Наредба №13 от 6



страница1/13
Дата25.10.2023
Размер250.5 Kb.
#119066
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
bul40488
Свързани:
Manual QuarryX en, Doklad Rekultivaciq Depo Sheremetq ZP, Общинска администрация Суворово- ПРИКЛЮЧИ ПРОЕКТ „Закриване и рекултивация на депо за битови отпадъци (сметище) в ПИ 70175.75.21, землище на гр.Суворово – етапно строителство”, 2-Tехн.спецификация (4), 2-Tехн.спецификация (3), 2-Tехн.спецификация (2), doklad 2009, 8c7f20a39c89335f01fedf3990240ca0, doklad 2012-Lukovit ObS 1, var24, regalqsk

НАРЕДБА № 13 ЗА УСЛОВИЯТА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ИЗГРЕЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДЕПА ЗА ОТПАДЪЦИ

НАРЕДБА № 13 от 6.11.1998 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа за отпадъци

Издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 152 от 22.12.1998 г., в сила от 1.01.1999 г.


Глава първа


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят изискванията за изграждане и експлоатация на депа за депониране на битови, строителни, производствени и опасни отпадъци по смисъла на Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда (ЗОВВООС), наричани по-нататък за краткост "депа".


(2) Депата за отпадъци се определят в следните класове:
1. депа за опасни отпадъци;
2. депа за неопасни отпадъци;
3. депа за инертни отпадъци.
(3) Наредбата не се отнася за:
1. изсушителни полета за утайки от пречиствателни станции за отпадъчни води, утайки от драгажни дейности и утайки, използвани за подобряване качествата на почвата;
2. насипи и други земни съоръжения в строителството, при които се използват инертни отпадъци;
3. депониране в коритата на малки водоизточници на утайки от драгажни дейности, иззети от същите водоизточници;
4. депониране на незамърсени почви.
Чл. 2. Целта на наредбата е да определи мерките, процедурите и изискванията за предотвратяване или намаляване във възможно най-висока степен на негативното въздействие на депата върху околната среда, в частност върху подземните и повърхностните води, почвата и въздуха, както и рисковете за човешкото здраве.
Чл. 3. (1) Не се допуска депонирането на:
1. течни отпадъци;
2. отпадъци, които отделят неприятни миризми;
3. несъвместими отпадъци;
4. отпадъци, които в условията на депото са взривоопасни, разяждащи, окисляващи, пожароопасни, леснозапалими или горими по смисъла на Заповед № РД-322 от 10 август 1998 г. на министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 120 от 1998 г.);
5. болнични и други клинични отпадъци от здравни заведения и ветеринарни служби, които са определени като инфекциозни по смисъла на Заповед № РД-323 от 10 август 1998 г. на министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването за класификация на отпадъците;
6. опасните отпадъци, които не удовлетворяват показателите на приложение № 1, таблица 1.
(2) Ограниченията по ал. 1, т. 1 по преценка на компетентните органи по околната среда и водите могат да не се прилагат за:
1. инертни отпадъци;
2. производствени отпадъци, депонирани в хвостохранилища, шламохранилища и сгуроотвали.
(3) Опасните отпадъци по ал. 1, т. 6 могат да се депонират на депа при условие, че са пакетирани, етикетирани и съхранени в съдове, които позволяват депонирането им без риск за човешкото здраве и околната среда.
Чл. 4. При изграждането и експлоатацията на депата се спазват и международните споразумения, по които Република България е страна - за случаите, когато с тях се поставят допълнителни изисквания към съоръженията и инсталациите за обезвреждане на битови отпадъци.
Чл. 5. (1) Разрешенията за изграждане на депата съгласно чл. 37, ал. 2 ЗОВВООС дават право на оператора на депото да ги изгради.
(2) Разрешенията по ал. 1 не отменят изискването за издаване на решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
(3) Когато към окончателния доклад за ОВОС са приложени документите по чл. 40 ЗОВВООС, разрешението по чл. 37, ал. 2 ЗОВВООС се издава едновременно с решението по ОВОС.
(4) Разрешенията по чл. 37 ЗОВВООС не отменят изискването за разрешение за ползване на строежа, издадено при условията и по реда на Наредба № 6 за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в Република България (обн., ДВ, бр. 28 от 1993 г.; изм., бр. 73 от 1993 г.).
(5) Към задължителната документация за издаване на разрешението по ал. 4 за депата за отпадъци се прилагат разрешението по чл. 37, ал. 2 ЗОВВООС и резултатите от предписания с проекта мониторинг по време на изпълнение на строителството. В държавната приемателна комисия за приемане на депата задължително участва органът, издал разрешението по чл. 37, ал. 2 ЗОВВООС, или упълномощено от него лице, които представят писмено становище относно изпълнението на условията на решението.
Чл. 6. (1) Приемането на отпадъците в различните класове депа съгласно чл. 1, ал. 2 се извършва при спазване на следните изисквания:
1. на депа за опасни отпадъци се депонират единствено опасни отпадъци;
2. на депа за неопасни отпадъци се депонират:
а) битови отпадъци;
б) производствени неопасни отпадъци;
3. на депа за инертни отпадъци се депонират единствено инертни отпадъци.
(2) Компетентните органи по околната среда и водите могат да изискват отпадъците да се подлагат на предварително третиране.
(3) Забранява се разреждането или смесването на производствени отпадъци и опасни отпадъци с други отпадъци или вещества с цел същите да задоволят критериите за приемане на отпадъци за съответното депо.
Чл. 7. Притежателите на разрешения за изграждане на депа и притежателите на разрешения за депониране са длъжни да спазват изискванията за експлоатацията им, в т. ч. за:
1. управление на дейността по обезвреждане на отпадъците;
2. осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд;
3. повишаване на квалификацията и обучението на ангажирания с експлоатацията на депата персонал.
Чл. 8. (1) Отговорен по дейността по обезвреждане на отпадъците чрез депониране е операторът на депото.
(2) Управлението на дейността по депониране на отпадъците се организира въз основа на следните принципи:
1. да не представлява непосредствен риск за здравето на човека и околната среда;
2. рационално използване на наличните суровинни ресурси;
3. интегрирано управление на отпадъците;
4. поемане на пълна имуществена отговорност от замърсителите на околната среда;
5. участие на обществеността.
(3) Управлението на дейността по депониране на отпадъците се извършва по приета от операторите на съоръжения и инсталации Програма за управление на дейностите по отпадъците.
(4) Програмите за управление на дейностите по отпадъците на операторите се изработват в съответствие с целите и задачите на съответната общинска програма и на Националната програма за управление на дейностите по отпадъците при спазване изискванията на ЗОВВООС.
(5) В случаите, когато депата са разположени на територията и/или обслужват повече от една община, Програмата за управление на дейностите по отпадъците се съгласува с всички заинтересувани общини.
(6) С програмите за управление на дейностите по отпадъците се предвиждат условията и редът за контролиране на отпадъците съгласно изискванията на приложение № 1, в т. ч. входящ контрол, контрол на технологията за обезвреждане, контрол върху замърсяването на компонентите на околната среда през периода на експлоатация и след закриването на дейността по обезвреждането на отпадъци, както и дейността по закриване на съоръженията и инсталациите за обезвреждане на отпадъци.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница