, които вземат енергийни помощи, тези, чиито доходи надхвърлят прага за получаването им с 10 лева, семействата с деца с увреждания, жените с майчинство по 240 лв. на месец. Част от парите ще бъдат използвани и за разкриване на работни места. Днес работната група ще обсъди мерките за заетост, с които да се подкрепят безработните. При встъпването си в длъжност служебният министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова заяви, че подкрепа трябва да има и за висококвалифицираните кадри останали без препитание. По думите й тези хора трябва да бъдат подпомогнати при намиране на работа, защото те спомагат за развитието на икономиката. Какъв ще е размерът на еднократните помощи ще стане ясно на 2 април, когато е следващото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

.Василев: Системата е много болна

Трябва съвсем честно да ви кажа, че енергийната система е много болна, каза министър Асен Василев, преди да обяви спешните мерки. В момента системата е изключително неефективна, има много губещи и малко печеливши и е необходима солидарност на всички по веригата, за да можем да започнем решаването на проблемите в енергетиката, допълни той.

Инсталираните мощности са около 2,5 пъти повече от това, което страната консумира и изнася. Представете си какво щеше да стане, ако имахме и АЕЦ „Белене” в тази система, добави той.

.МЕРКИТЕ


 Ограничаване на ВЕИ, които нарушават закона.

 50 млн. лв. икономии от заводските централи.

 Намаляване на студения резерв с 200 мегавата.

 Увеличаване на износа на ток към Турция.

 Промяна на такса пренос за износителите.

 Правилата за търговия да действат от 15 април.

 Промяна във формирането на енергийния микс.

 Секторен анализ от КЗК.

 Проверка на обществените поръчки в енергетиката.

.Регулаторът отряза ЕВН за нова тарифа от 1 април

БОРИС ВОЙНАРОВИЧ

Според председателя на ДКЕВР Евгения Харитонова ЕВН не е прогнозирало точно мощностите от ВЕИ, които ще бъдат присъединени.

Технологично не може от 1 април да има промяна в методиката за определяне на цените на електроенергията, така както искат от ЕВН. Това каза председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова след заседанието на ведомството вчера. В понеделник е пристигнало заявление на електроразпределителното дружество, с което се иска промяна на цената на енергията към ЕВН, без това да се отразява на крайната цена. Енергото иска да бъде променена методиката и да се върне старият принцип на компенсиране на разходите за зелена енергия, като те се поемат на 100% от държавната НЕК. Според Харитонова обаче действащите цени са определени по новата методика и това ще остане така поне до края на ценовия период, т.е. до 1 юли 2013 г.

Председателят на ДКЕВР обясни, че дружеството не е прогнозирало точно мощностите от ВЕИ, които ще бъдат присъединени и ще произвеждат енергия от 1 юли 2012 г. „ЕВН заявиха 80 мегавата от фотоволтаични централи, а от 1 юли се оказа, че те са 456 мегавата”, каза Харитонова. Ако бъде върната старата методика, всички пасиви ще бъдат понесени от НЕК. „Държавните дружества не са дойна крава”, коментира още тя.

От ЕВН вече обясниха, че при последната промяна на цените от 5 март от регулатора не са взели под внимание, че НЕК не е компенсирала енергото за изкупуваната от него зелена енергия. Според ЕВН става въпрос за 222 млн. лв. от юли 2012 г. до юни 2013 г.

=================================


http://money.bg/news/id_1754834704/40_от_ВЕИ_са_нередовни_да_се_изключат_от_системата_предлага_министър_Василев

40% от ВЕИ са нередовни, да се изключат от системата, предлага министър Василев Последна редакция: 26.03.2013, 12:21 Автор: Спас Стамболски

Още по темата

ДКЕВР: първите стъпки към либерализиран пазар до 1 май

Да бъдат временно изключени от електроенергийната система на страната ВЕИ източниците, които нямат всички надлежни документи за работата им. Това е първата спешна мярка, която предлага министърът на икономиката енергетиката и туризма Асен Василев.

По думите му около 40% от всички инсталирани ВЕИ са свързани неясно как към електроразпределителните дружества и по този начин не се знае какво количество електроенергия влиза в системата. Това в един момент може да се окаже опасно за системата.

По думите на Василев има основание да се смята, че временната мярка за да не се изкупуване на електроенергията от тези ВЕИ може да стане постоянна, тъй като те не изпълняват Закона за енергетиката.

Втората мярка касае формирането на цените на т.нар „кафява енергия", която фигурира като добавка за високоефективно комбинирано производство в сметките за ток.

Електроенергийния системен оператор да проведе търг за осигуряване на т.нар студен резерв, като неговият размер ще бъде намелен от 1040 мегавата на 840, което ще доведе до по-малко разходи на НЕК за осигуряване на електроенергия в случай на извънредно натоварване на системата.

Според министърът, нас ДКЕВР трябва да предложи по-ниска цена за износ на ток към Турция. Тя не е част от Европейското икономическо пространство и там не важат правилата на единния пазар.

ДКЕВР да приеме правила за търговия с електрическа енергия, като те да влязат в сила от 15 април. Това е първата стъпка към либерализиране на паксра на електроенергия, което е изключително важна за засилване на конкуренцията, заяви Асен Василев.


Необходимо е и преразглеждане на включените в енергийния микс източници, което също да доведе до по-справедливо тарифиране, каза още Василев.

Енергийният министър предлага и още две мерки:

КЗК да започне секторен анализ в сектор Енергетика, тъй като това е само в нейните правомощия. Това да бъде направено в най-кратки срокове, очаква Василев.

Също така Агенцията за държавна финансова инспекция трябва да влезе в държавните предприятия в енергетиката и да направи одит на обществените поръчки.

Обект на първия обществен съвет към МИЕТ ще бъдат дългосрочните договори, според които ние сме задължени да плащаме дори и когато тези централи не работят.

===========================================


http://money.bg/comment/id_1083777439/За_енергийните_мерки_и_още_нещо

За енергийните мерки и още нещо

Последна редакция: 27.03.2013, 09:46

Още по темата



40% от ВЕИ са нередовни, да се изключат от системата, предлага министър Василев

Ще остана приятно изненадан, ако предлаганите от министър Василев мерки се окажат нещо повече от думи. По този начин служебното правителство би доказало, че не е резервен отбор на ГЕРБ. Повечето мерки, предлагани от министър Василев, са адекватни, макар и закъсняли. Друг е въпросът дали служебното правителство има воля, а и техническо време за осъществяването им.

На първо място е резонно производители, които девет месеца са били в неизпълнение на закона, да бъдат спрени временно, до изпълнение на законовите изисквания. Независимо дали са ВЕИ или конвенционални централи, разбира се. Ако е вярно твърдението, че проблемът е в липса на измервателни уреди на 40% от ВЕИ централите, трябва да се замислим защо се е стигнало да такава ситуация.

Доколкото разбирам, следващата важна идея касае „кафявата енергия", начина на изчисляване на цените й и субсидирането й. Преди време попаднах на изследване, според което ефективността на когенерационните мощности в България е средно около 64-65%. Това е крайно незадоволително. Трябва да се замислим дали е справедливо потребителите да субсидираме всички когенерации или само тези с ефективност над едно определено ниво, напр. 85%. Ясно е, че „кафявата енергия" от топлофикациите и заводските централи е сред най-скъпите в страната. Това се отразява сериозно в сметките за ток чрез едноименната надбавка.

Важна е и другата предлагана мярка, а именно Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да редуцира количеството „студен резерв" от 1040 МВт на 840 МВт. Наистина системата ни няма нужда от поддържане на толкова голям студен резерв, за който плащаме всички ние като потребители. Парадоксът е, че 90% от разходите на ЕСО не са за развитие на мрежата високо напрежение, а за плащания на студен резерв, което е абсолютно погрешно. И то във време, когато имаме дефицит на мрежа и излишък на резерв, казано най-разбираемо.

Наред с това е правилна идеята за провеждане на тръжни процедури за закупуване на студен резерв, вместо цените да се определят по административен път от компрометираната ДКЕВР. Тази идея е важен етап във въвеждане на повече пазар в електроенергийната ни система, като същевременно се разбива командно-административното статукво в нея. Ценовият ефект за потребителите пък ще е повече от положителен, тъй като в един момент може да се окаже, че всички ние като потребители ще заплащаме десетки или дори стотици милиони лева по-малко за студен резерв всяка година. Истината е, че сегашната ситуация не отчита нито реалните нужди от студен резерв, нито твърде високите му цени.

Следващата група предлагани от министерството мерки е насочена към стимулиране на износа на електроенергия. Наистина сегашните такси от 17,5 евро на мегаватчас са едно чисто административно ограничение пред експорта. Още един пример за това как пазара се убива с командно-административни решения. Между другото, малко се осъзнава и фактът, че износа на електроенергия има и ефект по подтискане цената на тока за потребителите в България, тъй като с експорта на ток изнасяме частично и негативния ценови ефект от относително по-скъпата зелена и кафява енергия.

Нещо повече, своеобразната експортна такса (пренос) при тока беше увеличена на няколко пъти през последните години. По мои спомени през 2010 г. беше 9 евро, после беше увеличена на ок. 12, за да надхвърли 17 евро за мегаватчас. Това е огромен размер при цени от 40, 50 или 60 евро за мегаватчас на пазарите в региона.


Иначе лично аз бих препоръчал поне още три неща на министъра. На първо място - освобождаване на държавните енергийни компании от „калинките" на ГЕРБ. Само по този начин служебното правителство ще докаже, че е скъсало пъпната връв с партията на Бойко Борисов. Още повече, че проблемите в много дружества произтичат пряко от лошото им управление, включително през последните 3-4 години.

На следващо място призовавам новия министър да състави и оповести доклад за ефективността на електроцентралите в България. Нека веднъж завинаги обществото разбере кои са най-ефективните и съответно най-неефективните производители на електроенергия. Нека стане ясно колко плащаме за скъп ток от централи, които на всичкото отгоре не спазват екологични изисквания и са крайно неефективни. В момента в България функционират топлоцентрали с ефективност от едва 20% при проектна ефективност от 35% преди десетилетия.

Създаване на електроенергийна борса е третата ми препоръка към новото ръководство на министерството. Преди повече от две години при представяне на проекта за енергийна стратегия ни обещаха борса до средата на 2011г.! Този срок отдавна изтече.

И накрая ще препоръчам наистина скорошно излизане на свободния пазар на производителите, присъединени на средно напрежение. Смятам, че пазарът е по-добрият регулатор от ДКЕВР, а ние страшно закъсняваме с либерализацията на нашия. Малко хора съзнават, че трябва да сме приключили с този процес през следващите три години.

=======================================
http://money.bg/news/id_1237965780/ДКЕВР_първите_стъпки_към_либерализиран_пазар_до_1_май26.03.2013, 12:09

ДКЕВР: първите стъпки към либерализиран пазар до 1 май

Автор: Спас Стамболски

Още по темата



40% от ВЕИ са нередовни, да се изключат от системата, предлага министър Василев

ЕВН моли регулаторa да преразгледа цените на тока, искат нови ВЕИ цели

EVN: Процентът на печалбата ни е по-нисък от лихвите по депозитите

Трябва да се запозная подробно с всички предложения на министър Асен Василев, които той днес направи. Това заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова.

Тя съобщи, че по някои от мерките могат да бъдат направени стъпки, като една от тях е създаването на правила за търговия с електрическа енергия на свободния пазар.

Първите стъпки за това могат да бъдат направени до 1 май. Такова бе и моето „юнашко" обещание към министър Василев, когато се видяхме, за да обсъдим ситуацията в енергетиката, допълни тя.

Очаква се от първи юли бизнес потребителите да излязат на свободния пазар, където могат да опитат да намерят по-ниски цени от тези, които в момента им се предлагат.
Харитонова обаче беше скептична към това, че ако битовите потребители излязат на свободния пазар, това ще намали сметките им за ток. Предприятията, които ще им доставят енергия трябва да направят много големи инвестиции, както и да назначат сериозно количество персонал, което да се занимава с отчитането на сметките, каза още Харитонова.

Тя коментира коментира исканията на EVN за преразглеждане на методиката на ценообразуване.

Припомняме, че електроразпределителното дружество заяви, че за периода 1 юли 2012 г. до 30 юни 2013 г. ще натрупат загуби в размер на 220 млн. лв. те посочиха, че това ще се случи заради огромния брой ВЕИ централи, които имат на територията си.

Евгения Харитонова съобщи, че EVN, когато миналата година се е вземало решение за цени на електроенергия, са заявили, че очакват присъединяване на 80 мегавата ВЕИ централи, а всъщност към мрежата им са се закачили 450, които по закон подлежат на задължително изкупуване.

Тя посочи, че EVN трябва да си понесе отговорността за това нещо, но не конкретизира дали тези 200 млн. лв., които очаква дружеството като загуба ще бъдат за негова сметка за тази на потребителите или за някой друг участник от веригата.

По-рано днес в Комисията бяха обсъждани цените на природния газ за тримесечието, започващо на 1 април, на което присъства и изпълнителният директор на Булгаргаз Димитър Гогов. Пред медиите той заяви, че финансовото състояние на компанията леко се подобрява от гледна точка на това, че клиентите на „Булгаргаз" трупат по-малко задължения.

Той уточни, че топлофикационните дружества от началото на година до този момент са натрупали нови задължения в размер на 100 млн. лева, като в най-скоро време „Топлофикация София" ще изплати на „Булгаргаз" 30 млн. лв., което автоматично ще редуцира тези сметки.

==========================


http://www.segabg.com/article.php?id=642526 Катя Димитрова

Президентът пусна закона за туризма

Ден преди да изтече законовият срок, в който президентът Росен Плевнелиев имаше право да наложи вето върху скандалния Закон за туризма, нормативният акт вчера беше обнародван в Държавен вестник и окончателно влезе в сила. Миналата седмица документът предизвика сериозно разцепление в бранша, след като част от туристическите организации поискаха вето върху закона и го определиха за недомислен.
Една от причините за това беше, че в нормативната трактовка на Закона за туризма има спорни определения на ключови понятия в сектора като "турист", "туристическа атракция" и "туристически зони". Негодувание породи и фактът, че документът бе гласуван от депутатите броени минути преди кабинетът "Борисов" да сдаде властта на служебното правителство. От Националния борд по туризъм настояха за забрана на закона и излязоха с още няколко искания, сред които браншът да има по-голяма възможност да се саморегулира и да бъде създадено отделно министерство на туризма. Други туристически организации обаче защитиха новия закон.
С него се разширява обхватът на туристическите обекти, които подлежат на категоризация. Това ще става на всеки пет години с цел да се повиши качеството на услугите в сектора. Облекчават се режимите за регистрация на туроператорите и се въвеждат нови туристически райони. Сред новостите е и по-строгият ред за предоставянето на СПА и уелнес услуги и сертифицирането на балнеолечебните центрове. Това решение бе посрещнато с одобрение от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Според председателя на организацията Стефан Шарлопов, цитиран от Инвестор, не бива България да е евтина СПА дестинация, а напротив - браншът трябва да работи по високи критерии, които осигуряват качеството на туристическите услуги и удовлетворяват търсенията на чуждестранните и родните инвеститори.

===============================


http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-03-27&article=445951

Всички спа в регистър

Край на гаражните спа центрове беше сложен с влизането в сила на Закона за туризма, който вчера бе обнародван в Държавен вестник. Според нормативния акт всички хотели и центрове за балнео, спа и уелнес ще бъдат включени в публичен регистър. Те ще трябва да отговарят и на нови изисквания. Това е стъпка в правилната посока, коментира председателят на Българския съюз по балнеология и спа Стефан Шарлопов. Според него не може инвеститорите, които са вложили милиони, да бъдат приравнявани с хора, които просто са сложили едно джакузи в хотела или центъра си.

===============================================


http://money.bg/news/id_559514977/Световните_бизнес_медии_на_крака_у_нас_рекламират_ни_предимствата_

Световните бизнес медии на крака у нас, рекламират ни предимствата

Последна редакция: 27.03.2013, 11:00

По покана на Българската агенция за инвестиции за пръв път заедно в България пристигнаха представители на световно признатите бизнес медии Financial Times, The Economist, The Wall Street Journal, Bloomberg Businessweek, Bloomberg TV, CNBC и CNN, в които страната ни се рекламира успешно като привлекателна дестинация за инвестиране.

Те са в България по повод провелата се вчера в София конференция, организирана по проект „Популяризиране на предимствата за инвестиране в България", реализиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

На събитието присъстваха представители на ресорните министерства, посланици, търговски аташета, икономически анализатори, представители на банки, браншови организации, медии и др. „Това е първата мащабна рекламна кампания за България като инвестиционна дестинация, реализирана в чужбина до момента. За нас е голямо предизвикателство, но и постижение именно в момент на световна икономическа криза да осъществим подобен проект, финансиран изцяло със средства от ЕС", заяви г-н Борислав Стефанов, Изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.

По време на срещата бяха представени и основните дейности, които включва кампанията, а именно: 630 излъчвания на 3 рекламни видеоклипа на английски, японски, китайски и немски в бизнес телевизиите Bloomberg, CNBC, CNN; публикуване на общо 40 рекламни банера в сайтовете на Wall Street Journal, Economist, Financial Times, Bloomberg, Bloomberg Businessweek, Bloomberg TV, CNBC и CNN; публикации на печатни реклами в 8 издания за Европа, САЩ и Азия на Financial Times, Economist, Wall Street Journal, Bloomberg Businessweek; 39 печатни публикации; 12 седмици присъствие в международни търсачки в Европа, САЩ и Азия; 5 кратки тематични филма с мнения на инвеститори в България за онлайн разпространение.

Стойността на проект „Популяризиране на предимствата за инвестиране в България" e 15,6 млн. лв. Той цели да подпомогне процеса за изграждане на положителен имидж на страната ни като инвестиционна дестинация и да повиши познаваемостта ѝ сред чуждите инвеститори. Проектът обхваща 23 дейности, които се реализират чрез 26 обществени поръчки по ЗОП за услуги, доставки и избор на външни експерти.

============================
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-03-27&article=445940

Каним инвеститори с документални филми

Някои предприемачи дори не знаят, че сме в ЕС, казва Борислав Стефанов

4 документални филма, представящи предимствата на инвестиционната среда в България, подготвя Българската агенция за инвестиции. Филмите ще бъдат само една от съставните части на най-мащабната рекламна кампания в новата ни история, която ще промотира условията за правене на бизнес в България. Това стана ясно по време на конференция в София, където представители на най-големите икономически медии в света представиха дейността си и потенциалните ефекти от сътрудничеството на страната ни с тях. Общата стойност на кампанията е 15,6 млн. лв., като тя ще се финансира по ОП "Конкурентоспособност".


Всеки един от четирите филма ще бъде посветен на различни теми - човешки потенциал, индустриални зони, успешни инвеститори (чужди и български) и приоритетните икономически сектори в страната. Филмите ще се използват за презентации и ще се явяват своеобразна брошура за България. За разлика от тях обаче 3 кратки рекламни клипа за инвестиционната среда у нас ще се завъртят 630 пъти в телевизиите Bloomberg, CNBC и CNN. Паралелно с това над 40 банера ще рекламират България в сайтовете на Bloomberg, Wall Street Journal, Financial Times, The Economist, CNBC и CNN. Също така ще има 39 рекламни публикации в печатните издания на тези медии, оптимизация в интернет търсачки, гарантиращи 12 седмици присъствие на рекламните послания, както и 5 кратки тематични филма с мнения на инвеститори. "Интересно е, че доста инвеститори не знаят факти като това, че сме страна членка на ЕС и че корпоративният ни данък е 10%. За мен това не е минус, а нещо, което трябва да използваме, за да стигнем до повече потенциални инвеститори", коментира шефът на БАИ Борислав Стефанов.
Мартин ЛЕКОВ  

============================


http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2013/03/26/2030085_na_borba_s_monopola_vurhu_durjavnite_pari/ Татяна Пунчева-Василева

На борба с монопола върху държавните пари

До седмица правителството ще изработи правила за прозрачно управление на ресурса на държавните предприятия, които от години са концентрирани в КТБ

Служебното правителство се заема активно с наболелия проблем на непрозрачното управление на паричния ресурс на държавните предприятия, който доведе до концентрацията на голяма част от него в една финансова институция - Корпоративна търговска банка (КТБ). От официално съобщение на кабинета става ясно, че междуведомствена група от всички министри и под председателството на премиера Марин Райков ще създаде "правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества". Целта е да се приемат универсални указания на Министерския съвет, които да бъдат спазвани от всички министри и държавни предприятия.


Указанията ще са готови до седмица, каза източник на "Капитал". Засега не е ясно какво точно ще представляват, но те са стъпка напред отсега действащите пожелателни и доста общи "насоки". Те бяха въведени, след като през 2009 г. стана ясно, че основна част от средствата на най-големите държавни компании, и най-вече на енергийните дружества, са концентрирани в КТБ. Това помогна на банката да се изкачи от 10-о до 6-о място по активи. А на базата на това разрастване нейният основен акционер Цветан Василев успя да се сдобие със значителна корпоративна власт в сферата на медиите, телекомуникациите, производството на цигари, търговията и др.
Ден преди заповедта на премиера Райков австрийският вестник Der Standard публикува интервю с Василев, в което той обвини президента Росен Плевнелиев, че "представлява бизнес интереси, а не тези на нацията". Възможно е атаката на банкера да е предизвикана от предварителна информация за готвените от правителството указания.
"Цветан Василев е уплашен, че държавата може да изтегли парите си от неговата банка", коментира пред БНР политологът Евгений Дайнов. "Той се чувства заплашен, че държавата може да изтегли ресурса, който му предоставя в момента."
Тайно и трайно в една банка
Въпреки че са публичен ресурс, през последните две години от управлението на ГЕРБ беше тайна колко точно са парите на държавните фирми и в коя банка са. През 2009 г. публична справка показа, че става въпрос за над 1.2 млрд. лева. Тогава в КТБ бяха концентрирани около 420 млн. лв., т е. около 35% от общия ресурс. В началото на 2010 г. стана ясно, че тази концентрация се увеличава. Последната официална справка към есента на 2010 г. показа, че 70% от средствата на компаниите с принципал Министерството на икономиката, енергетиката и туризма са в същата банка. След това ГЕРБ реши да мълчи и не предоставяше никакви данни за парите на държавните фирми. В откъслечни медийни проблясъци тогавашният премиер Бойко Борисов обясняваше, че е наследил проблема. В интервю пред "Труд" в края на 2011 г. той посочва, че в тази банка има "някъде около 20%, и то по различни енергийни проекти". "Банковата система е такава, че всяко движение в нея, особено при наличието на гръцки банки у нас, може да повлече цялата система. Тези пари са си били там, ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали", твърди Борисов.
По думите на Василев пред Der Standard в момента 8% от депозитите на банката са от държавни дружества. Осем процента от 4.9 млрд. лв. депозити на банката към края на 2012 г. представляват 390 млн. лв.
Освен че изкривява пазара и дава конкурентно предимство на една институция, такава концентрация е опасна и вредна и за самите държавни компании. При присъждането на кредитен рейтинг на Българския енергиен холдинг агенция Fitch изтъква като слабост в ликвидността на холдинга факта, че той държи почти всичките си пари, и по-точно 87% в една банка. Според данните, цитирани от Fitch, в края на септември 2012 г. паричните средства на БЕХ са били 717 млн. лева, което агенцията определя като "задоволителна ликвидност" срещу краткосрочните задължения на групата. Fitch обаче отбелязва като проблем "слабата диверсификация" на парите по банки. Грубата сметка показва, че около 623.8 млн. лв. на групата са в една банка, която по всяка вероятност си остава КТБ както в края на 2011 г.
Рискът от концентрация
Основният проблем е концентрацията на средства в Корпоративна търговска банка. Натрупаният през годините ресурс позволи на мажоритарния й собственик Цветан Василев да придобие активи за стотици милиони евро и да създаде изключително мощна схема, която оплита в едно медиен конгломерат (банката финансира сделките за концентрацията около една група на вестниците "Телеграф", "Монитор", "Уикенд" и още няколко по-малки национални и регионални издания и интернет сайтове, както и ТV7, разпространителската мрежа за вестници и системата за цифрово разпръскване на телевизионен сигнал), както и няколко от най-големите български компании като например "Булгартабак" и БТК.
Съществуването на тази схема е трудно възможно без помощ от страна на държавата. Същевременно обаче и всяко правителство става заложник на такава концентрация на корпоративна власт. Така се създаде порочен кръг, в който медийната власт се трансформира в политическа, а оттам и в икономическа. В резултат на медийната концентрация и злоупотребите с журналистическата независимост България падна до последно място сред страните от ЕС по свобода на словото в класацията на "Репортери без граница".
Концентрацията на толкова много средства в едно място освен това носи рискове в две посоки. От гледна точка на банката рискът е, че тя става зависима от най-големия си клиент - държавата. Обратното - от гледна точка на държавата рискът е да държи толкова голяма част от парите си в една кошница.
Втори опит
След като концентрацията в КТБ стана публично известна, през пролетта на 2010 г. работна група под егидата на финансовия министър Симеон Дянков заедно с Асоциацията на търговските банки в България, БНБ и банкови експерти подготви единни правила за банковото обслужване на държавните търговски дружества. Те обаче така и не се превърнаха в задължителна норма, а останаха само на ниво писмени "насоки", и бяха толкова общи, че дори и спазвани, не можеха да променят статуквото.
"Това е стъпка в правилната посока", коментира инициативата на служебното правителство бившият финансов министър Симеон Дянков и припомни постъпленията от страна на неговото ведомство в началото на мандата на ГЕРБ. "През 2010 г. разписахме наредба (бел. ред. - останала на ниво насоки) до всички министерства, с която държавните дружества се задължават да провеждат конкурси при определяне на банките, с които работят. Предполагам това е последваща инициатива да се оповестяват публично резултатите от проведените конкурси министерство по министерство, както и да се включат и държавните болници в основата на тази наредба."
Банкерите още през 2009 г. логично подкрепиха идеята за пазарни правила под формата на наредба или друг нормативен акт за избор на кредитна институция от държавните дружества. Както тогава, така и сега обаче те остават скептични. За тях въпросът е по-скоро как мениджмънтът на държавните дружества сам да управлява средствата им и в тази посока трябва да бъде анализът. "Не е въпрос на правила, а на това как те се изпълняват", коментира банкер. По мнението му създадената междуведомствена комисия няма да отговори на въпроса защо тези средства се дават на дадена банка. От сектора коментираха още, че дори правилата да са задължителни, няма да променят много нещата - щом може да се изкриви един път дадено правило, няма пречка това да се повтори.
Вече създадените "насоки"
Тогава приетите от финансовото министерство насоки с добри практики стъпваха на различни количествени и качествени критерии в избора на кредитни институции, които да обслужват държавните предприятия. Сред тях бяха изисквания при избор на банка предприятията да разглеждат минимум три оферти, да базират оценката си както на финансовите параметри на предлаганите услуги като лихви, такси и комисиони, срочност и обезпечения, така и на качествени параметри като опит и рейтинг на кандидатите. Тези насоки се доближават значително до обичайните пазарни правила за избор на обслужващи финансови институции от частния сектор. В същото време обаче оставят значително поле за маневри и субективизъм от страна на държавните предприятия, като им позволяват да допълват изискванията според "собствената си специфика".
Затова и насоките на финансовото министерство сега могат да бъдат значително надградени. Например за повече прозрачност може предприятията да разкриват важна информация за дейността си и тримесечни отчети пред широката публика, както го правят борсово търгуваните компании. От 2009 г. насам финансовото министерство изисква от всички други министерства, които имат под контрола си държавно предприятие, да подават тримесечните им отчети. Съответно МФ ги публикува на сайта си. В повечето случаи обаче се публикуват само баланси и отчети за приходи и разходи, които показват някаква картина в числа за състоянието на държавните компании, но не пълната.
Дори и да се създадат най-добрите и работещи правила, когато се управляват публични средства, винаги остава съмнение. Единственият начин то да се разсее е с прозрачност на всяко ниво - от избора на банка, през условията и лихвите до конкретните депозирани суми.
Мнения Огнян Донев, председател на КРИБ
Инициативата на служебното правителство да канализира управлението на паричния ресурс на държавните дружества в един прозрачен и публичен процес е похвална. Държавният сектор трябва да работи по същите правила като частния и с действията си да не изкривява пазарната икономика. Считаме, че е удачно по подобие на публичните дружества, както винаги са предлагали и колегите от АИКБ, да има пълна информация за движенията на паричните средства, кредитите, депозитите и по-важните търговски сделки. При частните публични компании възнагражденията на ръководството и на изпълнителния директор се гласуват от общото събрание. Подобна трябва да е практиката при държавните дружества, като тези решения също трябва да се публикуват.
Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК
В момента приходите и разходите на държавните дружества са публични. За голямо съжаление няма данни за паричните потоци на всеки 3 месеца, по които може да се следи състоянието на дружествата, няма отчети за собствения им капитал.
Според мен би трябвало да се разреши достъп на определени лица до пълните данни за депозитите на държавните предприятия и взетите кредити, както и условията по тях, условията по сключените търговски сделки с анализ на свързаните лица и възнагражденията на бордовете и управляващите ги лица. Такъв достъп би могъл да има един определен кръг лица – директори на дирекции в министерствата, ресорни заместник-министри, Министерството на финансите.
Въпросът е оттук нататък, като знаем условията, при които се управляват държавните дружества, това би могло да направи управлението по-прозрачно.
Тук ще стои въпросът за оценка на риска на банките, в които са пласирани тези средства, оценка на риска с кого се сключват сделките – не трябва да се забравя и политическият риск, тъй като в България много от процесите се регулират на политическо ниво. Има очевиден и политически, и финансов риск особено ако се разгледат портфейлите на тези банки, в които са съсредоточени подобни депозити – как са си измерили балансовите числа и каква част са новите инвестиции, какви са те, с всички оценки на риска.
Препоръката ми е да се оценят портфейлите на банките, в които държавните предприятия имат депозити.
Петър Чобанов, макроикономист, Институт за нов икономически напредък
Няма спор, че това трябваше да се направи отдавна, тъй като колкото по-прозрачно се управляват парите на държавните предприятия, толкова по-добре. Още повече че отдавна се говори за концентрация на техния ресурс в няколко банки. Подобни универсални правила биха действали дисциплиниращо както за самите министерства, така и за държавните предприятия. Освен това те ще са пример, че държавата най-сетне е поела отговорност върху публичния сектор в по-широкия му смисъл с държавните дружества в него и при нужда ще ги използва

както стратегически, като решава какво да се случва със собствеността й, така и ще може да преструктурира и оздравява закъсали свои дружества. В тази връзка подобни правила преди време щяха да послужат за оздравяването на редица дружества.


Така тези правила могат да са както стратегически, така и детайлни, включително за това как прозрачно държавните дружества избират къде да правят депозити.
Георги Ангелов, главен икономист, "Отворено общество"
Има няколко възможни подхода. Единият е подобно на изискването бюджетните средства да са обезпечени с ДЦК, институциите, които оперират със средства на държавни дружества, също да са задължени да осигуряват подобно обезпечение. Не е задължително това покритие да е на 100%.
Другият вариант е да се иска диверсификация, когато става въпрос за депозиране или пък заемане на ресурси, които са в големи размери - стотици милиони левове. Това помага да се намали рискът както за банковата институция, така и за държавната компания.
Могат да се въведат и по-високи изисквания към тези банки. Такива могат да са кредитен рейтинг, коефициент на ликвидност, резерви в БНБ, капиталова адекватност.
Третият подход е да има по-ясни търговете за избор на кредитиращи банки, както и такива, в които се държат парите на държавни дружества.
Може да се помисли и за комбинация от тези три подхода. Още преди няколко години Министерството на финансите се опита да въведе такива правила, но те нямаха задължителен характер.
Някои по-леви мислители биха предложили средствата на всички държавни компании да се държат в една държавна банка. Но този подход е грешен най-малкото защото ще се получи още по-голяма концентрация на риска.

======================================


http://www.tvevropa.com/bg/news/interviews/view/84590

26.март.2013 / 16:03 ИНТЕРВЮ НА НИКОЛАЙ ЛЕФЕДЖИЕВ

Проф. Иван Станков: Достойно защитихме позициите на България за общата селскостопанска политика в Брюксел

В предаването „Под лупа” на телевизия „Европа” министърът на земеделието и храните проф. Иван Станков разказа за постиженията на България при преговорите за общата селскостопанска политика в Брюксел. Договорена е обвързана подкрепа с производството, заяви Станков. Това ще подпомогне така наречените слаби сектори в селското стопанство. Единствено за България и Румъния се увеличават субсидиите през следващите години.

- Проф. Станков, от десетина дни сте министър, а вече проведохте много важни преговори в Брюксел за общата селскостопанска политика на ЕС за следващия програмен период 2014-2020 г. Какво успяхме да постигнем като страна на тези преговори?
- Да, наистина на петия ден, след като бях назначен на тази длъжност, аз трябваше да отстоявам нашите позиции в Брюксел относно защита на приоритетите, които трябва да бъдат заложени в общата селскостопанска политика. А оттам да разработим и българската аграрна политика. Най-същественото от това, което се състоя на 18 и 19 март на Съвета на министрите, е това, че се договори обвързаната подкрепа с производството. Това е изключително важно за България, защото за първи път ще се плаща не само на площ, а и за получена продукция. Тук вече влизат така наречените по-слаби сектори, като например животновъдството. Като слаби сектори ние също считаме зеленчукопроизводството, производството на плодове, розопроизводството, с тютюна има много проблеми. Аз смятам, че за България е много важно, че ние успяхме да запазим до 2020 г. плащането на площ. По тази схема ще обезпечим изцяло зърнопроизводството. Много настойчиво поставихме въпроса за подкрепа на малките и средните стопанства и също така на млади фермери. Ние поставихме девет приоритета, от които една голяма част бяха подкрепени въпреки първоначалната съпротива на председателството на страните. Но ние представихме доказателства, с които подкрепихме предложенията си, и те бяха приети.

- Това означава ли, че ще има избягване от този дисбаланс да се фаворизират зърнопроизводителите, защото имаше напрежение сред земеделските стопани в България? Някои от тях протестираха, защото има повече субсидии за зърнопроизводството, отколкото за другите сектори.


- Да, всички други направления в растениевъдството и животновъдството не бяха съгласни да се заплаща само на зърнопроизводството и да се дава там подкрепа. Мотивите бяха, че другите направления носят по-голяма добавена стойност на България, а те са извън обхвата. Аз смятам, че с тази корекция, която ще бъде направена, а определено това ще се случи, се решават проблемите на така наречените слаби сектори. Ние договорихме 12% да бъде обвързаната подкрепа, с възможности да се добавят още 3%.
- Ако България добре се подготви за тези 7 години, каква ще е общата сума за земеделие, която ще получим от ЕС?
- През тези седем години ние ще получим една сума от 7,5 млрд. лева, която ще бъде разпределена по години.
- При влизането ни в ЕС много от нашите фермери настояваха през следващите програмни периоди да се изравняват субсидиите за фермерите от новите страни членки с тези за старите страни членки. Това възможно ли е да се постигне?
- Това е възможно да се постигне, но в един по-дълъг период от време, защото единствено на България и Румъния се увеличават субсидиите през следващите години. Докато при договорките сега на Съвета на министрите в Брюксел плащанията на другите страни се намаляват.
- За България е важно подпомагането на лозаро-винарите и пчеларите. Кажете ни няколко думи и за този успех, тъй като доста хора се занимават с този вид дейност.
- Ние много настойчиво поставихме въпроса за новите насаждения в лозарството, защото там имаше тенденция да се наложат малко по-строги ограничения. Мисля, че ние успяхме да извоюваме около 1% нови насаждения, а след допълнително договаряне да има създаване на нови масиви. Пчеларството досега беше изключено от схемите, с малки национални помощи. То също ще влезе в схемата на директните плащания. Смятам, че това ще е един голям плюс за българското пчеларство, защото ние произвеждаме една много добра продукция, която е конкурентоспособна.
- В момента около 90% от плодовете и зеленчуците на българските пазари са от внос. Ние поискахме един преходен период за сдружаването на производителите на плодове и зеленчуци. Какво постигнахме при тези преговори?
- Аз мисля, че и тук разговорите бяха в наша полза. След като се премине на другите нива в Комисията по земеделие и в ЕП, там също ще имаме определени постижения за това направление.
- Аз Ви попитах неслучайно, защото винаги казваме, че вкусът на българските плодове и зеленчуци е несравним. Ние ще имаме една пазарна ниша в цяла Европа, ако постигнем това производство, което имахме преди години.
- Аз искам да Ви споделя, че ако животновъдството е моята професия и аз преподавам тази дисциплина, то зеленчукопроизводството и производството на плодове са моята слабост, моето хоби. Аз имам домашно стопанство. С голямо желание и ентусиазъм аз отстоявах принципите за осигуряване на плащания на субсидии и в зеленчукопроизводството и производството на плодове. Наистина е много тревожно, то дори е унизително за България, при положение че сме учили Европа да произвежда зеленчуци, ние сега да внасяме 90%.
- Не по-малко тревожно е положението и в животновъдството. Вие сами знаете, че главите на едър и дребен добитък са намалели значително.
- Аз искам да споделя, че проблемите на животновъдството са огромни. Никога България не е била в такова състояние, в каквото се намира в момента. В овцевъдството ние сме достигнали до 11 млн. овце през 1984 г., а сега в момента сме на 1,5 млн. А ние сме изнасяли за страните от Близкия изток голям брой животни, най-вече угоени животни. И сега има пазари, всички арабски страни, Европа също не е задоволила своите потребности от овче и най-вече овнешко и шилешко месо от млади животни. Ние трябва да направим така, че да имаме по-голям масив от животни, за да може да се направи партида и да осигурим експорт.
- Какво ще е бъдещето на програмата за развитие на селските райони? Тя бе един от моторите за развитието на цялото селско стопанство през изминалите години.
- Намалението на средствата, предвидени за селските райони за целия ЕС, е някъде около 9%. За България има намаление някъде около 7%. Тук има сравнително добри възможности, защото освен за преките цели за развитието на селските райони, могат да се оползотворяват около 25%, които да бъдат прехвърлени от така наречения втори стълб в първи стълб. Те могат да се използват за агроекология, за зелените нужди, за инфраструктура и други неща. Досега нямахме тези възможности.
- 2013 г. е последната от първия програмен период. Каква е досега равносметката?
- Останаха малко средства за разплащане, на тютюнопроизводителите. Там има един доста сериозен проблем, защото са предвидени 73 млн., а тютюнопроизводителите са произвели някъде около 5 хил. тона повече, което трябва да бъде обезпечено по някакъв начин. При преговорите, които водихме ние с ръководителите на сортовете, достигнахме до това единно мнение, че трябва да търсим варианти за допълнително обезпечаване на тези недостигащи 11 млн. За целта ние ще направим едно допитване до ЕК по земеделие в Брюксел и ще искаме най-вече разрешение, защото ние можем да го направим от нашите фондове, с наши средства. Ние ще го направим, но то няма да стане моментално, ще има един период на изчакване.

=========================================


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1871716 11:19 27.03.13

Над 40 000 тютюнопроизводители получиха 72 млн. лв. от ДФ "Земеделие"

Фонд "Земеделие" изплати субсидиите по Схемата за национални доплащания за тютюн, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ.

Близо 72 млн. лева бяха преведени по сметките на над 40 000 тютюнопроизводители. Помощта се изплаща на килограм тютюн по сортови групи. За "Басми" ставката е по 2 лв./кг, за "Каба Кулак" - 0.90 лв./кг, за "Бърлей" - 0.68 лв./кг, а за сорт "Виржиния" - 0.59 лв./кг. Тютюнопроизводителите могат да направят онлайн справка за размера на финансовата си помощ на сайта на Държавен фонд „Земеделие" www.dfz.bg/"Система за индивидуална справка по Директни плащания".

През следващите седмици предстои обработката и на подадените 436 заявления по Схемата за специфично подпомагане за качествени плодове и зеленчуци, по която са предвидени 15 млн. лева от Европейския фонд за гарантиране в земеделието. Субсидиите по тази схема ще бъдат изплатени в средата на април.

======================


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1870202 07:00 27.03.13

Идват един милиард лева за саниране

автор(и): Христо Николов, Зорница Латева,

Ако между 2007 и 2013 година в България се изписаха кофи с мастило за повишаване на енергийната ефективност на сгради, предприятия и транспортни средства, то през програмния период 2014-2020 г. вероятно ще трябват цели цистерни.

Ако сравним парите, които оперативните програми предвиждат за тази дейност през отиващия си програмен период - приблизително 400 млн. лв., то през следващите 7 години инвестициите само в санирането на сгради ще са близо 1 млрд. лв. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев.

Писането и говоренето за енергийна ефективност обаче е най-малкият проблем. По-важният е, че България все още не е усвоила почти никакви средства от този програмен период.

От предвидените за енергийно обновяване на жилищния фонд 63 млн. лв. досега не е похарчен нито лев, тъй като процесът започна едва в средата на м.г., а преди това трябваше да се изменят ред закони и наредби.

А от предвидените за повишаване на енергийната ефективност на малки и средни предприятия 300 млн. лв. досега има само един сключен договор (виж вдясно).


Затова и сумите за следващия програмен период може и да впечатляват с мащабите си, но по-важното е да се създадат възможности да се усвоят в максимална степен.

И все пак за какво ще отидат парите за енергийна ефективност от догодина?

Вчера Министерският съвет съобщи, че се създава работна група, която да координира усвояването на средствата за енергийна ефективност за следващия програмен период. Макар че всичко все още е в сферата на преговорите с Европейската комисия, засега се очертава само в бюджета на оперативна програма “Региони в растеж” (сегашната “Регионално развитие”), да се съсредоточат близо 1 млрд. лв. само за енергийна ефективност. Това е около 20% от целия бюджет на ОПРР, съобщи шефката на управляващия орган на програмата Деница Николова.

По приоритетна ос “Интегрирано и устойчиво градско развитие” само за саниране на сгради са предвидени към 650 млн. лв. Остатъкът до 1 млрд. лв. е за поощряване на монтирането на възобновяеми енергийни източници по сградите.

За разлика от сегашните 36 града, в които бе допуснато да се финансира обновяване на многофамилни жилищни сгради, през следващия период това ще важи за 67 града. Тези средства обаче ще отидат не само за жилищни сгради, а и за енергийно обновяване на културна, образователна, здравна, социална и спортна инфраструктура, каза Николова. За последните трябва да се изразходват около 20% от предвидените 650 млн. лв., т.е. около 130 млн. лв. Но и останалите 520 млн. лв. няма да се похарчат директно изцяло само за саниране на жилищни сгради.

Предвидено е с част от тези пари да се създаде нов финансов инструмент за поощряване на включването на повече сгради в програмата. В сегашната програма с 13 млн. лв. бе създаден фонд за жилищно обновяване, за чийто управител бе избрана Корпоративна търговска банка.

Неговото предназначение е да отпуска нисколихвени заеми за собствениците на жилища, които нямат възможност да осигурят сами своята част от разходите за цялостното саниране на сградата. Засега и фондът не може да се похвали с някаква дейност, освен че усърдно рекламира заемите за саниране.

“В следващия програмен период ще търсим и други финансови инструменти освен този фонд. Предвидено е например част от парите да се предоставят не като заем, а под формата на безвъзмездна помощ, но само за ограничена част от кандидатите, които са в най-трудно материално положение”, каза Деница Николова.

Според нея правилото ще важи само там, където всичко друго в един блок или вход е готово и нещата опират само до едно или две семейства, заради чието затруднено материално положение процесът по санирането се спира.

В преговорния процес от управляващия орган са заложили отново на отстояването на поне 50-процентов грант, т.е. когато се санира цяла сграда с европейски пари, собствениците на жилища в нея да плащат само половината от разхода.

50% са максимумът, който по принцип може да отпусне Европейската комисия и той важи и за сегашната програма. Според зам.-министър Добромир Симидчиев обаче няма да е голяма беда, ако безвъзмездната помощ е и по-нисък процент, тъй като материалната заинтересованост е могъща движеща сила при санирането.

Друга важна особеност при отпускането на европейски средства за саниране на жилищни сгради е, че в следващия програмен период ще се признават и разходите за конструктивно укрепване на блоковете. Сега това не се прави, което изправя много потенциални кандидати пред непреодолими пречки. Правилата за усвояване на парите сега например предвиждат сградите да минат през одит за конструктивните особености и през енергийно обследване. Ако обаче одитът покаже, че сградата има нужда от конструктивно укрепване, обитателите  първо сами трябва да намерят средства за това и едва после могат да ползват европари за саниране.

Бизнесът усвоил 0 лв. за енергийна ефективност

Само един сключен договор за по-малко от 30 000 лв. и едва 5 проекта, минали през техническа оценка. Това са резултатите за осем месеца действие на схемата за подобряване на енергийната ефективност на малките и средните предприятия. За това време са подадени 77 проекта за общо 68 млн. лв.

Схемата е част от оперативна програма “Конкурентоспособност”. Бюджетът  е 300 млн. лв., които се дават безвъзмездно на фирмите и още толкова средства под формата на кредити за съфинансиране за компаниите, които не могат да си ги осигурят сами. Договарянето до момента е 0,02% от бюджета, а плащанията - нула. От министерството на икономиката, което ръководи програмата за бизнеса, очакваха голям интерес и бързо одобряване на проектите за енергийна ефективност, защото оценяването на предложенията беше изнесено извън администрацията. Техническата част се разглежда от специално избрани консултанти, а финансовите параметри - от банките, отпускащи кредити за съфинансиране. Чиновниците само преглеждат административните документи. Въпреки това бизнесът се оказа затруднен от правилата, които сега се променят в крачка заради пропуски и промени в нормативната уредба.

За разлика от другите схеми по “Конкурентоспособност”, по тази от фирмите се иска предварително да посочат изпълнител, което бави процеса. За да се реши проблемът, от министерството на икономиката ще разрешат търговете за доставчици да се правят и след одобряването на проекта. Ще се разшири и списъкът с оборудване, за което се отпускат пари. В момента машините са предварително определени и фирмите трябва да избират от тях.

169 искания има за блокове

Към момента в цялата страна са подадени 169 искания за саниране на жилищни блокове. По-голямата част от тях са за малки сгради с около 15 до 25 апартамента.


100 от тези предварителни заявления за интерес вече са одобрени, като най-много са в София - 45. За 30 сгради има изготвени индикативни бюджети, от които на живеещите в сградата да стане ясно какво точно ще дължат за санирането. Първият договор бе подписан на 25 февруари за сграда в столицата. По него санирането на 6-етажен блок ще струва 120 000 лв.

======================================================


http://www.monitor.bg/article?id=378482 ВАСИЛ НАНЧЕВ 27.03.2013

Каталог: resources -> pdfboard
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство 03-05. 03. 2012
pdfboard -> Бтпп за представяне на услугите и опита си по европейски проекти. Г-н Хоакин Гомес, търговски директор на aimen technology Centre направи кратка презентация на технологичния център и обсъди областите на потенциално сътрудничество с г-н Цветан
pdfboard -> Представители на общинската администрация на град Шенжън Китай се срещнаха с ръководството на бтпп


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница