На Областния съвет на бчк кърджали за дейността на Областната организация



страница1/2
Дата28.06.2017
Размер0.54 Mb.
#24584
  1   2
О Т Ч Е Т
на Областния съвет на БЧК – Кърджали

за дейността на Областната организация

през 2015 година
Уважаеми членове на Общото събрание ,
Използвам случая да ви поздравя с настъпилата 2016 година с пожелание за много лично здраве , късмет и успехи в преодоляване на всички изпитания, на които животът ни подлага.

В съответствие с Инструкцията на НС на БЧК от месец октомври до месец декември 2015 година в нашата организация успешно се проведоха годишните отчетни събрания на всички организационни нива. Днес ние провеждаме заключителния етап от отчетната кампания на БЧК в област Кърджали.

Основните приоритети в дейността на областната ни организацията през отчетната година бяха утвърдени от общото събрание, проведено на 26.02.2015 година. В приетия годишен план бяха заложени очакваните резултати , индикаторите за оценка и идентифицираните тенденции и рискове , които съществуват за изпълнение на поставените цели.

Нещо повече, на базата на направения SWOT анализ и препоръките на експертния екип на НС на БЧК от извършената комплексна оценка на състоянието и дейността на областната организация, тогава ние приехме и Актуализирана стратегия за развитие на областната ни организация до 2020 година , като по този начин доразвиваме целенасочено организационния си и административен капацитет в сферата на стратегическото планиране.

Това ни дава възможност днес да направим обективен анализ и самооценка на постигнатото през третата година от мандата на новоизбраните ръководства и да утвърдим Плана за дейността ни през 2016 година- Европейска година за борба с насилието срещу жени.
ВЪНШНА СРЕДА
Уважаеми членове на Общото събрание ,

2015-та година , вероятно, ще остане в историята с невижданото през последните столетия движение на хора от различни части на света към Европа. Последиците от т.н. „бежанска вълна“ ще продължат десетилетия и търсенето на политически и хуманитарни решения ще бъде основна задача за правителствата от цял свят. Потискането на по-слабите и пренебрегването на колективната сигурност, в търсене на лична, държавна или корпоративна власт води до опасност от изчезване на човечеството, ако то не се заеме с проблемите, свързани с околната среда, социалното изключване и войната.

2016 -та година едва ли ще е по-спокойна за света. Външните рискове са много и все по-сериозни. Миналата година бяха украинската криза и руските санкции, тази година вече има "надграждане" с бежанските потоци в Европа, терористичните актове, ескалацията на конфликта в Сирия и проблемите между Турция и Русия. В глобализиращия се свят ние сме съвременници на сблъсък на култури , на религии, на народопсихологии с дългосрочно влияние върху Европейския съюз, към който принадлежим, и върху българското общество.

Каква бе характеристиката на Кърджалийска област през 2015 година, външната среда, в която се развиваше нашата дейност?

През 2015 година, за четвърта поредна година Институтът за пазарна икономика, в сътрудничество с Региостат, изготви актуални социално-икономически профили на 28-те области в страната.

Област Кърджали е в сравнително добро демографско състояние и с добро общо състояние на пазара на труда през 2014 г и по официални данни е втората най-безопасна област в страната след Смолян.

Областта ни е с най-ниско равнище на безработица в страната и сред водещите по коефициент на заетост. Коефициентът на заетост през 2014 г. достига 49%, като за пръв път в последните десет години е над средните нива за страната. Икономиката се възстановява сравнително устойчиво през последните години и вече сме извън петте най-бедни области в страната. Икономическата активност нараства, но все още остава сравнително ниска – коефициентът на икономическа активност на населението на 15 и повече навършени години е 51,5% .

Общините в област Кърджали се справят сравнително добре с усвояването на европейски средства – над 97 млн. лв. са изплатени на общините като бенефициенти по оперативните програми към 31 януари 2015 г. Голяма част от усвоените средств средства са концентрирани в областния център Кърджали (66 млн. лв.), както и в общините Момчилград (21 млн. лв.) и Ардино (6 млн. лв.).

Област Кърджали изостава чувствително в Рейтинга на активната прозрачност на органите на местното самоуправление, изготвян от Фондация „Програма Достъп до информация“. Все пак през 2015 г. общините Ардино, Джебел и Момчилград подобряват значително оценките си от миналата година. Общините Кирково, Кърджали и Черноочене обаче продължават да имат много ниски оценки.

Кърджали е сред по-малките области в страната с население от 151 000 души през 2014 г. Областта традиционно се характеризира със силно негативен механичен прираст на населението. През 2014 г. обаче се наблюдава изключително силен (най-вероятно еднократен) положителен механичен прираст на населението (12,1‰), което превръща Кърджали в една от малкото области с реално нарастване на населението в рамките на последната година. Коефициентът на естествен прираст на населението е отрицателен, но остава сравнително нисък на фона на страната.

Кърджали е една от трите области в страната с преобладаващо селско население – едва 41,4% от населението живее в градовете. Възрастовата структура на населението в областта се влошава, но коефициентите на възрастова зависимост остават сред най-добрите за страната.

Област Кърджали остава на второ място в страната по брой на преподавателите в основното и средното образование, но е изправена пред сериозно предизвикателство по отношение на висшистите. През последните години нараства относителният дял на висшистите в населението на възраст 25–64 години и достига 20% през 2014 г., което все още изостава чувствително спрямо страната.

На фона на характеристиката на областта , като неправителствена организация и през 2015 година, в рамките на своя хуманитарен мандат, стремежът на областната организация на БЧК- Кърджали е бил да подкрепя уязвимите общности , да привлича широка обществена подкрепа за дейността си и да бъде като равностоен партньор във взаимоотношенията между институциите в областта за изграждане на устойчиво гражданското общество.
ВЪТРЕШНА СРЕДА

ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ

Членски състав , доброволци, капацитет
През 2015 година ние продължихме да изпълняваме дългосрочната си цел, свързана с оптимизиране на организационната структура на организацията, с акцент върху общинското ниво.

И през трите изминали години от новия мандат на общинските ръководства в областната организация се реализираха активни действия за популяризиране на принципите и идеите на Червения кръст и за информирането на местните общности за конкретните ни дейности и програми.

През месец април 2015 година Областният съвет на БЧК доразви и утвърди Системата за оценка и наблюдение на общинските организации на БЧК в област Кърджали, чията цел бе на базата на резултатите от дейността им, качеството и ефективността на работата им да се определят най-добрите подходи за саморазвитието им. Извършеният мониторинг по време на преминалата отчетна кампания показа, че Системата се налага като важен и необходим институционален инструмент за постигането на целите ни.

Освен, че прилагането на целия цикъл е характерна особеност на „развиващите се“ организации , получените резултати дават възможност на Областния съвет и Секретариата на ОС на БЧК да изведат своята приоритетна организационна задача за 2016 година - изграждането на различни видове организационен капацитет в общинските структури – за организиране / в Черноочене и Кирково /, за партниране и мобилизиране / Джебел /, за действие и растеж / в Момчилград, Крумовград, Ардино и Кърджали /. Целта на изпълнението й е осигуряване на изпреварващото приспособяване на нашата дейност към динамично променящите се външни условия и повишените очаквания на нуждаещите се хора от областта към нашата работа.

Неслучайно през отчетната година всички общински организации / без Кърджали, която има достатъчно покритие / са увеличили състава си.

Областната организация има изградени седем общински структури, обединяващи 63 дружества с 3 028 членове. За шеста поредна година членският състав нараства с 7,41 % спрямо 2014 година , като планираният за годината оптимален ръст е постигнат. Процентът на обхват на членовете на БЧК спрямо населението на областта е вече 2,00 – средният за структурите в страната процент.

Съществува потенциал за още по-голямо увеличение на членската маса и обхвата спрямо населението, свързан с възможностите за още по-активна работа в малките населени места на областта и сред партньорите ни, с които осъществяваме съвместна дейност.


Години

Брой членове

Брой дружества

Брой доброволци

2012 г.

2 485 ↑

50 ↑

157 ↑

2013 г.

2 693 ↑

51 ↑

176 ↑

2014 г.

2 819 ↑

61 ↑

201 ↑

2015 г.

3 028 ↑

63 ↑

204 ↑

След разкрупняване на дружествата през 2015 година имаме две нови дружества в Община Момчилград, предстои учредяване на дружества в с. Пчеларово – община Черноочене и в Професионалната гимназия « Руска Пеева» в Джебел.

Община


2012 г. Брой членове

2013 г. Брой членове

2014 г. Брой членове

2015 г. Брой членове

% обхват/ население

КЪРДЖАЛИ

1 375

1 464 ↑

1487 ↑

1 365 ↓

2,02 %

АРДИНО

267

300 ↑

300

350 ↑

3,01 %

ДЖЕБЕЛ

124

126 ↑

126

143 ↑

1,74 %

КИРКОВО

108

115 ↑

120 ↑

150 ↑

0,70 %

КРУМОВГРАД

161

200 ↑

200 ↑

250 ↑

1,44 %

МОМЧИЛГРАД

400

450 ↑

500 ↑

620 ↑

3,89 %

ЧЕРНООЧЕНЕ

50

38 ↓

86 ↑

150 ↑

1,61 %

През 2015 четири от 7-те общински организации успяха да задържат темпото на наситената с дейности и изяви юбилейна 2014-та година. Ръководствата на общинските организации на БЧК в Кърджали, Крумовград, Ардино и Момчилград целенасочено разширяват партньорствата на местно ниво и се фокусират върху дейности, свързани с капацитета и възможностите на всеки общински съвет за адекватен отговор на очакванията на обществото.

В сравнение с предходната година се наблюдава спад в дейността на организациите на БЧК в Джебел, Черноочене и Кирково по отношение на самостоятелни изяви, но заслужава признание работата им по увеличаване на числения състав на общинските организации.

Общинските съвети на БЧК в тези общини изпитват определени трудности за да привлекат нужния за дейността материален или човешки ресурс. За разрешаване на тези проблеми е нужна помощта на областното ръководство. В тази насока бяха и разискванията по време на работната среща на областното и общински ръководства на БЧК , проведена на 5 декември 2015 г.

През 2016 година, последната от мандата на настоящите общински екипи, трябва да се привлекат и обединят активни и креативни членове и доброволци по места , които с авторитета си да мобилизират структурите и да организират дейности и инициативи в подкрепа на нуждаещите се от местните общности.

През 2015 година са осъществени 9 посещения и командировки от служители на Секретариата на ОС на БЧК с цел оказване на методическа помощ и подкрепа на местни инициативи. Примери за това са представянето на книгата «Хуманизъм ,дълг, призвание» в Ардино, което се превърна в празник за цялата общественост, обучителния лагер за децата от ОУ «Михаил Христов» – с. Аврен, проведен от доброволците на БМЧК, с финансовата подкрепа на Община Крумовград, предоставянето на обяд на нуждаещите се от Клуб «Надежда», с финансовата подкрепа на Община Момчилград.

Областният съвет на БЧК прилага системния и участнически подходи при обучението и повишаването на квалификацията на доброволците , щатния и ръководния състави . Вече трета година на свое заседание членовете му утвърждават годишна календарно-тематична програма за обучение и квалификация в Областната организация на БЧК – Кърджали. В нейно изпълнение през 2015-та година бяха проведени два изнесени двудневни семинари. Първият бе през месец май на вила «Балеза» на тема « 2015- приоритети, развитие, промяна» , с финансовата подкрепа на Община Ардино, в който участваха 13 представители от всички общински организации. През месец септември в комплекс «Ягнево» надграждащо обучение преминаха 20 доброволци и служители на областната организация на тема: «Първа психологическа помощ и социална подкрепа при кризи»

Постижение през 2015 година бе привличането на Община Крумовград и съхраняването на партньорството ни с общините Момчилград, Ардино и «Артекс България» ЕООД - Кърджали , които отново финансираха местни инициативи и обучителни модули.

Подобен беше подходът ни и при провеждането на работната среща на ръководствата на Общинските и Областния съвет на БЧК, състояла се през месец декември във вила «Тони» край яз.Кърджали.

Вижданията на Областния съвет са, че изграждането на такива партньорства по места е възможност, която позволява ежегодно във всички общини на областта да се провеждат обучения на местните ръководни и доброволчески състави, защото те повишават капацитета на доброволците за самостоятелни инициативи и утвърждават самочувствието им на важни социални фактори на местно ниво.

В трудната социално – икономически ситуация през изтеклата година ние отбелязваме изключителната важност на изграждането и поддържането на доброволческата активност, която реално съчетава преките ползи за хората, за социално уязвимите общности и за развитието на гражданските структури. Нашият стремеж е чрез пълното овладяване и прилагане на съвременния доброволчески мениджмънт да продължаваме да развиваме доброволческа мрежа, промотирайки доброволчеството и отдавайки признание на доброволците за приноса им за развитието на местните общности.

Основни моменти през изминалата година в работата по развитие на доброволчеството бяха привличането на нови доброволци, мотивирането и задържането им, както и тяхното обучение, в зависимост от необходимостта за конкретни дейности , при зачитане на техните лични възможности и приоритетите на организацията. Иновативен пример за това са проведените през годината 6 арт ателиета на доброволките от Екип 254 в Кърджали. Оптималното нарастване на броя на доброволците е критерий, който се наблюдава непрекъснато от ОС на БЧК.

През 2015 година в картотеката на Областен съвет на БЧК - Кърджали са регистрирани 4 нови доброволци на БЧК , в момента техният брой е 204, а на членовете – доброволци на БМЧК запазват състава си от 128 души. През 2015 година отработеният от тях доброволен труд се равнява на 5 000 часове, в това число 4 286 часове на доброволците от БМЧК и 714 часове на Екип 254.

Новоприетите доброволци , приоритетно ориентирани към «Екип 254» и ДЕРБАК - Кърджали, преминаха основно обучение, обучение по Първа долекарска помощ и участваха в специализираното обучение, съгласно приетата Календарно-тематична програма за обучение и квалификация в Областната организация на БЧК.

През 2016 година вниманието ни трябва да бъде насочено към привличането на доброволци от системата на образованието и читалищата, както и към обучението им, като предпоставка за приобщаване на членовете на различни общности към червенокръстките ценности и идеи и даване на възможност за тяхната изява.

Изключително важно е да привлечем и кметовете на малките населени места като краткосрочни доброволци при изпълнение на Оперативната програма за храни и /или основно материално подпомагане, финансирана от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.



Областен съвет на БЧК
Успехите на организацията до голяма степен се дължат и на професионалната и всеотдайна работа на доброволците-ръководители – председател, зам.-председател и членове на Областния съвет, както и на ръководствата на Общинските съвети на БЧК. Организацията ни има силен и отдаден състав на Областния съвет и на Контролната комисия, който работи близко с щатния състав и на когото засвидетелстват уважение и подкрепа. Нещо повече – членовете на ръководния и контролния органи участват активно във всички дейности и непрекъснато една част от тях даряват собствени средства (за 2015 г. 715,00 лв.), а друга част участва лично и дейно в процесите на фондонабиране. Личното отношение на червенокръстките деятели към проблемите на организацията ни е ценен показател за нас. Благодарим на д-р Тодор Черкезов, д-р Соня Райчева, на лектора по ПДП –д-р Борис Досев и на председателя на дружеството на водните спасители – Тодор Радев.

Под ръководството на Председателя – д-р Тодор Черкезов, по-голямата част от членовете на ОС на БЧК участваха активно в проведените през отчетния период 7 заседания, като решенията се вземат при пълна прозрачност и отчетност пред обществото и структурите на организацията . С право на съвещателен глас в част от заседанията участва активно г-жа Маргарита Пачилова - Председател на Областната Контролна комисия.

Обсъдени са 45 основни въпроси от цялостната дейност на организацията и са взети 60 решения . От тях изпълнени са 59 а последното – за провеждането на Общото годишно отчетно събрание, днес е в процес на изпълнение. Обсъжданите материали и изпълнените решения засилват положителните тенденции в развитието на областната организация.

През последните години членовете на Областния съвет съсредоточават вниманието си върху прилагането на иновации в стратегическото и оперативно планиране, развиването капацитета на общинските структури, укрепването на финансовата стабилност на организацията и възможностите за разширяване на хуманитарните дейности на организацията в съответствие с очакванията на обществото. Като ръководен орган на областната организация, ОС на БЧК през отчетната 2015 година прилагаше съвременните институционални подходи в своята дейност : застъпничество с цел удовлетворяване на потребностите на заинтересованите страни - уязвими възрастни хора и деца в риск, доброволчески, членски и щатен състави; консултативен и участнически подходи при развитие на връзките с държавната и местни власти, корпоративния и неправителствения сектори в областта за приобщаването им към решаването на важните за общността социални проблеми; позициониране на организацията на областно и общински нива като значима социална институция.

Смятаме, че , със стила и методите си на работа, ОС на БЧК помага на организацията ни да се позиционира така, че наред с традиционните дейности по предоставяне на услуги и хуманитарно подпомагане, тя все повече поема функциите на обществен застъпник и фактор за хуманизирането на местните общности.
СОЦИАЛНО - ПОМОЩНА ДЕЙНОСТ
Предоставянето на качествени социални и здравни услуги, грижи и знания в общността при ефективно и ефикасно използване на ресурсите, е дългосрочната цел, която си поставяме в това направление.

Многогодишният ни успешен опит в управлението на две социално значими за областта институции , при пълната и безрезервна подкрепа на Община Кърджали, е емблематичен за системата на БЧК. Домът за стари хора е с капацитет от 30 ползватели и „Хоспис Червен кръст“ ЕООД – с капацитет от 20 пациенти. В тях ОС на БЧК има възможност да надгражда пакета от услуги, да развива публичните партньорства, да показва на обществото реалния си принос към решаване на проблемите на уязвими възрастни хора от областта.

През 2015 година, след проведен конкурс, за директор на Дома за стари хора бе назначена –д-р Таня Анастасова – Делева, а за управител на „Хоспис Червен кръст“ ЕООД бе утвърден Никола Сендов. И двамата се постараха да навлязат бързо в новото си поприще, за да функционират и двете институциите без сътресения през 2015 година, за което им благодарим. Средногодишната заетост на Дома и Хосписа през 2015 година е 99%, което доказва необходимостта от съществуването им и запазеното качество на предлаганите социални и здравни услуги в тях.

През отчетния период бе извършена комплексна проверка на дейността на Дома за стари хора от Агенцията за социално подпомагане, която приключи с две наказателни постановления за допуснати административни нарушения. В края на март проверка на Дома бе извършена и от НС на БЧК . Дадените предписания и препоръки от двете проверки са изпълнени в срок. В последствие през месеците април и май работата на Дома за стари хора бе проверена от представители на РЗИ и ОДБХ – нарушения не са констатирани.

От 9.09.2015 до 11 .09. 2015 година бе направен мониторинг на предписанията на НС на БЧК за работата в Дома за стари хора от Донка Чешмеджиева – Звено „Вътрешен финансов контрол“, която установи, че са предприети всички необходими действия за преодоляване на допуснатите слабости.

Водени от желанието предоставяните услуги да бъдат съобразени с индивидуалните нужди на потребителите, за да се намали тяхната уязвимост ,ежегодно социалният работник провежда анкети за обратна връзка. През 2015 година в тях участваха 29 потребители на ДСХ . Анализът им показва, че от дадените общо 232 отговори в ДСХ, 137 /59,06 %/ оценяват собствените си чувства и отношението на персонала към ползвателите на услугите като отлични, 91 /39, 22 %/ - като добри и 4 /1,72 % / - като задоволителни. Над 98% от анкетираните не желаят да бъдат изведени от институцията и биха препоръчали тази услуга и на свои познати.

Новият социален работник в ДСХ – Галина Делчева, организира цялостната дейност по адаптирането на новопостъпилите ползватели на услугата и осъществява социално посредничество при решаване на техни проблеми.

В Дома за стари хора през изминалия период са осъществени 36 трудотерапии, 24 християнски беседи, отбелязани са всички лични и други християнски и национални празници-Баба Марта, Великден, Европейски ден за солидарност между поколенията, Гергьовден, Международен ден на възрастните хора, Коледа, Нова година. Посетени са Храм Успение богородично в кв. Гледка, новооткрития Парк „Арпезос-север”, парк „Простор“.

В дейностите , даващи възможност за социално включване на настанените в ДСХ, са привлечени 7 партньори

За 2015 година годишният стандарт за издръжка на ДСХ бе 189 810 лева, като направените разходи ежемесечно се отчитат пред Община Кърджали. През изминалата година довършихме основния ремонт на складовите помещения на обща стойност 12 392,66 лева. През месец декември 2015 година започнахме основен ремонт на санитарните възли / бани и тоалетни /, като авансово сме заплатили 5 471, 87 лева. По договор ремонтът трябва да приключи през м. юни 2016 година.

Закупени са нови столове за общите помещения за хранене, привлечени бяха дарители, които подмениха пердетата в стаите на домуващите Това е поредната стъпка към създаване на битови условия, отговарящи на всички изисквания за средата и водещи до запазване качеството на живот на настаните възрастни хора в Дома за стари хора и човешкото достойнство на пациентите на «Хоспис Червен кръст» ЕООД.

Хосписът успешно се самоиздръжа, благодарение както на Община Кърджали, така и на непрекъснатия мониторинг на управлението му и адекваните и навременни решения на ОС на БЧК, който изпълнява функцията на настоятелство на Хосписа. Таксите за престой на пациенти от област Кърджали в него, въпреки наложилото се увеличение от 01.02.2016 година, продължават да са най - ниските в страната. Средногодишната заетост през 2015 година е била 99,99 %, което доказва реалната необходимост от съществуването му.

От проведените анкети с близките на пациентите на „Хоспис ЧК“ ЕООД на въпросите, свързани с отношението на персонала, с нивото на санитарно-хигиенното и на медицинското обслужване от 20 участници в анкетата и получени общ брой отговори 160, отлична оценка дават 102 отговора (63,75%), добра- 57 отговора (35,63%) и задоволителна-1 отговор(0,62%) и 100% желаят да продължат да ползват услугите на заведението.

За нас е от изключително значение запазването на качеството на здравната услуга, което означава, че в бъдеще управителят на Хосписа би трябвало периодично да търси обратна връзка с близките на настанените и да предприема превантивни и адекватни действия, свързани с работата на персонала и неговото надграждащо обучение.

С успешното управление на тези две социално значими за областта институции, с активното партньорство на Община Кърджали, ОС на БЧК дава своя реален принос към решаване на конкретни проблеми на една от най-уязвимите групи от населението – хората от третата възраст в Кърджалийска област.

Достиженията ни в тази сфера се утвърждават като визитна картичка за областната ни организация.

За да запазим постигнатото през последните десет години в тази сфера е важно през първото шестмесечие на 2016 година да бъде подготвен целия пакет от необходими документи за кандидатстване пред Агенцията за социално подпомагане за удължаване на възложеното ни управление на социалната услуга „Дом за стари хора“ за нов бъдещ период.

За осма поредна година дейността на доброволния Екип 254, стартирал като проект „Домашни помощници“ през 2007 година, финансиран от Испански Червен кръст , показва своята устойчивост и способност за развитие. Доброволците работят основно в две направления – социално-помощна дейност и осъществяват обучения по първа долекарска помощ. Доброволките, работещите като „обществен патронаж” от екипа са 6 и в рамките на календарната 2015 година техният труд, включващ посещения по домовете на бенефициенти, обгрижване, психосоциална подкрепа, медицински грижи и манипулации, както и заверяване на рецептурни книжки, се равнява на 270 часа. Създадената от екипа картотека на бенефициенти, нуждаещи се от подкрепа, непрекъснато се допълва и актуализира. Към момента тя включва вече 140 души, голяма част от които реално разчитат единствено на нашата помощ.

Във Великденската благотворителна кампания на Екипа са участвали с доброволен труд от 123 часа 17 доброволки , 6 от които успяха да съберат финансови средства и хранителни продукти за направата на хранителни пакети за 110 бенефициенти - самотни, възрастни и болни хора и семейства на стойност 2 173,60 лева. В Коледната благотворителна кампания са подпомогнати също 110 бенефициенти , от които 24 семейства в риск и 86 възрастни болни и самотни хора. Събраните финансови средства и хранителни продукти са на стойност 2912,50 лева, в това число от кампанията «Купи и дари» на младежите от БМЧК и Интеракт. Предоставените от тях хранителните продукти за Коледната кампания на Екипа са на стойност 1 244,18 лева. ОС на БЧК оценява изключително високо съвместната работа между млади и «зрели» доброволци за подпомагане на нуждаещите се възрастни хора и семейства в риск. Положеният доброволен труд от 18 доброволки от Екип 254 е 138 часа.

Дейността на Екип 254 демонстрира все по-обхватна и измерима подкрепа на нуждаещите се в общността , чрез успешно мобилизиране на ресурси от местни дарители и доброволци. Като дарители в двете кампании се включиха 9 юридически лица и отделни граждани .

Новото през 2015 година са проведените с голямо желание от страна на доброволките шест Арт ателиета, в които участваха 18 доброволки. Изработените от тях художествени произведения бяха предложени на благотворителни базари на 8- ми май и 5-ти декември 2015 г.

За първа година в община Момчилград доброволците на БМЧК от клуб „Надежда“ към ПГХВП в навечерието на мюсюлманския празник Байрям предоставиха на социално слаби инвалиди и незрящи хора от града 20 хранителни пакети на стойност 100,00 лева и приготвиха Коледен обяд за нуждаещите се в размер на 200,00 лева, привличайки като спонсор Община Момчилград. Инициативността на младите доброволци и Мария Димова – член на Общинския съвет на БЧК в Момчилград заслужава нашата благодарност.

Младите доброволци от Крумовград показват устойчивост на своите инициативи, подкрепяйки ежегодно свои връстници в навечерието на Великденските празници.



Реализирането на дейности и проекти в услуга на деца и млади хора с оглед намаляване на социалната и здравна уязвимост и подобряване на благосъстоянието им е една от целите заложени в „Насоки за дейността на клубовете на БМЧК в област Кърджали за периода 2014 – 2015 година“. Работата на младите доброволци в направление социално-помощна дейност води до изградени вече традиции в дейностите, целящи закрила и подпомагане на уязвимите групи в обществото.

През 2015 година са реализирани 9 посещения в детски социални заведения, по време на които са достигнати 118 деца. Индивидуална работа е проведена с 50 деца в риск от ЦНСТ-та и Защитено жилище, осъществена е една информационна кампания с участието на 26 деца от ДСЗ. По време на други инициативи са достигнати 451 деца, младежи и възрастни хора.

Социално-помощната дейност на младите доброволци е с финансов резултат от 5 061,27 лева - отчита се ръст от 12,2% в сравнение с 2 014 година.

В края на годината оценители на дейността по малките проекти, финансирани от фондация „Велукс“, зам.-генералният директор на НС на БЧК д-р Славита Джамбазова и експертът от отдел „Доброволческа служба“ Димитър Зафиров осъществиха среща с доброволци на БМЧК, участвали в реализирането на 6-те малки проекти през последните три години. Доброволците представиха дейността си и положените усилия и впечатлиха оценителите с постигнатите резултати.



През изминалия отчетен период младежките ни клубове в Кърджали, Крумовград и Момчилград реализираха и редица благотворителни и фондонабирателни кампании:

  • Благотворителен турнир по силов трибой, реализиран по инициатива на собственика на спортна зала - Мартин Георгиев. По време на турнира събраните средства от участниците и любителите на силовите спортове, в размер на 127,30 лева, бяха дарени на ОС на БЧК – Кърджали за подпомагане на областния фонд „Милосърдие“.

  • Благотворителен базар на ръчно изработени изделия от доброволци на БМЧК, с цел набиране на средства за отбелязване на Баба Марта. С набраните средства в размер на 139,72 лева доброволци на БМЧК от Кърджали, Крумовград и Момчилград посетиха децата от три Центъра за настаняване от семеен тип, едно Защитено жилище, два Дневни центъра за деца и възрастни с увреждания и Дома за стари хора на БЧК, като ги закичиха бенефициентите с бели и червени мартенички за здраве и им дариха плодове.

  • Фондонабирателна кампания за захранване на фонд „Милосърдие“ на ОС на БЧК, в рамките, на която бе набрана сумата от 1488,29 лева за подпомагане на хора в риск. В кампанията взеха участие 24 доброволци от Кърджали, Крумовград и Момчилград.

  • Великденска благотворителна кампания за набиране на трайни хранителни продукти организирана от доброволци на клуб „Добро сърце“ в Крумовград. По време на кампанията бяха подпомогнати 47 деца в риск от СОУ“Васил Левски“ с великденски хранителни пакети на обща стойност 1241,25 лева.

  • Великденска инициатива от доброволци на БМЧК от клуб „Славни и забавни“ към СОУ “Отец Паисий“ – Кърджали с подкрепата на училищното ръководство и техни връстници с цел закупуване на хигиенни материали за Защитеното жилище и Центровете за настаняване от семеен тип в Кърджали. С набраните средства в размер на 221,30 лева бяха закупени памперси за деца и възрастни, мокри кърпички, перилни и подопочистващи препарати. Младите хора събраха и употребявани дрехи, обувки и играчки за ползвателите на центровете.

  • Кулинарен базар в рамките на проект „Гурме с надежда“ с цел набиране на средства за подпомагане на деца в риск с резултат - 98,89 лева.

  • Курбан за здраве, дарение от местната църква и физически лица, който бе приготвен по време на големия църковен празник „Свети дух“ в параклиса край Момчилград за десетки християни и мюсюлмани.

  • Коледна кампания за деца в риск – подготвени 200 коледни хранителни пакети на обща стойност 2 000 лева.

  • Кампания „Купи и дари“ – съвместна инициатива на Интеракт и БМЧК-Кърджали. По време на кампанията са набрани 431,010 кг. трайни хранителни продукти 1244,18 лева, с които са подпомогнати 110 бенефициенти от картотеката на „Екип 254“ на БЧК.

„Партньорска мрежа за благотворителност“ на НС на БЧК вече повече от 10 години реализира програма „Топъл обяд”, с цел намаляване на социалното изключване и подобряване на развитието и израстването на децата.

През 2012 и 2013 години ние самостоятелно финансирахме предоставянето на топъл обяд на деца в риск от областта, а от 2014 година ОС на БЧК се включи в реализацията на националната програма „Топъл обяд“ . До май 2015 година предоставяхме топъл обяд на 20 деца в риск от ОУ „ Св. Св. Кирил и Методий“ , а през настоящата учебна година подкрепяме 16 ученици от СОУ „ Йордан Йовков“ – Кърджали . Финансовата стойност на предоставения топъл обяд през 2015 година е 3 279 лева.

Благодарим на дарителите от областта и на служителите на магазин „Кауфланд“ в Кърджали за активността им по време на двете дарителски акции през годината в подкрепа на програмата „Топъл обяд“. Общата стойност на събраните финансови средства през 2015 година е е 2 997,80 лева, което ни призово място по постъпления в страната. С участието си в проекта за 2016 година сме получили от НС на БЧК – 1187,50 лева, което ще ни даде възможност през следващата учебна година отново да подкрепим децата в риск от областта.

В сферата на хуманитарното подпомагане през отчетния период в ОС на БЧК са получени хуманитарни помощи от Община Османгази / Бурса , Република Турция , от НС на БЧК и чрез ОС на БЧК – Бургас на обща стойност 31 229,99 лева изразяващи се в хранителни продукти, обувки , медицински комплекти и дрехи . Подпомогнати са 5 социални институции на територията на областта и 1 911 индивидуални получатели - бедстващи по време на зимния сезон в общините Момчилград и Ардино.

Реализацията на Оперативната програма за храни и /или основно материално подпомагане, финансирана от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите лица - 2015 година, стартира по обективни причини едва през месец ноември 2015 година. Въпреки, че това е най-мащабната хранителна програма, неяснотите около сроковете и параметрите й създават напрежение сред бенефициентите на програмата, служителите и доброволците на БЧК в осемте раздавателни пунктове на областта. В списъците , предоставени от АСП , са включени 7 568 правоимащи лица, като най-голям е броя им в община Кърджали - 2 060.

Към настоящия момент полагащите се продукти от първата доставка са получили 7 316 души, което представлява 96% от правоимащите лица в областта. Раздадени са 124 372 пакети . брашно, спагети, компот, конфитюр, леща на обща стойност 131 716,16 лева.

През целия период на доставка и раздаване регионалният координатор на АСП – Лилия Кирилова извърши 8 проверки, отнасящи се доставката, раздаването и отчитането на раздадените хранителните продукти. Нередности и несъответствия не бяха констатирани, съществени препоръки и забележки нямаше.

В условията на пазарна икономика предоставянето на качествени платени услуги в общността е една от възможностите за осигуряване на финансовата стабилност на областната организация .





ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ
Обучението на кандидат-водачи на МПС за оказване на първа долекарска помощ при пътно-транспортни произшествия през отчетната година бе добре организирано, подсигурено с компетентни лектори – д-р Атанас Митков, д-р Борис Досев, д-р Борислав Коленцов и д-р Стоян Петков .Всички те са преминали обучение на национално ниво. По време на теоретичните и практически занятия лекторите ползват помощни печатни материали и демонстрационен видео-филм, отговарящи на европейските стандарти.

Анкети за обратна връзка през отчетния период са попълнили 41 кандидат –водачи на МПС. Анализът показва, че 95 % от анкетираните дават отлична оценка за начина на поднасяне на учебния материал, 82 % от курсистите смятат, че курсът оправдава средствата и биха го препоръчали на свой близък, 83 % от курсистите се чувстват уверени да ползват уменията при нужда, а 90 % смятат, че практическата насоченост на курса е много добра. Деветдесет процента от анкетираните считат, че продължителността на курса е достатъчна за усвояването на материала и придобиването на практически умения за справяне в ситуация на ПТП. Можем да обобщим, че курсовете по първа долекарска помощ за кандидат – водачи на МПС, които се провеждат от Областния съвет на БЧК – Кърджали, са ефективни и качествени.

През 2015 година са обучени 1 495 кандидат- водачи на МПС. Размерът на общите постъпления от обучения по ПДП на кандидат-водачи на МПС през отчетния период е 68 845,50 лв. , с 2 324,50 лв. по-малко от 2014 година.


ПДП

2012 г.

2013 г.

2014 г.

2015 г.

Брой участници


1 703

1 574

1 654

1 495

Брой курсове


117

113

114

102


Финансови постъпления –лв.

72 193,00


69 852,20


71 170,00


68 845,50


Друг вид лицензирани професионални обучения, които провежда Областната ни организация това са курсовете по първа помощ на работното място. През месец октомври лекторите д-р Атанас Митков, д-р Борис Досев и д-р Стоян Петков бяха сертифицирани като обучители по първа помощ на работното място, след участие в обучение организирано от отдел “Здравна просвета и първа помощ“ към НС на БЧК. През 2015 година са проведени 5 курса на работното място , от които два индивидуални,, с участието на 62 курсисти. Три от курсовете се реализираха в рамките на трансграничния проект „Интегрирана териториална синергия за детско здраве и защита (INTERSYC), финансиран по Програмата за европейско териториално сътрудничество „ Гърция- България 2007-2013 г.“, което е иновативна дейност на нашата организация. Самият проект е оценен като един от шестте проекти - пример за добра практика в рамките на Европейския съюз. Обучени бяха шестдесет медицински сестри по детско здравеопазване и преподаватели в началните класове от училищата в община Кърджали. Попълнените от тях анкети за обратна връзка показаха, че обучението е било много полезно с практическата си насоченост и желанието на обучаемите е периодично да опресняват своите знания.

Постъпленията от тази дейност са в размер на 1 731 лева.

Демографската характеристика на областта, както и предстоящата законова промяна, отнасяща се до образователния ценз на бъдещите шофьори, ще доведе до още по-голямо намаление на приходите от курсовете по ПДП за кандидат-водачите на МПС. Убедени сме, че увеличаването на вида на услугите, които предоставя ОС на БЧК чрез своите лицензирани програми , е една от добрите възможности за осигуряване на знания за обучаемите и приходи за областната организация, която трябва да реализираме през 2016 година във всички общини на областта.

Като начин за привличане на работодатели и засилване на обществения интерес и полза от знанията в областта на първата долекарска помощ отчитаме провеждането на обучения на трудови колективи или население от доброволци на БЧК. Пример за това са проведените обучения от доброволката Маргарита Пенева - на 166 служители – членове на БЧК на „Артекс България“ ЕООД , на населението в с. Пчеларово и квартал „Прилепци“

Съгласно сключено споразумение между Областен съвет на БЧК-Кърджали и Областна дирекция “ПБЗН“ за извършване на съвместни дейности и през 2015 година пунктът „Първа помощ“ на Областно състезание за реакция при бедствия, аварии и катастрофи, бе организиран от специалисти на Областния съвет на БЧК и доброволци БМЧК. В състезанието взеха участие 7 ученически екипи от общините Кърджали, Ардино, Момчилград, Кирково, Черноочене, Джебел и Крумовград. На първо място в пункта “Първа помощ“ и пунктовете за реакция при бедствие се класира отборът на ОУ“Отец Паисий“, с.Жълтуша, общ.Ардино, който на по-късен етап бе подготвен за участие в Националното състезание от експерта Пепа Чолакова.




ВОДНО СПАСИТЕЛНА ДЕЙНОСТ

Поради липса на закрит плувен басейн на територията на Кърджалийска област едва в началото на месец юни 2015 година Областен съвет на БЧК – Кърджали стартира 2 курса за водни спасители на плувни басейни и водни паркове и спасители в открити водни площи и море. Успешно завършиха 13 спасители за басейн и водни паркове и 5 – спасители за открити водни площи. Курсовете се водиха от инструктора Тодор Радев и лектора по първа помощ при водни инциденти д-р Борис Досев. Тридесет и два са заверените талони за работа през 2015 г.

Трябва да отбележим, че от една страна започването на курса през месец юни и приключването му в разгара на лятото, създава пречка за завършилите спасители да си намерят работа по Черноморието, но от друга – привличаме „закъснели“ хотелиери, които изпращат свои кандидат-спасители, вкл. и от съседни области.

От обученията на водни спасители , заверка на талони, продажба на книжки и екипировка в ОС на БЧК през 2015 година са постъпили 5 562,80 лева.



ВС курсове

2012 г.

2013 г.

2014 г.

2015 г.

Брой участници

45

12

18


14

Брой заверени талони

52

43

42


32

Финансови постъпления – лв.

6 177,50

3 171

7 111,80


5 562,80

Превенцията на водния травматизъм се превръща в приоритетна насока в работата на Водноспасителната служба и ОС на БЧК-Кърджали. През месеците октомври-ноември по програма „Приятели с водата“ бяха обучени 19 ученици от III „в“ клас СОУ „Йордан Йовков“, гр. Кърджали. Обучението завърши с открит урок, по време на който учениците демонстрираха своите знания за безопасно поведение в и около водата, начините за оказване на помощ и самопомощ при воден инцидент, ролята на водния спасител на плажа и на плувния басейн, флаговата сигнализация и др. По време на темите някои деца за първи път в живота си видяха шнорхел, водни очила, плавници и имаха възможност да пипнат с ръцете си различните видове спасителни буйове.

За своето старание децата получиха заслужени награди – грамоти за преминатото обучение, оригинални водни очила на „Speedo”, учебни програми с основните правила за безопасност и голяма торта.

Директорът на Дирекция „Водноспасителна служба“ в НС на БЧК - Антон Налбантов, оцени провеждането на открития урок високо и благодари на всички родители за тяхното присъствие.

Договорена е подкрепата на РИО през 2016 година програмата „Приятели с водата“да се реализира в още две общини - Момчилград и Черноочене. Имаме възможност да стартираме и програмата „Дръж под око“ в няколко детски градини .

От останалите програми за превенция сред учащите реализирахме „Водноспасителен минимум“. През месец март, след поредица от лекции, 205 ученика от СОУ „Св. Климент Охридски“ бяха запознати с основните опасности във водата. През летния сезон продължи съвместната работа с клубовете по водна топка, които имат възможност, учейки децата да плуват, и да ги обучат по програмите за превенция.

По проект, одобрен от Министерство на младежта и спорта, треньорите по водна топка от СК „Арда 2008“, съвместно със специалиста по водно спасяване - Пламен Латунов, обучиха по водноспасителен минимум 135 деца от първи до четвърти клас. Редно е да отчетем, че броят на децата за сравнение с 2014 г. е по-голям, но все още незадоволителен и през следващата година трябва да положим усилия да обхванем повече деца, включително от останалите общини, защото тези знания и умения могат да се окажат животоспасяващи за децата.

На 4.04.2015 г. участвахме на турнир по водно спасяване ‚Децата спасяват“ в гр. Стара Загора. Отборът, съставен от 8 деца, беше изцяло подготвен от председателя на ОбС на БЧК-Кирково - Алекси Коджаманов, въпреки трудностите и липсата на закрит басейн.

В Кърджали съществува дружество на водните спасители с 20 членове под председателството на Тодор Радев. Съвместната ни дейност с това дружество през 2016 година би трябвало да се приоретизира и ориентира в посока на изграждане на стабилни екипи от водно спасителни кадри, които да имат интерес да работят именно с БЧК.



Комисията по водно спасяване към Община Кърджали, в която участва и специалиста «ВС» към Областния съвет на БЧК, извърши проверка в началото на летния сезон на всички водни обекти на територията на общината и направи необходимите констатации и предписания за отстраняване на всички пропуски и нередности.

От изключително значение за развитието на водно-спасителната дейност е наличието на закрит плувен басейн в Кърджали, което би ни дало възможност за провеждането на повече на брой курсове за кандидати за спасители. Практически сме покрили повишените изисквания към оборудването на ОС на БЧК при провеждането на курсовете за водни спасители , но трябва да продължим привличане на местните власти и собствениците на малки басейни като партньори в разширяването на тази дейност.

В организационно отношение за в бъдеще бихме могли да използваме курсовете за подготовка на водни спасители и за привличане на тези млади хора като доброволци на БЧК, особено в направлението за работа при бедствия и катастрофи.
ПРОМОЦИЯ НА ДОБРОВОЛНОТО КРЪВОДАРЯВАНЕ
В областта на безвъзмездното кръводаряване през 2015 година ОС на БЧК продължи партньорство си с отделението по Трансфузионна хематология към МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“. Проведени бяха две областни обучения по първа помощ за доброволци на БМЧК с общо 21 участници, на които бе представено доброволното кръводаряване .

В рамките на провежданите курсове по ПДП на кандидат-водачи на МПС лекторите ни отделят време и внимание за разясняване на ползите и безопасността от безвъзмездното кръводаряве, практика, която ние оценяваме като добра.

Убедени сме, че трайни позитивни резултати могат да бъдат постигнати само при системна работа за формиране на съответното съзнание по проблема сред подрастващите и младите хора. Усилията в тази насока трябва да бъдат насочени към промоция на кръводаряването предимно в учебните заведения от областта и активното ни участие при провеждането на националните кръводарителски кампании.
МЕНИДЖМЪНТ НА БЕДСТВИЯТА
Повишаване на капацитета и готовността на ОС на БЧК за активно включване като партньор на държавните и общински органи за адекватна реакция при кризисни ситуации на ОС на БЧК бе основната ни цел в това направление през 2015 година.

Конкретните ни дейности в това направление се основават на ежегодно подписваните споразумения и програми за съвместна дейност с ОД на „ПБЗН“ и РИО. В ОС на БЧК има приети Планове за работа с доброволци по време на БАК и за работа със спонтанни доброволци. Това е особено важно, имайки предвид високият риск от бедствия (наводнения) в областта. Утвърдената ни вътрешно-организационна нормативна уредба бе оценена високо от експертния екип, извършил комплексната проверка на областната организация през 2014 година и на практика се реализира през 2015 година.

На 7 март 2015 година бе обявено бедствено положение в област Кърджали, като най-тежко бе положението в общините Ардино , Кирково и Черноочене. Още от първите часове на снежното бедствие, Националния съвет на БЧК и целият щатен състав на ОС на БЧК – Кърджали бяха информирани и се създаде готовност за участие в акции за оказване на хуманитарна подкрепа. Установи се връзка и със съседните Областни съвети на БЧК – Хасково и Смолян. Служителите на БЧК поддържаха ежедневна връзка с нашите структури в областта /с изключение на община Кирково, с която се установи връзка на 13.03/ и всекидневно се обменяше информация за ситуацията и хуманитарните нужди. На 9 март в ОС на БЧК бе въведен регистър на потенциалните дарители. Първите организации и хора, които подкрепиха доброволците на БЧК бяха служителите на РЦ 112, ТД на НОИ, „ВиК“ ЕООД, „Европартнер“, „Текстил интернешънъл – ВК“, д-р Соня Райчева и Севда Синабова. Благодарение на тях бяха събрани 570 лв. и 1100 л. минерална вода, предоставена на социални заведения на територията на общините Момчилград, Ардино, Черноочене и Крумовград. Установена бе и връзка с ръководителите на хранителна верига KAUFLAND, които изразиха принципното си съгласие да предоставят помощ по време на бедствието.

По искане на Областния кризисен щаб бяха подготвени хранителни пакети за бедстващи семейства в селата Безводно и Голобрад, директорът на Секретариата и народния представител Цвета Караянчева дариха вода и лекарства за болницата в Ардино.

Високопроходимият „Щаер Пингауер“ бе предоставен на разпореждане на ЦСНМП – Кърджали по време на бедствието и участва в две животоспасяващи акции - да се превозят до МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ бебе от с. Рани лист и човек на хемодиализа от с. Рудина.

Подготовката на щатния състав на Секретариата на ОС на БЧК и доброволците, участващи в ДЕРБАК и МАЕ са ключов елемент за успешното изпълнение на задачите ни в това направление. На областно ниво имаме изграден ДЕРБАК, състоящ се от 12 членове, и МАЕ, в който участват 21 млади хора. Във връзка с повишаване на капацитета на организацията през отчетения период и в изпълнение на приетия годишен календарен план на ДЕРБАК за 2015 г. се проведе изнесено специализирано обучение в с. Ягнево. Водещ беше Добрина Стойчева – психолог и член на ДЕРБАК. По време на семинара доброволците усвоиха ключови и базисни умения необходими за оказване на ППсП при кризи. За финансирането на обучителния модул бяха привлечени финансови средства от фирма «Артекс България » ЕООД - Кърджали.

През месец май Кърджалийската организация бе домакин на съвместно национално тренировъчно обучение на екипите за действие при наводнение на яз. Кърджали. Участваха представители от Кърджали, Смолян и Националния екип за работа при наводнения. Целта беше да се повишат знанията и практическите умения за незабавна и адекватна реакция по оказване на помощ при наводнения и да се укрепи съвместното междуобластно сътрудничество.

Членовете на МАЕ продължиха, под ръководството на Катерина Дикмева, и през отчетната година своите упорити тренировки . Като ко-водещи се включиха членовете на МАЕ – Елена Георгиева, Неда Калчева, Ивана Зидарова и Антония Панайотова. По време на обученията доброволците получиха допълнителни знания за Червения кръст, както и начални специфични знания за оказване на първа долекарска помощ. Участниците бяха сертифициране за първо ниво от обучителната система на БМЧК по темата ПДП. Смятаме, че те успяха да натрупат знания и практически умения и достойно ще представят областната ни организация на националното състезание през 2016 година. Трима доброволци на МАЕ участваха и в националното учение на доброволните екипи на БЧК в Крайморие. През отчетния период членовете на МАЕ - Кърджали са реализирали 7 открити уроци по първа долекарска помощ с участието на 61 ученици от различни училища и гимназии в областта.

През месец май в Дом за стари хора – Кърджали се проведе Областен преглед на Ученическите екипи по първа помощ, в който взеха участие 8 екипи от четири общини в областта. За участието им в състезанието екипите се подготвяха теоретически и практически от 6 членове на МАЕ. Проведени са общо 54 практически занятия с участието на 46 членове на УЕПП. Усилията, положени от Антония Панайотова, Доменика Иванова, Мариела Василева, Ивана Зидарова, Елена Георгиева и Моника Ангелова за подготовката на екипите бяха възнаградени с извоюваното престижно трето място в Националното състезание на УЕПП от екипа на ГПЧЕ “Христо Ботев“ – Кърджали. През месеците март-април се проведоха ученическите състезания „Защита при бедствия, аварии и катастрофи“ в област Кърджали. Съдия на състезанията беше дългогодишния доброволец на БЧК – Маргарита Пенева.

В с. Габрово на 20 септември , с особен интерес от страна на учители и читалищни работници, бяха посрещнати презентацията за „Оказване на първа помощ при бедствие, аварии и катастрофи” и решаването на казуси, свързани с разглежданата тема., а по повод 15 ноември - Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия в с. Пчеларово (Черноочене) и читалище „Гео Милев“, гр. Кърджали, в партньорство с НЧ „Обединение 1913“ се проведоха обучения за „Оказване на първа помощ при бедствие, аварии и катастрофи“. Лектори бяха Маргарита Пенева и Пламен Латунов.

В рамките на програма „Партньори за социална промяна” на БМЧК, в началото на годината доброволци на БМЧК от Кърджали и Крумовград участваха в обучение за провеждане на ателиета по психосоциална подкрепа с деца от 4-тите и 8-мите класове в училищата. В продължение на три месеца те реализираха общо 41 ателиета /123 сесии/ с участието на 329 ученици от 3 учебни заведения в областта. В сравнение с 2014 година този вид дейност отчита ръст с 31%, като се наблюдава и повишаване на интереса от страна, както на обучаващите, така и на обучаваните.

За поредна година в Кърджали се проведе Европейския екологичен фестивал „Зелена вълна“. Фестивалът дава възможност да се укрепи практически сътрудничеството между частите на Единната спасителна система в областта. Доброволци от МАЕ и служители на РД „ПБЗН“ демонстрираха спасяване на хора от горяща сграда и оказване на първа помощ.

По утвърдената програма за съвместна дейност между Регионална Дирекция „ПБЗН“ и ОС на БЧК – Кърджали през 2015 година се проведоха две инициативи, свързани с повишаване на знанията за реакция при бедствие и уменията на служителите от Дома за стари хора и „Хоспис Червен кръст“ ЕООД. Персоналът получи информация и за оказване на психосоциална подкрепа при работата си с възрастните хора. Лектори бяха младши инспектор Ангел Колев и щатните специалисти Пламен Латунов и Ламбрета Анастасова.



Привличането на обществена подкрепа за дейността ни в това направление е важна част от нашата работа. Имаме подписано официално споразумение с хранителна верига „Билла” за предоставяне на неотложна помощ от хранителни продукти и санитарни материали за нуждите на бедстващо население при БАК.

Работата ни по превенция на пътния травматизъм стартира с отбелязване на Третата глобална седмица по пътна безопасност “Спаси живота на децата“. В края на месец април и началото на месец май ОС на БЧК, съвместно с КАТ и пътна полиция, организира областна кампания по пътна безопасност. В рамките на кампанията доброволци на БМЧК проведоха обучение на 54 ученици от четвъртите класове на СОУ „Йордан Йовков“ и 52 деца от две подготвителни групи на СДП “Вяра, надежда и любов“ в град Кърджали. На 6- ти май доброволци на БМЧК от Кърджали и Крумовград участваха в специализираните полицейски операции по метода „Широкообхватен контрол“ за контрол на използването на обезопасителни системи за деца и обезопасителни колани, като раздаваха визитната картичка на Третата глобална седмица и играчки на децата-участници в движението.

Дейностите, касаещи пътната безопасност, продължиха и през месец септември с реализирането на кампанията „Пресичай безопасно с Боби и Кели" по идеята на кмета инж. Хасан Азис и с подкрепата на „Дженерали" България и „ Дъ пойнт Интернешънъл" ООД. Две от 3D- фигурите на деца в реален ръст бяха монтирани на оживената пешеходна пътека, свързваща двата градски парка. За да подкрепят кампанията в Кърджали пристигнаха радио-водещият Симеон Колев и обичаните БГ изпълнители Теди Кацарова, Мариана Попова и Дичо, които след церемонията по откриването на фигурките боядисаха пешеходниата пътека тип „зебра", която отвежда до новия парк на Кърджали „Арпезос Север". Като партньори в кампанията доброволците на БМЧК със своя танц предизвикаха аплодисментите на публиката и призоваха за разумно шофиране, за да се спре войната по пътищата.

През 2015 година година съгласно решение на Консултативния съвет на Националния дарителски фонд за подпомагане на деца, пострадали при пътно-транспортно произшествие, по повод 1 юни – Ден на детето, финансова помощ в размер на 700 лева получи 14- годишната Мария Иванова от град Кърджали.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница