„Ние сме пазители, а не потребители „



Дата09.01.2018
Размер155.91 Kb.
#42441
Вносител : ДГ № 22 „ Звънче „ гр. Хасково

Ул. „ Дружба „ № 10

Тел. 038 / 62 23 06
П Р О Е К Т

НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ

ЗА ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2017г”

ТЕМА : „Ние сме пазители , а не потребители „

Стойност на проекта : 4 224,00 лв



ІІ.Обяснителна записка


  1. Резюме

Земята е нашият дом – това е красивата ни планета, но тя е застрашена.Въздухът и водите ежедневно се замърсяват, горите и се изсичат от нас – хората.Човечеството се отнася безотговорно към природата, сякаш не осъзнава колко страшни ще бъдат последствията. Настъпил е моментът, когато трябва да спрем. Ние имаме само една планета и нека обединим усилията си, за да я защитим. Нека разумно използваме всичко, което природата ни дава. Ако ние се грижим за нея, ако се научим да пазим земята, върху която живеем, работим, създаваме и отглеждаме децата си – то тя ще ни се отблагодари богато. Време е да се замислим каква среда оставяме на тези, които идват след нас. Нужно е да поставим ново начало в отношението ни към природата. Да възпитаваме екологична култура най-вече в младите хора. Това начало започва от нас, от детската градина, от предучилищна възраст.

Екологичното възпитание е важна част от възпитанието на децата и основен приоритет в педагогическата дейност на ДГ № 22 „Звънче” – гр Хасково. Ние осъзнаваме, че европейското бъдеще на България е невъзможно без повишаване екологичната култура на населението и най-вече на подрастващите.

Нашето детско заведение има 10-годишна традиция в тази насока. В него се обучават и възпитават  296 деца в 9 градински и 3 яслени групи, като в проекта ще бъдат привлечени децата само от градински групи. В занималните са създадени природни кътове, в които се отглеждат растения, за които се грижат децата под наставничеството на възрастен.Външния двор въпреки малката си площ е частично затревен и засаден с подходящи растителни видове – кипариси , декоративни храсти , ясен. В това макар и ограничено пространство децата се запознават с правилата за поведение в природата, за опазване на околната среда и изграждане на устойчиви навици за природо-съобразен начин на живот. Това се постига чрез практически опит с реални обекти и използване на сетивата. Ето защо е много важно от ранна детска възраст да се работи върху развитието на сетивата – обоняние , осезание , слух , вкус и наблюдение върху представители от растителния и биологичен свят.

В нашата работа залагаме на изключително важната роля на семейството за изграждане на екологичната култура на децата.Като педагози и родители отчитаме екологичното образование и възпитание като сложен психолого-педагогически процес насочен към формирането у човека на знания за научните основи на природоползването

На убежденията и навиците за грижливо и разумно отношение , за рационално използване на ресурсите в интерес на настоящите и бъдещи поколения. Практиката показва , че екологичната некомпетентност и неосведоменост са едни от основните фактори за неправилното отношение към околната среда. Глобалната идея заложена в мисията ни е подготвим и възпитаме децата така , че те да познават и разбират природата , да ценят богатството което представлява и да осъзнаят че връзката човек-природа е от съществена важност за оцеляването ни като биологичен вид. Участвайки в мероприятията - родителската общност да се замисли върху проблемите , които подминава незабелязано в ежедневието си , да се акцентира върху родителския пример като еталон за подражание.

В този смисъл работата по формиране на екологична култура на децата трябва да се разглежда в следните основни аспекти застъпени в проекта:



Познавателен аспект – усвояване на достъпни знания за природата

Естетически аспект - -естетическо отношение и формиране на потребност от общуване с природата

Нравствен аспект – формиране на екологично поведение

Действено-практически аспект – прилагане на знанията
Цел на проекта:
Оптимизиране на взаимодействието „Детска градина – дете - природна среда, чрез подобряване на съществуващите материални фактори , усъвършенстване на педагогическия процес и привличане на родителската общност ”.



Задачи на проекта:
1. Изграждане на представи и формиране на умения за поддържане равновесието в природната среда и отношението между нея и хората

2. Да се постигне естетизация и благоустройство на зелените площи за игри и спортни дейности – залесяване с декоративни храсти , лиани , дръвчета.Изграждане на алпинеум.


3. Да се акцентира върху полагане основите на екологична култура у децата чрез подходящи възпитателно –образователни дейности провеждани на открито / в практическа обстановка /.
4. Овладяване на модели на поведение, свързани с решаване на екологични проблеми


Дейности за реализация на проекта:

1. Планиран брой на групите участници



9 градински групи- 229 деца

2. Планирани ситуации



Обучаващи ситуации – общ брой 126 / месечно по 2 ситуации в група в периода от 03.2017г до 01.10.2017г /

Проблемни ситуации – общ. брой – 9

Игрови ситуации – общ. брой – 18

Практически ситуации – общ. брой 126/ месечно по 2 ситуации в група в периода от 03.2017г до 01.10.2017г

Изложби – общ брой 2 бр

Разходки – общ брой 9 бр

Празници – общ брой 2 бр

Работа с родители – общ брой 9 бр.

Квалификация на учители - постоянна

Образователно – възпитателни дейности.
С децата –екологична насоченост на педагогическото взаимодействие в различните образователни направления: Околен свят, Художествена литература, Изкуство, Трудова и конструктивно-техническа дейност, Физическа култура; Организиране на тематични изложби, конкурси, тържества; Интегриране на задачи, свързани с екология и безопасно движение .

Мини проекти по групи

Група

тема

Очаквани резултати

1гр.

Кой се крие в тревата?

Изграждане на хуманно чувство към природата , радост от общуването с нея , осмисляне на значението и необходимостта от полагане на грижи за нея.


2 гр.

Приятели на птиците

Придобива знания за типичните особенности на обектите и явленията от природното обкръжение , осмисляне на причинно-следствените връзки и зависимости между природните обекти и явления.

Съвместна изработка и поставяне на къщички с родителите- разбират значението на птиците в екосистемата и демонстрират грижи за опазването им .




3гр.

От зрънцето до житния клас

Формиране на умения и навици за природозащитно поведение и усъвършенстване на нравсвените качества на детето – грижовност , толерантност , добронамереност и др.Демонстрира желание за извършване на достъпни трудови дейности.

Участват съвместно с родители в изграждане на алпинеум и засаждане на билки. Експериментира процеса на развитие.



4гр.

Ние пазим и обичаме природата

Обясняват прородозащитната дейност на човека и грижите за чиста и съхранена природна среда.Демонстрират усещане за собствен принос и самочувствие при опазване на природата.

Съвместно мероприятие с родители – Ден на Земята


ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ:

1.В обучаващите ситуации децата придобиват нови знания и разширяват представите си за природни явления,за животинският и растителният свят.Запознават се с проблемите на околната среда-замърсяването на въздуха,водата,почвите,глобалното затопляне,унищожаването на горите, застрашени от изчезване животински и растителни видове,източници на замърсяване. Изграждане на екологосъобразно отношение на децата към самите себе си / самосъхранение – интегрирано с теми по проблеми на бедствия , аварии и катастрофи /.

2.Проблемни ситуации-формиране на умения у децата да откриват екологичен проблем,да планират своята дейност,да предполагат какво ще се случи в резултат на проявената им активност или пасивност,да предлагат решения и модели на поведение за разрешаването му. Поставяне началото на прогностично мислене:” Какво

ще се случи ако ……..? и т.н.

3.Игрови ситуации-да се стимулират положителни преживявания сред природата и добри взаимоотношения. ДИ”Как да помогнем на…”,”Къщичка за птички”,”Събираме разделно”и др.

4.Практически ситуации,опити и експерименти-работа с природни материали,полагане на грижи за цветя,почистване на двора,труд в разсадника и опитното поле,повторно използване на вече ненужни пластмасови изделия / бутилки , гуми и др/ .Изработване украса за двора и алпинеума

5.Изложби:претворяване красотата на природата през различните сезони,на положителните емоции при съприкосновение с нея,изобразяване на идеи за нейното опазване.

6.Разходки:непосредствено наблюдение красотата на природата в нашият град, на околната среда и проблемите в нея.

7.Празници от празничния календар част от годишния комплексен план за учебната 2016-2017г.



С родителите

1. Анкета за отношението им по проблема.

2. Предоставяне на актуална информация свързана с екологичното равновесие на Земята,

3.Съвместно с децата отглеждане на цветя и растения в къщи,

4.Съвместна дейност по благоустрояването на дворни площадки,

5. Дни на ”Отворените врати” в детската градина за родители- изложби , открити моменти , състезания


С учители

Квалификация на учителите-методическа литература,намиране на актуална информация от медии,вестници,списания, интернет и др.

Популяризиране на опита чрез използване на интернет ресурсите.


Актуалност и значимост на проекта:
Актуалността на Проекта произтича от необходимостта да се работи от най-ранна възраст с децата за формиране на екологично възпитание у децата , което да постави основите на екологичен мироглед в живота им като пълноправни членове на обществото .

Колкото повече време децата прекарват на открито в естетична среда , наситена с приятни емоции , толкова повече децата разбират средата / докосват се практически до нея / , толкова повече я опознават и разбира , толкова повече я приемат за своя , необходима и значима за тях – т.е. на базата на емоционалната удоволетвореност се формират и усъвършенстват природолюбителските нагласи.

Актуалността на Проекта произтича от необходимостта да се работи и със семейството. Да се привлече общността , като съекипник в проблема. Съекипник , които определя и формира у детето семейните ценности и в едно с работата на учителите определят и гражданската позиция , която се изгражда у детето.

Актуалността на Проекта произтича от необходимостта да се работи и със обществеността в квартала/ съседи , ползватели на близкия парк , читалище / , за да

се преустанови:
• Недобросъвестното замърсяване на двора на детската градина;
• Разхождане на домашни любимци на места, определени за игри на децата и за отдих;
• Злонамереното унищожаване на физкултурни уреди, пособия и пейки в двора на детската градина.


Значение на проекта:
1. Възпитаване у децата от най-ранна детска възраст на грижовно отношение към природните обекти, на любов и възхищение от красотата , естетиката и чистотата.
2. Чрез по-широко общуване с природата да се промени поведението на подрастващите към природните и материалните ресурси- въведение в разделното събиране на отпадъците
3. Подобряване на здравословното състояние и на физическата дееспособност на децата чрез удължаване престоя им на открито при организираните дейности, игри, физкултурни прояви и достъпен за детската възраст труд.
4. Включване на кварталната общественост в съвместни действия за подобряване опазването на материалната база на детската градина.
5. Подобряване естетическия вид на двора на детската градина- като елемент от подкрепящата среда за развитие на детето.
6. Осъществяване на контрол върху опазване на постигнатото благоустрояване на микрорайона
ІІІ. Времеви график
КАЛЕНДАР НА ДЕЙНОСТИТЕ- организационен


Време на провеждане

Дейности

Очакван резултат

Месец

март- април

2017 г.


1. Представяне на проекта пред Настоятелство , Обществен съвет и родителските активи .
2. Избор на комитет по изпълнение на проекта. Определяне на ангажиментите и отговорностите на всеки член.
3. Изработване на информационно табло във фоайето на детската градина.

4. Почистване на двора и околността и извозване на отпадъците.

5. Определяне на места и засаждане на нова растителност - дървесни видове, храсти и цветя. Залесяване

6. Педагогическо съвещание на тема „Развитие и обогатяване на отношението към природата, усвояване на знания за нея, формиране на интелектуални, нравствени и естетически качества у децата.


7. Организиране на празник „ Ден на Земята „




Популяризиране идеите на проекта.

Изграждане на екип от съмишленици, включващ учители, училищно настоятелство, представители на обществеността.


Определяне на правата и отговорностите на участниците.
Приобщаване на децата към идеята за почистване и опазване на природата;

Осигуряване на подходящи условия за труд и игра на децата и престой на открито.Ангажираност на родителската общност.


Популяризиране на добри педагогически практики. Провеждане на открити моменти пред родители и гости

Съвместна инициатива на ДГ № 22 и РИОВС Хасково за популяризиране на екологичното възпитание и обучение на децата в детската градина



Месец май

2017 г.


1. Организиране на спортен празник „Здрави и бодри растем”
2. Организиране на удължен престой на децата на открито.

3. Закупуване на разноцветни кошове за разделно събиране на отпадъци - хартия, картон, пластмаса, метал, стъкло.

4. Освежаване на уредите в двора на детската градина, със съдействието на родителите


Закаляване на децата с увеличаване времето за престой на децата на открито.
Възпитаване на децата в екологична култура.

затвърждаване на умения и желание за опазване на околна среда.


Естетизация на средата.Ще се почисти двора и района на детската градина полагане на ярки и атрактивни цветове върху намиращите се съоръжения.

Монтиране на новозакупени съоръжения за игри



Месец юни

2017 г.


1. Създаване в детската градина на алпинеум и работа по естетизация на вътрешния двор.

2. Закаляване на децата-слънчеви бани.





Създаване на чиста, красива околна среда е предпоставка за приобщаване на децата към „зелената идея”, затвърждаване на умения и желание за опазване на околна среда в подрастващите чрез изграждане на площадка за игра,
Укрепване на детското здраве

Месец юли

2017 г.


1. Полагане на грижи за „любимо дърво”- поливане.


Сформиране на екопатрул от децата в ІІІ и ІV гр. за обгрижване на растенията в двора


Месец август

2017 г.


1. Събиране на билки в близките на детската градина местности и новозасадения алпинеум / мащерка , лавандула, градински чай /.

Запознаване на децата с природната растителност и ползата от билките.

Запознаване на начина на резитба , сушене и съхраняване на билките



Месец септември

2017 г.


1.Почистване на двора, подкастряне на изсъхналите клони.
2. Ежедневни наблюдения от децата на промените в живата и неживата природа през есента, разглеждане на художествени творби - „Прегърни дървото” от Робърт Рокуъл и „Чувам земята” от Каръл Петраш с оглед пълноценно усвояване на образователното съдържание по образователно направление „Околен свят”.
3.. Есенен празник – „Есенен карнавал

Изграждане на трудови умения и навици дифиренцирано по възрастови групи.
Изграждане на емоционално положително отношение към придата.

Предотвратяване възможността от нови замърсявания в бъдеще;




Месец октомври

2017 г.


1. Разходка до близкия парк и събиране от децата на природни материали - жълъди, шишарки, кестени.
2. Поставяне на хранилки за птици.

3. Разговор с родителите по темата- проучване на личните им наблюдения и впечатления. Отчет на извършеното до момента





Изграждане на практически природосъобразни умения и навици у децата.
Усвояване на система и изработване на модел за природосъобразен начин на живот.


  

ІV . Брой на обхванатите в проекта децаелева група
Целева група на настоящия проект са 229 деца, които посещават 9 градински групи в ДГ № 22 „ Звънче „ – град Хасково .

А/    Предложение за устойчивост на проекта, мерки за недопускане на повторно замърсяване на почистените площи, обществено участие
Разделно събраните отпадъци от хартия, метал и пластмаса ще бъдат предавани за вторични суровини. Педагогическият персонал ще проведе ситуации на екологична тематика, целящи да затвърдят у децата наученото при реализацията на дейностите по проекта.

Така  ще се осигури устойчивост на проекта и възможност за изграждане на трайни навици у децата за опазване на околната среда и за разделно събиране на отпадъци.

За устойчивостта на проекта от значение е и фактът, че градината разполага с охрана, което ще гарантира опазването на озеленените площи и доставените пейки, кошчета и контейнери.

В проекта се предвиждат за обособяване три зони :



Зона за труд „ На работа ръчички „ – изграждане на алпинеум и засаждане на растения като здравец , лавандула, мащерка и мента

Зона за обучение „ Царството на знанието „- зелено детско пространство- място за провеждане на ситуации и експерименти на открито , извършване на наблюдения и изследователска дейност

Зона за развлечения , спорт и игри на открито „ Царството на игрите „ – монтиране на спортни съоръжения за стимулиране на двигателната активност на децата и желанието им да спортуват

Освен децата, в почистването и озеленяването ще се включат и техните родители с доброволен труд, като по този начин ще се приобщят и те към идеята за разделно сметосъбиране и опазване на околната среда.


­Б/.Мерки за съхраняване на дейностите по проекта

Педагогическия персонал ще проведе ситуации на екологична тематика, целящи да затвърдят  у децата знанията при реализацията на дейностите по проекта.Така ще се осигури устойчивост на проекта и възможност за изграждане на трайни навици у децата за опазване на околната.Включването на родителите ще укрепи позицията за усъвършенстване на екологичното възпитание на детето.

Обучение на деца и родители за опазване на създадените и възстановени дворни площи ще гарантира ангажирането на повече хора и ще добие гласност позицията , че опазнавето на природата е общочовешка ценност и отговорност , а не часно мероприятие на определен кръг от преки потребители

  Поемане на ангажимент за:

-     Поддържане на засадените храсти и растения

-     Последващо стопанисване и опазване на изградените нови дворни съоръжение чрез осъществяване на контрол

-     Поставянето на кошчета за отпадъци в двора на детската градина , както и педагогическите мерки за повишаване на екологичното съзнание на децата.

V.ПЛАН-СМЕТКА ЗА РАЗХОДИТЕ ПО ПРОЕКТА


Артикул

Бр.

Ед. цена

Обща сума

Лиана

Текома , Кампсис



6 бр

5,00

30,00лв

Храсти

Хибискус- бял

Хибискус- син

20 бр

3,00

60,00 лв


Дървета

Офика


2 бр

37,00

74,00лв

Пейки

Ш.35 Д. 110 см



10 бр

45,00

450,00 лв

Игрови съоръжения

Клатушки




7 бр


350,00

2 450 лв


Дидактични игри


1бр


1 бр

380,00лв


345,00 лв

725,00лв

Строителни материали

  • Цимент

  • Речен камък

  • Пясък

  • Информационни табели за алпинеума

20 торби


10 км.м

5 куб.


5 бр

7,00 лв


12,00лв

25,00 лв


10,00лв

140,00 лв

120,00лв

125,00 лв

50,00 лв



Обща стойност = 4 224,00лв
Растителните видове невключени в количествено стойностната сметка за алпинеума ще бъдат дарени от общинска фирма - Екопрогрес - мащерка , здравец , риган, лавандула , мента. Къщичките за птици ще бъдат изработени и монтирани от родители с помощта на децата.

Строителното оформление ще се извърши с доброволен труд от родители и екип


състояни на двора до момента

1. Предвижда се изграждане на алпинеум с пейка за наблюдение- подграждане на скат и облицовка с речен камък. Засаждане на допълнителни видове - мащерка , здравец , риган, лавандула , мента- зона “ На работа ръчички „






2. Допълнително залесяване и внасяне на цветен елемент по арките- лиана текома кампсис – зона „ Царството на знанието „/ опитното поле на детската градина /

- условия за реализация на грижи. Грижите , търпението и труда в зоната ще донесе не само удоволетворение , но и резултат от положения труд – събиране на екологична реколта от билки




3. Монтиране на допълнителни игрови и дидактични уреди- клатушки , морски шах , възстановяване на пясъчници и монтиране на пейки за децата, поставяне на кошчета за разделно събиране, засаждане на офика и хибискус- бял и син.Поставяне на къщички за птици.



Зона „ Развлечения , спорт и игри „- Активизиране на познавателните интереси насочени към природата

БЛАГОДАРИМ ЗА ВНИМАНИЕТО
С УВАЖЕНИЕ ДГ № 22 " ЗВЪНЧЕ "

ГР. ХАСКОВО


Красимира Спатовска / директор ДГ № 22 “ Звънче” /


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница